Posts

Success for Cork East in U15 Hurling Championship

Over the May Bank Holiday weekend, the Munster U15 Inter-regional tournament took place with Cork entering four teams in to the competition.

As the group stages took place on Saturday, just one Cork team made it to the final’s day.

Cork East took on three teams from Tipperary and came out on top in both games, beating South Tipp in the Final,

Cork East in Munster U15 inter-divisional semi-finals

Cork East will be battling it out on Bank Holiday Monday for Rebel honour as they hope to win U15 Munster – Inter Divisional tournament

FINALS MONDAY 7TH MAY 2018
Mallow
Semi Finals
11.00am North Tipperary v East Cork
South Tipperary v Mid Tipperary

12.30pm Final
Plate Final

Group 1
Dr Morris Pk
North Tipperary
Cork City
East Waterford
Mid Clare

Results MAY 5TH
North Tipperary .3-12 Cork City .1-10

East Waterford .1-05 Mid Clare .0-15

North Tipperary .3-07 Mid Clare .0-12

East Waterford .1-07 Cork City .1-13

Cork City .5-12 Mid Clare .0-02

East Waterford .0-04 North Tipperary .1-13

Group 2
Dungarvan
East Cork
West Waterford
South/East Limerick

East Cork .1-20 West Waterford .1-10

South/East Limerick .4-12 East Cork .2-08

West Waterford .4-12 South/East Limerick .1-10

Group 3
Mallow
Kerry
Mid/West Cork
South Tipperary
North Clare

Kerry .0-06 Mid/West Cork .3-16

South Tipperary .2-11 North Clare .2-06

Kerry .1-08 North Clare .4-14

South Tipperary .2-12 Mid/West Cork .4-10

Kerry .0-03 South Tipperary .9-10

Mid/West Cork .2-04 North Clare .1-11

Group 4
Clarecastle
North Cork
Mid Tipperary
East Clare
City/West Limerick

North Cork .1-11 Mid Tipperary .3-08

East Clare .1-06 City/West Limerick .1-09

North Cork .3-04 City/West Limerick .1-12

East Clare .1-03 Mid Tipperary .2-14

Mid Tipperary .6-08 City/West Limerick .1-06

East Clare .4-11 North Cork .4-11

Update on Premier U16 Hurling Championship

As most of the Round 1 games have taken place, Rebel Og are now looking to what happens next in 2018 U16 Championship.

The Results as of Friday afternoon, are as follows

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship:   Blackrock   1-12, Midleton  1-18;  Douglas  2-9, Kiltha Og  0-8;  Ibane Gaels  2-13, St Finbarrs  1-9;  Glen Rovers  2-14, Sarsfield  0-11;

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship:   Ballincollig  4-15, Bandon  0-6;  Killeagh/Itas  5-20, Valley Rovers  6-17;  Cuchullans  3-17, Inniscarra  2-10;

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Championship:   Bishopstown  0-6, Carrigtwohill  5-16;  Whitechurch  6-12, Cobh  5-8;  Blarney  0-12, Carrigaline  2-11;

The winners of all the above games will now have two more games as they will head into the ‘Winners Round’ where they will play off for a place in the County Semi-Final and the losers of this game will go into Q-Finals of the championship.

The teams that were beaten in the first round are now in the final chance round as a defeat will mean that they will exit the competition while a victory will keep their season moving and get them a place in the Q-Finals.

Below we have the draw for the next rounds of games. Check out where your club now stands.

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship
Loser Round
E Kiltha Og v Sarsfields 02-Jul
F Blackrock v St Finbarrs 02-Jul
Winners Round
G Douglas v Glen Rovers 02-Jul
H Midleton v Ibane Gaels 02-Jul

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship
  Round 1
A Killeagh/Ita’s v Valley Rovers 09-May
C Fermoy v St Colmans Fermoy 04-May 7.00 pm
Loser Round
E Loser A v Inniscarra 02-Jul
F Loser C v Bandon 02-Jul
Winners Round
G Winner A v Cuchullains 02-Jul
H Winner C v Ballincollig 02-Jul

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 Hurling P2A Championship
Round 1
D Youghal v Shandrum Shandrum
Loser Round
E Bishopstown v Cobh 02-Jul
F Blarney v Loser D 02-Jul
Winners Round
G Carrigtwohill v Whitechurch 02-Jul
H Carrigaline v Winner D 02-Jul

U15 County Premier Hurling Championship

U16 Hurling Championship

Rebel Og U16 Hurling Championship will begin this week, below is details of the opening fixtures along with the draw and results when they happen.

Premier 1 U16 Hurling Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Douglas
  • 00:00
  • Glen Rovers
  • TBC
  • More
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Kiltha Og
  • 00:00
  • Sarsfield
  • TBC
  • More
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Blackrock
  • 20:00
  • St Finbarrs
  • TBC
  • More
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Midleton
  • 20:00
  • Ibane Gaels
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 30/04/2018 19:00
  • 30/04
  • Blackrock
  • 1-12  v 1-18
  • 1-12  v 1-18
  • Midleton
  • round 1
  • More
  • 30/04/2018 19:30
  • 30/04
  • Douglas
  • 2-9  v 0-8
  • 2-9  v 0-8
  • Kiltha Og
  • round 1
  • More
  • 02/05/2018 19:15
  • 02/05
  • Ibane Gaels
  • 2-13  v 1-9
  • 2-13  v 1-9
  • St Finbarrs
  • round 1
  • More
  • 03/05/2018 18:45
  • 03/05
  • Glen Rovers
  • 2-14  v 0-11
  • 2-14  v 0-11
  • Sarsfield
  • round 1
  • More

Premier 2 U16 Hurling Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Fermoy
  • 00:00
  • Bandon
  • TBC
  • More
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Killeagh/Itas
  • 00:00
  • Inniscarra
  • TBC
  • More
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • St Colmans
  • 00:00
  • Ballincollig
  • TBC
  • More
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Valley Rovers
  • 00:00
  • Cuchullans
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 30/04/2018 19:00
  • 30/04
  • Ballincollig
  • 4-15  v 0-6
  • 4-15  v 0-6
  • Bandon
  • round 1
  • More
  • 30/04/2018 19:15
  • 30/04
  • Killeagh/Itas
  • 5-20  v 6-17
  • 5-20  v 6-17
  • Valley Rovers
  • round 1
  • More
  • 03/05/2018 19:15
  • 03/05
  • Cuchullans
  • 3-17  v 2-10
  • 3-17  v 2-10
  • Inniscarra
  • round 1
  • More
  • 04/05/2018 19:00
  • 04/05
  • Fermoy
  • 3-11  v 4-10
  • 3-11  v 4-10
  • St Colmans
  • round 1
  • More
  • 09/05/2018 19:15
  • 09/05
  • Killeagh/Itas
  • 1-13  v 2-14
  • 1-13  v 2-14
  • Valley Rovers
  • round 1 replay
  • More

Premier 2a U16 Hurling Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Bishopstown
  • 00:00
  • Cobh
  • TBC
  • More
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Blarney
  • 00:00
  • Shandrum
  • TBC
  • More
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Carrigaline
  • 00:00
  • Youghal
  • TBC
  • More
  • 02 Jul 2018
  • 02/07
  • Carrigtwohill
  • 00:00
  • Whitechurch
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 30/04/2018 19:00
  • 30/04
  • Bishopstown
  • 0-6  v 5-16
  • 0-6  v 5-16
  • Carrigtwohill
  • round 1
  • More
  • 30/04/2018 19:15
  • 30/04
  • Whitechurch
  • 6-12  v 5-8
  • 6-12  v 5-8
  • Cobh
  • round 1
  • More
  • 02/05/2018 19:00
  • 02/05
  • Blarney
  • 0-12  v 2-11
  • 0-12  v 2-11
  • Carrigaline
  • round 1
  • More
  • 09/05/2018 19:00
  • 09/05
  • Youghal
  • 4-18  v 4-9
  • 4-18  v 4-9
  • Shandrum
  • round 1 off 30/4 y
  • More
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship
Round 1
A Douglas v Kiltha Og
B Glen Rovers v Sarsfields
C Blackrock v Midleton
D Ibane Gaels v St Finbarrs
Loser Round
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship
Round 1
A Killeagh/Ita’s v Valley Rovers
B Cuchullains v Inniscarra
C Fermoy v St Colmans
D Ballincollig v Bandon
Loser Round
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Carrigaline Court Hotel Fe 16 Hurling P2A Championship
Round 1
A Bishopstown v Carrigtwohill
B Whitechurch v Cobh
C Blarney v Carrigaline
D Youghal v Shandrum
Loser Round
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D

Rebel Og West Championship Draws 2018

At the last board meeting of Rebel Óg West, the championship draw for 2018 took place. Below are the full draw details.

REBEL ÓG WEST CHAMPIONSHIP DRAWS 2018

Minor A Football.

1. Bantry Blues V Castlehaven
2. O’Donovan Rossa V Clonakilty
3. Ibane Gaels V Bandon
4. Urhan V Bye

Minor B1 Football.

1st Round: – A) Caha Óg V Sam Maguires (2)
B) Carbery Rangers (2) V Tadgh MacCarthaigh

Quarter Finals:

1. Kilmichael V (B)
2. (A) V Kilbrittain
3. Ahan Gaels V Newcestown
4. Naomh Aban V Gabriel Óg

Minor B2 Football

1. Kilmacabea V Clann na nGael
2. Uibh Laoire V Kilmeen
3. St. Colums V Béal Átha’n Ghaorthaidh
4. Dunmanus Rovers V Castletownbere.

Under 16A Football

1. Ilen Rovers V Castlehaven
2. Owen Gaels V Clonakilty.

Under 16 B1 Football

1st Round: – A) Caha Óg V Urhan
B) Kilbrittain V Bantry Blues.

Quarter Finals

1. (B) V Newcestown
2. O’Donovan Rossa V (A)
3. Castletownbere V Sam Maguires
4. Ibane Gaels (2) V St. Colums.

Under 16 B2 Football

1st Round: – A) Beal Átha n Ghaorthaidh V Clann Na nGael
B) Western Gaels V Tadgh MacCarthaigh
C) Dunmanus Rovers V Clonakilty (2)
D) Gabriel Óg (2) V Sam Maguires (2)

Quarter Finals

1. (B) V (D)
2. (C) V Kilmeen
3. Naomh Aban V Ahan Gaels
4. (A) V Kilmacabea

Under 14A Football

1. Clonakilty V Sam Maguires
2. Newcestown V Ibane Gaels
3. Carbery Rangers V St. Colums
4. Castlehave A Bye

Under 14 B1 Football

1. Naomh Aban V Macroom
2. Owen Gaels V Clann Na nGael
3. O’Donovan Rossa V Ilen Óg
4. Tadgh MacCarthaigh V Ahan Gaels

Minor A Hurling

1. Owen Gaels V Bandon
2. Ibane Gaels V Aghabullogue
3. Cloughduv V Ahan Gaels
4. Newcestown A Bye

Minor B1 Hurling

Quarter Final: – A) Western Gaels V Kilbrittain
B) Kinsale V Kilbree

Semi-Finals:

1. (A) V Ballinhassig
2. (B) V Clonakilty

Minor B2 Hurling

Quarter Final: A) Laochra Óg V St James

Semi-Finals:

1. St Patricks V Fastnet Gaels
2. Cill Mochomog V (A)

Under 16A Hurling

Quarter Finals: A) Clonakilty V Aghabullogue
B) Kilbrittain V Cloughduv

Semi Finals:

1. (B) V Owen Gaels
2. (A) V Newcestown

Under 16 B1 Hurling

Semi-finals

1. Cill Mochomog V Ibane Gaels (2)
2. Sam Maguire V Fastnet Gaels

Under 16 B2 Hurling

Quarter Final: A) Kilbree V Ahan Gaels

Semi Finals

1. St. Patricks V (A)
2. Laochra Óg V Western Gaels.

Under 14A Hurling

1. Aghabullogue V Ahan Gaels
2. Owen Gaels V Kinsale
3. Newcestown V St. Colums
4. Ibane Gael V Bandon

Under 14 B1 Hurling

1. Sam Maguires V Fastnet Gaels
2. Bantry Blues V Ibane Gaels (2)

Note

Under 14 B2 football and hurling draws deferred until a later date.

Rebel Og North call off games programme on Friday, Saturday and Sunday

All Rebel Og North Matches on the weekend 6th of April have being postponed.

A decision will be made at 4pm on Sunday for the games the following days.

Please keep an eye on your emails to keep up to speed on the fixtures for this weekend.

The CCC will refix all the games called off this weekend.

Mise le meas,

Peadar MacUait
Runaí
Rebel Óg Thuaidh

Cork Minor Footballers in action

Cork Minor Footballers will open their 2018 Munster championship on Wednesday 11th of April.

Cork’s opening game will be a meeting with Waterford in Páirc Uí Rinn with a 7pm start.

Two other Q-Final clashes will take place on Wednesday night when Tipperary will play Kerry and Clare meet Limerick.

Premier U16 Football Championship Draw, Fixtures and all you need to know

Opening rounds of Premier U16 Football Championship are set to take place over the second week of the school Easter holiday’s with games at Premier 1, Premier 2 and Premier 2a down for decision.

Below are full details of the fixtures that are set to take place and details of the teams in each competition.

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship,  ,

Carrigaline , Nemo Rangers ,  Beara , Inniscarra  , Douglas , Ballincollig, Glanmire , Ibane Gaels

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship,  ,

Valley Rovers , St Nicholas, Wolfe Tones , Bishopstown, Gabriel Rangers , Mallow, Carbery Rangers, St.Finbarrs

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Championship,  ,

Duarigle Gales , Mitchelstown, Bandon , Eire Og, St Michaels , Fermoy, Carrigaline , Cobh

Rebel Og Premier 1 U16 Football Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 25 Jun 2018
  • 25/06
  • Douglas
  • 00:00
  • Ballincollig
  • TBC
  • More
  • 16 Jul 2018
  • 16/07
  • Beara
  • 00:00
  • Inniscarra
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • Glanmire
  • 0-5  v 1-9
  • 0-5  v 1-9
  • Ibane Gaels
  • round 1
  • More
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • Carrigaline
  • 3-7  v 3-11
  • 3-7  v 3-11
  • Nemo Rangers
  • round 1
  • More

Rebel Og Premier 2 U16 Football Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • Carbery Rangers
  • 00:00
  • Gabriel Rangers
  • TBC
  • More
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • St Finbarrs
  • 00:00
  • Mallow
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 02/04/2018 17:00
  • 02/04
  • Valley Rovers
  • 2-12  v 3-3
  • 2-12  v 3-3
  • St Nicholas
  • round 1
  • More
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • Wolfe Tones
  • 5-15  v 5-7
  • 5-15  v 5-7
  • Bishopstown
  • round 1 aet
  • More
  • 05/04/2018 18:45
  • 05/04
  • Gabriel Rangers
  • 4-10  v 0-3
  • 4-10  v 0-3
  • Mallow
  • round 1
  • More
  • 09/05/2018 19:30
  • 09/05
  • Carbery Rangers
  • 4-19  v 0-5
  • 4-19  v 0-5
  • St Finbarrs
  • round 1 off 7/4 weather
  • More

Rebel Og Premier 2a 16 Football Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 11 Apr 2018
  • 11/04
  • Carrigaline
  • 00:00
  • Cobh
  • Carrigaline
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • St Michaels
  • 2-5  v 0-16
  • 2-5  v 0-16
  • Fermoy
  • round 1
  • More
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • Bandon
  • 2-11  v 1-7
  • 2-11  v 1-7
  • Eire Og
  • round 1
  • More
  • 19/04/2018 19:30
  • 19/04
  • Duarigle Gales
  • 7-12  v 0-2
  • 7-12  v 0-2
  • Mitchelstown
  • round 1 off 4/4 weather
  • More

Rebel Og U16 Championship Draw

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Round 1 04-Apr
A Carrigaline v Nemo Rangers
B Beara v Inniscarra
C Douglas v Ballincollig
D Glanmire v Ibane Gaels
Loser Round 23-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round 23-Jul
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 20-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 13-Oct
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Round 1 04-Apr
A Carbery Rangers v St.Finbarrs
B Gabriel óg v Mallow
C Valley Rovers v St Nicholas
D Wolfe Tones v Bishopstown
Loser Round 23-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round 23-Jul
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 20-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 13-Oct
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 Football P2A Championship
Round 1 04-Apr
A Duarigle Gaels v Mitchelstown
B Bandon v Éire Óg
C Carrigaline 2 v Cobh
D St.Michaels v Fermoy
Loser Round 23-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round 23-Jul
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 20-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 13-Oct
v

Rebel Og U16 Championship Winners

U16 Premier 1 FC

2012 Douglas, 2013 Douglas 2014 Ballincollig 2015 Nemo Rangers  2016 Beara 2017 St. Finbarrs

U16 Premier 2 FC 

2012 Clonakilty, 2013 Bantry Blues 2014 Aghada 2015 Carbery Rangers  2016 Kilshannig 2017 Valley Rovers

U16 Premier 2a FC 

2017  Ibane Gaels

Under 12 West Region Leagues 2018

The following are the list of Clubs entered in the West Region for U12 Competions in 2018. If your Club
is not included please contact me immediately as all of the leagues will be drawn up on Tuesday night, March 27th.

Football (34)

Carbery Rangers
Kilmeen
Sam Maguires
Tadhg MacCarthaighs
O Donovan Rossa (2)
Bantry
Ballinascarthy
Kilbrittain
Arigideen Rangers
Glengarriffe
Bandon (2)
St. Colums
Ahan Gaels
Muintir Bhaire Óg
Newcestown
Clann na nGael
Ilen Óg
Castlehaven
Urhan
Adrigole
St James
Kilmacabea
Naomh Aban
Beal Atha na Ghaoiridh
Clonakilty (2)
Gabriel Óg
St. Oliver Plunketts
Barryroe
Castletownbere
Ivelary
Kilmichael

Hurling (19)

Kilbree
Laochra Óg
Sam Maguires
Bantry
Ballinascarthy
Kilbrittain
Arigideen Rangers
Fastnet Gaels
Bandon
St Colums
Ahan Gaels
Newcestown
St James
Western Gaels
Clonakilty (2)
St Oliver Plunketts
St Patricks
Barryroe