Minor championship first round draws made

Michael O’Mahony, chairman Rebel Óg and Donal O’Leary, assistant secretary Rebel Óg making the minor hurling and football championship first round draws at Páirc Uí Rinn.

 

DEFENDING champions Midleton will start the defence of their Premier 1 MHC  title against Glen Rovers on Wednesday, July 22.

This is sure to be an encounter that both sides will be looking forward to, with the Glen looking for a bit of revenge.

Midleton are bidding for three in-a-row of minor titles and start with a game against the side they defeated in last year’s final. No doubt they will want to lay down a maker and the Glen will be hell bent on revenge after last year’s loss.

The other games in the first round see St Finbarr’s at home to Douglas; Ballincollig at home to Ibane Gaels and Blackrock at home to Sarsfields.

This year, due to the pandemic, the games will not be at neutral venues for the groups stages in all competitions, including the minor championships.

In the Premier 2 hurling competition champions Kiltha Óg are away to Youghal, with the other games seeing St Colman’s home to Killeagh/Ita’s; Piarsaigh home to Kanturk and Valley Rovers v Newcestown.

In the football championship Douglas will get their defence of their title off with an away game against Glanmire, who won the Premier 2 title last year.

Other ties in the first round, which takes place on July 29 are: Nemo v Ballincollig; Ibane Gaels v Gabriel Rangers and Inniscarra v Beara.

At Premier 2 level Bandon will have home advantage over Carbery Rangers in their opening tie and Valley Rovers are at home to Castlehaven.

St Michael’s will face Carrigaline and the Barrs are at home to Wolfe Tones (Kanturk).

The first round ties of the U16 and U14 leagues were also made, and all games for all rounds will be on the Rebel Óg website by tomorrow morning at the latest.

Games are due to start on Saturday, July 18, with U16 and U12 hurling on that day, U14 hurling on the following Monday night and minor championship on Wednesday, July 22. It then switches to football the following week and back to hurling the week after.

Minor hurling championship, round one: Premier 1 Group 1: St Finbarr’s v Douglas; Ibane Gaels v Ballincollig. Group 2: Blackrock v Sarsfields; Midleton v Glen Rovers.

Minor hurling championship, round one: Premier 2 Group 1: Piarsaigh v Kanturk; Valley Rovers v Newcestown. Group 2: St Colman’s v Killeagh/Ita’s; Youghal v Kiltha Óg.

Minor football championship, round one: Premier 1 Group 1: Ibane Gaels v Gabriel Rangers; Inniscarra v Beara. Group 2: Glanmire v Douglas; Nemo Rangers v Ballincollig.

Minor football championship, round one: Premier 2 Group 1: Bandon v Carbery Rangers; Valley Rovers v Castlehaven. Group 2: St Michael’s v Carrigaline; St Finbarr’s v Wolfe Tones.

U16 Premier 1 Hurling League Group 1: Glen Rovers v Bride Rovers; Midleton v Carrigtwohill. Group 2: Ballincollig v Blackrock; Na Piarsaigh v St Finbarr’s.

U16 Premier 2 Hurling League Group 1: Sarsfields v Kiltha Óg; Youghal v Douglas. Group 2: Ballygarvan v Valley Rovers; Kinsale v Mallow.

U16 Premier 1 Football League Group 1: Ballincollig v Douglas, bye for St Finbarr’s. Group 2: St Michael’s v Nemo Rangers; Na Piarsaigh v Mallow.

U16 Premier 2 Football League Group 1: Inniscarra v Bantry Blues; Valley Rovers v Ballygarvan. Group 2: Éire Óg v Carrigaline; Bishopstown v Glanmire.

U14 Premier 1 Hurling League Group 1: Midleton v St Finbarr’s; Douglas v Sarsfields. Group 2: Ballincollig v Glen Rovers; Bishopstown v Inniscarra.

U14 Premier 2 Hurling League Group 1: Aghada v Killeagh/Ita’s; Youghal v St Catherine’s. Group 2: Mallow v Carrigtwohill; Shandrum v Kilara Óg.

U14 Premier 1 Football League Group 1: Douglas v Ballincollig; Bishopstown v Beara. Group 2: Glanmire v St Finbarr’s; Nemo Rangers v Mallow.

U14 Premier 1 Football League Group 1: Midleton v Killeagh/Ita’s; St Nicholas v Youghal. Group 2: Crosshaven v Valley Rovers; Carrigaline v Bandon.

 

under 14 super 7’s

A chara,

Rebel Óg Coaching in conjunction with Rebel Óg are teaming up to offer clubs a supplemented games programme over the next 2 – 3 months.
WHAT IS BEING PROPOSED
A series of games for clubs who would have very small numbers and who for various reasons may not have a games programme meeting their needs at u 14 level.
The format would be adapted according to entries but clubs would be given 2-3 game days and regional borders would not exist.
HOW MANY PLAYERS ARE REQUIRED
Games would be 7 a side and ideally clubs would have a sub or 2 to rotate in the event of injuries/fatigue etc.
Ideally all boys would be on the age to avoid interfering with u 13 activities should the club have a team at this age.
Clubs who wish to enter and have more numbers than suggested above would avoid using boys who are regularly playing on the league and championship teams.
WHAT CLUBS SHOULD ENTER 
Clubs who have a cohort of players in need of extra game time beyond what they have in leagues or championships.
Clubs who have a cohort of players who may not be getting much game time at present in competitive games and need extra game time to assist their development.
If your club is happy with its current games programme, then please do not enter.
Clubs will HAVE TO prioritise its current commitment to its existing league/championship programme with Rebel Óg
ARE THE GAMES COMPETITIVE
The games are competitive but there will be no official winners or trophies. The emphasis is on development and providing game time to boys who may not be getting enough games under more formalised structures.
 
WHEN DO GAMES COMMENCE
Once clubs enter over the next two weeks, games will commence in late August.
 
HOW DO WE ENTER
Please complete the expression of interest form by clicking the link below

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeH3bteRO99sLvVQGaDc6u72V1Hb-i-dBevmJ6z0v2GYszlsQ/viewform?usp=sf_link

on or before the 31st of July.

Cork School’s look for Munster success

This weekend, two Cork Schools will head to Munster Senior Hurling Finals .

Midleton CBS will play in the Senior A Harty Cup Final in Mallow when they meet Ardscoil Rí at 1.30pm.

In Clonmel on Saturday, CBS Mitchlestown will play Cashel CS in the Senior B Hurling Final at 12.30pm.

Chairman of Rebel Óg, John Purcell, sends his best wishes to both schools ahead of the final.

“Saturday is a big day for Cork GAA with two schools in Munster hurling action. We are backing Midleton to claim the Harty Cup and bring it back to Lee Side after 12 years absence. Along with Midleton, we hope that Saturday will be a Rebel double and CBS Mitchlestown win the Senior B final.”


Munster Harty Cup Final

Midleton CBS v Ardscoil Rí @Mallow 1.30pm


Senior B Cup Final

CBS Mitchlestown v Cashel CS @Clonmel @12.30pm




Rebel Og Centr

 

 

Central Competitions

Rebel Og Premier Grading’s 2018

Rebel Og grading committee have this week announced details of Premier grades for 2018.

Below are full details of the grading that have been issued.

If any Club want a Review of their Gradings in this section Please send a email to the the Gradings Committee by  Wednesday 31st of January by 5pm 

 

Gradings for  Grades A B1 B2 will issued by the end of next week

MINOR HURLING

PREMIER 1

Ballincollig

Blarney

Douglas

Inniscarra

Mallow

Midleton

Na Piarsaigh

Sarsfields

PREMIER 2

Blackrock

Bride Rovers

Fermoy

Glen Rovers

Shandrum

St.Finbarrs

Valley Rovers

Watergasshill

PREMIER 2A

Bishopstown

Carrigaline

Carrigtwohill

Courcey Rovers

Éire Óg

Fr O’Neills

Killeagh/Ita’s

Sam Maguires

U16 HURLING

PREMIER 1

Blackrock

Douglas

Glen Rovers

Ibane Gaels

Kiltha Og

Midleton GAA

Sarsfields

St.Finbarrs

PREMIER 2

Ballincollig

Bandon

Cuchullains/Wolfe Tones

Fermoy

Inniscarra

Killeagh/Ita’s GAA

St Colmans

Valley Rovers

PREMIER 2A

Bishopstown

Blarney

Carrigaline

Carrigtwohill

Cobh

Shandrum

Whitechurch

Youghal

U15 HURLING

PREMIER 1

Ballincollig

Douglas

Glen Rovers

Midleton GAA

Na Piarsaigh

Sarsfields

St.Finbarrs

Youghal

PREMIER 2

Ballygarvan

Blackrock

Blarney

Bride Rovers

Carrigtwohill

Killeagh/Ita’s GAA

Kiltha Og

Valley Rovers

PRMIER 2A

Erins Own

Carrigaline

Cobh

Ibane Gaels

Mallow

Whitechurch

Inniscarra

Watergasshill

U14 HURLING

PREMIER 1

Ballincollig

Ballygarvan

Bride Rovers

Douglas

Mallow

Midleton

Na Piarsaigh

St.Finbarrs

PREMIER 2

Bishopstown

Blackrock

Carrigtwohill

Glen Rovers

Kiltha Og

Sarsfields

Shandrum

Valley Rovers

PREMIER 2A

Blarney

Cobh

Courcey Rovers

Inniscarra

Killeagh/Ita’s GAA

Lisgoold

Youghal

Éire Óg

U13 HURLING

PREMIER 1

Ballinhassig

Carrigtwohill

Cobh

Douglas

Erins Own

Fermoy

Inniscarra

Mallow

Midleton

Sarsfields

Shandrum

St.Finbarrs

Valley Rovers

PREMIER 2

Aghada

Ballincollig

Bandon

Blackrock

Blarney

Bride Rovers

Carrigaline

Glen Rovers

Kiltha Og

Kinsale

Na Piarsaigh

St Catherines

Youghal

U12 Hurling

Group 1

Ballincollig

Bishopstown

Douglas

Glen Rovers

Inniscarra

Midleton

Valley Rovers

Sarsfields

St Catherines

St.Finbarrs

Youghal

Group 2

Aghada

Blackrock

Carrigaline

Carrigtwohill

Cobh

Erins Own

Killeagh/Ita’s

Kiltha Og

Na Piarsaigh

Shandrum

St Colemans

Group 3

Ballygiblin

Bandon

Ballinora

Blarney

Courcey Rovers

Éire Óg

Fermoy

Glen Rovers 2

Kilara Óg

Mallow

Nemo Rangers

Watergrasshill

MINOR FOOTBALL

PREMIER 1

Beara

Carbery Rangers

Douglas

Eire Óg

Glanmire

Nemo Rangers

Sam Maguires

St.Michaels

PREMIER 2

Ballincollig

Carrigaline

Kilshannig

Mallow

Midleton GAA

Na Piarsaigh

St.Finbarrs

Valley Rovers

PREMIER 2A

Bishopstown

Bride Rovers

Cobh

Fermoy

Granard Gaels

Ilen Rovers

Owen Gaels

St Nicholas

U16 FOOTBALL

PREMIER 1

Ballincollig

Beara

Carrigaline

Douglas

Glanmire

Ibane Gaels

Nemo Rangers

Inniscarra

PREMIER 2

Bishopstown

Carbery Rangers

Gabriel óg

Wolfe Tones

Mallow

St Nicholas

St.Finbarrs

Valley Rovers

PREMIER 2A

Bandon

Kinsale

Cobh

Duarigle Gaels

Éire Óg

Fermoy

Mitchelstown

St.Michaels

U15 FOOTBALL

PREMIER 1

Ballincollig

Carrigaline

Castlehaven

Cobh

Douglas

Glanmire

Na Piarsaigh

St.Finbarrs

PREMIER 2

Ballygarvan

Carbery Rangers

Nemo Rangers

Eire Og

Midleton

St Nicholas

Valley Rovers

Youghal

PREMIER 2A

Aghada

Bandon

Bishopstown

Kilmurry

Kiltha Og

Mallow

Kinsale

St. Michaels

MINOR FOOTBALL

PREMIER 1

Beara

Carbery Rangers

Douglas

Eire Óg

Glanmire

Nemo Rangers

Sam Maguires

St.Michaels

PREMIER 2

Ballincollig

Carrigaline

Kilshannig

Mallow

Midleton GAA

Na Piarsaigh

St.Finbarrs

Valley Rovers

PREMIER 2A

Bishopstown

Bride Rovers

Cobh

Fermoy

Granard Gaels

Ilen Rovers

Owen Gaels

St Nicholas

U16 FOOTBALL

PREMIER 1

Ballincollig

Beara

Carrigaline

Douglas

Glanmire

Ibane Gaels

Nemo Rangers

Inniscarra

PREMIER 2

Bishopstown

Carbery Rangers

Gabriel óg

Wolfe Tones

Mallow

St Nicholas

St.Finbarrs

Valley Rovers

PREMIER 2A

Bandon

Kinsale

Cobh

Duarigle Gaels

Éire Óg

Fermoy

Mitchelstown

St.Michaels

U15 FOOTBALL

PREMIER 1

Ballincollig

Carrigaline

Castlehaven

Cobh

Douglas

Glanmire

Na Piarsaigh

St.Finbarrs

PREMIER 2

Ballygarvan

Carbery Rangers

Nemo Rangers

Eire Og

Midleton

St Nicholas

Valley Rovers

Youghal

PREMIER 2A

Aghada

Bandon

Bishopstown

Kilmurry

Kiltha Og

Mallow

Kinsale

St. Michaels

U14 FOOTBALL

PREMIER 1

Bantry Blues

Beara

Bride Rovers

Douglas

Mallow

Na Piarsaigh

Nemo Rangers

St.Finbarrs

PREMIER 2

Ballincollig

Ballygarvan

Carrigaline

Éire Óg

Glanmire

Inniscarra

Midleton

St.Michaels

PREMIER 2A

Bandon

Bishopstown

Canovee

Fermoy

Cobh

Glenville

St Nicholas

Valley Rovers

U13 FOOTBALL

Premier 1

Ballincollig

Bishopstown

Carrigaline

Carrigtwohill

Douglas

Fermoy

Glanmire

Glenville

Inniscarra

Mallow

Midleton GAA

Nemo Rangers

St.Finbarrs

Valley Rovers

Premier 2

Aghada

Ballinora

Bandon

Bantry Blues

Buttevant

Sam Maguires

Cobh

Erins Own

Kiltha Og

Kinsale

Mayfield

Na Piarsaigh

St Nicholas

St.Michaels

U12 FOOTBALL PREMIER

Group 1

Ballincollig

Bishopstown

Carrigaline

Douglas

Glanmire

Na Piarsaigh

Nemo Rangers

St.Finbarrs

Valley Rovers

Group 2

Cobh

Mallow

Midleton

Mitchelstown

St Nicholas

Youghal

Éire Óg

St.Michaels

Kilara Og

Group 3

Bantry Blues

Blarney

Courcey Rovers

Erins Own

Fermoy

Inniscarra

Killeagh/Ita’s

Kilmurry

Mayfield

MINOR FOOTBALL

PREMIER 1

Beara

Carbery Rangers

Douglas

Eire Óg

Glanmire

Nemo Rangers

Sam Maguires

St.Michaels

PREMIER 2

Ballincollig

Carrigaline

Kilshannig

Mallow

Midleton GAA

Na Piarsaigh

St.Finbarrs

Valley Rovers

PREMIER 2A

Bishopstown

Bride Rovers

Cobh

Fermoy

Granard Gaels

Ilen Rovers

Owen Gaels

St Nicholas

U16 FOOTBALL

PREMIER 1

Ballincollig

Beara

Carrigaline

Douglas

Glanmire

Ibane Gaels

Nemo Rangers

Inniscarra

PREMIER 2

Bishopstown

Carbery Rangers

Gabriel óg

Wolfe Tones

Mallow

St Nicholas

St.Finbarrs

Valley Rovers

PREMIER 2A

Bandon

Kinsale

Cobh

Duarigle Gaels

Éire Óg

Fermoy

Mitchelstown

St.Michaels

U15 FOOTBALL

PREMIER 1

Ballincollig

Carrigaline

Castlehaven

Cobh

Douglas

Glanmire

Na Piarsaigh

St.Finbarrs

PREMIER 2

Ballygarvan

Carbery Rangers

Nemo Rangers

Eire Og

Midleton

St Nicholas

Valley Rovers

Youghal

PREMIER 2A

Aghada

Bandon

Bishopstown

Kilmurry

Kiltha Og

Mallow

Kinsale

St. Michaels

U14 FOOTBALL

PREMIER 1

Bantry Blues

Beara

Bride Rovers

Douglas

Mallow

Na Piarsaigh

Nemo Rangers

St.Finbarrs

PREMIER 2

Ballincollig

Ballygarvan

Carrigaline

Éire Óg

Glanmire

Inniscarra

Midleton

St.Michaels

PREMIER 2A

Bandon

Bishopstown

Canovee

Fermoy

Cobh

Glenville

St Nicholas

Valley Rovers

U13 FOOTBALL

Premier 1

Ballincollig

Bishopstown

Carrigaline

Carrigtwohill

Douglas

Fermoy

Glanmire

Glenville

Inniscarra

Mallow

Midleton GAA

Nemo Rangers

St.Finbarrs

Valley Rovers

Premier 2

Aghada

Ballinora

Bandon

Bantry Blues

Buttevant

Sam Maguires

Cobh

Erins Own

Kiltha Og

Kinsale

Mayfield

Na Piarsaigh

St Nicholas

St.Michaels

U12 FOOTBALL PREMIER

Group 1

Ballincollig

Bishopstown

Carrigaline

Douglas

Glanmire

Na Piarsaigh

Nemo Rangers

St.Finbarrs

Valley Rovers

Group 2

Cobh

Mallow

Midleton

Mitchelstown

St Nicholas

Youghal

Éire Óg

St.Michaels

Kilara Og

Group 3

Bantry Blues

Blarney

Courcey Rovers

Erins Own

Fermoy

Inniscarra

Killeagh/Ita’s

Kilmurry

Mayfield

MINOR FOOTBALL

PREMIER 1

Beara

Carbery Rangers

Douglas

Eire Óg

Glanmire

Nemo Rangers

Sam Maguires

St.Michaels

PREMIER 2

Ballincollig

Carrigaline

Kilshannig

Mallow

Midleton GAA

Na Piarsaigh

St.Finbarrs

Valley Rovers

PREMIER 2A

Bishopstown

Bride Rovers

Cobh

Fermoy

Granard Gaels

Ilen Rovers

Owen Gaels

St Nicholas

U16 FOOTBALL

PREMIER 1

Ballincollig

Beara

Carrigaline

Douglas

Glanmire

Ibane Gaels

Nemo Rangers

Inniscarra

PREMIER 2

Bishopstown

Carbery Rangers

Gabriel óg

Wolfe Tones

Mallow

St Nicholas

St.Finbarrs

Valley Rovers

PREMIER 2A

Bandon

Kinsale

Cobh

Duarigle Gaels

Éire Óg

Fermoy

Mitchelstown

St.Michaels

U15 FOOTBALL

PREMIER 1

Ballincollig

Carrigaline

Castlehaven

Cobh

Douglas

Glanmire

Na Piarsaigh

St.Finbarrs

PREMIER 2

Ballygarvan

Carbery Rangers

Nemo Rangers

Eire Og

Midleton

St Nicholas

Valley Rovers

Youghal

PREMIER 2A

Aghada

Bandon

Bishopstown

Kilmurry

Kiltha Og

Mallow

Kinsale

St. Michaels

U14 FOOTBALL

PREMIER 1

Bantry Blues

Beara

Bride Rovers

Douglas

Mallow

Na Piarsaigh

Nemo Rangers

St.Finbarrs

PREMIER 2

Ballincollig

Ballygarvan

Carrigaline

Éire Óg

Glanmire

Inniscarra

Midleton

St.Michaels

PREMIER 2A

Bandon

Bishopstown

Canovee

Fermoy

Cobh

Glenville

St Nicholas

Valley Rovers

U13 FOOTBALL

Premier 1

Ballincollig

Bishopstown

Carrigaline

Carrigtwohill

Douglas

Fermoy

Glanmire

Glenville

Inniscarra

Mallow

Midleton GAA

Nemo Rangers

St.Finbarrs

Valley Rovers

Premier 2

Aghada

Ballinora

Bandon

Bantry Blues

Buttevant

Sam Maguires

Cobh

Erins Own

Kiltha Og

Kinsale

Mayfield

Na Piarsaigh

St Nicholas

St.Michaels

U12 FOOTBALL PREMIER

Group 1

Ballincollig

Bishopstown

Carrigaline

Douglas

Glanmire

Na Piarsaigh

Nemo Rangers

St.Finbarrs

Valley Rovers

Group 2

Cobh

Mallow

Midleton

Mitchelstown

St Nicholas

Youghal

Éire Óg

St.Michaels

Kilara Og

Group 3

Bantry Blues

Blarney

Courcey Rovers

Erins Own

Fermoy

Inniscarra

Killeagh/Ita’s

Kilmurry

Mayfield

Rebel Og announced on Friday details of the grades for 2018.

Competitions will commence shortly once the gradings process is complete.


MINOR FOOTBALL

PREMIER 1
Beara
Carbery Rangers
Douglas
Eire Óg
Glanmire
Nemo Rangers
Sam Maguires
St.Michaels

PREMIER 2
Ballincollig
Carrigaline
Kilshannig
Mallow
Midleton GAA
Na Piarsaigh
St.Finbarrs
Valley Rovers

PREMIER 2A
Bishopstown
Bride Rovers
Cobh
Fermoy
Granard Gaels
Ilen Rovers
Owen Gaels
St Nicholas


U16 FOOTBALL

PREMIER 1
Ballincollig
Beara
Carrigaline
Douglas
Glanmire
Ibane Gaels
Nemo Rangers
Inniscarra

PREMIER 2
Bishopstown
Carbery Rangers
Gabriel óg
Wolfe Tones
Mallow
St Nicholas
St.Finbarrs
Valley Rovers

PREMIER 2A
Bandon
Kinsale
Cobh
Duarigle Gaels
Éire Óg
Fermoy
Mitchelstown
St.Michaels


U15 FOOTBALL
PREMIER 1
Ballincollig
Carrigaline
Castlehaven
Cobh
Douglas
Glanmire
Na Piarsaigh
St.Finbarrs

PREMIER 2
Ballygarvan
Carbery Rangers
Nemo Rangers
Eire Og
Midleton
St Nicholas
Valley Rovers
Youghal

PREMIER 2A
Aghada
Bandon
Bishopstown
Kilmurry
Kiltha Og
Mallow
Kinsale
St. Michaels


U14 FOOTBALL

PREMIER 1

Bantry Blues
Beara
Bride Rovers
Douglas
Mallow
Na Piarsaigh
Nemo Rangers
St.Finbarrs

PREMIER 2

Ballincollig
Ballygarvan
Carrigaline
Éire Óg
Glanmire
Inniscarra
Midleton
St.Michaels

PREMIER 2A
Bandon
Bishopstown
Canovee
Fermoy
Cobh
Glenville
St Nicholas
Valley Rovers


U13 FOOTBALL

Premier 1
Ballincollig
Bishopstown
Carrigaline
Carrigtwohill
Douglas
Fermoy
Glanmire
Glenville
Inniscarra
Mallow
Midleton GAA
Nemo Rangers
St.Finbarrs
Valley Rovers

Premier 2
Aghada
Ballinora
Bandon
Bantry Blues
Buttevant
Sam Maguires
Cobh
Erins Own
Kiltha Og
Kinsale
Mayfield
Na Piarsaigh
St Nicholas
St.Michaels


Group 1
Ballincollig
Bishopstown
Carrigaline
Douglas
Glanmire
Na Piarsaigh
Nemo Rangers
St.Finbarrs
Valley Rovers

Group 2
Cobh
Mallow
Midleton
Mitchelstown
St Nicholas
Youghal
Éire Óg
St.Michaels
Kilara Og

Group 3
Bantry Blues
Blarney
Courcey Rovers
Erins Own
Fermoy
Inniscarra
Killeagh/Ita’s
Kilmurry
Mayfield

Wednesday 17th Jan 2018

Test