Premier 1 Championship Q-Finals takes place

Rebel Og Premier 1 Minor Hurling championship for 2017 will have a new name on the trophy as champions Na Piarsaigh were beaten by Douglas following a goal in the 62th minute of the game by Matthew McCauliffe.

Three points on the trot helped Glen Rovers to beat Sarsfield in their clash in UCC this evening in the opening game of the night.

Midleton were too strong for Carbery as they ran out winners 4-21 to 2-13. Duhallow booked their semi-final place following their one point win over Blarney.

Full results from Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship:

Glen Rovers 0-14, Sarsfield 1-8;

Carbery 2-13, Midleton 4-21;

Blarney 3-15, Duhallow 3-16;

Na Piarsaigh 0-17, Douglas 1-15;

The draw for the semi-final will take place at the next CCCC meeting of Rebel Og Central. Full details will be posted on www.rebelog.ie

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship: Ballinhassig 2-18, Killeagh/Itas 1-19;

Rebel Og West U12 competition

Please find attached groups for u12 hurling Cup competitions to be played over the next 2/3 weeks.

Draws will be made at the board meeting on Wednesday night. First team out has home advantage.

All games should be 13-a-side where possible. Extra time in the event of a draw and if still level the next score on resumption after extra time finished.

Losing semi-finalists qualify for Plate finals. regards Joe Kelly.

Groups are as follows

Groups for Under 12 Hurling Cup Competitions

Group A Bandon Kilbrittain St Colums Barryroe

Group B Ahan Gaels Newcestown Bantry Blues Kilbree. Arigideen Rangers Sam Maguires Western Gaels Fastnet Gaels

Group D Clonakilty St James Ballinascarthy St Oliver Plunketts

Group E St Patricks Laochra Óg

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Quarter Final
Carbery v Midleton in Ballygarvan on 15-Aug at 7:00 PM
Glen Rovers v Sarsfield in UCC Mardyke on 15-Aug at 6:30 PM
Blarney v Duhallow at Coachford on 15-Aug at 7.00 pm
Na Piarsaigh v Douglas at UCC Mardyke on 15-Aug at 8:00 PM

Five Cork sides in Harty Cup 2017

Rebel Og look at the groups Cork Colleges sides in Harty Cup action this season.

Senior A Munster Colleges Hurling (Harty Cup) Group A

  1. CBS Midleton
  2. Árdscoil Rís North Circular Limerick
  3. De La Salle College Waterford
  4. Scoil Na mBraithre` Rathluirc

Senior A Munster Colleges Hurling (Harty Cup) Group B

  1. Christian Brothers College, Cork
  2. Castletroy College
  3. Our Ladys Secondary School Templemore
  4. Flannans College Ennis

Senior A Munster Colleges Hurling (Harty Cup) Group C

  1. Coláiste Cholmáin Fermoy
  2. Coláiste Iosaef, Kilmallock
  3. Blackwater Community School Lismore
  4. John The Baptist Community School

Senior A Munster Colleges Hurling (Harty Cup) Group D

  1. Gaelcholáiste Mhuire Thuaigh
  2. Thurles CBS Secondary
  3. Nenagh CBS Secondary
  4. Scoil Na Trioniode Doon

Championship action in Rebel Og East

Tonight sees some big games down for decsion.

The first finalist of the Rebel Og East Minor A and Minor B will be known.

Rebel Og East Minor A Hurling Championship: St Colmans v Cobh , Venue: Ballinacurra, start at 19:00, championship Semi Final;

Rebel Og East Minor B2 Hurling Championship: Kinsale v Grenagh , Venue: Ballincollig with a 19:00 start

Rebel Og East U16 A Hurling Championship: Carraigtwohill v Sliabh Rua ,, Venue: Carraigtwohill, 19:30, ;

Rebel Og u14 squads continue their tournament preparation

Rebel Og U14 hurling teams co to used their preparations for the upcoming Munster tournament in Waterford as they took part in Inter-Regional Competitions over the weekend.

Rebel Og would like to thank all the players and mentors involved in squads and to Rebel Of Coaching who organised the sessions across the weekend.

This development work can’t take place without of the help of clubs who ensure that the squad dates are kept free.

All-Ireland success for Cork U17s

Congratulations to the Cork U17 team who defeated Dublin by two points today in the All-Ireland U17 hurling final at Croke Park.



CORK 1-19 DUBLIN 1-17

By Jackie Cahill at Croke Park

CORK were crowned inaugural All-Ireland U17 hurling champions at Croke Park this afternoon

The Rebels held out for a two-point victory against a Dublin side reduced to 14 players in the second half, when midfielder Tom Aherne was dismissed in the 42nd minute for a second bookable offence. Fintan Clandillon’s Sky Blues worked incredibly hard and gave it everything but Cork, with a healthy sprinkling of minor stars who’ll be back at Croke Park next Sunday for an All-Ireland semi-final, managed to keep them at arm’s length. Dublin will rue Aherne’s red card, while goalkeeper Eddie Gibbons, who netted a first half penalty, sent another one hurtling over the crossbar in the 37th minute.

When Aherne was sent off, Dublin were two points down, before John Considine’s Cork stretched the gap to three points. On four more occasions before the finish, Cork led by three and while Dublin did get within one, with eight minutes left, they could never draw level. At half-time, Cork held a slender one-point lead, ahead by 1-9 to 1-8.

Dublin opened better and stormed into an early 0-4 to 0-1 lead, Tom Aherne, Billy Ryan, Liam Murphy (free) and Kevin Kirwan all on target in an unanswered spell, after Blake Murphy had put Cork ahead with a superb opening score. But Cork worked their way back to level at 0-5 each by the 14th minute, with minor panellists Daire Connery, Colin O’Brien (scorer of 1-10 in the U17 semi-final victory over Galway) and Declan Hanlon leading the charge. Dublin struck for goal in the 20th minute, as Gibbons slammed home a superb penalty after Kirwan was fouled. That score put Dublin 1-6 to 0-6 clear and the lead moved out to four points when captain Mark Grogan landed a score.

But Cork hit 1-3 without reply between the 24th and 29th minutes to gain the whip hand, the goal coming from full-forward Joe Stack in the 28th minute. Aaron Walsh Barry sent a long ball towards the Dublin square and Stack outmuscled his marker Kevin Burke, brother of senior player Donal, before finding the net. Blake Murphy registered his second point for Cork to move the young Rebels 1-9 to 1-7 in front, before Liam Murphy’s third free of the half kept Dublin in touch at the break.

Early in the second period, the sides were level twice, at 1-10 and 1-11 apiece, but there was a feeling that Cork were turning the screw, even before Aherne picked up that second yellow card. After Liam Murphy was hauled down by Cork goalkeeper Eoin Davis, Gibbons had that second penalty chance but his effort cleared the crossbar.

Cork managed to hold firm in a tense finish, as sub Owen McCarthy came off the bench to score two crucial points. The counties will meet again next Sunday at Croke Park – with a place in the Electric Ireland All-Ireland Minor Hurling Final on offer for the winners.

Scorers for Cork:

Daire Connery 0-6 (5f), Colin O’Brien 0-5 (3f), Joe Stack 1-0, Declan Hanlon 0-3, Blake Murphy and Owen McCarthy 0-2 each, Cormac O’Brien 0-1.

Scorers for Dublin:

Liam Murphy 0-7f, Eddie Gibbons 1-1 (pens), Lee Gannon and Billy Ryan 0-2 each, Enda O’Donnell, Tom Aherne, Mark Grogan, Kevin Kirwan, and Mícheál Murphy (65) 0-1 each.

CORK: Eoin Davis; Eoin Roche, Ciarán Nyhan, Ronan Sheehan; Cormac O’Brien, Conor O’Callaghan, Aaron Walsh Barry; Daire Connery, Seán Twomey; Brian Roche, Declan Hanlon, Tommy O’Connell; Blake Murphy, Joe Stack, Colin O’Brien. Subs: Ronan McCarthy for Cormac O’Brien (temp 23-30), Owen McCarthy for O’Connell (35), Shane Barrett for Murphy (53).

DUBLIN: Eddie Gibbons; Andrew Dunphy, Kevin Burke, Tommy Kinnane; Seán Kinsella, Enda O’Donnell, Lee Gannon; Tom Aherne, Mícheál Murphy; Kevin Kirwan, Billy Ryan, Mark Grogan; Luke McDwyer, Kevin Desmond, Liam Murphy. Subs –Seán Clerkin for Desmond (44), Liam Dunne for M Murphy (52), Mark Sweeney for Kirwan (54).

REFEREE: John Keane (Galway)








Rebel Og East Results are in

Rebel Og East Minor A Football Championship:
St Vincents 1-6, Passage 2-10, Venue: Whitechurch, ;
Rebel Og East Minor B1 East 2 Football Championship:
Youghal 0-6, Glanmire 7-12, Venue: Castlemartyr, ;
Rebel Og East Minor A Hurling Championship:
Bride Rovers 3-16, Ballygarvan 2-18, Venue: Mayfield, ;
Rebel Og East Minor A Football League:
Wolfe Tones -, Aghabullogue -, Venue: Kanturk, Conceded by Wolfe Tones;
Passage 4-14, Daurigle Gaels 2-17, Venue: Passage, ;
Rebel Og East Minor B1 East 1 Football League:
Whitechurch 3-16, Crosshaven 1-5, Venue: Whitechurch, ;
Rebel Og East Minor B1 East 2 Football League:
Fr O Neills 2-9, Youghal 0-10, Venue: Aghavine, ;
Rebel Og East Minor B2 East 1 Football League:
Ballinora 1-9, Carrig na bhFear 1-12, Venue: Ballinora, ;
Grenagh -, Whitescross -, Venue: Grenagh, Conceded by Whitescross;
Rebel Og East Minor B2 East 2 Football League:
Lisgoold 1-10, Kinsale 5-10, Venue: Lisgoold, ;
Rebel Og East Minor A Hurling League:
Erins Own 2-4, Ballygarvan 4-21, Venue: Caherlag, ;
Ballygarvan 2-18, Bride Rovers 3-16, Venue: Mayfield, ;
Rebel Og East Minor B2 Hurling League:
Shamrocks -, Kinsale -, Venue: Shanbally, Conceded by Shamrocks;
Rebel Og East Under 16 B1 Hurling Championship:
Castlelyons 3-24, St Malachys 1-9, Venue: Castlelyons, ;
Rebel Og East Under 16 A Hurling League:
St Colmans 2-9, Carraigtwohill 2-15, Venue: Cloyne Old Field, ;
Rebel Og East Under 14 B1 East 2 Hurling League:
St Colmans 3-3, St Catherines 5-12, Venue: Cloyne Old Field, ;
Fr O Neills 6-5, St Colmans 2-5, Venue: Aghavine, ;

Cork U17 Hurlers in All-Ireland final 2017

Cork U17 hurlers to take on Dublin in the 2017 All-Ireland final has been named.

The team will play Sundays final in Croke Park with a 12 pm start.

Below are details of their path to the final

Rebel Og West Championship games

Rebel Og West Region Championships August 2017
Tuesday August 8th. Minor B 2 Hurling S/Final
Laochra Og v Fastnet Gaels in Kealkil T.Barry 19.15

Wednesday August 9th. U.16 A Hurling S/Finals
Kinsale v Courcey Rovers in Kilbrittain Pat O Leary 19.15
Bandon v Ibane Gaels in Clonakilty M.O Mahony 19.15
U. 16 B 1 Hurling S/Finals
Ahan Gaels v Western Gaels in Newcestown E.Sheehy 19.15
Kilbree v Clonakilty in Timoleague S.Crowley 19.15

Monday August 14th. Minor A Football
Urhan v O Donovan Rossa in Kealkil F.Quill 19.15
Canovee v Bandon in Newcestown E.Sheehy 19.15
Clonakilty v Bantry in Dunmanway T.B.C. 19.15
Castlehaven v Sam Maguires in Rosscarbery Liam O Shea 19.15
Minor B 1 Football
Ibane Gaels v Owen Gaels in Kilbrittain M.O Mahony 19.15
Minor B 2 Football
Kilmichael v Kilmeen in Ballinacarriga Joe Crowley 19.15

Tuesday August 15th.Minor B 1 Football
Newcestown v Ballinhassig in T.B.C. Pat O Leary 19.15
Minor B 3 Football
Beal Atha ‘nGhaorthaidh v Uibh Laoire in Kilmichael T.B.C. 19.15
Thursday August 17th. U.14 B1 Hurling
Kilbree v Owen Gaels in Clonakilty A. Whelton 19.00
Sam Maguires v Bantry in Aughaville Gerdi O Donovan 19.00
Ahan Gaels v St. Colums in Ballinacarriga Joe Crowley 19.00

Friday August 18th. Minor B 1 Football
Macroom v Ahan Gaels in Kilmichael T.B.C. 19.00
Sam Maguires 2 v Adrigole in Kealkil T. Barry 19.00
U.14 A Hurling
Clonakilty v Inniscarra in Newcestown M.O Leary 19.00
Ballinhassig v Ballinora in Bishopstown Pat Lyons 19.00
U.14 B 2 Hurling
Crosshaven v Lee Gaels in Ballinora T.B.C. 19.00
St. Patricks v Tracton in Bandon S.Murphy 19.00

Sunday August 20th. Minor A Hurling S/Finals
Kilbrittain v Owen Gaels in Enniskeane D.Whyte 19.00
Courcey Rovers v Bandon in Barryroe T.B.C. 19.00
Minor Hurling B 2 S/Final
St. James v Cill Mochomog in Ballydehob G. O Donovan 19.00

Monday August 21st. Minor B1 Hurling S/Finals
Newcestown v Western Gaels in C/townkenneigh M.O Leary 19.00
Clonakilty v Kilbree in Ballinascarthy S.Crowley 19.00

U.14 B 1 Hurling
Fastnet Gaels v Kilbrittain in Rosscarbery M.Collins 19.00

Thursday August 24th. U.14 A Hurling ( If no player involved in Cork Squads)
Newcestown v Bandon in Enniskeane M.O Leary 19.00

Tuesday August 29th. U.14 A Hurling
Bishopstown v Ibane Gaels in Ballinhassig T.B.C. 19.00
Friday September 1st. U.14 B 2 Hurling
Shamrocks v Ibane Gaels 2 in Kinsale T.B.C. 19.00

First Round of U.16 Football will take place on Monday August 21st /22nd/23rd. These fixtures will be issued at the end of next week.

Rebel Og North fixtures details

Please find attached the proposed fixtures for the next meeting in Mallow at 8.30. CCC will meet at 7.30.

Make sure your coaches get these fixtures straight away.

There will be a fixtures only meeting every Wednesday for August at 8.30 after the 9th.

Once leagues are finished I will upload the finals on the web site. The reason for the extra meetings is once clubs have being knocked out of a competition it will open up dates to play other competitions. We will also be looking to double up fixtures where possible with Championship or league fixtures the earlier date being used for the double up.
I will try to give as much notice as possible when issuing these fixtures but clubs must be prepared to play these fixtures as they arise on a weekly basis. I hope to issue fixture list twice per week.
If any Club sees an opportunity to bring forward any Championship or league fixture the board will make every effort to facilitate..
The u14 HL semi final is now on the 19-8 with the final on the 24th. U14 Championship quarter final is on the 28-8, semi on the 7-9 and the final on 16-9
The u18 FL Final on the 17th has been moved to the 19-8 and the u16 FL semi and the u12FL games on the 19th have being swapped to the 17th due to the leaving cert results on the 16th.
It is imperative that all clubs are represented at all the meetings. No discussions on the proposals at the meeting will be entertained afterwards.

Monday 07th August, 2017

U16 A FL Mitchelstown 19:00 Mitchelstown v Duarigle Gaels

U16 B2 White FL Doneraile 19:00 Doneraile v Kildorrery
U16 B2 White FL Killavullen 19:30 Killavullen v St Dominics

U16 B1 H L Milford 19:00 St Kevins v Buttevant
U16 B1 H L Churchtown 19:00 Granard Gaels v Kilshannig
U16 B1 H L Mourneabbey 19:45 Clyda Rovers v Ballycastle Gaels

Tuesday 08th August, 2017

U18 B1 White FL Buttevant 19:00 Buttevant v Ballycastle Gaels
U18 B1 White FL Ballynoe 19:00 St Catherines v Castlelyons

U12B HL2 11 aside Blue Killavullen 19:00 Killavullen White v St Dominics

Thursday 10th August, 2017

U18 B1 Fl Red Semi Final and Final stages TBC 19:00 Sliabh Luachra Gaels v Dromtariffe

U18 B1 Fl White Semi Final and Final stages Rebel Og North

Deciding game to be played on the 8th it will be the top team straight into the Final and the next two play off in a semi final.

Teams involved are Killavullen, Buttevant and Ballycastle Gaels. The semi final will be played on the 10th of August.

U18 B2 FL Semi final and Final stage TBC 19:00 Doneraile v Trinity Gaels Doneraile
U18 B2 FL Semi final and Final stage TBC 19:00 St Peters v Kilara Og St Peters
U14 A H L Churchtown 19:00 Granard Gaels v Ballyhea
U14 A H L Kanturk 19:00 Cuchulainns v Watergrasshill
U14 A H L Donoughmore 19:30 Donoughmore v Fermoy

U14 B1 H L Killavullen 19:00 Killavullen v Ballygiblin
U14 B1 H L Milford 19:30 St Kevins v Buttevant
U14 B1 H L Meelin 19:30 St Marks v Kilshannig
U14 B1 H L Castletownroche 19:30 Ballycastle Gaels v Clyda Rovers

U14 B2 H L Kilworth 19:00 Kilara Og v Doneraile
U14 B2 H L Kilbrin 19:00 Croke Rovers v Keale Gaels
U14 B2 H L Kildorrery 19:30 Kildorrery v Banteer

U12A HL2 11 aside Lismire 19:15 Cuchulainns v Kilara Og

Saturday 12th August, 2017
Grade/Div Venue Time Home Away
U16 B2 White FL Ballynoe 14:00 St Catherines v St Dominics

u12A HL2 13 aside Dromina 15:00 Newtownshandrum v Ballyhea

U12A HL2 11 aside Milford 15:00 Milford v Millstreet
U12A HL2 11 aside Kilbrin 15:00 Croke Rovers v Fermoy

U12B HL2 11 Aside Green Meelin 15:00 St Marks v Granard Gaels
U12B HL2 11 Aside Green Buttevant 15:00 Buttevant v Newmarket

U12B HL2 11 aside Blue Glantane 15:00 Kilshannig v Killavullen White
U12B HL2 11 aside Blue Banteer 15:00 Banteer v Dromtariffe

Monday 14th August, 2017
Grade/Div Venue Time Home Away
U16 A H L Kanturk 19:30 Cuchulainns v Ballyhea
U16 A H L Charleville 19:30 Charleville v Bride Rovers
U16 A H L Fermoy 19:30 Fermoy v Ballygiblin

U16 B1 H L Glantane 19:30 Kilshannig v Kilara Og
U16 B1 H L Buttevant 19:30 Buttevant v Granard Gaels
U16 B1 H L Ballyhooley 19:30 Ballycastle Gaels v St Kevins
U16 B1 H L Banteer 19:30 Banteer v Clyda Rovers

U12A 13 aside Fl Phase 2 Glantane 19:00 Kilshannig v Charleville
U12A 13 aside Fl Phase 2 Mourneabbey 19:00 Clyda Rovers v Croke Rovers

u12A 11 aside Fl Phase 2 Kilworth 19:00 Kilara Og v St Peters
u12A 11 aside Fl Phase 2 Doneraile 19:00 Doneraile v Milford

U12 B Fl Phase 2 Group 1 Glanworth 19:00 St Dominics v Duarigle Gaels
U12 B Fl Phase 2 Group 1 Ballyhea 19:00 Ballyhea v Killavullen Blue

U12B Fl Phase 2 Group 2 Newmarket 19:00 Newmarket v Kildorrery
U12B Fl Phase 2 Group 2 Kanturk 19:00 Wolfe Tones v Granard Gaels
U12B Fl Phase 2 Group 2 Ballyhooley 19:00 Ballycastle Gaels v Dromtariffe

U12B Fl Phase 2 Group 3 Kiskeam 19:00 Sliabh Luachra Gaels v Lyre
U12B Fl Phase 2 Group 3 Ballyclough 19:00 Ballyclough v Killavullen White

U12B HL2 11 aside Blue Doneraile 19:30 Doneraile v St Dominics
Thursday 17th August, 2017
Grade/Div Venue Time Home Away
U16 A FL Semi final TBC 19:00 Last games on the 7th will issue draws after them.
U16 A FL Semi final TBC 19:00
U16 B1 FL Semi final TBC 19:00 Clyda Rovers v St Kevins
U16 B1 FL Semi final TBC 19:00 Granard Gaels v St Peters
U16 B2 RED FL Semi final TBC 19:00 Newmarket v Croke Rovers
U16 B2 RED FL Semi final TBC 19:00 Sl Luachra Gaels v Aghinagh
U16 B2 White FL Semi final TBC 19:01 Last games on the 12th will issue draws after them.
U16 B2 WhiteFL Semi final TBC 19:02
U12A 13 aside Fl Phase 2 Buttevant 19:00 Buttevant v Kilshannig

u12A 11 aside Fl Phase 2 Fermoy 19:00 Fermoy v Kilara Og
u12A 11 aside Fl Phase 2 Rockchapel 19:00 St Peters v Doneraile

U12 B Fl Phase 2 Group 1 Millstreet 19:00 Duarigle Gaels v Ballyhea
U12 B Fl Phase 2 Group 1 Boherbue 19:00 Boherbue v St Dominics

U12B Fl Phase 2 Group 2 Dromtariffe 19:00 Dromtariffe v Newmarket
U12B Fl Phase 2 Group 2 Churchtown 19:00 Granard Gaels v Ballycastle Gaels
U12B Fl Phase 2 Group 3 Banteer 19:00 Lyre v Ballyclough
U12B Fl Phase 2 Group 3 Buttevant 19:00 Buttevant v Sliabh Luachra Gaels
u12A HL2 13 aside Mourneabbey 19:00 Clyda Rovers v Charleville
Friday 18th August, 2017
Grade/Div Venue Time Home Away
U12B Fl Phase 2 Group 2 Kildorrery 19:15 Kildorrery v Wolfe Tones
Saturday 19th August, 2017
U18 Football league football finals at 15.00
U14 Hurling League semi Finals last games on the 19th will issue draws after this. U 14HL Final on the 24th.

Monday 21st August, 2017
U16 Football league Finals at 19.00


Thursday 10th August, 2017
Grade/Div Venue Time Home Away Result official
U18 B1 Fl Red Semi Final and Final stages Rebel Og North TBC 19:00 Sliabh Luachra Gaels v Dromtariffe Sliabh Luachra Gaels
U18 B1 Fl White Semi Final and Final stages Rebel Og North Deciding game to be played on the 8th it will be the top team straight into the Final and the next two play off in a semi final. Teams involved are Killavullen, Buttevant and Ballycastle Gaels. The semi final will be played on the 10th of August.

U18 B2 FL Semi final and Final stage Rebel Og North TBC 19:00 Doneraile v Trinity Gaels Doneraile
U18 B2 FL Semi final and Final stage Rebel Og North TBC 19:00 St Peters v Kilara Og St Peters


Rebel Og Award for July to Ballinora U14s

Rebel Og Awards for July is going to Ballinora U14s following their success in Cork and National U14 Feile Football competition.

Rebel Og Awards committee have confirmed that Ballinora will receive the 2017 July Rebel Og Sports Award for their success in Feile Peile 2017.

JULY 2017 WINNERS

BALLINORA JUVENILE GAA CLUB

Division II Féile na nÓg Cork Champions

All-Ireland Semi-Finalists Féile na nÓg 2017

The July 2017 winners of the Rebel Óg Monthly Awards sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports (Award Sponsors) with RedFM and The Evening Echo (Media Partners) are Ballinora Juvenile GAA Club. They follow the quartet of June Winners, Féile na nGael Champions Sarsfields, Na Piarsaigh, Cuchullains and St. Kevin’s. January 2017 winners were Kiltha Óg, February Winners St. Colman’s College Fermoy, March winners Stephen O’Rourke and Niall Delany from Mallow, winners of the All-Ireland U17 Handball Championship, April Winners, Carbery Scór and the May 2017 Winners St. Francis College Rochestown, winners of the Simcox Cup. 2016 winners were Na Piarsaigh Minor Hurlers, Cork Ladies Minor Football Team, Sarsfield U14 Camogie Team, Glen Rovers U14 Hurlers, Mizen Rovers, Mitchelstown CBS, Scoil Mhuire Gan Smál Blarney, Kilmurry Footballers, Buttevant Underage GAA Club and Mitchelstown Footballers and Ballygiblin Hurlers, Kilshannig Hurling Teams and Mallow Juvenile GAA Club. 2015 winners were Ahán Gaels, Midleton U15 Footballers, Cork’s Eimear Scally, Aghabullogue U16 Hurlers, Cork U15 Development Squad, Douglas U14 Footballers, St. Finbarrs U14 Hurlers, Christian Brothers Cork, Coláiste Chríost Rí, Coláiste an Phiarsaigh (Camogie) Sacred Heart Clonakilty (Camogie) and Ilen Rovers.

BALLINORA GAA CLUB

The club was formally established in 1924 but the origins of the GAA in the parish go back to before the official formation of the Association. The first official recorded game was a hurling match versus Kinsale in 1864. The club has a proud history with a recent highlight being victory in the Mid Cork Junior hurling championship in 2016 after a 19 year gap.

Ballinora GAA club has experienced significant recent growth & currently caters for approx 200 juvenile members with an energetic and committed group of c.45 coaches playing an active part in developing these young players. The club currently has two playing facilities. Significant investment in capital facilities has occurred in recent years with more planned. This will cater for all playing & non playing members in the community, both male and female, for many years to come.

History was made on April 17th 2017 in Ballincollig, when the U14 footballers won the Cork Division 2 in Féile Peil for the first time. Ballinora beat Ibane Gaels in a great Cork final having won 5 games to reach that stage. Ballinora represented Cork at the National finals in Cavan/Monaghan on the weekend of June 23-25 and were beaten after extra Time by Maynooth in the Division 2 Quarter Final after winning all 3 group games. These group matches were against teams from Derry, Monaghan and Cavan. It was a memorable Féile weekend on and off the pitch with particular mention to our fantastic hosts from Ballyhaise Co. Cavan.

This achievement continues a strong heritage in Féile for the Ballinora club over the past number of years and a huge boost to the Ballinora underage section.

Rebel Og Premier Minor Championships update

The draw for Round 3 of the Carrigaline Court hotel Premier Minor Hurling Championship draws took place on Monday night.

The draw right the following rounds together

Rebel Og East Minor Hurling Championship

The Following is notification for Minor Hurling Championship.

Minor A Hurling Championship Quarter Final,

Erins Own v St Catherines at Lisgoold on Thursday 17th August 2017 at 6.45pm

Semi Final

St Colmans v Cobh Ballinacurra Wednesday 9th August 2017 at 7pm

Minor B1 Hurling Championship

Semi Finals

St Vincents v Lisgoold Caherlag Saturday 19th August 2017 at 6.45pm

Aghada v Kiltha Og Caherlag Saturday 19th August 2017 at 5pm Minor B2 Hurling Championship Semi Finals Kinsale v Grenagh Ballincollig Wednesday 9th August 2017 at 7pm Mayfield v Carrig na Bhfear Whitescross Thursday 10th August 2017 at 7pm Extra Time If Needed Is Mise Le Meas, Deiric O Conghaile Runai/Fixtures Rebel Og Thoir

Premier Minor Hurling Championship Update

Following this weekends games, the competition has now taken some different directions for clubs.

For some, they booked a place in the County Semi-finals of their section, for others their in the Q-final finals but for some they exited the 2017 championship.Below, Rebel Og look at where the championships are now at.

In the Premier 1 Minor hurling championship Round 2 of the competition took place this weekend. Carbery played their first game in the championship however they were beaten by Blarney side.
Duhallow got their competition back on track following their first round loss to Douglas with a win over Bishopstown with 12 points to spare. Bishopstown now exit the competition.
The draw for Round three and other rounds of the championship will take place at the next Rebel Og Central board meeting.

Full details to date on Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship
Round 1
Sarsfield 2-21 1-7 Bishopstown
Blarney 1-9 2-21 Na Piarsaigh
Glen Rovers 1-14 1-22 Midleton
Duhallow 1-3 7-23 Douglas
Round 2
Carbery 0-17 2-19 Blarney
Bishopstown 2-8 2-20 Duhallow

The next round of the Premier 2 championship also took place this weekend. Inniscarra and Shandrum have booked their place in the County Semi-Final following their wins Blackrock and Ballincollig respectively.
Carrigaline knocked Eire Og out of this year’s competition with a four point win while extra time was needed for the Barrs’ to get over Mallow by four points also.
Now the championship has six teams remaining, Carrigaline will play Blackrock while St.Finbarrs and Ballincollig will meet in the Q-finals.
Full details to date on Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship
Round 1
Eire Og 2-14 2-23 Shandrum
Carrigaline 2-11 0-23 Ballincollig
St Finbarrs 2-12 1-16 Blackrock
Mallow 0-10 3-10 Inniscarra

Loser Round
Eire Og 1-13 1-17 Carrigaline
St Finbarrs 3-17 0-22 Mallow

Winners Round
Shandrum 0-16 1-12 Ballincollig
Blackrock 1-15 6-14 Inniscarra
Q-Finals on August 15th 2017
Carrigaline – – Blackrock
St Finbarrs – – Ballincollig
Semi-Finals
Shandrum V
Inniscarra V

Fr O Neills and Carrigtwohill have booked their place in the County Semi-Finals of the Premier 2a championship following their wins over Killeagh/Itas and Fermoy over the weekend.
Ballinhassig got their first championship win of the weekend as they knocked out Valley Rovers.
Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship
Valley Rovers 2-4 4-16 Carrigtwohill
Fermoy 2-12 2-7 Ballinhassig
Sliabh Rua 1-8 4-7 Killeagh/Itas
Fr O Neills 4-17 1-8 Aghabullogue
Loser Round
Sliabh Rua – – Aghabullogue at Ballincollig Monday @ 19:30
Valley Rovers 1-5 1-12 Ballinhassig
Winners Round
Killeagh/Itas 4-16 4-18 Fr O Neills
Carrigtwohill 2-15 2-9 Fermoy
Q-Final
Ballinhassig – – Killeagh/Itas
Carrigtwohill vs winners of Sliabh Rua/Aghabullogue
Semi-Finals
Fr O Neills V TBC
Carrigtwohill V TBC

Squads action

Well done to all squads That were in action over the weekend.

Both hurling and football squads were in action.

The hurling squads are currently working towards the hurling competitions that will take place across Munster.

Rebel Og East Board meeting

There will be a board meeting of Rebel Og East held on Monday 31st July in Nemo Rangers Pavilion at 7.30pm.

It is important that all clubs are present at this meeting because the championship fixtures will be ratified. With the success at Cork U17 and Minor teams we will be looking at dates.

Clubs are also reminded that a number of shields and Cups are still outstanding and need to be returned.

Is Mise Le Meas,

Deiric O Conghaile

Premier Minor Hurling Championship draw details

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Round 2
F Carbery v Blarney TBC 30th July TBC
G Bishopstown v Duhallow Mallow 30th July at 7pm

Testing website from iPad

Rebel Óg are testing the use of a tablet

Rebel Og Premier Minor Hurling Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Round 1
A Sarsfield  2-21 v Bishopstown 1-7
B Glen Rovers 1-14 v Midleton 1-22
C Duhallow 1-3 v Douglas 7-23
D Blarney 1-9 v Na Piarsaigh 2-21
E Carbery v Bye
Round 2
F Carbery v Blarney
G Bishopstown v Duhallow
Glen Rovers Bye
Round 3
H Glen Rovers v Sarsfield
I Midleton v Carbery
J Na Piarsiagh v Douglas
K Duhallow v Blarney
Semi Finals
Winner v Winner
Winner v Winner
Final
v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

Round 1
A Eire Og 2-14 v Shandrum 2-23
B Carrigaline 2-11 v Ballincollig 0-23
C St Finbarr’s 2-12 v Blackrock 1-16
D Mallow 0-10 v Inniscarra 3-10
Loser Round
E Eire Og v Carrigaline
F St Finbarr’s v Mallow
Winners Round
G Shandrum v Ballincollig
H Blackrock v Inniscarra
Quarter Final
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship

Round 1
A Valley Rovers 2-4 v Carrigtwohill 4-16
B Fermoy 2-12 v Ballinhassig 2-7
C Sliabh Rua 1-8 v Killeagh Itas 4-7
D Fr O’Neills 4-17 v Aghabullogue 1-8
Loser Round 2
E Valley Rovers v Ballinhassig
F Sliabh Rua v Aghabullogue
Winners Round 2
G Carrigtwohill v Fermoy
H Killeagh Itas v Fr O’Neills
Quarter Final
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Hurling Tournament
Preliminay Round
A Bishopstown v Blackrock
Round 1
B Inniscarra v Na Piarsaigh
C Sarsfields v Midleton
D Mallow v Blarney
E Douglas v Winner A
Semi Finals
Winner B v Winner C
Winner D v Winner E
Final
v

Round 2 of Premier Minor Hurling Championship

Following the opening round of Premier Minor Hurling Championship, the draws for the next round are below, we have also included the results of Round 1.

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Round 1

Sarsfield                              2-21          1-7            Bishopstown

Blarney                               1-9            2-21          Na Piarsaigh

Glen Rovers                        1-14          1-22          Midleton

Duhallow                            1-3            7-23          Douglas

 

Round 2

Carbery                               -                -                Bishopstown

Blarney                               -                -                Duhallow

Glen Rovers                        -                -                bye

The draw for Round 2 of Premier Minor Hurling

Championship took place on Thursday night at Rebel Og Central Board meeting. Bishopstown will meet Duhallow and Carbery will open their campaign against Blarney. Glen Rovers have been given a bye to the next round. Pending the results of Round 2, a third draw maybe required should Carbery not be successful with their opening game.

The draw and details for the following round will be made once Round 2 games takes place.

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

Round 1

Eire Og                                                 2-14          2-23          Shandrum

Carrigaline                                           2-11          0-23          Ballincollig

St Finbarrs                                            2-12          1-16          Blackrock

Mallow                                                 0-10          3-10          Inniscarra

Round 2

Loser Round

Eire Og                                                 -                -                Carrigaline

St Finbarrs                                            -                -                Mallow

Winners Round

Shandrum                                             -                -                Ballincollig

Blackrock                                             -                -                Inniscarra

 

 

 

For the Premier 2 Minor Hurling Championship, the format is as follows.

Following Round 1 taking place, Round two has split into two different directions, The losers of Round 1 will now place off for a chance to get back in to the championship when the play off for a Q-Final place.

 

The winners of Round 1 are playing off for a place in the County Semi-Final, the winners of the Round 2 winners section will proceed to the Semi’s while the loser will go to the Q-Final and play one of the winners from Round 2 losers section.

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship

Round 1

Valley Rovers                          2-4         4-16      Carrigtwohill

Fermoy                                     2-12       2-7        Ballinhassig

Sliabh Rua                                1-8         4-7        Killeagh/Itas

Fr O Neills                               4-17       1-8        Aghabullogue

Round 2

Losers section

Valley Rovers                          -             -            Ballinhassig

Sliabh Rua                                -             -            Aghabullogue

Winners Section

Carrigtwohill                            -             -            Fermoy

Killeagh/Itas                            -             -            Fr O Neills

For the Premier 2a Minor Hurling Championship, the format is as follows.

Following Round 1 taking place, Round two has split into two different directions, The losers of Round 1 will now place off for a chance to get back in to the championship when the play off for a Q-Final place.

 

The winners of Round 1 are playing off for a place in the County Semi-Final, the winners of the Round 2 winners section will proceed to the Semi’s while the loser will go to the Q-Final and play one of the winners from Round 2 losers section.

 

 

 

 

Premier Minor Championship update 

The draw for Round 2 of Premier Minor Hurling Championship took place on Thursday night at Rebel Og Central Board meeting. 

The draw 

Bishopstown will meet Duhallow and Carbery will open their campaign against Blarney

Glen Rovers have been given a bye to Round three. 
—————-

The second night of Rebel Og Premier Minor Championship took place on Wednesday night, with five games down for decision.

The final Premier 1 game was the meeting of Douglas and Duhallow. A very strong Douglas side played an hard working Duhallow team that were well beaten on the night. Duhallow will now join loser round pot for the draw on Thursday night.

In the Premier two, a titanic battle between St.Finbarrs and Blackrock took place in Ballinlough. The clash of the City sides went to the wire with Blackrock coming out on top despite the hard work from the Barrs who pushed them all the way to the end.

Ballincollig had six points to spare over Carrigaline in their open game, both teams pulled off some exceptional  scores during the game. Inniscarra raised the green flag on three occasions on their way to victory over Mallow, in the nights final game, Shandrum beat Eire Og by nine points as the booked their place in the winners round of the championship.

Full results are below.

Wednesday 12th July 2017

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Duhallow  1-3 Douglas  7- 23

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

Eire Og 2- 14 Shandrum  2- 23

Carrigaline 2- 11 Ballincollig 0- 23

St Finbarrs  2- 12 Blackrock  1-16

Mallow 0- 10 Inniscarra  3- 10


CARRIGALINE COURT HOTEL FE 18 P2 HURLING CHAMPIONSHIP
Round 1
A Eire Og 2-14 v Shandrum 2-23
B Carrigaline 2-11 v Ballincollig 0-23
C St Finbarr’s 2-12 v Blackrock 1-16
D Mallow 0-10 v Inniscarra 3-10
Loser Round
E Eire Og v Carrigaline
F St Finbarr’s v Mallow
Winners Round
G Shandrum v Ballincollig
H Blackrock v Inniscarra

 


Wednesday 12th July 2017 fixture list

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Duhallow  v Douglas At Mallow @ 19:30

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

Eire Og  v Shandrum  At Mournabbey  @ 19:30

Carrigaline   v Ballincollig At Ballygarvan   @ 19:30

St Finbarrs 2-12 v Blackrock 1-16

Mallow   v Inniscarra   At Blarney @ 19:30


Full Championship Draws in Premier Minor Hurling http://rebelog.ie/pmhc/ 


Opening games take place in Premier Minor Hurling Championship

The opening games in the Carrigaline Court Hotel Premier 1 Rebel Og Minor Hurling Championship took place on Tuesday night.

Full coverage will be on Wednesday Evening Echo and updates on 96fm and C103.

County champions Na Piarsaigh opened their account with a win over Blarney in Delaney’s. Led by Blake Murphy and Evan Sheehan they ran out winners by 12 points. Cork Minor hurling captain Sean O’Leary Hayes led Midleton to an 8 point win over Glen Rovers in UCC Maradyke. In the opening game of the night Sars beat Bishopstown by 17 points on their way to booking their place in round 3 of the championship.

In the Premier 2a competition, Carrigtwohill, Fermoy, Killeagh/Itas and Fr.O’Neills booked their place in Round three winners play-off following their wins tonight.

Carrigtwohill raised four green flags during their game with Valleys winning 4-16 to 2-4. Fermoy and Ballinhassig was a close contest before the North Cork side pulled away winning 2-12 to 2-7.

Four goals for Killeagh-Itas helped them on their way to victory over Sliabh Rua and Fr.O’Neills raised 17 white flags as they beat Aghabullogue in their opening game.

The Results in Full

Tuesday 11th July 2017

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Sarsfields  2- 21 Bishopstown  1- 7

Blarney 1- 9 Na Piarsaigh 2- 21

Glen Rovers 1- 14 Midleton 1- 22

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship

Valley Rovers 2- 4 Carrigtwohill 4- 16

Fermoy 2- 12 Ballinhassig 2- 7

Sliabh Rua 1- 8 Killeagh/Itas  4- 7

Fr O Neills 4- 17 Aghabullogue  1- 8

 


Premier 1 Draw update

One more Round 1 game will take place on Wednesday night with the meeting of Duhallow and Douglas game that is taking place in Mallow at 7:30pm.

The winner of this will go to Round three while the loser of this game along with  Tuesday night beaten Round 1 sides Glen Rovers, Blarney and Bishopstown. Carbery who got a bye in Round 1 will be in the Pot for Round 2. Four teams will be drawn out with Carbery already selected as one of the teams, the fifth team will get a bye to Round Three.

The Draw will take place on Thursday night at Rebel Og Central board meeting. Details will be posted on www.rebelog.ie as soon as the draw is made.


Premier 2a Draw update following Tuesday Nights games. 

Following Tuesdays Premier 2a games, the four winning teams have moved to Round 2 winners group. They will now play-off for a place in the County Semi-Final, with the losers of this round going to the Q-Finals.

On the other side of the draw, the four losing teams from Round 1 will go to Round 2 Losers group where they will place off for a place in the Q-Final of the competition.

Below is full details of the draw.

Fe 18 Hurling P2A Championship
Round 1
Valley Rovers 2-4 v Carrigtwohill 4-16
Fermoy 2-12 v Ballinhassig 2-7
Sliabh Rua 1-8 v Killeagh Itas 4-7
Fr O’Neills 4-17 v Aghabullogue 1-8
27-Jul
Loser Round 2
Valley Rovers v Ballinhassig
Sliabh Rua v Aghabullogue
Winners Round 2
Carrigtwohill v Fermoy
Killeagh/Itas v Fr.O’Neills

 


 

Tuesday 11th July 2017

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Sarsfield  v Bishopstown  At UCC Mardyke  @ 18:30

Blarney  v Na Piarsaigh At Delanys  @ 19:30

Glen Rovers v Midleton    At UCC Mardyke  @ 20:00

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship

Valley Rovers v Carrigtwohill At Ovens @ 19:30

Fermoy  v Ballinhassig  At Carrigaline  @ 19:30

Sliabh Rua  v Killeagh/Itas   At Cobh @ 19:30

Fr O Neills  v Aghabullogue At Mayfield  @ 19:30


Wednesday 12th July 2017

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Duhallow  v Douglas At Mallow @ 19:30

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

Eire Og  v Shandrum  At Mournabbey  @ 19:30

Carrigaline   v Ballincollig At Ballygarvan   @ 19:30

St Finbarrs v Blackrock  At Ballinlough  @ 19:30

Mallow   v Inniscarra   At Blarney @ 19:30




 

U15 A County Hurling Final

Coiste na nOg have confirmed that the final of the Rebel Og U15'A' hurling final between Bandon and Youghal will take place on Wednesday night. 

Both teams have been battling over the last number of weeks on their way to the County Final. 



Who

Youghal U15 hurlers| Bandon U15 hurlers. 

What

Rebel Og U15 County final 

Where

Mayfield GAA Complex 

When

on Wednesday 12th July at 7.30pm

How

Image result for youghal gaa

For Youghal, the beat Cobh in the opening round, in a game where they raised the green flag on nine occasions. Youghal then played Keal Gaels in the Q-Final and score 16 points to win by seven.  Youghal then beat Cuchullains in the Semi-Final of the competition. 

Bandon's first game in the competition came at Q-Final stages  when they put eight goals and twenty three points past Keale Gaels. In the Semi-Final, Bandon were too strong for East Cork side Lisgoold as they won by 26 points. 


Below is the full championship programme and results. 

Q-Finals

Semi-Finals 

Bandon -VS-Youghal

Munster U16, U15 & U14s Football Tournament

https://twitter.com/jhanlon321/status/883731186870345728

https://twitter.com/gda_mc/status/883763885181939713

Results from U14s in Waterford 

U14 Football Jim Power Tournament

Group 1 –  Abbyside/Ballinacourty GAA Grounds
Cork West 2-7 V Tipperary 4-8
Cork North 3-13 v Limerick 1-5
Cork North 0-12 V Cork West 1-7
Limerick 1-4 v Tipperary 3-4
Tipperary 6-10 Cork North 0-7
Cork West 5-8 v Limerick 3-5

Group 2 – Bushy Park Brickie Rangers GAA Club
Cork Mid West 0-9 V Kerry North 0-6
Kerry North 0-6 V Clare 3-14
Clare 1-03 v Cork Mid West 1-8

Group 3 – Bushy Park Brickie Rangers GAA Club
Cork East City 0-4 V Waterford 2-6
Cork East 2-1 V Kerry South 5-14
Kerry South 2-11 v Waterford 1-6

Cup Semi Final
Kerry South 3-12 v Cork Mid West 2-3
Cup Final
Kerry South 2-2 v Tipperary 5-5

Plate Semi Final
Waterford 1-8 v Clare 1-9
Plate Final
Clare (winners) v Cork North

Cork West side who took part in Munster U14 


U14 competition update.



U15 Teams that took part in Humphrey Kelleher u15 competition 

Hard luck to Cork Red who lost U15 Humphrey Kelleher Cup final 

After some excellent football, the Cork side fell short at the final hurdle. Despite pushing the Kerry side all the way to the end. 

Cork White lose U15 Shield final. Hard luck to Rebel Og side that battled all the way to the end today in Millstreet 

Cork play Limericks in U15 Shield Final 

https://twitter.com/ashtevie/status/883662196571611137

https://twitter.com/ashtevie/status/883661213279948805


Cork whites will play the winners of this game 


Cork u15 Reds beating Kerry North at the break. 


U15 football

As it stands in U15 football, Cork White are awaiting the result of their groups final game  between Kerry and Clare. Should Kerry win then Cork White are in the shield final. Otherwise it will be down to scoring differences. 


Cork reds beat Limerick in Round 1


Cork reds lead Limerick in Humphrey Kelleher u15 competition. 


Kerry beat Cork White well in the opening game in Humprey Kelleher Tournament . 


Cork whites behind at half time in Boherbue 2-7 to 0-3


MUNSTER U16 FOOTBALL TOURNAMENT

8th July 2017

 

 

FIRST ROUND – 08/07/17

25 minutes a-side

A Waterford V Limerick MNP Pitch 1 11.00
B Cork White V Kerry North MNP Pitch 2 11.00
C Tipperary V Clare Bog Gardens 11.00
D Kerry South V Cork Red MNP Pitch 3 11.00
Winners of first round games advance to Cup semi-finals, losers of first round games advance to Shield semi-finals

SHIELD SEMI-FINALS –– 08/07/17

25 minutes a-side

  C V A MNP Pitch 1 12.45
  D V B MNP Pitch 2 12.45
 

CUP SEMI-FINALS –– 08/07/17

25 minutes a-side

  C V A MNP Pitch 1 13.45
  D V B MNP Pitch 2 13.45
 

SHIELD FINAL – 08/07/17 Venue:  MNP Pitch 2

20 minutes a-side   Referee:  TBC

 

14.30

 

CUP FINAL – 08/07/17 Venue:   MNP Pitch 1

20 minutes a-side   Referee    TBC

 

15.00


 

HUMPHREY KELLEHER Fé 15 PEIL

 

Hosted by Rebel Óg, Chorcaí in

conjunction with Coiste Dúiche Ealla

 

FIXTURES

 

Quarter Finals (Group 1)

Kerry North v Tipperary @ Dromtarriffe                                          11.00 am

 

Cork Red v Limerick @ Dromtarriffe                                               11.00 am

 

Humphrey Kelleher Cup (Semi Finals)

Winners Kerry North / Tipperary v

Winners Cork Red / Limerick @ Dromtarriffe                                  12.15 pm

 

Humphrey Kelleher Losers (Semi Finals)

Loser Kerry North / Tipperary v

Loser Cork East / Limerick @ Dromtarriffe                                                  12.15 pm

 

Group 2 (3 Teams)

 

Cork White v Kerry South @ Boherbue                                            10.15 am

 

Cork White Clare @ Boherbue                                                          11.30 am

 

Kerry South v Clare @ Boherbue                                                      12.45 pm

 

 

Humphrey Kelleher Losers (Final)            Millstreet                   2.30 pm  

Winner of the Losers Semi Final @ Dromtarriffe v 2nd Placed team in the 3 team Group

                                                                                                           

Humphrey Kelleher Cup (Final)                 Millstreet                   3.45 pm  

Winner of the Winners Semi Final @ Dromtarriffe v Winner of the 3 team Group

 


U14 Tournament in Waterford

GROUP 1, ABBEYSIDE / BALLINACOURTY GAA GROUNDS

Rd. 1, Rebel Óg West Vs. Tipperary,

Rebel Óg North Vs. Limerick

Rd. 2, Rebel Óg West Vs. Rebel Óg North,

Limerick Vs. Tipperary

Rd. 3, Rebel Óg North Vs. Tipperary,

Rebel Óg West Vs. Limerick

 

GROUP 2, BUSHY PARK

Rd. 1 Rebel Óg Mid-West Vs. Kerry North

Rd. 2, Kerry North Vs. Clare

Rd. 3, Clare Vs. Rebel Óg Mid-West

 

GROUP 3, BUSHY PARK

Rd. 1, Rebel Óg City-East Vs. Waterford

Rd. 2, Rebel Óg City-East Vs. Kerry South

Rd. 3, Kerry South Vs. Waterford

1st Game 11.00am

2nd Game 12.00 noon

3rd game 1.00 pm

 

Semi-finals:

Cup semi final Bushy Park 2.30pm

Cup Final Bushy Park: 4pm

 

Plate semi final Bushy Park: 2.30pm

Plate Final Bushy Park : 4.00pm.

 

 

Cúl camp has landed in Cork 

Below are some tweets and Facebook messages from clubs in Cork who are taking part in #corkiscul camp 2017
https://youtu.be/Z0Sp8ZNJQlQ

James McCarthy GDA was at Cúl Camps today. 


Here are some from Pat Spratt GDA 

And more from Banter GAA

Cúl Camps fun in Charleville

Shame supple stopped off at Castleloyns GAA Cúl Camps 

Rebel Og u15 County Hurling Championship 

This week the County A, B1 and B2 Hurling Championship continued across 
U15A County Hurling Championship: 

Youghal 2-16, Keale Gaels 2-9 ; 

Cuchullains -, Ballygiblin – Conceded by Ballygiblin; 

Bandon 8-23, Sliabh Rua 1-5 ; 

Lisgoold 8-19, Ballinhassig 2-9 ; 

U15 B1 County Hurling Championship: 

Watergrasshill 2-9, Fr O Neills 3-15 ; 

Tracton 0-7, Owen Gaels 3-20 ; 

Ballycastle Gaels 1-15, St Catherines 4-9 ; 

U15 B2 County Hurling Championship: 

Aghada 0-3, Granard Gaels 8-14 Semi-final; 

Passage West -, St Vincents – Conceded by Passage West;

IRebel Og MHC

PREMIER MINOR HURLING 

CHAMPIONSHIP FIXTURES

The eagerly awaited Premier Minor Championship will commence this week with the opening game taking place.

Premier 2a Minor hurling championship will be the first competition to enter the action with Valley Rovers meeting Carrigtwohill in Delany’s.

After that, Thursday 11th of July will see six games with four at Premier 1 and two at Premier 2a. The action will continue on Wednesday night with the Premier 2 competition four games down while the final 2a game in round one will be played.   

 

Thursday 06th July 2017    

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship 

Valley Rovers  v Carrigtwohill  at  Delanys @ 7:30 pm

Tuesday 11th July 2017 at   @ 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship 

Sarsfield  v Bishopstown  at  Carrigaline @ 6:30 pm

Duhallow  v Douglas  at  TBC @ 7:30 pm

Blarney  v Na Piarsaigh  at  Delanys @ 7:30 pm

Glen Rovers  v Midleton  at  Carrigaline @ 8:00 pm

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship 

Sliabh Rua  v Killeagh/Itas  at  TBC @ 7:30 pm

Fr O Neills  v Aghabullogue  at  TBC @ 7:30 pm

Wednesday 12th July 2017 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship 

Eire Og  v Shandrum  at  Mournabbey @ 7:30 pm

Carrigaline  v Ballincollig  at  Ballygarvan @ 7:30 pm

St Finbarrs  v Blackrock   at  Ballinlough @ 7:30 pm

Mallow  v Inniscarra  at  Blarney @ 7:30 pm

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship 

Fermoy  v Ballinhassig  at  Delanys @ 7:30 pm

Rebel Óg West // Rebel Óg North // Rebg Eas

Great fun at Cúl Camps

Week one of Cup Camps are after coming to an end. 

Clubs around the county have been busy working on their camps programme for this summer’s fun. 


Over the next eight weeks Cul Camps will take place.  Check out all the camps that are going on at www.kellogesculcamp.ie

Rebel Og Central Minor Championships updat

Rebel Og Central have confirmed to Rebel Og that the opening first round games in the Minor Championship will take place on either July 11th or 12th. 

The board have confirmed to www.rebelog.ie that the games MUST take place as agreed by the board to facilitate the back door programme. 

The full Minor Championship draw is below 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Round 1 11th/12th

A Sarasield v Bishopstown

B Glen Rovers v Midleton

C Duhallow v Douglas

D Blarney v Na Piarsaigh

E Carbery v Bye

Round 2 27-Jul

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

Round 1 11th/12th

A Eire Og v Shandrum

B Carrigaline v Ballincollig

C St Finbarr’s v Blackrock

D Mallow v Inniscarra

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship

Round 1 11th/12th

A Valley Rovers v Carrigtwohill

B Fermoy v Ballinhassig

C Sliabh Rua v Killeagh Itas

D Fr O’Neills v Aghabullogue

Excellent work by James McCatthy

Rebel Og West HAD working 

Are you in Cup camps 2017 


We are delighted with the working going 0n here 

Rebel Og wish to remind clubs to keep up the big support

We have rebel og awards winners for June with Cian O Brien PRO Rebel Og and Rory Noonan 

Premier Minor Hurling Championship draws

Round 1

A Sarasield v Bishopstown 11-Jul

B Glen Rovers v Midleton

C Duhallow v Douglas

D Blarney v Na Piarsaigh

E Carbery v Bye

Round 2 27-Jul

F E v Round 2

G v 10 Loser A

Bye 11 Loser B

12 Loser C

13 Loser D

E

Round 3 10/15 Aug

H v Round 3

I v 1 Winner A

J v 2 Winner B

K v Bye ? 3 Winner C

4 Winner D

5 Winner F

6 Winner G

7 One loser R 1

Semi Finals 8 E ? ( lose F) 19-Aug

Winner H v Winner I

Winner J v Winner K

Final 11-Sep

v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

Round 1

A Eire Og v Shandrum 11-Jul

B Carrigaline v Ballincollig

C St Finbarr’s v Blackrock

D Mallow v Inniscarra

Loser Round 27-Jul

E Loser A v Loser B

F Loser C v Loser D

Winners Round

G Winner A v Winner B

H Winner C v Winner D

Quarter Final 10/15 Aug

I Winner E v Loser H

J Winner F v Loser G

Semi Finals 19-Aug

Winner G v Winner I

Winner H v Winner J

Final 11-Sep

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship

Round 1

A Valley Rovers v Carrigtwohill 11-Jul

B Fermoy v Ballinhassig

C Sliabh Rua v Killeagh Itas

D Fr O’Neills v Aghabullogue

Loser Round 27-Jul

E Loser A v Loser B

F Loser C v Loser D

Winners Round

G Winner A v Winner B

H Winner C v Winner D

Quarter Final 10/15 Aug

I Winner E v Loser H

J Winner F v Loser G

Semi Finals 21/22 Aug

Winner G v Winner I

Winner H v Winner J

Final 10-Sep

v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Hurling Tournament

Preliminay Round

A Bishopstown v Blackrock

Round 1

B Inniscarra v Na Piarsaigh

C Sarsfields v Midleton

D Mallow v Blarney

E Douglas v Winner A

Semi Finals

Winner B v Winner C

Winner D v Winner E

Final

v

Rebel Og North Fixures 

Thursday 29th June, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U12A WHite  HL Phase 1 finals Millstreet 19:30 Millstreet v Charleville Gerard Moran

 U12A Red  Hl Phase 1 finals Fermoy 19:30 Fermoy v Killavullen Blue Michael Casey

 U12 B1 WHite  HL Phase 1 finals   Meelin 19:30 St Marks v Cuchulainns Billy Newman

 U16 A H L Watergrasshill 19:00 Watergrasshill v Ballygiblin TBC

 U16 A H L Millstreet 19:30 Keale Gaels v Cuchulainns Eoin Walsh

 U16 A H L Charleville 19:45 Charleville v Fermoy Alec Morrissey

 U16 B1 H L Glantane 19:00 Kilshannig v Banteer Jeremiah Keating

 U16 B1 H L Kilworth 19:30 Kilara Og v St Kevins Dave Farrell Sr

 U16 B1 H L Freemount 19:30 St Marks v Clyda Rovers Donal Roche

 U16 B2 H L Killavullen 19:30 Killavullen v Doneraile Ciarian Murphy

Saturday 01st July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B1 FL Castletownroche 14:00 Ballycastle Gaels v St Kevins Ciarian Murphy

 U16 B1 FL Banteer 14:00 Lyre v Charleville Denis O’Leary

 U16 B1 FL Rockchapel 15:30 St Peters v Clyda Rovers Donal Roche

 U16 B2 Red FL Cill na Martra 14:00 Cill na Martra v Knocknagree Kieran Creed

 U16 B2 Red FL Ballydesmond 15:00 Sliabh Luachra Gaels v Croke Rovers Fin O’Connor

 U16 B2 White FL Glanworth 15:00 St Dominics v Doneraile Bernard Kiernan

Monday 03rd July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U14 A FL Final Killavullen 19:30 Clyda Rovers v Kilshannig TBC

 U18 B1 Red FL Knocknagree 19:00 Knocknagree v Sliabh Luachra Gaels TBC

 U18 B1 White FL Castletownroche 19:30 Ballycastle Gaels v Killavullen TBC

 U18 B1 White FL Kildorrery 19:30 Kildorrery v St Catherines TBC

 U18 B2  FL Shanballymore 19:00 St Dominics v Doneraile TBC

 U18 B2  FL Kilworth 19:30 Kilara Og v Lyre Dave Farrell Jr

 U18 B2  FL Rockchapel 19:30 St Peters v St Kevins TBC

Wednesday 05th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B1 FL Liscarroll 19:30 Granard Gaels v Clyda Rovers TBC

 U16 B1 FL Castletownroche 19:30 Ballycastle Gaels v Charleville TBC

 U16 B1 FL Rockchapel 19:30 St Peters v Lyre TBC

 U16 B2 Red FL Rusheen 19:00 Aghinagh v Croke Rovers TBC

 U16 B2 Red FL Cill na Martra 19:00 Cill na Martra v Boherbue TBC

 U16 B2 White FL Ballinacurra 19:00 Ballinacurra v Doneraile TBC

 U16 B2 White FL Glanworth 19:00 St Dominics v Kildorrery TBC

Thursday 06th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U12 B1 Red HL Phase 1 finals TBC 19:30 Croke Rovers v Milford TBC

 U12 B2 HL Final Phase 1 Mourneabbey 19:30 Kildorrery v Dromtariffe TBC

Friday 07th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B2 Red FL Newmarket 19:30 Sliabh Luachra Gaels v Newmarket TBC

Saturday 08th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B2 White FL Kildorrery 12:00 Kildorrery v St Catherines Dave Farrell Jr

Monday 10th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U14 B1 Fl Finals Doneraile 19:30 Buttevant v St Kevins TBC

 U14 B2 WHite  Fl finals Knocknagree 19:30 Sliabh Luachra Gaels v Boherbue TBC

 U14 B2 WHite  Fl finals Kanturk 19:30 Newmarket v Croke Rovers TBC

 U14 Fl B2 Red Final Castletownroche 19:30 Kilara Og v White’s Cross TBC

 U14 A FL Final Ballyclough 19:30 Wolfe Tones v Granard Gaels TBC

 U18 B1 Red FL Boherbue 19:00 Boherbue v Knocknagree TBC

 U18 B1 Red FL Churchtown 19:30 Granard Gaels v Clyda Rovers TBC

 U18 B1 White FL Castlelyons 19:00 Castlelyons v Buttevant TBC

 U18 B1 White FL Buttevant 19:30 Buttevant v Ballycastle Gaels TBC

 U18 B2  FL Banteer 19:00 Lyre v Trinity Gaels TBC

 U18 B2  FL Doneraile 19:30 Doneraile v St Kevins TBC

 U18 B2  FL Rockchapel 19:30 St Peters v St Dominics TBC

Thursday 13th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 A FL Glenville 19:00 Glenville v Mitchelstown TBC

 U16 A FL Caherlag 19:30 Erins Own v Kilshannig TBC

 U16 A FL Millstreet 19:45 Duarigle Gaels v Fermoy TBC

 U16 B1 FL Charleville 19:30 Charleville v St Peters TBC

 U16 B1 FL Mourneabbey 19:30 Clyda Rovers v Ballycastle Gaels TBC

 U16 B1 FL Ballyclough 19:30 St Kevins v Granard Gaels TBC

 U16 B2 Red FL Boherbue 19:00 Boherbue v Sliabh Luachra Gaels TBC

 U16 B2 Red FL Knocknagree 19:00 Knocknagree v Aghinagh TBC

 U16 B2 Red FL Castlemagner 19:30 Croke Rovers v Cill na Martra TBC

 U16 B2 White FL Killavullen 19:30 Killavullen v Ballinacurra TBC

Friday 14th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B2 White FL Ballynoe 20:00 St Catherines v St Dominics TBC

Saturday 15th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 A H L Rathcormac 11:30 Bride Rovers v Ballyhea TBC

 U16 B1 H L Buttevant 14:00 Buttevant v Ballycastle Gaels TBC

PremierMinorChampionship

Central Championship

Premier Minor Football

Fe 18 P1 Football Championship

Round 1                         

A                          Carrigaline                  v      Mitchelstown

B                          Bishopstown               v      Douglas

C                          Nemo Rangers            v      Beara

D                          St Finbarr’s                 v      Eire Og

Loser Round

E                          Mitchelstown / Carrigaline                        v      Douglas / Bishopstown

F                           Beara / Nemo Rangers                              v      Eire Og / St Finbarr’s

Winners Round

G                          Mitchelstown / Carrigaline                        v      Douglas / Bishopstown

H                          Beara / Nemo Rangers                              v      Eire Og / St Finbarr’s

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship                                                                     

Round 1                         

A                          St Michaels                 v      Fermoy

B                          Mallow                        v      Midleton

C                          Na Piarsaigh               v      Glanmire

D                          Ballincollig                 v      Carbery Rangers

 

 

 

Loser Round

E                          Fermoy / St Michaels                               v      Midleton / Mallow

F                           Glanmire / Na Piarsaigh                            v      Carbery Rangers / Ballincollig

Winners Round

G                          Fermoy / St Michaels      v  Midleton / Mallow

H                          Glanmire / Na Piarsaigh  v  Carbery Rangers / Ballincollig

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship                                                                  

Round 1                         

A                          Valley Rovers             v      Carrigaline 2

B                          Kilshannig                  v      Inniscarra

C                          Glenville                     v      Illen Rovers

D                          St Nicholas                 v      Kilmurry

 

 

 

Loser Round

E                          Carrigaline 2 / Valley Rovers                     v      Inniscarra / Kilshannig

F                           Illen Rovers / Glenville                             v      Kilmurry / St Nicholas

                             Winners Round              

G                          Carrigaline 2 / Valley Rovers          v          Inniscarra / Kilshannig

H                          Illen Rovers / Glenville   v  Kilmurry / St Nicholas

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Football Tournament                                                  

                             Preliminary Round            

A                          St Finbarr’s                 v      Eire Og

 

                             Semi Finals                    

B                          Eire Og / St Finbarr’s  v      Na Piarsaigh

C                          Nemo Rangers            v      Douglas

 

 

 


Minor Hurling

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Round 1

A            Sarsfields           v            Bishopstown

B            Glen Rovers       v            Midleton

C            Duhallow           v            Douglas

D            Blarney v            Na Piarsaigh

E            Carbery              v            Bye


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship               

Round 1                           

Eire Og v            Shandrum

Carrigaline         v            Ballincollig

St Finbarr’s        v            Blackrock

Mallow v            Inniscarra

 

 

Loser Round                   

Shandrum / Eire Og       v            Ballincollig / Carrigaline

Blackrock / St Finbarr’s  v            Inniscarra / Mallow

Winners Round              

Shandrum / Eire Og       v            Ballincollig / Carrigaline

Blackrock / St Finbarr’s  v            Inniscarra / Mallow


 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Hurling Tournament                  

Preliminay Round

Bishopstown     v            Blackrock

 

Round 1                           

Inniscarra           v            Na Piarsaigh

Sarsfields           v            Midleton

Mallow             v            Blarney

Douglas              v            Blackrock / Bishopstown

 


U16 Premier 1 Football

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship

Quarter Final                                              

Carrigaline                                           v      St Finbarr’s

Bishopstown                                         v      Douglas

Nemo Rangers                                     v      Beara

Ballincollig                                          v      Carbery Rangers

Semi Final                                                    

St Finbarr’s / Carrigaline                     v      Douglas / Bishopstown

Beara / Nemo Rangers                         v      Carbery Rangers / Ballincollig

Final                                                             

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Chalenge Cup

Semi Final                                                    

St Finbarr’s / Carrigaline                     v      Douglas / Bishopstown

Beara / Nemo Rangers                         v      Carbery Rangers / Ballincollig

Final                                                             

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship

Quarter Final                                              

St Michaels                                          v      Mallow

Castlehaven                                          v      Vallet Rovers

Buttevant                                              v      Midleton

Cobh                                                     v      Glanmire

Semi Final                                                    

Mallow / St Michaels                           v      Vallet Rovers / Castlehaven

Midleton / Buttevant                            v      Glanmire / Cobh

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Challenge Cup

Losers of First Round games Semi Final                                                    

Mallow / St Michaels                           v      Vallet Rovers / Castlehaven

Midleton / Buttevant                            v      Glanmire / Cobh

Final                                                             

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship

Quarter Final                                              

Na Piarsaigh                                         v      Passage

Macroom                                              v      Ballygarvan

Wolf Tones                                          v      Ibane Gales

St Nichlas                                             v      Eire Og

Semi Final                                                    

Passage / Na Piarsaigh                         v      Ballygarvan / Macroom

Ibane Gales / Wolf Tones                    v      Eire Og / St Nichlas

Final                                                             

v

 

                                                                      

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Challenge Cup

Semi Final                                                    

Passage / Na Piarsaigh                         v      Ballygarvan / Macroom

Ibane Gales / Wolf Tones                    v      Eire Og / St Nichlas

Final                                                             

v

 

 

                                                                      

Round 1                                                        

St Nicholas 2                                        v      Carrigaline 2

 

Semi Final                                                    

Carrigaline 2 /St Nicholas 2                v      Bishopstown 2

Ballincollig 2                                       v      Valley Rovers 2

Final                                                             

v

                


Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Douglas                                                                        v    Cobh

St Finbarr’s                                                                   v    Sarsfields

Valley Rovers                                                              v    Glen Rovers

Blarney                                                                        v    Midleton

Semi Final                                                                          

Cobh / Douglas                                                            v    Sarsfields / St Finbarr’s

Glen Rovers / Valley Rovers                                       v    Midleton / Blarney

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                          

Cobh / Douglas                                                            v    Sarsfields / St Finbarr’s

Glen Rovers / Valley Rovers                                       v    Midleton / Blarney

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Ballincollig                                                                  v    Carrigaline

Inniscarra                                                                     v    Shandrum

Ballygarvan                                                                 v    Killeagh

Bishopstown                                                                v    Blackrock

Semi Final                                                                          

Carrigaline / Ballincollig                                            v    Shandrum / Inniscarra

Killeagh / Ballygarvan                                                v    Blackrock / Bishopstown

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                          

Carrigaline / Ballincollig                                            v    Shandrum / Inniscarra

Killeagh / Ballygarvan                                                v    Blackrock / Bishopstown

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Hurling Championship

First Round                                                                       

Newcestown                                                                v    Fr O’Neills

Quarter Final                                                                    

Mallow                                                                         v    Erins Own

Fr O’Neills / Newcestown                                           v    Na Piarsaigh

Kilta Og                                                                       v    Lisgoold

Passage                                                                        v    Eire Og

 

 

 

Semi Final                                                                          

Erins Own / Mallow                                                    v    Na Piarsaigh / Fr O’Neills / Newcestown

Lisgoold / Kilta Og                                                      v    Eire Og / Passage

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Chalenge Cup                                                                                             

First Round                                                                       

Erins Own / Mallow                                                    v    Lisgoold / Kilta Og

       

Semi Final                                                                          

Na Piarsaigh / Fr O’Neills / Newcestown                    v    Eire Og / Passage

Fr O’Neills / Newcestown                                           v    Lisgoold / Kilta Og / Erins Own / Mallow

Final                                                                                   

v

 

              


Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Ballincollig                                                                 v    Glen Rovers

Midleton                                                                      v    Blackrock

St Finbarr’s                                                                  v    Sarsfields

Valley Rovers                                                              v    Douglas

Semi Final                                                                         

Glen Rovers / Ballincollig                                          v    Blackrock / Midleton

Sarsfields / St Finbarr’s                                               v    Douglas / Valley Rovers

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                         

Glen Rovers / Ballincollig                                          v    Blackrock / Midleton

Sarsfields / St Finbarr’s                                               v    Douglas / Valley Rovers

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Ballygarvan                                                                 v    Youghal

Kilta Og                                                                       v    NaPiarsaigh

Carrigaline                                                                  v    Sliabh Rua

Carrigtwohill                                                               v    Eire Og

Semi Final                                                                         

Youghal / Ballygarvan                                                v    NaPiarsaigh / Kilta Og

Sliabh Rua / Carrigaline                                             v    Eire Og / Carrigtwohill

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                         

Youghal / Ballygarvan                                                v    NaPiarsaigh / Kilta Og

Sliabh Rua / Carrigaline                                             v    Eire Og / Carrigtwohill

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 PA2 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Killeagh Itas                                                                v    Cobh

Mallow                                                                        v    Erins Own

Bride Rovers                                                               v    Shandrum

Whitechurch                                                                v    Blarney

Semi Final                                                                         

Cobh / Killeagh Itas                                                    v    Erins Own / Mallow

Shandrum / Bride Rovers                                            v    Blarney / Whitechurch

Final                                                                                   

v

 

                                                                                            

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2A Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                         

Cobh / Killeagh Itas                                                    v    Erins Own / Mallow

Shandrum / Bride Rovers                                            v    Blarney / Whitechurch

Final                                                                                   

v

                                                                                            

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Hurling Tournament

Round 1                                                                             

Midleton 2                                                                   v    Ballincollig 2

Valley Rovers 2                                                           v    Blackrock 2

Semi Final                                                                         

Sliabh Rua 2                                                                v    Douglas 2

Blackrock 2 / Valley Rovers 2                                    v    Ballincollig 2 / Midleton 2

Final                                                                                   

v


                                        

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship

First Round                

Na Piarsaigh   v          St Michaels

Quarter Final                         

Beara   v          Ballincollig

Douglas           v          Midleton

Glanmire         v          St Michaels / Na Piarsaigh

St Finbarr’s      v          Carrigaline

Semi Final                   

St Michaels / Na Piarsaigh / Glanmire           v          Ballincollig / Beara

Carrigaline / St Finbarr’s        v          Midleton / Douglas

Final                

v

 

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Chalenge Cup

First Round                

Carrigaline / St Finbarr’s        v          Ballincollig / Beara

                         

Semi Final                   

St Michaels / Na Piarsaigh     v          Midleton / Douglas

Ballincollig / Beara / Carrigaline / St Finbarr’s         v          St Michaels / Na Piarsaigh / Glanmire

Final                

v

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Championship

First Round                

Youghal          v          Mallow

Sliabh Rua      v          Ballygarvan

Carbery Rangers         v          Valley Rovers

Quarter Final                         

Cobh   v          Mallow / Youghal

Valley Rovers / Carbery Rangers       v          Castlehaven

St Nicholas     v          Nemo Rangers

Ballygarvan / Sliabh Rua       v          Eire Og

Semi Final                   

Nemo Rangers / St Nicholas  v          Castlehaven / Valley Rovers / Carbery Rangers

Eire Og / Ballygarvan / Sliabh Rua   v          Mallow / Youghal / Cobh

Final                

v

 

                         

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Chalenge Cup

Quarter Final                         

Nemo Rangers / St Nicholas  v          Mallow / Youghal / Cobh

Castlehaven / Valley Rovers / Carbery Rangers        v          Eire Og / Ballygarvan / Sliabh Rua

Mallow / Youghal       v          Ballygarvan / Sliabh Rua

Valley Rovers / Carbery Rangers       v          Bye

Semi Final                   

Valley Rovers / Carbery Rangers       v

Mallow / Youghal / Cobh / Nemo Rangers / St Nicholas      v

Final                

v

 

 

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Football Tournament              

Round 1                       

Sliabh Rua 2   v          St Finbarr’s 2

Ballincollig 2  v          Douglas 2

Semi Final                   

Valley Rovers 2          v          Nemo Rangers 2

Douglas 2 / Ballincollig 2      v          St Finbarr’s 2 / Sliabh Rua 2

Final                

v

 

 


 

 

Rebel Og Premier Championship Draws 2017

Below is a full update of all the draws that will take place and the formats that will be used as the draws take place.

Due to an odd number of teams, Premier 1 MHC will only have Round 1 drawn. Once these games take place the next round will take place. This is to allow the team who gets a bye a second chance

As soon as we can, Rebel Og will post on our website. Expect draws to be around 9pm.


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship
Round 1 Round 1 11-Jul
A v 1 Bishopstown
B v 2 Blarney
C v 3 Carbery
D v 4 Douglas
E v Bye 5 Duhallow
6 Glen Rovers
7 Midleton
8 Na Piarsaigh
9 Sarasield
Round 2 27-Jul
F E v Round 2
G v 10 Loser A
Bye 11 Loser B
12 Loser C
13 Loser D
E
Round 3 10/15 Aug
H v Round 3
I v 1 Winner A
J v 2 Winner B
K v Bye ? 3 Winner C
4 Winner D
5 Winner F
6 Winner G
7 One loser R 1
Semi Finals 8 E ? ( lose F) 19-Aug
Winner H v Winner I
Winner J v Winner K
Final 11-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship
Round 1 1 Ballincollig 11-Jul
A v 2 Blackrock
B v 3 Carrigaline
C v 4 Eire Og
D v 5 Inniscarra
6 Mallow
7 Shandrum
8 St Finbarr’s
Loser Round 27-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 10/15 Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Aug
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 11-Sep
Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship
Round 1 1 Aghabullogue 11-Jul
A v 2 Ballinhassig
B v 3 Carrigtwohill
C v 4 Fermoy
D v 5 Fr O’Neills
6 Killeagh Itas
7 Sliabh Rua
8 Valley Rovers
Loser Round 27-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 10/15 Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 21/22 Aug
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 10-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Hurling Tournament
Preliminay Round Preliminary & R1
A v 1 Bishopstown
2 Blackrock
Round 1 3 Blarney
B v 4 Douglas
C v 5 Inniscarra
D v 6 Mallow
E v 7 Midleton
8 Na Piarsaigh
9 Sarsfields
10 Winner A
Semi Finals
v Semi finals
v 1 Winner B
Final 2 Winner C
v 3 Winner D

 


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship
Round 1 1 Beara 04-Sep
A v 2 Bishopstown
B v 3 Carrigaline
C v 4 Douglas
D v 5 Eire Og
6 Mitchelstown
7 Nemo Rangers
8 St Finbarr’s
Loser Round 18-Sep
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 23-Sep
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 07-Oct
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 14-Oct
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Round 1 1 Ballincollig 28-Aug
A v 2 Carbery Rangers
B v 3 Fermoy
C v 4 Glanmire
D v 5 Mallow
6 Midleton
7 Na Piarsaigh
8 St Michaels
Loser Round 02-Sep
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 16-Sep
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 23/9 or 7/10
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 9/10 or 16/10
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship
Round 1 1 Carrigaline 2 28-Aug
A v 2 Glenville
B v 3 Illen Rovers
C v 4 Inniscarra
D v 5 Kilmurry
6 Kilshannig
7 St Nicholas
8 Valley Rovers
Loser Round 02-Sep
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 16-Sep
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J 23/9 or 7/10
Final
v
9/10 or 16/10
Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Football Tournament
Preliminary Round
A v 1 Douglas
2 Eire Og
Semi Finals 3 Na Piarsaigh
B v 4 Nemo Rangers
C v 5 St Finbarr’s
6 Winner A
Final
v

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship
Quarter Final 1 Blarney 31-Jul
A v 2 Cobh
B v 3 Douglas
C v 4 Glen Rovers
D v 5 Midleton
Semi Final 6 Sarsfields 05-Aug
Winner A v Winner B 7 St Finbarr’s
Winner C v Winner D 8 Valley Rovers
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Chalenge Cup
Semi Final 05-Aug
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship
Quarter Final 1 Ballincollig 31-Jul
A v 2 Ballygarvan
B v 3 Bishopstown
C v 4 Blackrock
D v 5 Carrigaline
Semi Final 6 Inniscarra 05-Aug
Winner A v Winner B 7 Killeagh
Winner C v Winner D 8 Shandrum
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Chalenge Cup
Semi Final 05-Aug
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Hurling Championship
First Round 1 Eire Og 31-Jul
A v 2 Erins Own
Quarter Final 3 Fr O’Neills
B v 4 Kilta Og
C v 5 Lisgoold
D v 6 Mallow
E v 7 Na Piarsaigh
8 Newcestown
9 Passage
10 Winner A 05-Aug
Semi Final Semi Finals
Winner B v Winner C 5/13 Aug
Winner D v Winner E
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Chalenge Cup
First Round
F v 1 Loser A
2 Loser B
Semi Final 3 Loser C
v 4 Loser D
v 5 Loser E
Final
v 6 Winner F

 


Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Quarter Final 1 Ballincollig 06-Sep
A v 2 Beara
B v 3 Bishopstown
C v 4 Carbery Rangers
D v 5 Carrigaline
Semi Final 6 Douglas 09-Sep
Winner A v Winner B 7 Nemo Rangers
Winner C v Winner D 8 St Finbarr’s
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Chalenge Cup
Semi Final 09-Sep
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Quarter Final 1 Buttevant 06-Sep
A v 2 Castlehaven
B v 3 Coch
C v 4 Glanmire
D v 5 Mallow
Semi Final 6 Midleton 09-Sep
Winner A v Winner B 7 St Michaels
Winner C v Winner D 8 Vallet Rovers
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Chalenge Cup
Semi Final 09-Sep
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship
Quarter Final 1 Ballygarvan 06-Sep
A v 2 Eire Og
B v 3 Ibane Gales
C v 4 Macroom
D v 5 Na Piarsaigh
Semi Final 6 Passage 09-Sep
Winner A v Winner B 7 St Nichlas
Winner C v Winner D 8 Wolf Tones
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Chalenge Cup
Semi Final 1 Loser A 09-Sep
Loser A v Loser B 2 Loser B
Loser C v Loser D 3 Loser C
Final 4 Loser D 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 C3 Football Tournament
Round 1 1 Ballincollig 2
A v 2 Bishopstown 2
3 Carrigaline 2
Semi Final 4 St Nicholas 2
B v 5 Valley Rovers 2
C v
Final 6 Winner A
v
7 Winner B
8 Winner C

 


Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Championship
Quarter Final 1 Ballincollig 16-Aug
A v 2 Blackrock
B v 3 Douglas
C v 4 Glen Rovers
D v 5 Midleton
Semi Final 6 Sarsfields 23-Aug
Winner A v Winner B 7 St Finbarr’s
Winner C v Winner D 8 Valley Rovers
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Chalenge Cup
Semi Final 23-Aug
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Championship
Quarter Final 1 Ballygarvan 16-Aug
A v 2 Carrigaline
B v 3 Carrigtwohill
C v 4 Eire Og
D v 5 Kilta Og
Semi Final 6 NaPiarsaigh 23-Aug
Winner A v Winner B 7 Sliabh Rua
Winner C v Winner D 8 Youghal
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Chalenge Cup
Semi Final 23-Aug
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 PA2 Hurling Championship
Quarter Final 1 Blarney 16-Aug
A v 2 Bride Rovers
B v 3 Cobh
C v 4 Erins Own
D v 5 Killeagh Itas
Semi Final 6 Mallow 23-Aug
Winner A v Winner B 7 Shandrum
Winner C v Winner D 8 Whitechurch
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2A Hurling Chalenge Cup
Semi Final 1 Loser A 23-Aug
Loser A v Loser B 2 Loser B
Loser C v Loser D 3 Loser C
Final 4 Loser D 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Hurling Tournament
Round 1 1 Ballincollig 2
A v 2 Blackrock 2
B v 3 Douglas 2
Semi Final 4 Midleton 2
B v 5 Sliabh Rua 2
C v 6 Valley Rovers 2
Final
v 7 Winner A
8 Winner B

 


 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship
First Round 1 Ballincollig 17-Sep
A v 2 Beara
Quarter Final 3 Carrigaline
B v 4 Douglas 23-Sep
C v 5 Glanmire
D v 6 Midleton
E v 7 Na Piarsaigh
Semi Final 8 St Michaels 30-Sep
v 9 St Finbarr’s
v
Final 10 Winner A 07-Oct
v Semi Finals
11 Winner B
12 Winner C
13 Winner D
14 Winner E
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Chalenge Cup
First Round 23-Sep
F v 1 Loser A
2 Loser B
Semi Final 3 Loser C 30-Sep
v 4 Loser D
v 5 Loser E
Final 07-Oct
v 6 Winner F
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Championship
First Round 1 Ballygarvan 17-Sep
A v 2 Carbery Rangers
B v 3 Castlehaven
C v 4 Cobh
Quarter Final 5 Eire Og 23-Sep
D v 6 Mallow
E v 7 Nemo Rangers
F v 8 Sliabh Rua
G v 9 St Nicholas
Semi Final 10 Valley Rovers 30-Sep
v 11 Youghal
v 12 Winner A
Final 13 Winner B 07-Nov
v 14 Winner C
Semi Finals
15 Winner D
16 Winner E
17 Winner F
18 Winner G
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Chalenge Cup
Quarter Final 1 Loser A
H v 2 Loser B
I v 3 Loser C
J v 4 Loser D
K v Bye 5 Loser E
Semi Final 6 Loser F
v 7 Loser G
v
Final 8 Winner H
v 9 Winner I
10 Winner J
11 Winner K
Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Football Tournament
Round 1 1 Ballincollig 2
A v 2 Douglas 2
B v 3 Nemo Rangers 2
Semi Final 4 Sliabh Rua 2
B v 5 St Finbarr’s 2
C v 6 Valley Rovers 2
Final
v 7 Winner A
8 Winner B

 


Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship

First Round                

Na Piarsaigh   v          St Michaels

Quarter Final                         

Beara   v          Ballincollig

Douglas           v          Midleton

Glanmire         v          St Michaels / Na Piarsaigh

St Finbarr’s      v          Carrigaline

Semi Final                   

St Michaels / Na Piarsaigh / Glanmire           v          Ballincollig / Beara

Carrigaline / St Finbarr’s        v          Midleton / Douglas

Final                

v

 

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Chalenge Cup

First Round                

Carrigaline / St Finbarr’s        v          Ballincollig / Beara

                         

Semi Final                   

St Michaels / Na Piarsaigh     v          Midleton / Douglas

Ballincollig / Beara / Carrigaline / St Finbarr’s         v          St Michaels / Na Piarsaigh / Glanmire

Final                

v

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Championship

First Round                

Youghal          v          Mallow

Sliabh Rua      v          Ballygarvan

Carbery Rangers         v          Valley Rovers

Quarter Final                         

Cobh   v          Mallow / Youghal

Valley Rovers / Carbery Rangers       v          Castlehaven

St Nicholas     v          Nemo Rangers

Ballygarvan / Sliabh Rua       v          Eire Og

Semi Final                   

Nemo Rangers / St Nicholas  v          Castlehaven / Valley Rovers / Carbery Rangers

Eire Og / Ballygarvan / Sliabh Rua   v          Mallow / Youghal / Cobh

Final                

v

 

                         

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Chalenge Cup

Quarter Final                         

Nemo Rangers / St Nicholas  v          Mallow / Youghal / Cobh

Castlehaven / Valley Rovers / Carbery Rangers        v          Eire Og / Ballygarvan / Sliabh Rua

Mallow / Youghal       v          Ballygarvan / Sliabh Rua

Valley Rovers / Carbery Rangers       v          Bye

Semi Final                   

Valley Rovers / Carbery Rangers       v

Mallow / Youghal / Cobh / Nemo Rangers / St Nicholas      v

Final                

v

 

 

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Football Tournament              

Round 1                       

Sliabh Rua 2   v          St Finbarr’s 2

Ballincollig 2  v          Douglas 2

Semi Final                   

Valley Rovers 2          v          Nemo Rangers 2

Douglas 2 / Ballincollig 2      v          St Finbarr’s 2 / Sliabh Rua 2

Final                

v

 

Rebel Og Central Championship

Rebel Og Premier Minor Championship draw takes place today.

May Award for ST. FRANCIS COLLEGE ROCHESTOWN

MAY 2017 WINNERS ST. FRANCIS COLLEGE ROCHESTOWN Winners of the Simcox Cup 2017

The May 2017 winners of the Rebel Óg Monthly Awards sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports (Award Sponsors) with RedFM and The Evening Echo (Media Partners) are the ST. FRANCIS COLLGE ROCHESTOWN. They follow January 2017 winners Kiltha Óg, February Winners St. Colman’s College Fermoy, March winners Stephen O’Rourke and Niall Delany from Mallow, winners of the All-Ireland U17 Handball Championship and April Winners, Carbery Scór. 2016 winners were Na Piarsaigh Minor Hurlers, Cork Ladies Minor Football Team, Sarsfield U14 Camogie Team, Glen Rovers U14 Hurlers, Mizen Rovers, Mitchelstown CBS, Scoil Mhuire Gan Smál Blarney, Kilmurry Footballers, Buttevant Underage GAA Club and Mitchelstown Footballers and Ballygiblin Hurlers, Kilshannig Hurling Teams and Mallow Juvenile GAA Club. 2015 winners were Ahán Gaels, Midleton U15 Footballers, Cork’s Eimear Scally, Aghabullogue U16 Hurlers, Cork U15 Development Squad, Douglas U14 Footballers, St. Finbarrs U14 Hurlers, Christian Brothers Cork, Coláiste Chríost Rí, Coláiste an Phiarsaigh (Camogie) Sacred Heart Clonakilty (Camogie) and Ilen Rovers.

It was a case of third time lucky as ST. FRANCIS COLLEGE, ROCHESTOWN won their first Simcox Cup since the 1949-50 season with a brilliant performance over a gallant Cholaiste Choilm team on a score line on 1.11 to 0.12. Recent seasons brought much heartache as the school lost out narrowly to Macroom DLS in 2012 and Colaiste Chriost Ri in 2015 after a replay. Recent successes in the Dr. O’Callaghan Cup over the last few years buoyed the school as Roco won the famed competition for the first time against the Mon AG in 2014 and retained the trophy the following year with a comprehensive victory over Blarney.

The Simcox Cup campaign began with a victory over MSM Rosscarbery on a score line of 6.12 to 2.9. Kanturk were defeated on a score line of 2.15 to 1.9 in the quarter-final. Hamilton High were accounted for in the semi-final 5.11 to 0.10 and St. Francis qualified to play Colaiste Choilm in the final. Ironically, St. Francis’ first game of the year was also against the same opposition played in the Corn Uí Mhuirí, which was a tight encounter with Roco winning by two points in the end. The final promised to be a tight encounter with either school capable of winning if they played to their potential.

St. Francis had a number of injury worries to contend with for the final, including top scorer James Holland and Cork minor defender Dylan Ward. Perhaps that helped Ballincollig to control the early stages of the game as they raced into an early lead with a 0.9 to 0.3 advantage after 25 minutes in the first half. The Roco boys rallied however, with a couple of late points leaving them trailing by four at the short whistle.

St. Francis had to dig deep in the second period and stayed within striking distance of Colaiste Choilm. The only major of the game and a key score was registered by David Andrews who followed in an Adam Hennessy shot to finish to the net and bring the game level by the 47th minute. Roco drove on from there and were the better team in the closing stages as strikes from Adam Hennessy and fittingly captain Liam Grainger, ensured the trophy came back to Rochestown for the ninth occasion. It was a fantastic, committed team performance with every man on the team and in the panel making telling contributions throughout the year, which was the main factor in returning the Simcox Cup to Rochestown after a long hiatus.

St. Francis College would also like to acknowledge the steadfast support that Terry Murphy and Centra Rochestown have offered to school GAA teams over the last five years helping them to perform at the highest level in Hurling and football in both Cork and Munster competitions.

The Simcox Cup winning Panel

Panel for the Simcox Cup Final v Colaiste Choilm

1. David O’Keeffe Douglas

2. Eoghan Riordan, Carrigaline

3. Dylan Corkery, St. Michaels

4. Adam Murphy, Passage

5. Diarmuid Cormack, St Michaels

6. Nathan Walsh, Douglas

7. Jack Lyons Nemo Rangers

8. Liam Grainger St. Michaels (Captain)

9. Joe Golden St. Michaels

10. Adam Hennessy St. Michaels

11. Rossa O Colmain St. Michaels

12. David Andrews Shamrocks

13. Brendan Powter Douglas

14. Matthew McAuliffe Douglas

15. Cian Denn St. Michaels

16.

17. Sean Hillard Cobh

18. Cian O’Mahony Passage

19. Cameron Whyte Douglas

20. Brian O’Neill Douglas

21. Cian Kelliher Carrigaline

22. David Malone Douglas

23. Cian Cashman St. Michaels

James Holland (Douglas), Conor Russell (Douglas), Colin O’Mahony (Douglas), Dylan Ward (Douglas), Shane Downey (Douglas) (all injured)

Scorers:

David Andrews 1.1, Jack Lyons 0.4 (0.3f), Matthew McAuliffe 0.2, Nathan Walsh 0.1, Cian Denn 0.1, Adam Hennessy 0.1, Liam Grainger 0.1

Left to Right: Liam Grainger (Captain), Rossa O Colmain, Team Sponsor Terry Murphy (Murphys’ Centra, Rochetown Auto Centre) John O’Sullivan and Jack Lyons

Test

This is a text to see what this is like.

Glen Rovers win Premier 1 U15 County Hurling title

Sunday morning in St.Finbarrs GAA complex, Glen Rovers won the Rebel Og Premier 1 County Hurling Championship following a late goal to beat Sars 1-13 to 1-12 after an excellent game of hurling. 

 

Both teams gave it everything. The sides were level at the break and again in the second half both sides brought their ‘A’ game. The lead swapped hands on a number of occassions in the last five mins before Glen scored the winning goal on last puck of the game

 

Full Results Carrigaline Court Hotel Fe 15 P1 Hurling Championship:    Sarsfield  1-12, Glen Rovers  1-13 ;

 

Photos from the Premier 1 Final http://rebelog.ie/gallery/?aid1=792786104204761 

 

 

Check out the moment that Glen Rovers were crowned U15 County Champions and captains speech after the game. 

 


 

Click the photo below to view photos from the final 2017

 

 


 

 

 

Rebel Og Premier 1 U15 County Final will see Glen Rovers and Sarsfield’s meet in the first top grade County Final of 2017. The final will take place on Sunday morning next 7th of May. 



 

 


WHO 

Glen Rovers Vs Sars 

 

WHAT 

Rebel Og Premier 1 U15 County Final 2017

 

WHERE 

St.Finbarrs Hurling and Football Togher

 

WHEN 

Sunday 7th of May at 1pm

 

HOW

The road to the finals saw both teams go down different paths. 

Carrigaline Court Hotel Fe 15 P1 Hurling Championship: 

Q-Finals 

Sarsfield 2-11, Ballincollig  0-5,

Blackrock   5-7, Kiltha Og 4-11,

Glen Rovers 3-12, Douglas  0-11, 

St Finbarrs  0-8, Midleton 1-15,

Semi-Finals 

Glen Rovers 3-16, Kiltha Og  0-3,

Sarsfield 2-14, Midleton  1-9,

 

Final

Glen Rovers v Sarsfield 

 


 

The Role of honor of U15 Premier 1 Competitions 

 

Rebel Og are now in our sixth season since our inception. The first Rebel Og U15 Premier winners were Fr. O’Neills in 2012, this was followed up in 2013 with Sats putting their name on the trophy, they followed up and won the competition for a second time in 2015 while  Na Piarsaigh claimed it in 2014. Glen Rovers won the trophy in 2016 and are current holders. 

 

PREMIER 1 U15       HURLING CHAMPIONS

2012                 Fr O’Neills

2013                 Sarsfields

2014                 Na Piarsaigh

2015                 Sarsfields

2016                 Glen Rovers

2017                 Glen Rovers or  Sarsfields

Rebel Og Award goes to Carbery Scor

APRIL 2017 WINNERS

CARBERY SCÓR

All-Ireland Finalists

 Tadhg MacCarthaigh

Sam Maguires

Clann na nGael

Carbery Rangers

The April 2017 winners of the Rebel Óg Monthly Awards sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports (Award Sponsors) with RedFM and The Evening Echo (Media Partners) are the CARBERY SCÓR GROUP featuring 4 clubs.  They follow January 2017 winners Kiltha Óg, February Winners St. Colman’s College Fermoy and March winners Stephen O’Rourke and Niall Delany from Mallow, winners of the All-Ireland U17 Handball Championship.  2016 winners were Na Piarsaigh Minor Hurlers, Cork Ladies Minor Football Team, Sarsfield U14 Camogie Team, Glen Rovers U14 Hurlers, Mizen Rovers, Mitchelstown CBS, Scoil Mhuire Gan Smál Blarney, Kilmurry Footballers, Buttevant Underage GAA Club and Mitchelstown Footballers and Ballygiblin Hurlers, Kilshannig Hurling Teams and Mallow Juvenile GAA Club.  2015 winners were Ahán Gaels, Midleton U15 Footballers, Cork’s Eimear Scally, Aghabullogue U16 Hurlers, Cork U15 Development Squad, Douglas U14 Footballers, St. Finbarrs U14 Hurlers, Christian Brothers Cork, Coláiste Chríost Rí, Coláiste an Phiarsaigh (Camogie) Sacred Heart Clonakilty (Camogie) and Ilen Rovers.

 


 

What an extraordinary year it’s been for Carbery Scor! Having not one, but four participating clubs at The Waterfront Hall in Belfast for the All Ireland Scór na nÓg final ensured that there was applause aplenty for the West Cork contingent for the competitors from Carbery Rangers, Clann na nGael, Sam Maguires and Tadhg MacCarthaigh.

 


Scór in West Cork, had its inaugural meeting at Ballinascarthy Hall in 1969 with Bill Hart, Danny Warren, the late Michael McCarthy and the officers of the Carbery Board. Bill Hart, a proud Carbery Rangers man, has remained steadfastly at the helm of Scor and is an encouraging voice to all Clubs and participants at local and regional competitions. How fitting it was that Bill recently received the Presidential medal from an t-Uachtarán Aoghan Ó Fearghaill for his distinguished service to the GAA and in particular to Scór.

 


Scór is a celebration of our living culture, our music, our song, our dance, our drama and storytelling, found alive and flourishing in every parish in the 32 counties of Ireland and especially so in the Carbery division. This year, 17 out of the 26 Clubs in Carbery participated in Scór na nÓg. This is first and foremost a tribute to the hard working Scór committees in each of our Clubs, to the parents, mentors and coaches and also to the support and encouragement we get from the Carbery Divisional Board who are always eager to promote all aspects of Scór. In 2016 the Carbery Scór committee along with the divisional Carbery Board held a very successful 1916 commemorative night at St. Mary’s Theatre, Rossmore, in which the representatives from each of the Clubs performed on the night.

 


Although Scór is alive and well in the Carbery division, it still needs a catalyst to give it the promotion and driving force it needs each year and that sums up the very vibrant Carbery Scór committee, comprising of Bill Hart, Gabrielle Crowley, Michael Kearns, Geraldine Keohane, Liam Hodnett, Micheál Ó Súilleabháin and Helen Collins. Meeting regularly in The Celtic Ross Hotel in Rosscarbery, the committee are presently organising a celebratory night on May 12th to promote and encourage participation in Scór and also to thank the hard working Scór committees at local level. Carbery has enjoyed unprecedented success in 2017 so its important to celebrate this success and also to thank the people who made it possible.

 


To have four Clubs from the Carbery division in an All-Ireland final in the illustrious Waterfront Theatre in Belfast is phenomenal and we are so proud of our competitors. Sam Maguires Club was represented by Shannon Buttimer in Recitation with her rendition of ‘Mary Ann McGee’. Carbery Rangers competed in the ballad group with Joan O’Donovan, Aoife MacSweeney, Kate Creedon, Orlagh O’Gorman and Rachel Hodnett singing ‘Through the eyes of an Irish Man’ and Níl ‘na Lá’. Tadhg MacCarthaigh performed ‘A Dream of Skibbereen’ in the drama/léiriú competition, the same discipline that Tadhg MacCarthaigh won an All Ireland back in 1988. Taking part for Tadhg MacCarthaigh were: Oisín Daly, Rory Kingston, Eugene Daly, Catríona Keohane, Katie Daly, Timothy Farrell, Maeve Kingston and Louise Keohane. Clann na nGael all flew the Carbery colours when they competed in the music section with a selection of reels and jigs entitled ‘The Monaghan Jig’ and ‘Johnny Cronin’s Reel. Taking part for Clann na nGael were: Davina Connolly, Saoirse Connolly, Molly McQueen and Andrew Collins.

 


There is an onus on every member of Cumann Luthchleas Gael to promote and support our language and culture. Nowhere is this more evident than in the Carbery Division and we are so proud, as the Carbery Scór committee to play a part in this. Go n-éirí go deo le Scór!

Harty Cup Roll of Honor

Dr. Harty Cup Roll of Honour

Club Years
 St. Flannan’s, Ennis (21)  1944, 1945, 1946, 1947, 1952, 1954, 1957, 1958, 1976, 1979, 1982, 1983, 1987, 1989, 1990, 1991, 1998, 1999, 2000, 2004, 2005
 North Monastery, Cork (19)  1919, 1929, 1934, 1935, 1936, 1937, 1940, 1941, 1942, 1943, 1955, 1960, 1961, 1970, 1980, 1981, 1985, 1986, 1994
Limerick CBS (10)  1920, 1925, 1926, 1927, 1932, 1964, 1965, 1966, 1967, 1993
 St Colman’s College, Fermoy (9)  1948, 1949, 1977, 1992, 1996, 1997, 2001, 2002, 2003
 Thurles CBS (8)  1933, 1938, 1939, 1950, 1951, 1956, 2009, 2015
 St. Finbarr’s, Cork (7)  1963, 1969, 1971, 1972, 1973, 1974, 1984
 Rockwell College (5)  1918, 1923, 1924, 1930, 1931
 Ardscoil Rís, Limerick (4)  2010, 2011, 2014, 2016
 Midleton CBS (3)  1988, 1995, 2006
 De La Salle College Waterford (2)  2007, 2008
 Colaiste na nDeise / Dungarvan Colleges (2)  2012, 2013
 Our Lady’s Templemore / Templemore CBS (2)  1978, 2017
 St. Munchin’s (1)  1922
 Mount Sion (1)  1953
 Abbey CBS, Tipperary Town (1)  1959
 Rice College, Ennis (1) 1962
 Coláiste Chríost Rí (1)  1968
 Colaiste Iognaid Ris, Cork (1)  1975