,

Premier U16 Football Championship Draw, Fixtures and all you need to know

Opening rounds of Premier U16 Football Championship are set to take place over the second week of the school Easter holiday’s with games at Premier 1, Premier 2 and Premier 2a down for decision.

Below are full details of the fixtures that are set to take place and details of the teams in each competition.

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship,  ,

Carrigaline , Nemo Rangers ,  Beara , Inniscarra  , Douglas , Ballincollig, Glanmire , Ibane Gaels

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship,  ,

Valley Rovers , St Nicholas, Wolfe Tones , Bishopstown, Gabriel Rangers , Mallow, Carbery Rangers, St.Finbarrs

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Championship,  ,

Duarigle Gales , Mitchelstown, Bandon , Eire Og, St Michaels , Fermoy, Carrigaline , Cobh

Rebel Og Premier 1 U16 Football Championship


Rebel Og Premier 2 U16 Football Championship


Rebel Og Premier 2a 16 Football Championship


Rebel Og U16 Championship Draw

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Round 1 04-Apr
A Carrigaline v Nemo Rangers
B Beara v Inniscarra
C Douglas v Ballincollig
D Glanmire v Ibane Gaels
Loser Round 23-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round 23-Jul
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 20-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 13-Oct
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Round 1 04-Apr
A Carbery Rangers v St.Finbarrs
B Gabriel óg v Mallow
C Valley Rovers v St Nicholas
D Wolfe Tones v Bishopstown
Loser Round 23-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round 23-Jul
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 20-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 13-Oct
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 Football P2A Championship
Round 1 04-Apr
A Duarigle Gaels v Mitchelstown
B Bandon v Éire Óg
C Carrigaline 2 v Cobh
D St.Michaels v Fermoy
Loser Round 23-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round 23-Jul
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 20-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 13-Oct
v

Rebel Og U16 Championship Winners

U16 Premier 1 FC

2012 Douglas, 2013 Douglas 2014 Ballincollig 2015 Nemo Rangers  2016 Beara 2017 St. Finbarrs

U16 Premier 2 FC 

2012 Clonakilty, 2013 Bantry Blues 2014 Aghada 2015 Carbery Rangers  2016 Kilshannig 2017 Valley Rovers

U16 Premier 2a FC 

2017  Ibane Gaels

Rebel Og U16 Premier Football Championship

,

News from Rebel Og North 28th March

Rebel Og North board meeting took place on Wednesday 28th of March in Mallow GAA complex. 

Please find enclosed the ratified fixtures from the meeting on the 28-3-18,

Rebel Og North Fixtures 1st April to 15th April

  • Please read over and advise me of any errors or omissions asap.
  • When make fixture agreements for the next meeting please avoid a clash with Mass time.
  • Any  decision made  at the meeting supercedes all previous correspondence, it is every Clubs responsibility to have a representative present.
  • These fixtures are now ratified and cannot be changed.

 

Mise le meas,

Peadar MacUait

Runaí

Rebel Óg Thuaidh

Lets check out some of Rebel Og Coaching’s work during Easter

Over the Easter Holidays, Rebel Og Coaching GDA’s are busy running coaching workshops, facilating development squads and giving players a chance to play GAA.

Below, we look at some of the tweets from the GDA’s from these events.

 

,

News from Rebel Og West

Please find attached fixtures for week beginning Saturday March 31st.

Fixtures Weekend beginning Saturday 31st( Week 5)

Rebel Og West Region Fixtures for April 2018

I also attach proposed fixtures for the month of April

Any agreed  amendments to next weeks fixtures should be notified to me by email  before 8.00pm on Wednesday next March 28th.

Any refixtures of unplayed games should also be forwarded to me before that time so that the website can be updated and I can forward an amended list to the clubs.

le meas

Eamonn o Maoldomhnaigh

Runai West Region

,

Rebel Og North News update

Next meeting of the Rebel Óg North is on Wednesday the 28th  in the Mallow Gaa complex at 8.30 with the CCC meeting at 7.45.

  • Attached are the proposed fixtures from the 2-4-18 to the 15-4-18
  • Rebel Og North fixtures for board meeting on 28th PDF
  • Delegates who attend the meeting will have the final say on the fixtures.
  • Please all attend as we hope to have the Fixture booklets handed out to the clubs.
  • REMEMBER THAT ONCE A FIXTURE IS RATIFIED THE FIXTURE CAN’T BE CHANGED EVEN TIME CHANGES WILL NOT BE ALLOWED.
  • HAVE YOUR HOMEWORK DONE.
  • Banteer have withdrawn from all u14 hurling and football competitions this year. Any U14 fixture which included Lyre/Banteer has now being replaced with a BYE.

 

Points to be wary of when arranging your fixtures:

 

  1. Check the Rebel Óg website to make sure there is no clash with another fixture.
  2. Check with your adult club that the pitch is available and book it.
  3. No games on Good Friday
  4. Time Changes on the 25th so weekdays will be an option.
  5. Check that your pitch isn’t double booked for the same night if so rearrange one of the games, if this happens at the weekend put one of the matches one and a half hours before hand so the same Ref can do the two games ( I have changed some of these double pitch clashes already if they don’t suit agree a different date before the meeting)

 

Mise le meas,

Peadar MacUait

Runaí

,

Under 12 West Region Leagues 2018

The following are the list of Clubs entered in the West Region for U12 Competions in 2018. If your Club
is not included please contact me immediately as all of the leagues will be drawn up on Tuesday night, March 27th.

Football (34)

Carbery Rangers
Kilmeen
Sam Maguires
Tadhg MacCarthaighs
O Donovan Rossa (2)
Bantry
Ballinascarthy
Kilbrittain
Arigideen Rangers
Glengarriffe
Bandon (2)
St. Colums
Ahan Gaels
Muintir Bhaire Óg
Newcestown
Clann na nGael
Ilen Óg
Castlehaven
Urhan
Adrigole
St James
Kilmacabea
Naomh Aban
Beal Atha na Ghaoiridh
Clonakilty (2)
Gabriel Óg
St. Oliver Plunketts
Barryroe
Castletownbere
Ivelary
Kilmichael

Hurling (19)

Kilbree
Laochra Óg
Sam Maguires
Bantry
Ballinascarthy
Kilbrittain
Arigideen Rangers
Fastnet Gaels
Bandon
St Colums
Ahan Gaels
Newcestown
St James
Western Gaels
Clonakilty (2)
St Oliver Plunketts
St Patricks
Barryroe

,

Premier U15 Hurling Championship Draws

Rebel Og Central held their U15 Premier 1, Premier 2 and Premier 2a hurling championship draw in Nemo recently.

The Q-Final Draw is as follows

U15 Premier 1 HC

A. Youghal v Midleton

B. Ballincollig v Glen Rovers

C. Douglas v Sarsfields

D. St.Finbarrs v Na Piarsaigh

U15 Premier 2 HC

A. Bride Rovers v Killeagh Ita’s

B. Blackrock v Carrigtwohill

C. Valley Rovers v Blarney

D. Ballygarvan v Kiltha Og

U15 Premier 2a HC

A. Erins Own v Eire Og

B. Bishopstown v Carrigaline

C. Watergasshill v Inniscarra

D. Whitechurch v Cobh

The winners of each round will progress into County Semi-final with losers moving into Challenge Cup.

The draw for both semi-finals will be

A v B

C v D

The first round of championship takes place on 20th of April followed by Semi-final on 27th and Final down for 2nd of May 2018.

Weekly Results for past seven days

Rebel Og results are in from the last seven days, check them out below.

Rebel Og Central Results Round Up

Fe 18 P1 Football League:
Nemo Rangers 1-14, Carbery Rangers 1-11, Venue: Trabeg, ;
Fe 18 P2 Football League:
St Finbarrs 2-6, Valley Rovers 2-11, Venue: Brinny, ;
St Finbarrs 0-16, Midleton 2-6, Venue: Togher, ;
Fe 18 P2A Football League:
Ilen Rovers 0-7, Bride Rovers 2-8, Venue: Rath, ;
Bishopstown 0-8, Granard Gaels 1-8, Venue: Liscarroll, ;
St Nicholas 1-6, Bride Rovers 6-20, Venue: Glen Field, ;
Fe 18 C3 Football League:
Valley Rovers 0-11, Eire Og 1-7, Venue: Brinny, ;
Fe 16 P1 Football League:
Carrigaline 0-5, Inniscarra 5-12, Venue: Carrigaline, ;
Glanmire 3-6, Ibane Gaels 2-7, Venue: Pike, off 18/3 no pitch;
Inniscarra 3-10, Ballincollig 3-6, Venue: Ballyanly, ;
Ibane Gaels 4-12, Nemo Rangers 0-7, Venue: Trabeg, ;
Fe 16 P2 Football League:
St Finbarrs 0-6, St Nicholas 1-7, Venue: Togher, ;
Gabriel Rangers 5-13, Bishopstown 3-3, Venue: Ballydehob, ;
Gabriel Rangers 2-13, Carbery Rangers 0-11, Venue: Ballydehob, ;
Valley Rovers 3-8, Wolfe Tones 2-14, Venue: Brinny, off 18/3 bereavement w t;
Fe 16 P2A Football League:
Duarigle Gales 3-2, Bandon 0-12, Venue: Millstreet, ;
St Michaels 2-5, Cobh 9-5, Venue: Mahon, ;
Eire Og 4-10, Fermoy 1-2, Venue: Ovens, ;
St Michaels 2-10, Carrigaline 4-6, Venue: Mahon, ;
Fe 16 C3 Football League:
Carrigaline 2-5, Valley Rovers 3-7, Venue: Carrigaline, ;
Nemo Rangers 0-5, Ballincollig 6-12, Venue: Trabeg, ;
Fe 15 P2 Football League:
Midleton 1-6, Nemo Rangers 1-8, Venue: Trabeg, ;
Youghal 0-2, Midleton 2-14, Venue: Mangers Hill Youghal, check squads;
Fe 15 P2A Football League:
Kilmurry 1-13, Bandon 1-9, Venue: Bandon, ;
Fe 14 P1 Football League:
St Finbarrs 7-6, Mallow 3-5, Venue: Togher, ;
Na Piarsaigh 6-6, St Michaels 0-4, Venue: Na Piarsaigh, ;
Douglas -, Nemo Rangers -, Venue: Douglas, Not Played;
Fe 14 P2 Football League:
Midleton 3-4, Bride Rovers 5-6, Venue: Midleton, ;
Fe 14 P2A Football League:
St Nicholas 8-6, Cobh 4-7, Venue: Glen Field, ;
Fe 13 P1 Football League:
Fermoy 5-9, Bishopstown 1-2, Venue: Fermoy, ;
Fe 13 P2 Football League:
Kinsale 1-4, Carrigtwohill 2-1, Venue: Dundurrow, ;
Fe 13 P2A Football League:
Buttevant 2-6, Sam Maguires 5-5, Venue: Buttevant, ;
Fe 13 C3 Football League:
Ballincollig 6-6, Carrigaline 6-6, Venue: Ballincollig, ;
Inniscarra 2-2, Nemo Rangers 6-1, Venue: Ballyanly, ;
Glanmire 4-3, Valley Rovers 1-3, Venue: Sallybrook, ;
Fe 12 FL Group 1:
St Finbarrs 1 4-7, Valley Rovers 2-3, Venue: Togher, ;
Na Piarsaigh 1 2-2, Nemo Rangers 16-6, Venue: Na Piarsaigh, ;
Douglas 1 4-4, Glanmire 10-2, Venue: Douglas, ;
Carrigaline 1 4-4, Ballincollig 12-6, Venue: Carrigaline, ;
Nemo Rangers 1 1-4, Douglas 12-15, Venue: Trabeg, time tbc;
Valley Rovers 5-9, Na Piarsaigh 11-4, Venue: Brinny, ;
Fe 12 FL Group 2:
Eire Og 3-7, Youghal 5-0, Venue: Ovens, ;
St Nicholas 1 3-4, Cobh 2-2, Venue: Glen Field, ;
Kilara Og 1-9, Mitchelstown 1-3, Venue: Kilworth, off 15/3 weather;
Cobh 1-2, Midleton 12-1, Venue: Cobh, ;
Youghal 4-3, St Nicholas 13-11, Venue: Mangers Hill Youghal, ;
Mitchelstown 2-3, Eire Og 1-6, Venue: Mitchelstown, ;
Fe 12 FL Group 3:
Douglas 2 4-8, Blarney 2-3, Venue: Douglas, ;
Carrigtwohill 0-3, Courcey Rovers 7-7, Venue: Carrigtwohill, ;
Blarney 1-4, Inniscarra 14-5, Venue: Rathpeacon, ;
Kilmurry 3-6, Erins Own 0-1, Venue: Kilmurry, ;
Courcey Rovers 6-11, Douglas 20-6, Venue: Ballinspittle, ;
Fe 12 C3 Football League:
Mallow 2 2-1, Nemo Rangers 23-5, Venue: Mallow, ;
Eire Og 0-1, Bishopstown 20-2, Venue: Ovens, ;
Nemo Rangers 2 5-7, Glanmire 25-7, Venue: Trabeg, ;
Inniscarra 2 1-4, Ballincollig 20-1, Venue: Ballincollig, ;
St Finbarrs 2 -, Mallow 2-, Venue: Togher, Not Played;

 

Rebel Og North Results Round Up

18 B1 Football League North:
Killavullen 3-4, Kildorrery 1-12, Venue: Kildorrery, venue date and time change;
16 B1 Football League North:
St Kevins -, BYE -, Venue: Ballyclough, Conceded by BYE;
Killavullen 7-8, Kilara Og 4-8, Venue: Killavullen, ;
BYE -, Dr. Pat O Callaghans -, Venue: Charleville, Conceded by BYE;
Clyda Rovers 4-16, St Kevins 1-10, Venue: Mourneabbey, ;
16 B2 Football League North:
Kildorrery 0-7, Newmarket 3-10, Venue: Kildorrery, ;
St Peters 4-9, Sliabh Luachra Gaels 2-4, Venue: Kiskeam, ;
Newmarket 3-6, St Peters 3-11, Venue: Newmarket, ;
Doneraile -, Kildorrery -, Venue: Doneraile, Conceded by Doneraile;
St Dominics 3-5, Croke Rovers 2-10, Venue: Shanballymore, ;
12 A13 Football League North:
Duarigle Gaels 9-11, Clyda Rovers 3-4, Venue: Millstreet, ;
Kilshannig 5-8, Buttevant 4-4, Venue: Glantane, ;
12 A11 Football League North:
St Peters 2-1, Charleville 5-10, Venue: Rockchapel, ;
BK Plunketts 3-3, Killavullen Blue 6-12, Venue: Boherbue, ;
12 B1 13 Football League North:
Wolfe Tones 6-8, Kilara Og 0-2, Venue: Lismire, ;
Kilara Og 1-5, Sliabh Luachra Gaels 4-6, Venue: Kilworth, ;
Lyre 4-2, Wolfe Tones 6-10, Venue: Banteer, ;
12 B1 11 BLUE Football League North:
Shanballymore 7-8, Killavullen White 4-8, Venue: Shanballymore, ;
Ballyclough 0-4, Kildorrery 10-9, Venue: Ballyclough, ;
Glanworth -, Mitchelstown -, Venue: Glanworth, Conceded by Mitchelstown;
12 B1 11 RED Football League North:
Croke Rovers -, Doneraile -, Venue: Doneraile, Conceded by Croke Rovers;
Duarigle Gaels Green 3-3, Croke Rovers 7-6, Venue: Millstreet, ;
Doneraile 5-5, Dromtariffe 3-4, Venue: Doneraile, ;

Rebel Og West Results Round Up

MINOR B 1 FOOTBALL LEAGUE:
Gabriel Og 9-14, Caha Og 1-6, Venue: Ballydehob, ;
Kilbrittain 0-3, Newcestown 2-20, Venue: Kilbrittain, ;
Kilmichael 0-4, Naomh Aban 1-11, Venue: Kilmichael, ;
Tadhg Mac Carthaigh 1-8, Ahan Gaels 0-5, Venue: Aughaville, ;
Carbery Rangers 2 -, Kilmichael -, Venue: Rosscarbery, Not Played;
MINOR B 2 FOOTBALL LEAGUE:
Uibh Laoire 4-6, Beal Atha n Ghaorthaidh 2-12, Venue: Uibh Laoire, ;
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE:
Castletownbere 1-10, Bantry Blues 3-8, Venue: Castletownbere, ;
O Donovan Rossa 1-8, Sam Maguires 3-8, Venue: Skibbereen, ;
UNDER 14 A FOOTBALL LEAGUE:
Carbery Rangers -, Ibane Gaels -, Venue: Rosscarbery, Not Played;
Newcestown 1-1, St Colms 8-14, Venue: Newcestown, ;
Newcestown 1-11, Ibane Gaels 1-5, Venue: Newcestown, ;
Clonakilty 6-3, Sam Maguires 1-8, Venue: Clonakilty, ;
UNDER 14 B1 FOOTBALL LEAGUE:
O Donovan Rossa 0-3, Tadhg Mac Carthaigh 7-12, Venue: Skibbereen, ;
Owen Gaels 1-12, Ahan Gaels 3-4, Venue: Ballinascarthy, ;
Clann na nGael 1-7, Ilen Og 3-10, Venue: Drimoleague, ;
Ahan Gaels -, Ilen Og -, Venue: Enniskeane, Not Played;
UNDER 14 B2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1:
Adrigole 8-19, Castletownbere 2-4, Venue: Adrigole, ;
Gabriel Og 13-7, Dunmanus Rovers 0-3, Venue: Ballydehob, ;
UNDER 14 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2:
St James 5-4, Ibane Gaels 21-3, Venue: Ardfield, ;

Rebel Og East Results Round Up

Rebel Og East Fe 12 A Football League:
Aghada 6-4, St Catherines 2-1, Venue: Aghada, ;
Ballinora 4-2, Crosshaven 2-5, Venue: Ballinora, ;
Grenagh 0-9, Macroom 2-3, Venue: Grenagh, ;
Rebel Og East Fe 12 B1 Football League 1:
Aghabullogue 1-7, Ballygarvan 1-3, Venue: Coachford, ;
Kinsale 5-12, Passage 2-3, Venue: Dunderrow, ;
Rebel Og East Fe 12 B1 Football League 2:
Fr O Neills 1-5, Kiltha Og 4-6, Venue: Fr O Neills, ;
Castlelyons 2-4, Carrig na bhFear 2-10, Venue: Castlelyons, ;
Lisgoold 2-2, Glenville 7-9, Venue: Glenville, ;
Rebel Og East Fe 12 B2 Football League :
Brian Dillons 3-3, Ballinhassig 1-1, Venue: Tank Field, ;
Aghinagh 5-4, Cill na Martra 8-5, Venue: Aghinagh, ;
Tracton 5-3, Whitescross 5-1, Venue: Minane bridge, ;
Rebel Og East Minor A Football League 2:
Glanmire 2-9, Glenville 0-11, Venue: Glanmire, ;
Rebel Og East Minor B1 Football League 1:
Aghabullogue 1-6, Courcey Rovers 1-6, Venue: Coachford, ;
St Vincents 1-10, Whitechurch 4-7, Venue: St Vincents, ;
Rebel Og East Minor B1 Football League 2:
St Colmans 1-7, Diarmuid O Murchu 0-5, Venue: shanagarry, ;
Kiltha Og 1-13, Youghal 0-4, Venue: Dungourney , ;
Rebel Og East Minor B2 Football League 1:
Mayfield -, Ballinacurra -, Venue: Mayfield, Conceded by Ballinacurra;
Carrig na bhFear 2-10, Carraigtwohill 4-11, Venue: Carrignavar College, ;
Raonuithe na Gael 1-3, Lisgoold 3-9, Venue: Tank Field, ;
Rebel Og East Minor B2 Football League 2:
Ballinora 3-8, Ballygarvan 4-13, Venue: Ballygarvan, ;
Rebel Og East Fe 16 A Football League 1:
Buttevant 6-12, Granard Gaels 0-4, Venue: Buttevant, ;
Rebel Og East Fe 16 B1 Football League 1:
Aghada 1-11, Killeagh/Itas 0-5, Venue: Aghada, ;
Rebel Og East Fe 16 B1 Football League 2:
St Finbarrs 1-1, Sliabh Rua 4-7, Venue: St Finbarrs, ;
Grenagh 3-8, Whitechurch 5-8, Venue: Grenagh, ;
Ballygarvan -, Crosshaven -, Venue: Ballygarvan, Not Played;
Whitechurch 4-17, St Finbarrs 1-2, Venue: Whitechurch, ;
Rebel Og East Fe 16 B1 Football League 3:
Macroom 4-13, Blarney 2-4, Venue: Macroom, ;
Canovee 3-12, Clondrohid 5-6, Venue: Canovee, ;
Blarney 2-6, St Malachys 0-7, Venue: Dripsey, ;
Rebel Og East Fe 16 B2 Football League 1:
Tracton 8-11, Courcey Rovers 2-6, Venue: Minane bridge, ;
Rebel Og East Fe 16 B2 Football League 2:
Castlelyons 6-8, Lisgoold 5-5, Venue: Castlelyons, ;
Lisgoold 4-7, Raonuithe na Gael 6-8, Venue: Tank Field, ;
Rebel Og East Fe 14 A Football League 1:
Ballinora 10-14, Aghabullogue 1-1, Venue: Ballymaw-Waterfall, ;
Rebel Og East Fe 14 A Football League 2:
Kiltha Og 7-9, Aghada 0-5, Venue: Dungourney , ;
Rebel Og East Fe 14 B1 Football League:
Fr O Neills 5-4, St Catherines 2-4, Venue: Aghavine, ;
Whitechurch 4-10, St Colmans 3-6, Venue: Whitechurch, ;
Rebel Og East Fe 14 B2 Football League 2:
Whitescross 2-5, Lee Gaels 1-4, Venue: Whitescross, ;

, , , , , , ,

FEILE NA nÓG – SCHEDULED FOR THIS COMING SATURDAY

As a result of the recent spell of very bad weather including heavy snowfalls, and ice cold winds many grounds are still in recovery mode and club’s may find it difficult to host a Group of Feile na nÓg fixtures this coming Saturday.

These fixtures would require grounds to be able to stage 2 games at the same time with 8 to 10 games in all required to complete the group.

While today is a good sunny day the forecast for Thursday and Friday this week sees a return to rain again which may see grounds being unavailable were the programme to stand.

Coiste na nÓg have decided therefore to cancel Saturday’s fixtures so that late cancellations can be avoided were the fixtures programme to stand.
A rescheduled date will issue by Friday Next 23rd March 2018.