,

Rebel Og Central games off

Week 2 games are cancelled in Central.

The CCCC of Rebel Óg Central have called off all their games set to take place over the coming weekend.

With the status Red warning in place- all games set to take place on Friday 2nd, Saturday 3rd and Sunday 4th have been cancelled.

These games will need to be picked up by clubs before the end of April.

,

Rebel Og North set to hold first board meeting

Rebel Og North have announced some important information for their board witch will be part of the board for the running of 2018 season.

First of all I would like to apologise for the unusual emails that were sent from my account a virus got into it and it took until today before I was fully up and running.

  • There will be a fixtures meeting in the Mallow Gaa complex on Tuesday the 27th at 7.45 and a CCC at 7.15. It is imperative that all Clubs are present and all fixtures are agreed before the meeting. Once ratified they will not be changed, the date given is the last day the fixture can be played.
  • Championship draws will be held at this meeting.

Blank Championship draws 2018

  • Please find attached the proposed fixture list, U12 grouping, fixture date overview, Championship draws sheet and pitch sizes for u12 and u14.

pro 28-3-18

proposed u12 phase 1 groups

  • Any views expressed by the Delegates present at the meetings will supercede other correspondence from the Clubs. NB. no changes to ratified fixtures even if there is an agreement. Fixtures sent out before the meeting are proposed fixtures only, any agreed fixtures to be sent to the Secretary at least 24 hours before the meeting.
  • All Teams participating in B2 competitions must send me a copy of their panel of 18 before they play their second game. There will be severe penalties for any clubs playing players not on the panel sent into me. Any club who hasn’t sent their panels to me on time will have each game forfeited until I get it.
  • A fair play rule is in operation in all league North Cork fixtures but does not include semi-finals, finals or any Championship game. Where a club is struggling to field a team for a league game the game may proceed by playing 2 less than officially stated (A and B1 is 15 aside and B2 is 13 aside). All Clubs are expected to follow this policy.
  • Fines for any game conceded is €50 payable by the following meeting.
  • Any club owing money from last year please pay at this meeting.
  • Referees; There is a shortage in referees this year. Every club is being asked to provide a referee. The fee for refereeing a match has being risen to €40 per game which makes it well worth doing. The fee per match per club for the referee’s is €20 and €25 per club who do not provide a referee.
  • Referee; We are looking for people with a good Knowledge of our games and are a minimum age of 17. Full training will be provided and a Jersey will be provided. Please forward all names to me so I can organise the training.
  • Due to the number of squad days all league games will have to go ahead without squad players if they

are not available. 3 days grace is given for Championships

Mise le meas,

Peadar MacUait

Runaí, Rebel Óg Thuaidh

secretarybng.north.cork@gaa.ie

over view on dates 2018 25-2

Rules

,

Week 1 of Rebel Óg leagues takes place

Round 1 of the Rebel Og leagues took place between 23rd and 25th of February with games taking place within Rebel Og Central.

Minor, U15 and U13 Football League Fixtures took centre stage and all the results from these games are below.


Fe 18 P1 Football League: Douglas 4-4, St Michaels 0-11 ; Nemo Rangers 1-17, Sam Maguires 2-8 ; Fe 18 P2 Football League: Valley Rovers 2-3, Kilshannig 1-10 ; Na Piarsaigh 3-8, St Finbarrs 1-15 ; Ballincollig 2-14, Carrigaline 1-0 ; Fe 18 P2A Football League: Bride Rovers 2-9, Cobh 2-8 ; St Nicholas 1-6, Ilen Rovers 2-6 ; Fe 15 P1 Football League: Ballincollig 2-9, Carrigaline 2-5 off 24/2 no pitches; Fe 15 P2 Football League: Carbery Rangers 6-12, Youghal 1-6 ; Nemo Rangers 3-12, St Nicholas 4-3 ; Eire Og 4-14, Midleton 2-2 ; Valley Rovers 7-9, Ballygarvan 4-4 ; Fe 15 P2A Football League: St Michaels 3-3, Kilmurry 6-9 ; Kiltha Og 1-7, Mallow 3-7 ; Fe 13 P1 Football League:Ballincollig 6-4, Bishopstown 2-6 ; Fermoy 1-1, Glanmire 1-7 ; Carrigaline 2-7, Douglas 7-5 ; Fe 13 P2 Football League: Kinsale 7-4, Mallow 1-3 ; Aghada 4-4, Carrigtwohill 4-7 ; Fe 13 P2A Football League:Mayfield 3-7, Sam Maguires 2-5 ; Buttevant 1-4, Douglas 6-12 ; St Michaels 0-2, St Nicholas 0-1 ; Bandon 4-1, Bantry Blues 1-4 ;

Opening weekend in Rebel Og Central

After weeks of waiting, we are now heading into the opening weekend of Rebel Óg action.

Since 2017 leagues finished in December, clubs have been training and planning ahead of the new season.

The opening weekend in Rebel Og will see Central competition take centre stage.

Minor, U15 and U13 competitions will be the opening grades across the region.

Below are full details of the games taking place on 24th and 25th of Feburary.

If you click on the competition name you will see all the teams in the competition.

If you click the clubs name then you will see that clubs fixture programme.

Cian O Brien PRO Rebel Og

[fixtures_user user_id=7549]

,

Rebel Og Central Board meeting takes place on 21st Feb

Rebel Og Central held their recent board meeting in Nemo Rangers complex on Wednesday night last.

Attached are the ratified fixtures from the meeting.

Clubs are asked to forward in details of nominated players to the fixtures secretary Donal O’Leary via email to fixtures.central.cork@gaa.ie

These details will be posted on RebelOg.ie for clubs to see. Could clubs please send in the nominated players before the league starts. I will put them up on the web for clubs to see. The number to be nominated is 10 except for Fe 12 which is 8.

Next meeting is Wed 7th March in Nemo at 8 pm.

Please let me know of any errors or omissions please.

Dónal Ó Laoire 

Rúnaí Luaiteachais (Fixture Secretary) 

,

Bench Marking BENCHMARKING 2020 VISION WINNERS ANNOUNCED

BENCHMARKING 2020 VISION WINNERS ANNOUNCED

The Rebel Óg Coaching Benchmarking 2020 Vision winners have been announced.

Winners are divided in to 3 categories with the top clubs receiving the “Gold” accolade and the silver and bronze being awarded based on criteria set out at the start of each year.

The criteria is designed to point clubs in the direction of coaching and games best practice to help them improve playing standards and increase participation at player and mentor level.

2017 has seen the highest ever number of applications with 106 clubs applying for accreditation.

Games Manager, Kevin O Callaghan says “it shows the great work going on in our clubs throughout the county and all our club Coaching Officers deserve huge credit for the effort they put in to steering their clubs to achieve accreditation. Our GDA’s also deserve immense credit for the work they do in supporting the clubs and  Coaching Officers throughout the county. I would like to congratulate all clubs on their accreditation and would encourage clubs to strive towards achieving the Gold standard by 2020 or before it.”

Clubs who have been successful are invited to attend a workshop on Saturday next February 24th in Pairc Ui Chaoimh. The clubs will receive their awards on the day and the club coaches will be treated to 3 workshops. Jason Ryan (football), Kieran Kingston (hurling) and Dr Ed Coughlan (Skills acquisition) will work with coaches and demonstrate models of best practice that coaches can take back to their own club players for the year ahead.

 

Details of the winners are below.

Soft Borders for North, East & West

Rebel Og have published details of soft borders for 2018

On Monday, Rebel Og announced details of Rebel Og North, East and West soft borders for league and championship.

Below are full details to which region clubs will be playing within for 2018. In the coming days, the secretary’s of each region will be publishing details of league groups and fixtures on our website.

The championship programme will see teams playing in the region as outlined below with the three regional winners going into the County Semi-Final plus one more team to make four teams in the hat, there will be no Q-Final at County Regional section this season.

Minor Hurling ‘A’
Group1 North Group 2 West Group 3 East
Ballygiblin Aghabullogue Ballygarvan
Ballyhea Ahan Gaels Cobh
Charleville Bandon Douglas 2
CuChullains Cloughduv Eirns Own
Kilshannig Ibane Gaels Kiltha Óg
Newcestown Passage
Owen Gaels Sliabh Rua
St. Catherines
Whitechurch
Youghal
Minor Hurling ‘B1’
Group 1 North Group 2 East Group 3 West
Buttevant Aghada Western Gaels
Granard Gaels Castlelyons Clonakilty
Kildorrery Lisgoold Kilbrittain
Kilavullen Nemo Rangers Kilbree
Clyda Rovers St. Colmans Ballinhassig
Keale Gaels Tracton Kinsale
Banteer
Ballycastle Gaels
Minor Hurling ‘B2’
Group North Group East Group West
Croke Rovers Ballinora Cill Machomóg
Doneraile Carraig na bhFear Fastnet Gaels
Kilara óg Diarmuid O Murchus Laochra Og
Newmarket Grenagh St. James
St. Dominics Kiltha Óg 2 St. Patricks
St. Kevins Mayfield
St. Marks Raonaithe na nGael
St. Vincents
St.Malachys
U16A Hurling
Group 1 North Group 2 East Group 3 West
Ballygiblin Ballinhassig Aghabullogue
Charleville Ballinora Clonakilty
Keale Gaels Ballygarvan Cloughduv
Mallow Éire Óg Kilbrittain
Watergrasshill Erins Own Newcestown
Lisgoold Owen Gaels
U16B1 Hurling 
Group 1 North Group 2 East Group 3 West
Ballyhea Aghada Sam Maguires
Granard Gaels Carrignavar Fastnet Gaels
Kilavulllen Tracton Cill Machomóg
Ballycastle Gaels Fr. O’Neills Ibane Gaels 2
Clyda Rovers Kinsale
St. Kevins Sliabh Rua
Kilara óg St. Malachys
Bride Rovers St. Catherines
U16B2 Hurling
Group 1 North Group 2 East Group 3 West
St. Marks Raonaithe na nGael Western Gaels
Banteer St. Vincents Laochra óg
Croke Rovers Grenagh St. Patricks
Newmarket Castlelyons Ahan Gaels
Buttevant Nemo Rangers Kilbree
Kilshannig Diarmuid O’Murchu’s
Kildorrery Passage
St. Dominics Courcey Rovers
Doneraile
U14A Hurling
Group 1 North Group 2 East Group 3 West
Fermoy Aghada Bandon
Charleville Ballinhassig St. Colms
Ballygiblin Carrigaline Ahan Gaels
Kilara Óg Passage Aghabullogue
Kilavullen Sliabh Rua Newcestown
Watergrasshill Fr. O’Neills Owen Gaels
St. Catherines Bishopstown Ibane Gaels 1
Ballinora Kinsale
U14B1 Hurling
Group 1 North Group 2 East Group 3 West
Clyda Rovers Bishopstown 2 Bantry
Buttevant Nemo Rangers Fastnet Gaels
Cuchullains St. Colmans Ibane Gaels 2
St. Kevins Grenagh Sam Maguires
Millstreet Donoughmore
Ballycastle Gaels Whitechurch
Tracton
U14B2 Hurling
Group North Group East Group West
Ballyhea Cloughduv Clonakilty
Banteer Crosshaven Kilbree
Carrignavar Erins Own Kilbrittain
Castlelyons Lee Gaels Laochra óg
Croke Rovers Lisgoold 2 St. James
Doneraile Shamrocks St. Patricks
Dromtarriffe St. Vincents Western Gaels
Granard Gaels Whites Cross
Kildorrery
Kilshannig
Newmarket
St. Dominics
St. Marks
Minor A Football
Group North East Group West
BK Plunketts Aghada Bandon
Buttevant Aghinagh Bantry
Duarigle Gaels Canovee Castlehaven
Mitchelstown Douglas 2 Clonakilty
Wolfe Tones Erins Own Gabriel Óg
Glanmire 2 Ibane Gaels
Glenville O’Donovan Rossa
Inniscarra Urhan
Kilmurry
Kinsale
Macroom
Passage
Minor B1 Football
Group 1 North Group  East Group West
Ballycastle Gaels Aghabullogue Ahan Gaels
Charleville Blarney Caha óg
Clyda Rovers Courcey Rovers Carbery Rangers 2
Kilavullen Diarmuid Ó Murchús Kilbrittain
Kildorrery Fr. O’Neills Kilmeen
Killeagh Itas Kilmichael
Kiltha óg Naomh Aban
SliabhRua Newcestown
St. Colmans Sam Maguires 2
St. Vincents Tadhg Mac Charthaigh`
Whitechurch
Youghal
Minor B2 Football
Group North Group East Group West
Croke Rovers Ballinacurra Béal Áth ‘n Ghaor.
Doneraile Ballinhassig Clanna Gael
Dromtarriffe Ballinora Kilmacabea
Kilara Óg Ballygarvan St. Colms
Lyre Carrignavar Uibh Laoire
Sliabh Luachra Carrigtwohill Castletownbere
St. Dominics Castleyons
St. Kevins Cill na Martra
St. Peters Clondrohid
Trinity Gaels Grenagh
Lisgoold
Mayfield
Raon. na nGael
St. Catherines
St. Malachys
Tracton
U16 A Football 
Group North Group East  Group West
Buttevant Aghabullogue Bantry
Duarigle Gaels Ballinora Castlehaven
Granard Gaels Kiltha óg Clonakilty
Kilshannig Kinsale Ilen Rovers
Midleton Owen Gaels
St. Colmans
Youghal
U16 B1 Football
Group East Group North Group West
Aghada Ballycastle Gaels Bantry
Ballinhassig BK Plunketts Caha Og
Ballygarvan Charleville Castletownbere
Blarney Clyda Rovers Newcestown
Canovee Dr. Pat O’Callaghans O’Donovan Rossa
Carrignavar Kilara Óg Sam Maguires
Carrigtwohill Kilavullen St. Colms
Clondrohid St. Kevins Urhan
Crosshaven Western Gaels
Erins Own
Fr. O’Neills
Glenville
Grenagh
Inniscarra 2
Killeagh Itas
Kilmurry
Macroom
Sliabh Rua
St. Catherines
St. Malachys
Whitechurch
U16 B2 Football
Group North Group East Group West
Croke Rovers Aghinagh Ahan Gaels
Doneraile Ballinacurra Kilmeen
Kildorrery Bride Rovers (Cship only) Western Gaels
Newmarket Castlelyons Béal Ath n’ Ghaorthaidh
Sliabh Luachra Gaels Cill na Martra Clanna Gael
St. Dominics Courcey Rovers Kilmacabea
St. Peters Lisgoold Naomh Aban
Passage Tadhg Mac Charthaigh
Raonaithe na nGael Sam Maguires 2
Shamrocks
St. Vincents
Tracton
U14A Football
Group North Group East Group West
Duarigle Gaels Aghabullogue Carbery Rangers
Kilavullen Aghada Castlehaven
Kilshannig Ballinora Clonakilty
Mitchelstown Canovee Ibane Gaels
Carrigtwohill Newcestown
Killeagh/Itas Owen Gaels
Kilmurry Sam Maguires
Kiltha Óg St. Colms
Kinsale
Passage
Sliabh Rua
Youghal
U14 B1 Football
Group 1 North Group 2 East Group West
Buttevant Aghinagh Ahan Gaels
Charleville Blarney Clanna Gael
Clyda Rovers Clondrohid Ilen Rovers
Donoughmore Cobh 2 Naomh Aban
Kilara Óg Courcey Rovers O’Donovan Rossa
Wolfe Tones Crosshaven Tadhg Mac Charthaigh
Fr.O’Neills
Grenagh
Lisgoold
Macroom
St. Catherines
St. Colmans
Whitechurch
U14 B2 Football
Group North Gp3 East Gp 5 West
Ballycastle Gaels Ballinhassig Adrigole
BK Plunketts Carrignavar Beal Ath n’Gh
Croke Rovers Castlelyons Castletownbere
Doneraile Cill na Martra Gabriel Óg
Dromtarriffe Erins Own Glengarriffe
Granard Gaels Lee Gaels Ibane Gaels 2
Kildorrery Shamrocks Kilbrittain
Lyre St. Vincents Kilmacabea
Newmarket Tracton Kilmeen
Sliabh Luachra Whites Cross Kilmichael
St. Dominics Muintir Bhaire
St. Kevins St James
St. Peters Uibh Laoire
Urhan

 

,

News from Rebel Og Central

Rebel Og Central have announced details of their next board meeting.

Next fixtures meeting is Wed 21st Feb at 8 pm in Nemo.

  • Attached is the fixture list for the meeting. Could Clubs please arrange fixtures before the meeting and forward the fixture on to fixtures.central.cork@gaa.ie to allow for update to fixture list.

Dónal Ó Laoire

Rúnaí Luaiteachais (Fixture Secretary)

All-Ireland Scor finals


All Ireland Scór na nOg Finals
Cork paraded a strong line up in the All Ireland Scór na nÓg on a hosted at Sligo IT on Saturday last. The Rebel county were represented by Boherbue, Carbery Rangers, Cullen, Kilshannig and Sam Maguires in the impressive billing that features all the best in cultural fare from juvenile GAA clubs.

With Carbery Rangers and Cullen winning their respective competitions and in doing so captured All-Ireland titles.

Amhráiníocht Aonar winner: Maggie Moynihan (Cullen, Cork);

Carbery Rangers (Cork),



Rince Foirne: Newcastle (Tipperary), Birr (Offaly), Killeavy (Armagh), St Mary’s Leitrim);
Amhráiníocht Aonar: Maggie Moynihan (Cullen, Cork); Kayleigh Moran (Bannow/Ballymitty-Wexford); Cian Murray (Gowna, Cavan); Amelia Pajak (Mohill/Leitrim);
Aithriseoireacht: Shannon Buttimer, (Sam Maguires, Cork); Katie Lynch (Ardagh/Longford); Odhran Harbinson (Derrygonnelly Harps, Fermanagh); Katie Heneghan (St. Aidan’s/Roscommon);
Ghrúpa: Carbery Rangers (Cork), Killoe Young Emmets (Longford), Cornafean (Cavan), St Mary’s (Leitrim);
Leiriú: Na Gaeil (Kerry), Downs (Westmeath), Aghagallon (Antrim), St Dominics (Roscommon);
Ceol Uirlise: Kilshannig (Cork), Borris/Kilcotton Laois), Fintona Pearses (Tyrone), Achill (Mayo);
Rince Seit: Spa (Kerry), Downs (Westmeath), Glenullen (Derry), Abbeyknockmoy (Galway).

The Table Quiz operates in the Clayton Hotel Ballroom from 11am sharp with each county champion participating.




Midleton fall at final hurdle

Cork’s hope for a Harty Cup success will go in to a 13th season as Midleton were beaten by Ardscoil Ris in the final today.

Played in front of a packed Mallow GAA complex with almost 3000 people in attendance.

Despite getting the opening score of the game today wasn’t going to be Midleton’s day as an early Ardscoil Ris goal put them on the path to victory.

Despite a late effort by the East Cork school, Ardscoil Ris had more on the board and ran out winners.

Midleton will now go into an All-Ireland Q-Final in the coming weeks.


Scorers for Midleton CBS: L Gosnell (1-7, 0-5 frees); J Stack (1-1); S O’Leary Hayes, C Hickey (0-1 each).


Midleton CBS: A Power (Midleton); D Hogan (Killeagh), S O’Sullivan (Midleton), E O’Sullivan (St Colman’s); J Landers (Killeagh), S O’Leary Hayes (Midleton), A Walsh Barry (Carrigtwohill); G Millerick (Fr O’Neill’s), D Moran (Kiltha Óg); C Hickey (Lisgoold), L O’Shea (Lisgoold), L Gosnell (Carrigtwohill): A Nganou (Midleton), J Stack (Kiltha Óg), K Farmer (Midleton).

Subs: O Broderick (Killeagh) for Farmer (40); G Carroll (Midleton) for Hogan (25); M McCarthy (Aghada) for Millerick (59);