Posts

Cork Minor Football team has been announced for game vs Waterford

The Cork minor football team for tomorrow night’s Munster Championship game v Waterford in Pairc Ui Rinn has been announced as follows.

1 – Diarmuid Doody – Buttevent

2 – Dylan Connolly – Glanworth

3 – David Buckley – Newcestown

4- Cian O’Donovan – Glanmire

5 – Francis Cronin – Cullen

6 – Diarmaid Phelan ( Captain ) – Aghada

7 – Eoin Nation – Nemo Rangers

8 – Niall Hartnett – Douglas

9 – Richard Lombard – Ballyhooley

10 – Hugh Murphy – Eire Óg

11 – Dara O’Sullivan – St Finbarrs

12 – Evan Cooke – Ballincollig

13 – Sean McDonnell – Mallow

14 – Aodhán O’Luasa – Naomh Aban

15 – Conor Corbett – Clyda Rovers

Subs:

16 – Max White ( Sub goalkeeper ) – Douglas

17 – Daniel Harte – Douglas

18 – Darragh O’Shea – Valley Rovers

19 – Neil Lordan – Ballinora

20 – Joseph O’Shea – Urhan

21 – Andrew Whelton – Castlehaven

22 – Joseph Harte – Douglas

23 – Gavin Carey – Buttevent

24 – Michael O’Neill – Buttevent

Football squads session takes place

Rebel Og Squads

Busy day in Paric Ui Chaoimh for squads.

On Saturday afternoon, over 120 U14 footballers travelled to the astro truf pitch in Pairc Uí Chaoimh.

The game was a training session for teams from Rebel Og City East, West, North and Mid.

Under the watchful eye of the their local GDA and mentors the players took part in the games as part of their winter training programme.


Under cold sun down the banks of the Lee, the Cork footballers of tomorrow began their developement and dreams of one day representing Cork in Pairc Uí Chaoimh and other grounds wearing the red of Cork.

Thanks to all players, mentors, GDA’s and parents who’s support is vital in our development programme. 

Development squads have Halloween sessions

During the school mid-term, Rebel Og Coaching held some exciting training camps. Three sessions took place in Pairc Uí Chaoimh, a session in Mallow and Cork u14s squads travelled to Dublin with 90 players involved. 

Pat Spratt GDA held U14 Football squads session on Wednesday in Pairc Uí Chaoimh.


The squads in tweets below are from Shane Supple and Sean Crowley’s City and East squads at u13 grade.

Squads were Dublin bound with the U14s travelling as GDA James McCarthy tweet has squad photos below. 

Pat Spratt held trails in Mallow for players in Rebel Og North.

Rebel Og Football Winter Squads

Rebel Óg Coaching are preparing for our Winter Regional Squads Programme.

To this effect, we are inviting clubs to nominate players who they may consider talented enough to compete for a place on a Regional or County football squad in 2018.

The form  below allows clubs to nominate players who would be playing at Fé 15, 16 or 17 in 2018.

The local GDA will liaise with clubs on the Fé 14 grade players.

Clubs should include players who have been on regional or county squads in 2017.

Nominations for this form will be accepted up to the 6th October at 5pm.


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScF09QaSjyRceZStDotrtuLT0eXvvf3hmu1WU5xUeZv4Zr6Mg/viewform?usp=sf_link

Once nominations close, our GDA’s will follow up with parents detailing trial opportunities.

The local GDA will be following up with clubs in respect of the hurling squads.

Is mise le meas, 

Kevin O Callaghan

Cork Games Development Manager

All-Ireland U16 tournament details

The fixtures and group information for U16 All-Ireland Tournament details have been made available.

All you need to know about the games is below.

U16 “A” Competition – Arrabawn Cup

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
Venue Moyle Rovers Clonmel Og Kilsheelan Grangemockler
10.30 Tipperary v Offaly Dublin v Clare Galway v Cork Limerick v Kilkenny
12.00 Tipperary v Clare Dublin V Offaly Cork v Waterford Kilkenny v Wexford
1.30 Tipperary v Dublin Offaly v Clare Galway v Waterford Limerick v Wexford
Knockout Stages
3.45 Kilsheelan Cup Semi Finals Group 3 Winner Group 4 Winner
Moyle Rovers Cup Semi Finals Group 1 Winner Group2 Winner
3.45 Clonmel Sportsfield Shield Final 1st Runner Up 2nd Runner Up
6.30 Clonmel Sportsfield Cup Final Semi Final Winner Semi Final Winner


U16 B Competition – John Doyle Cup

Group 1 Group 2 Group 3
Venue Cahir / Dunesk Ballylooby Fr. Sheehy’s (Clogheen)
10.30Pitch 1 Limerick v Kerry (Cahir) Galway v Kilkenny Tipperary v Kildare
10.30Pitch 2 Meath v Laois (Dunesk) Waterford v Cork Westmeath v Clare
12.00Pitch 1 Limerick v Laois (Cahir) Galway v Waterford Tipperary v Westmeath
12.00Pitch 2 Meath v Kerry (Dunesk) Cork v Kilkenny Kildare v Clare
1.30Pitch 1 Limerick v Meath (Cahir) Cork v Galway Tipperary v Clare
1.30Pitch 2 Kerry v Laois (Dunesk) Kilkenny v Waterford Kildare v Westmeath
Knockout Stages
3.15 Ballylooby Semi Finals Group 2 Winner Group 3 Winner
Cahir Semi Finals Group 1 Winner 1stRunner Up
5.00 Clonmel Sportsfield Cup Final Semi Final Winner Semi Final Winner

Draw for Munster U15 Hurling Championship

At a recent meeting of Carrigdhoun divisional board, the draw for the up coming Munster U15 Championship took place.

In the draw were hosts Cork, along with Munster rivals Waterford, Limerick, Tippeary and Clare. 2016 winners Galway are also taking part for the second year in a row.

The competition will take place in Valley Rovers GAA complex at Brinny and hosted by South East Board in association with Rebel Og and Rebel Og Coaching.

Draw for the Munster Fé15 Carrigdhoun Tournament

Group 1 : Cork, Limerick, Tipperary

Group 2 : Clare, Waterford, Galway

Venue : Brinny, Valley Rovers GAA Club

Date: 26th of August 2017

Time Pitch 1 Pitch 2
10.30am Cork Vs Limerick Clare Vs Waterford
11.45am Clare Vs Galway Cork Vs Tipperary
1.00pm Limerick Vs Tipperary Galway Vs Waterford
2.30pm Plate Final
2.45pm Cup Final

Games are 20 mins per half

Tony Forristal  / Sonny Walsh Tournament

Tony Forristal / Sonny Walsh Tournament Sat 26th August

Venue: Mount Sion
Division 1
Group 1 Dublin, Tipperary, Waterford
Group 2 Kilkenny, Limerick Laois

10.00 Dublin V Tipperary
10.50 Kilkenny V Limerick
11.40 Dublin V Waterford
12.30 Kilkenny V Laois
13.20 Tipperary V Waterford
14.10 Limerick V Laois

Venue St Saviours
Division 1
Group 3 Wexford, Clare, Galway Cork

10.00 Wexford V Clare
10.50 Galway V Cork
13.00 Clare V Galway
13.50 Wexford V Cork
15.00 Clare V Cork
15.50 Wexford V Galway

Venue: De La Salle Gracedieu
Division 2
Group 1 Wexford, Kildare, Limerick
Group 2 Waterford, Clare, Kerry

10.00 Wexford V Kildare
10.50 Waterford V Clare
11.40 Wexford V Limerick
12.30 Waterford V Kerry
13.20 Kildare V Limerick
14.10 Clare V Kerry

Venue Erins Own Poleberry
Division 2
Group 3 Cork Dublin Offaly

10.00 Cork V Dublin
11.40 Cork V Offaly
13.20 Dublin V Offaly

Venue Walsh Park
Division 2
Group 4 Kilkenny, Tipperary, Galway

10.00 Kilkenny V Tipperary
11.40 Kilkenny V Galway
13.20 Tipperary V Galway

U. 14 B

U. 14 B Competition
Venue Abbotstown
Duration – Each Game 20 minutes a half

Round 1 – 3.30pm
1 Antrim 1 V Westmeath Pitch 1
2 Antrim 2 V Carlow Pitch 2
3 Cork 3 V Down Pitch 4
4 Cork 4 V Meath 1 Pitch 5

Round 2 – 4.30pm
A Winner 1 V Winner 2 Pitch 4
B Winner 3 V Winner 4 Pitch 2

Round 2 – 4.30pm
C Loser 1 V Loser 2 Pitch 1
D Loser 3 V Loser 4 Pitch 5

Cup Final – 5.30pm Winner A v Winner B Pitch 1

3rd/4th Place Final – 5.30pm Loser A v Loser B Pitch 4

5th/6th Place Final – 5.30pm Winner C v Winner D Pitch 2

7th/8th Place Final – 5.30pm Loser C v Loser D Pitch 5

———————————————————————————————-

Cork U15 team trains in new Paric

On Sunday afternoon, Rebel Og Academy squad days were in action across the county.

The U15 footballers held their first official session in the new Paric Ui Chaoimh following its reopening.

Rebel Og would like to thank all involved in the facilitating the session.