Posts

Rebel Og Results round up week 3

After having week two of Rebel Óg postponed due to snow recently, it was the turn of week threes fixtures.

Below are the results from games that took place.

Rebel Og Central

Fe 18 P1 Football League: Douglas 2-7, Nemo Rangers 3-13 ; Fe 18 P2 Football League: Kilshannig 1-13, Ballincollig 2-9 ; Midleton 1-11, Na Piarsaigh 2-7 ;Fe 18 P2A Football League: Fermoy 5-14, St Nicholas 2-6 ; Cobh 0-10, Granard Gaels 1-3 off 10/3 fe21 GG;Fe 18 C3 Football League: Eire Og -, Carrigaline – Not played ; Valley Rovers 3-7, Bishopstown 1-10 ; Fe 16 P1 Football League: Ballincollig 0-8, Carrigaline 1-10 ; Fe 15 P1 Football League: Castlehaven 4-8, Ballincollig 1-8 ; St Finbarrs 2-6, Cobh 4-11 ; Glanmire 2-4, Na Piarsaigh 2-6 ; Carrigaline 2-4, Douglas 3-7 ; Fe 15 P2 Football League: Youghal 3-5, Eire Og 2-5 ; St Nicholas 2-5, Valley Rovers 7-15 change from 3 to 1 pm on 9/3; Fe 15 P2A Football League: Bishopstown 2-9, Kiltha Og 1-3 ; Fe 13 C3 Football League: Fermoy 3-2, Glanmire 3-4 ; Fe 13 P1 Football League: Valley Rovers 4-12, Glenville 3-6 ; Douglas 3-9, Fermoy 1-3 ; Glanmire 4-1, Nemo Rangers 1-5 ; Bishopstown 1-2, Carrigaline 5-7 ; Fe 13 P2 Football League:Carrigtwohill 5-9, Erins Own 2-3 ; Inniscarra -, Kinsale – Not played; Na Piarsaigh 3-5, St Finbarrs 5-5 ; Mallow 4-6, Midleton 3-3 ; Fe 13 P2A Football League: Sam Maguires -, St Michaels – Not played ; Douglas 8-7, Cobh 3-5 ; St Nicholas 0-1, Buttevant 3-14 ; Bantry Blues 9-5, Mayfield 6-4 ; Fe 12 FL Group 2: Cobh 3-3, Eire Og 4-5 off 3/3 weather; Fe 12 FL Group 3:Courcey Rovers 6-7, Erins Own 1-1 off 3/3 weather; Inniscarra 1 6-4, Douglas 2 3-5 off 3/3 weather; Fe 12 C3 Football League: St Finbarrs 2 0-2, Eire Og 0-1 off 4/3 weather; Ballincollig 2 1-8, Glanmire 2 4-4 off 4/3 weather;

Rebel Og East Results

Rebel Og East Minor A Football League 1:
Macroom 2-5, Aghinagh 4-11, Venue: Macroom, ;
Rebel Og East Minor A Football League 2:
Erins Own 2-3, Aghada 3-9, Venue: Caherlag, ;
Douglas 1-8, Passage 1-16, Venue: Passage, ;
Rebel Og East Minor B1 Football League 1:
Blarney 5-11, Sliabh Rua 3-1, Venue: Rathpeacon, ;
Rebel Og East Minor B1 Football League 2:
Killeagh/Itas 0-2, Fr O Neills 1-7, Venue: Killeagh, ;
Rebel Og East Minor B2 Football League 1:
Carraigtwohill 2-9, Castlelyons 4-5, Venue: Carraigtwohill, ;
St Catherines -, Carrig na bhFear -, Venue: Ballynoe, Conceded by Carrig na bhFear;
Ballinacurra 3-2, Raonuithe na Gael 5-9, Venue: Ballinacurra, ;
Rebel Og East Minor B2 Football League 2:
Grenagh 1-5, Tracton 2-8, Venue: Grenagh, ;
Rebel Og East Fe 14 A Football League 1:
Sliabh Rua 5-9, Kilmurry 1-14, Venue: Riverstick, ;
Rebel Og East Fe 14 A Football League 2:
Aghada 3-2, Passage 2-5, Venue: Aghada, ;
Killeagh/Itas 2-3, Carraigtwohill 5-6, Venue: Killeagh, ;
Kiltha Og 1-5, Youghal 2-2, Venue: Dungourney , ;
Rebel Og East Fe 14 B1 Football League:
Courcey Rovers 3-7, Crosshaven 5-9, Venue: Ballinspittle, ;
Rebel Og East Fe 14 B2 Football League 1:
Shamrocks 3-8, Tracton 3-1, Venue: Shanbally, ;
Rebel Og East Fe 14 B2 Football League 2:
Castlelyons -, Erins Own -, Venue: Castlelyons, Conceded by Erins Own;
Carrig na bhFear 6-9, St Vincents 6-4, Venue: Carrig na bhFear, ;


Rebel Og North Results

18 A Football League North: Duarigle Gaels 2-16, Wolfe Tones 2-6 ; BK Plunketts 5-8, Buttevant 5-11 ; 18 B1 Football League North: Charleville -, Killavullen – Conceded by Charleville; 18 B2 White Football league North: Trinity Gaels 5-11, Dromtariffe 2-15 ; 14 A Football League North: Killavullen 1-13, Kilshannig 2-8 ; 14 B1 Football League North: Kilara Og 0-0, Donoughmore 5-7 ; Buttevant 4-4, Clyda Rovers 3-6 ;14 B2 RED Football League North: Kildorrery 0-0, Granard Gaels 0-1 ; Croke Rovers -, Doneraile – Conceded by Doneraile; 14 B2 WHITE Football League North: Dromtariffe -, Lyre – Conceded by Lyre; Newmarket 2-8, St Kevins 0-14 ;


Rebel Og West
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE: Sam Maguires 3-4, Newcestown 2-16 ; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1: Ahan Gaels -, Kilmeen – Not Played; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2: Tadhg Mac Carthaigh 4-15, Dunmanus Rovers 0-3 ;


Rebel Og West
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE: Sam Maguires 3-4, Newcestown 2-16 ; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1: Ahan Gaels -, Kilmeen – Not Played; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2: Tadhg Mac Carthaigh 4-15, Dunmanus Rovers 0-3 ;


Rebel Og West
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE: Sam Maguires 3-4, Newcestown 2-16 ; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1: Ahan Gaels -, Kilmeen – Not Played; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2: Tadhg Mac Carthaigh 4-15, Dunmanus Rovers 0-3 ;


Rebel Og West
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE: Sam Maguires 3-4, Newcestown 2-16 ; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1: Ahan Gaels -, Kilmeen – Not Played; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2: Tadhg Mac Carthaigh 4-15, Dunmanus Rovers 0-3 ;

Premier 2a final will be the meeting of Fermoy and Carrigtwohill 

Carrigaline will play host to its first Premier Minor final under lights on Tuesday night. The meeting of Fermoy and Carrigtwohill will take place here. 

Who Fermoy and Carrigtwohill 


What
 Rebel Og Premier 2a Minor Championship final

Where
 Carrigaline GAA complex 

When
 Tuesday 12th of September at 8pm

How
 on Fermoy were too strong for Fr.O’Neills in their Semi-Final while Carrigtwohill over came Ballinhassig to book their final place. 

Blackrock to meet Inniscarra in Premier 2 County Hurling Final 

​Rebel Og Premier 2 County Hurling Final will take place on Monday night. 
The meeting of Blackrock and Inniscarra will be part of the double header at P. Ui Rinn.

Who Blackrock and Inniscarra


What
Rebel Og Premier 2 Minor Championship final

Where
P.UiRinn

When
Monday 11th of September at 6:30pm

How
Blackrock beat Shandrum in the Semi-Final while Inniscarra were too strong for St. Finbarr’s. 

Premier Minor Hurling Championship Semi-Finals

Rebel Og Central are down to the County Semi-Finals stages of the Premier Minor Hurling Championship. 

City sides Glen, Douglas, East Cork will be represented by Midleton and Duhallow will take part in Premier 1. 

Barrs, Blackrock, Shandrum and Inniscarra are in Premier 2. 

The Premier 2a will have Fermoy, Ballinhassig, Fr. O’Neills and Carrigtwohill

12 teams will battle it out for 6 places in their respective finals on Wednesday night. 

Below are full details of all the games at Premier 1, Premier 2 and Premier 2a. 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship: 

Midleton v Duhallow ,  Venue: Mallow, 18:30, S/F; 

Glen Rovers v Douglas , Venue: UCC Mardyke, 20:15, S/F; 


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship: 

Inniscarra v St Finbarrs , Venue: UCC Mardyke, 18:30, S/F; 

Shandrum v Blackrock , Venue: Mallow, 20:15, S/F;

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship: 

Fr O Neills v Fermoy , , Venue: Killeagh, 20:00, S/F; 

Carrigtwohill v Ballinhassig Venue: Carrigaline, 20:15, S/F; 

Blarney win Premier 2 County title

Saturday morning in Ballinlough, Blarney won the Rebel Og Premier 2 County Hurling title following their win over East Cork side Killeagh /Itas. 

Blarney overall strength was on display as they produced a massive 60 minutes of hurling as they won the title. 

Despite Blarney’s overall strength, Killeaghitas pushed the Mid-Cork side all the way to in the game and as scores weren’t going there way, they never gave up. 

Blarney scored two excellent goals during the game that helped them on the way to success as they won 2-11 to 0-6. 

Rebel Og Premier 2 County Hurling Final

Who | Killeagh/Itas and Ballincollig

What | Rebel Og U16 Premier 2 County Final

When | Tuesday 29th Aug @6:30pm

Where | Paric Ui Rinn

Path to the final | Killeagh/Itas had an opening game win over Ballygarvan and then took on Blackrock where they came out on top by two points. Ballincollig had eight points to spare over Carrigaline and beat Shandrum in the Semi-Final.
Roll of Honour |

  • 2012 Valley Rovers
  • 2013 Shandrum
  • 2014 Killeagh / Itas
  • 2015 St. Finbarrs
  • 2016 Mallow

    First of Rebel Of Central U16 titles goes to Inniscarra in Challenge Cup final


    Inniscarra won the U16 Premier 2 challenge Cup final when they beat Ballygarvan in the final 2-15 (21) to 3-7 (16). 

    In what was a tight final both teams were battling hard in the first half and at the break their was just a point between the teams at the break. 


    Seven points mid-way through the second half is when the he turned on its head and moved Inniscarra’s direction. 

    Premier Minor Hurling Championship P1, P2 and P2a Draw

    Rebel Og Premier Minor Championships are sponsored by Carrigaline Court Hotel and have 96fm, C103 and Evening Echo as Media partners.

    Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

    Round 1
    A Sarsfield  2-21 v Bishopstown 1-7
    B Glen Rovers 1-14 v Midleton 1-22
    C Duhallow 1-3 v Douglas 7-23
    D Blarney 1-9 v Na Piarsaigh 2-21
    E Carbery v Bye
    Round 2
    F Carbery v Blarney
    G Bishopstown v Duhallow
    Glen Rovers Bye
    Round 3
    H Glen Rovers 0-14 v Sarsfield 1-8
    I Midleton 4-21 v Carbery 2-13
    J Na Piarsiagh 0-17 v Douglas 1-15
    K Duhallow 4-15 v Blarney 3-15
    Semi Finals
    Winner v Winner
    Winner v Winner
    Final
    v

    Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

    Round 1
    A Eire Og 2-14 v Shandrum 2-23
    B Carrigaline 2-11 v Ballincollig 0-23
    C St Finbarr’s 2-12 v Blackrock 1-16
    D Mallow 0-10 v Inniscarra 3-10
    Loser Round
    E Eire Og 1-13 v Carrigaline 1-17
    F St Finbarr’s 3-17 v Mallow 0-22
    Winners Round
    G Shandrum 0-16 v Ballincollig 1-12
    H Blackrock 1-15 v Inniscarra 6-14
    Quarter Final
    I St Finbarr’s 4-16 v Ballincollig 2-21
    J Blackrock 0-21 v Carrigaline 2-11
    Semi Finals
    Shandrum v St Finbarr’s
    Inniscarra v Blackrock
    Final

    Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship

    Round 1
    A Valley Rovers 2-4 v Carrigtwohill 4-16
    B Fermoy 2-12 v Ballinhassig 2-7
    C Sliabh Rua 1-8 v Killeagh Itas 4-7
    D Fr O’Neills 4-17 v Aghabullogue 1-8
    Loser Round 2
    E Valley Rovers 1-5 v Ballinhassig 1-12
    F Sliabh Rua 1-9 v Aghabullogue 1-23
    Winners Round 2
    G Carrigtwohill 2-15 v Fermoy 2-9
    H Killeagh Itas 4-16 v Fr O’Neills 4-18
    Quarter Final
    I Ballinhassig 2-18 v Killeagh Itas 1-19
    J Aghabullogue 0-12 v Fermoy 3-16
    Semi Finals
      Carrigtwohill v Ballinhassig
    Fr O’Neills v Fermoy
    Final
    v