All-Ireland U16 tournament details

The fixtures and group information for U16 All-Ireland Tournament details have been made available.

All you need to know about the games is below.

U16 “A” Competition – Arrabawn Cup

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
Venue Moyle Rovers Clonmel Og Kilsheelan Grangemockler
10.30 Tipperary v Offaly Dublin v Clare Galway v Cork Limerick v Kilkenny
12.00 Tipperary v Clare Dublin V Offaly Cork v Waterford Kilkenny v Wexford
1.30 Tipperary v Dublin Offaly v Clare Galway v Waterford Limerick v Wexford
Knockout Stages
3.45 Kilsheelan Cup Semi Finals Group 3 Winner Group 4 Winner
Moyle Rovers Cup Semi Finals Group 1 Winner Group2 Winner
3.45 Clonmel Sportsfield Shield Final 1st Runner Up 2nd Runner Up
6.30 Clonmel Sportsfield Cup Final Semi Final Winner Semi Final Winner


U16 B Competition – John Doyle Cup

Group 1 Group 2 Group 3
Venue Cahir / Dunesk Ballylooby Fr. Sheehy’s (Clogheen)
10.30Pitch 1 Limerick v Kerry (Cahir) Galway v Kilkenny Tipperary v Kildare
10.30Pitch 2 Meath v Laois (Dunesk) Waterford v Cork Westmeath v Clare
12.00Pitch 1 Limerick v Laois (Cahir) Galway v Waterford Tipperary v Westmeath
12.00Pitch 2 Meath v Kerry (Dunesk) Cork v Kilkenny Kildare v Clare
1.30Pitch 1 Limerick v Meath (Cahir) Cork v Galway Tipperary v Clare
1.30Pitch 2 Kerry v Laois (Dunesk) Kilkenny v Waterford Kildare v Westmeath
Knockout Stages
3.15 Ballylooby Semi Finals Group 2 Winner Group 3 Winner
Cahir Semi Finals Group 1 Winner 1stRunner Up
5.00 Clonmel Sportsfield Cup Final Semi Final Winner Semi Final Winner

Draw for Munster U15 Hurling Championship

At a recent meeting of Carrigdhoun divisional board, the draw for the up coming Munster U15 Championship took place.

In the draw were hosts Cork, along with Munster rivals Waterford, Limerick, Tippeary and Clare. 2016 winners Galway are also taking part for the second year in a row.

The competition will take place in Valley Rovers GAA complex at Brinny and hosted by South East Board in association with Rebel Og and Rebel Og Coaching.

Draw for the Munster Fé15 Carrigdhoun Tournament

Group 1 : Cork, Limerick, Tipperary

Group 2 : Clare, Waterford, Galway

Venue : Brinny, Valley Rovers GAA Club

Date: 26th of August 2017

Time Pitch 1 Pitch 2
10.30am Cork Vs Limerick Clare Vs Waterford
11.45am Clare Vs Galway Cork Vs Tipperary
1.00pm Limerick Vs Tipperary Galway Vs Waterford
2.30pm Plate Final
2.45pm Cup Final

Games are 20 mins per half

Tony Forristal  / Sonny Walsh Tournament

Tony Forristal / Sonny Walsh Tournament Sat 26th August

Venue: Mount Sion
Division 1
Group 1 Dublin, Tipperary, Waterford
Group 2 Kilkenny, Limerick Laois

10.00 Dublin V Tipperary
10.50 Kilkenny V Limerick
11.40 Dublin V Waterford
12.30 Kilkenny V Laois
13.20 Tipperary V Waterford
14.10 Limerick V Laois

Venue St Saviours
Division 1
Group 3 Wexford, Clare, Galway Cork

10.00 Wexford V Clare
10.50 Galway V Cork
13.00 Clare V Galway
13.50 Wexford V Cork
15.00 Clare V Cork
15.50 Wexford V Galway

Venue: De La Salle Gracedieu
Division 2
Group 1 Wexford, Kildare, Limerick
Group 2 Waterford, Clare, Kerry

10.00 Wexford V Kildare
10.50 Waterford V Clare
11.40 Wexford V Limerick
12.30 Waterford V Kerry
13.20 Kildare V Limerick
14.10 Clare V Kerry

Venue Erins Own Poleberry
Division 2
Group 3 Cork Dublin Offaly

10.00 Cork V Dublin
11.40 Cork V Offaly
13.20 Dublin V Offaly

Venue Walsh Park
Division 2
Group 4 Kilkenny, Tipperary, Galway

10.00 Kilkenny V Tipperary
11.40 Kilkenny V Galway
13.20 Tipperary V Galway

U. 14 B

U. 14 B Competition
Venue Abbotstown
Duration – Each Game 20 minutes a half

Round 1 – 3.30pm
1 Antrim 1 V Westmeath Pitch 1
2 Antrim 2 V Carlow Pitch 2
3 Cork 3 V Down Pitch 4
4 Cork 4 V Meath 1 Pitch 5

Round 2 – 4.30pm
A Winner 1 V Winner 2 Pitch 4
B Winner 3 V Winner 4 Pitch 2

Round 2 – 4.30pm
C Loser 1 V Loser 2 Pitch 1
D Loser 3 V Loser 4 Pitch 5

Cup Final – 5.30pm Winner A v Winner B Pitch 1

3rd/4th Place Final – 5.30pm Loser A v Loser B Pitch 4

5th/6th Place Final – 5.30pm Winner C v Winner D Pitch 2

7th/8th Place Final – 5.30pm Loser C v Loser D Pitch 5

———————————————————————————————-

Rebel Og Central Championship Programme update

After Tuesday nights Rebel Og Central Board meeting, the following Championship games were confirmed. Full details can be got via the central tab in the menu.

Champ fixtures Rebel Og Central

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Semi Finals

Midleton v Duhallow TBC 06-Sep

Glen Rovers v Douglas TBC 06-Sep

Final

v 11-Sep

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

Semi Finals

Shandrum v Blackrock TBC 06-Sep

Inniscarra v St Finbarr’s TBC 06-Sep

Final

v 11-Sep

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship

Semi Finals

Carrigtwohill v Ballinhassig TBC 06-Sep

Fr O’Neills v Fermoy TBC 06-Sep

Final 12-Sep

v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Hurling Tournament

Round 1

Inniscarra v Na Piarsaigh

Sarsfields v Midleton Riverstown

Douglas v Blackrock

Semi Finals

Winner B v Winner C

Blarney v Winner E

Final

v

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship

Final

Midleton v Sarsfields P Uí Rinn 29-Aug 8.00pm

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Challenge Cup

Final

Blarney v St Finbarr’s TBC 30-Aug

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship

Final

Killeagh/Itas v Ballincollig P Uí Rinn 29-Aug 6.45pm

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Challenge Cup

Final

Ballygarvan v Inniscarra TBC TBC

Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Hurling Championship

Semi Final

Kilta Og v Eire Og UCC Mardyke 23-Aug 8.00pm

Final

Mallow v TBC 30-Aug

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Challenge Cup

First Round

Erins Own v Lisgoold Caherlag 23-Aug 6.45pm

Semi Final

Fr O’Neills v Winner F Winner F 28-Aug

Final

Na Piarsaigh v TBC TBC

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Championship

Quarter Final

Valley Rovers v Douglas Douglas 23-Aug 6.45pm

Semi Final

Ballincollig v Midleton UCC Mardyke 23-Aug 6.30pm

Sarsfields v Winner D 30-Aug

Final

v 02-Sep

Semi Final

Glen Rovers v Blackrock Church Road 23-Aug 6:45 pm

St Finbarr’s v Loser D Loser D 28-Aug 29-Aug

Final

v 02-Sep

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Championship

Quarter Final

Carrigtwohill v Eire Og Carrigtwohill 28-Aug pro

Semi Final

Youghal v Na Piarsaigh Riverstown 23-Aug 7:30 pm

Carrigaline v Winner D TBC

Final

v TBC

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Challenge Cup

Semi Final

Ballygarvan v Kilta Og Castlemartyr 30-Aug 6:45 pm

Sliabh Rua v Loser D Loser D TBC

Final

v TBC

Semi Final

Killeagh Itas v Mallow Rathpeacon 23-Aug 6:45 pm

Bride Rovers v Blarney Delaneys 23-Aug 6:45 pm

Final

v 02-Sep

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2A Hurling Challenge Cup

Semi Final

Shandrum v Whitechurch Whitechurch 25-Aug 6:30 pm

Final

Erins Own v 30-Aug

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Hurling Tournament

Round 1

Midleton 2 v Ballincollig 2 Midleton

Valley Rovers 2 v Blackrock 2 Church Road

Semi Final

Sliabh Rua 2 v Douglas 2 Douglas

Winner B v Winner A Winner A

Final

Sliabh Rua 2 v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship

Round 1

Carrigaline v Mitchelstown TBC 02-Sep

Bishopstown v Douglas TBC TBC

Nemo Rangers v Beara Dunmanway 02-Sep 4:00 pm

St Finbarr’s v Eire Og TBC 27-Aug

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship

Round 1

St Michaels v Fermoy Mallow 28-Aug 7:00 pm

Mallow v Midleton TBC TBC

Na Piarsaigh v Glanmire TBC 05-Sep

Ballincollig v Carbery Rangers TBC 05-Sep

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship

Round 1

Valley Rovers v Carrigaline 2 TBC 05-Sep

Kilshannig v Inniscarra TBC 05-Sep

Glenville v Illen Rovers TBC 29-Aug

St Nicholas v Kilmurry TBC 09-Sep

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Football Tournament

Preliminary Round

St Finbarr’s v Eire Og Eire Og

Semi Finals

Winner A v Na Piarsaigh Na Piarsaigh

Nemo Rangers v Douglas Douglas

Carrigaline Court Hotel Fe 13 P1 Hurling Playoff

Final

St Finbarrs v Douglas TBC 02-Sep 2:00 pm

Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2 Football Playoff

Final

Bride Rovers v Bantry Blues Macroom 26-Aug 3:00 pm

Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2A Hurling Playoff

Semi Finals

Inniscarra v Cobh Ballyanly 22-Aug 6:45 pm

Lisgoold v Killeagh/Itas Lisgoold 29-Aug 6:30 pm

Carrigaline Court Hotel Fe 13 P1 Football Playoff

Final

St Finbarrs v Douglas Ballincollig 26-Aug 1:00 pm

Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2 Hurling Playoff

Final

Kiltha Og v Sarsfield Carrigtwohill 25-Aug 6:45 pm

U14 North Hurling League success

Well done to all teams in their success in the Rebel Og North Hurling League finals at U14 level on Wednesday evening. Success went to Granard Gaels in ‘A’, B1 winners were St.Kevins and Keale Gales came out on top in ‘B2’.

Rebel Og North U14 A HL Final: Ballyhea 3-6, Granard Gaels 6-15;

Rebel Og North U14 B1 HL Final: St Kevins 3-16, Killavullen 0-8;

Rebel Og North U14 B2 Final: Kilara Og 2-8, Keale Gaels 5-11;

Rebel Og U14 hurling championship continued on Wednesday

Premier U14 hurling championship took place on Wednesday night with some big games taking place.

Midleton booked their County Final place with a win over Ballincollig

In the challenge Cup Glen Rovers got the better of Blackrock by two points in their Semi-Final.

In the Premier 2 Na Piarsaigh and Youghal are currently in extra time at this time of posting.

U14 Hurling League Finals in Rebel Og North

Wednesday night will see the U14 hurlers in Rebel Og North compete in their respective league finals.

In U14 A HL Final at Milford which starts at 19:00 will be the meeting of Ballyhea against Granard Gaels

The U14 B1 hurling leauge Final will take place in Ballyhea, staring at 19:00 with St Kevins playing Killavullen.

Final game of the night is U14 B2 Hurling league Final out in Ballyclough at 19:15 between Kilara Og meeting Keale Gaels.

Cork / Rebel Og U16 Hurling Squad

Rebel Og Squads that will take place in the All-Ireland U16 hurling championship on Saturday.

PLAYER NAME CLUB
Aaron Mulcahy Midleton
Adam Kenneally Valley Rovers
Aidan O’Donovan Courcey Rovers
Ben Ahern Blarney
Cathal Bowles Newtownshandrum
Cathal Hickey Lisgoold
Christian Murphy Midleton
Christopher O’Sullivan Ballygiblin
Cian Long Glen Rovers
Cillian O Donovan Douglas
Conor Griffin Newtownshandrum
Conor Murphy Sarsfields
Conor O Sullivan Glen Rovers
Cormac O’Brien Newtownshandrum
Darragh Lynn Newmarket
David Scanlon Midleton
Donnacha McCarthy Sarsfields
Eoin Collins Newcestown
Ethan Varian St Finbarrs
Evan Murphy Glen Rovers
Fergal O’Leary Inniscarra
Gary Carroll Midleton
Jack O’Sullivan Inniscarra
James Kearney Castlelyons
Kevin Moynihan Na Piarsaigh
Kieran Kearney Bride Rovers
Killian Barry Murphy Aghabullogue
Niall O Riordan Mallow
Olan Broderick Killeagh
Padraic Cullinane Ballinascarthy
Padraig Power Blarney
Paul Cooney Ballincollig
Peter Hassett Fr O Neills
Piaras O’Halloran Ballygarvan
Shane Barrett Blarney
Tadhg Bradley Aghabullogue

Draw for Rebel Og Premier 1 MHC

On Tuesday evening at the Monthly meeting of Rebel Og Central at Nemo Rangers, the draw for the Premier 1 Minor Hurling Championship Semi-Final took place.

The draw will see a City clash of Glen Rovers against Douglas while the other side of the draw is the meeting of Duhallow and Midleton.

Time, date and venues will be confirmed in the coming days

Fixtures and Results

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Round 1

Sarsfield 2-21 1-7 Bishopstown

Blarney 1-9 2-21 Na Piarsaigh

Glen Rovers 1-14 1-22 Midleton

Duhallow 1-3 7-23 Douglas

Carbery bye

Round 2

Carbery 0-17 2-19 Blarney

Bishopstown 2-8 2-20 Duhallow

Glen Rovers bye

Q-Final

Glen Rovers 0-14 1-8 Sarsfield

Carbery 2-13 4-21 Midleton

Blarney 3-15 4-15 Duhallow

Na Piarsaigh 0-17 1-15 Douglas

Semi-Final

Glen Rovers V Douglas

Duhallow V Mallow

Final

Glen Rovers / Douglas V Duhallow / Mallow

Cork / Rebel Og U15 Hurling Squad

Rebel Og / Cork U15 Hurling Squad that will take place in this weekends tournament in both Cork and in Clare.

U15 Hurling Squad 2017
PLAYER NAME CLUB
Adam Cantwell Douglas
Adam Mc Sweeney Barryroe
Ben Napier Kiltha Og
Brandon Murphy Dromtariffe
Brian O’Sullivan Kanturk
Callum O’Shaughnessy Banteer
Cathal McCarthy Sarsfields
Ciaran Joyce Kiltha og
Ciaran O’Brien St. Catherines
Colm McCarthy Sarsfields
Colm O’Donovan Newcestown
Conn Dineen Barryroe
Conor Shanahan Shandrum
Conor Taheny Valley Rovers
Conor Twomey Bandon
Cormac Roche Fermoy GAA
Daire O’Leary Watergrasshill hurling club
Daniel Hogan Sarsfields
Darragh Cashman Millstreet
Darragh Flynn Ballygiblin
Dylan Collins Ballyhooly
Eanna Motherway St Colmans
Ethan Twomey st.finbarrs
Evan Cullinane ballinhassig
Gavin Marshall Glen Rovers
Gearoid O’Donovan Mallow
Jack Fitzgerald Midleton GAA Club
Jack McCarthy St. Finbarrs
James Hannon Bishopstown
Mark Callanan whitechurch
Mark Hegarty Lisgoold
Michael O’Mahony Blarney
Patrick McBarron Carrigaline
Paul Connaughton Midleton
Peter Condon Glanworth
Pierce Cummins St. Colmans
Ronan Murphy Whitechurch GAA
Sean Sexton Kilbrittain
Sean Walsh Carrigtwohill
Tim Twohig Bandon
Cian McCarthy Blackrock
Cian McCarthy Oliver Plunketts
Jack Cahalane St Finbarrs
Jake Carr Fermoy
Kealan O’Rourke Kinsale
Luke Horgan Glen Rovers
Noel Cahill St Colmans
Leon Doocy Castlelyons