,

Feile Peile Corcaigh 2018

After a big day of Football, Rebel Og can now announced details of our Semi-finals and finals on Monday.

Premier Semi-Finals Monday 7th May in Togher.@ 4:15pm

A. St.Finbarrs  v Nemo Rangers

B. Douglas v Glanmire

Premier Final @5:45

Winners of A v Winners of B will take place at

 

The ‘A’ Semi-finals will also take place in Togher on Monday @ 3:30pm with

1. Kilavullen v Ibane Gaels

2. Ballinora v Kiltha Og

‘A’ Final at 5:00pm

Winners of 1 V Winners of 2

‘B’ semi-finals @Ballincollig start at 3:30pm

Z.Ballinhassig v Donoughmore

Y. Clyda v Blarney

B Final @ 4:30

Winners of Z v Winners of Y

—————————

Rebel Og have announced details of Feile Peile competition ahead of the May Bank holiday weekend.

Féile na nÓg Premier Football Competition

Group 1 ( 12 minutes a half) Venue; Bishopstown Co-ordinating club; Bishopstown

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Bishopstown v. Éire Óg St. Finbarrs v. Inniscarra
11.35 Bishopstown v. Bantry Inniscarra v. Éire Óg
12.10 Bishopstown v. St. Finbarrs Éire Óg v. Bantry
12.45 Inniscarra v. Bantry St. Finbarrs v. Éire Óg
1.20 Bishopstown v.Inniscarra St. Finbarrs v. Bantry

Group 2 ( 12 minutes a half) Venue; Ballygarvan Co-ordinating Club; Ballygarvan

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Ballygarvan v. St. Nicholas Bandon v. Carrigaline
11.35 Ballygarvan v. Bandon Carrigaline v. Douglas
12.10 St. Nicholas v. Carrigaline Bandon v. Douglas
12.45 Ballygarvan v. Carrigaline St. Nicholas v. Douglas
1.20 Ballygarvan v. Douglas St. Nicholas v. Bandon

Group 3 ( 12 minutes a half) Venue; St. Michaels Co-ordinating club; St. Michaels

Pitch 1 Pitch 2
11.00 St. Michaels v. Glenville Valley Rovers v. Ballincollig
11.35 Glenville v. Valley Rovers Ballincollig v. Nemo Rangers
12.10 St. Michaels v. Ballincollig Valley Rovers v. Nemo Rangers
12.45 St. Michaels v. Valley Rovers Glenville v. Nemo Rangers
1.20 St. Michaels v. Nemo Rangers Ballincollig v. Glenville

Group 4 ( 15 minutes a side) Venue Glanmire ( Sallybrook) Prov. Co-ordinating club; Glanmire

Pitch 1 Group A Pitch 2 Group B
11.00 Na Piarsaigh v. Cobh Mallow v. Fermoy
11.45 Cobh v. Midleton Glanmire v. Fermoy
12.30 Midleton v. Na Piarsaigh Mallow v. Glanmire
1.30 Final; Winners Group A v. Winners Group B

Semi-finals and final @ St. Finbarrs on Monday 7th May

Semi-finals

Winners Group 1 v. Winners Group 3 @ 4.15pm

Winners Group 2 v. Winners Group 4 @ 4.15pm

Final @ 5.45pm

Féile na nÓg A Football Competition

Group 1 ( 15 mins a half) Venue; Glantane Co-ordinating Club; Kilshannig

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Kilshannig v. Kilavullen Mitchelstown v. Canovee
11.50 Kilshannig v. Mitchelstown Kilavullen v. Canovee
12.40 Kilshannig v. Canovee Kilavullen v. Mitchelstown

Group 2 (12 mins a half) Venue; Aghada Co-ordinating club; Aghada

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Aghada v. Kiltha Óg Killeagh/Itas v. Carrigtwohill
11.35 Ahgada v. Carrigtwohill Killeagh/Itas v. Youghal
12.10 Carrigtwohill v. Youghal Kiltha Óg v. Killeagh/Itas
12.45. Aghada v. Youghal Kiltha Óg v. Carrigtwohill
1.20 Aghada v. Killeagh/Itas Kiltha Óg v. Youghal

Group 3 (12 mins a half) Venue; Clonakilty Co-ordinating Club; Clonakilty

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Clonakilty v. Castlehaven Ibane Gaels v. Newcestown
11.35 Clonakilty v. Newcestown Ibane Gaels v. St. Colms
12.10 Newcestown v. St. Colms Ibane Gaels v. Castlehaven
12.45 Clonakilty v. St. Colms Castlehaven v. Newcestown
1.20 Clonakilty v. Ibane Gaels Castlehaven v. St. Colms

Group 4 ( 12 mins a half) Venue; Passage Co-ordinating Club; Passage West

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Passage v. Sliabh Rua Ballinora v. Kinsale
11.35 Passage v. Kinsale Ballinora v. Kilmurry
12.10 Kinsale v. Kilmurry Ballinora v. Sliabh Rua
12.45 Passage v. Kilmurry Kinsale v. Sliabh Rua
1.20 Passage v. Ballinora Sliabh Rua v. Kilmurry

Semi-finals and final @ St. Finbarrs on Monday 7th May

Semi-finals

Winners Group 1 v. Winners Group 3 @ 3.30pm

Winners Group 2 v. Winners Group 4 @ 3.30pm

Final @ 5pm

Féile na nÓg B Football Competition

Group 1( 15 minutes a half). Venues; Dripsey GAA Grounds (near Inniscarra Graveyard) and Gleann na Laoi GAA ( Clogheen village). Inniscarra Graveyard and Gleann na Laoi GAA are on Google Maps.

Co-ordinating Club; Lee Gaels

Dripsey Gleann na Laoi ( prov.)
11.00 Lee Gaels v. Courcey Rovers Ballinhassig v. St. Vincents
11.50 Courcey Rovers v. Ilen Rovers Ahan Gaels v. St. Vincents
12.40 Lee Gaels v. Ilen Rovers Ballinhassig v. Ahan Gaels
1.45 Final; Winners Dripsey v. winners Gleann na Laoi

Group 2 ( 15 minutes a half)

Venue; Ballyhooly Co-ordinating Club; Ballycastle Gaels

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Ballycastle Gaels v. St. Catherines Clyda Rovers v. Castlelyons
11.50 St. Catherines v. Kilara Óg Castlelyons v. Erins Own
12.40 Ballycastle Gaels v. Kilara Óg Clyda Rovers v. Erins Own
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Group 3 ( 15 minutes a half)

Venue; Donoughmore Co-ordinating club; Donoughmore

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Donoughmore v. Aghinagh BK Plunketts v. Macroom
11.50 Wolfe Tones v. Aghinagh Bk Plunketts v. Naomh Aban
12.40 Donoughmore v. Wolfe Tones Macroom v. Naomh Aban
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Group 4 ( 15 minutes a half)

Venue; Whitechurch Co-ordinating Club; Whitechurch

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Whitechurch v. Grenagh Carrignavar v. Blarney
11.50 Grenagh v. Whites Cross Blarney v. Mayfield
12.40 Whitechurch v. Whites Cross Carrignavar v. Mayfield
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Monday 7th May @ Ballincollig

Semi-finals; Winner Group 1 v. Winner Group 3 @ 3.30pm

Winner Group 2 v. Winner Group 4 @ 3.30pm

Final @ 4.30pm

Fixture/Results Center will be posted here when available

Rebel Og Non-Exam League

Rebel Og Non-Exam League Fixtures have been announced. Below are full details of the draws. Also information on the Non-Exam Regulations are also posted here.

Non Exam Regulations ’18

Non Exam Hurling League Section 2 Group A


Non Exam Hurling Section 2 Group B


Non Exam Hurling Section 2 Group C


Non Exam Hurling Section 2 Group D


Non Exam League Football Premier Group 3


Non Exam League Football Group A1


Non Exam League Football Group A2


Non Exam League Football Group A3


Non Exam League Football Premier Group 2


Non Exam League Football Premier Group 4


Non Exam League Football Section B1


Non Exam League Football Section B2


Non Exam League Football Premier Group 1


Non Exam Premier Hurling Group 1


Non Exam Premier Hurling Group 2


Non Exam Premier Hurling Group 3


, ,

Feile Skills Iomaint & Peil 2018.

On Saturday 12th of May, Rebel Og are holding a Feile Skills competitions on Saturday 12th of May which will be hosted by Rebel Og Coaching. The venue for the event will be confirmed in the coming days. 

The County final section will take place on 19th of May.

Attached below are information on the hurling skills and football skills.

Feile-na-nGael-Skillstar-Hurling

Feile-na-nÓg-Skillstar – Football

Munster U15 Hurling Inter-Regional Championship

On May 5th, the Munster U15 regional tournament will take place with four Cork side’s taken part. Cork will be represented by Cork City, Cork North, Cork East and Cork Mid-West.

All you need to know on the games are outlined below.

Group 1
Dr Morris Pk
North Tipperary
Cork City
East Waterford
Mid Clare
Coord: Dinny Maher
FIXTURES MAY 5TH
11.00am North Tipperary v Cork City
Ref: Eamon Stapleton(Limk)
11.00am East Waterford v Mid Clare
Ref:C.Doyle(Tipp)
12.30pm North Tipperary v Mid Clare
Ref: E.Stapleton(Limk)
12.30pm East Waterford v Cork City
Ref: C.Maguire (Clare
2.00pm Cork City v Mid Clare
Ref:G Howard (Tipp) C.Doyle
2.00pm East Waterford v North Tipperary
Ref: C.Maguire (Clare
Group 2
Dungarvan
East Cork
West Waterford
South/East Limerick
Coord: Barry Dunne
FIXTURES MAY 5TH
11.00am East Cork v West Waterford
Ref: K.Jordan (Tipp)
12.45pm South/East Limerick v East Cork
Ref:N.O’Toole(Wat)
2.30pm West Waterford v South/East Limerick
Ref:K.Jordan (Tipp)
Group 3
Mallow
Kerry
Mid/West Cork
South Tipperary
North Clare
Coord: Colm Crowley
FIXTURES MAY 5TH
11.00am Kerry v Mid/West Cork
Ref:J.Donnellan(Clare)
11.00am South Tipperary v North Clare
Ref:J.O’Leary(Cork)
12.30pm Kerry v North Clare
Ref:Pa O’Driscoll (Cork)
12.30pm South Tipperary v Mid/West Cork
Ref:J.Donnellan(Clare)
2.00pm Kerry v South Tipperary
Ref:J.O’Leary(Cork)
2.00pm Mid/West Cork v North Clare
Ref:Pa O’Driscoll (Cork)
Group 4
Clarecastle
North Cork
Mid Tipperary
East Clare
City/West Limerick
Coord: Peter Casey
FIXTURES MAY 5TH
11.00am North Cork v Mid Tipperary
Ref: Joe Mullins (Clare)
11.00am East Clare v City/West Limerick
Ref: M.Sexton(Limk)
12.30pm North Cork v City/West Limerick
Ref: Joe Mullins (Clare)
12.30pm East Clare v Mid Tipperary
Ref: John O’Halloran(Limk)
2.00pm Mid Tipperary v City/West Limerick
Ref: John O’Halloran(Limk)
2.00pm East Clare v North Cork
Ref: M.Sexton(Limk)

RULES

Games in Groups 1,3 & 4 are 20 minutes a side. Games in Group 2 are 30 mins

  1. Top teams in each Group qualify for semi finals.
  2. In the case of two teams finishing level the ‘head to head’ game first will decide. If a draw then least scores conceded will decide
  3. Unlimited Substitutions

FINALS MONDAY 7TH MAY 2018

@Mallow

Semi Finals

11.00am

Winner Group 1

v

Winner Group 2

Winner Group 3

v

Winner Group 4

12.30pm

Final

Plate Final

Co ord:

Kevin O’Callaghan

, ,

Feile Hurling success for St.Finbarrs

Corks’s Division 1 reps at National Feile for 2018 will be St.Finbarrs’ after their captured the ‘Dava O’Brien’ Feile hurling title after a one point win over Bride Rovers in the final on Friday night.

Played in Togher in front of a big crowd, both teams put on a wonderful display of hurling as they battled it out for a place in National Feile .

At the half point, their was just a point between the teams

As the second half commenced, both teams up their effort and battle hard for the all important scores, the ‘Barrs one point lead at the break was once again the difference at full time when they ran out winners by a single score.

Club Based U8 Blitz take place

On Saturday last, clubs across Cork hosted the first U8 blitz of the 2018 season.

The event was organised by Rebel Og Coaching under the direction of GDA Colm Crowley.

In total 24 venues hosted 113 clubs on Saturday morning, with an amazing 234 teams taking part in the day. In all, 351 games took place in Cork as the winner was participation, enjoyment and most important FUN for the U8 footballers.

Below are some tweets from different venues and mentors.

,

Feile na nGael Semi-Finals and Final details

Premier Hurling Semi Finals – Friday 27th April 2018

  1. Na Piarsaigh v Bride Rovers @ Togher 6.45 pm
  2. St.Finbarrs  v Ballincollig @ Togher 6.45 pm

Final  – Friday 27th April 2018

 Winner of 1 V Winner of 2 @ Togher 7.45 pm

‘A’ Hurling Semi Finals –

A Féile @ TBC

  1. Ibane Gaels/St. Colms v. Fermoy
  2. Kinsale v. Watergrasshill

Final  – 

 Winner of 1 V Winner of 2 @

‘B’ Hurling Semi Finals – Friday 27th April 2018

@ Cloughduv  @ 6:45PM

  1. Cloughduv v. St. Vincents
  2. Clyda Rovers v. Erins Own

Final  – Friday 27th April 2018

 Winner of 1 V Winner of 2 @ Cloughduv  7.45 pm

—————————————————————————–

 

After sun filled day of action on Saturday, the group stages of Rebel Og Feile hurling have taken place.

24 teams battling it out to be Cork’s rep to national Feile, we are now down to four teams in Premier secrion, 5 in ‘A’ section and 4 in ‘B’ section.

In the semi-finals of the Premier Feile Douglas will play St. Finbarrs and Bride Rovers meeting Na Piarsaigh with the winners playing off in the final later in the evening.

In the A Hurling competition with have five teams with Ibane and St. Colms set to play off on Tuesday evening.

The draw for the semi-finals breaks down as winners of Ibane Gaels/St. Colms playing Fermoy and on other side Kinsale are up against Watergrasshill.

Again the finals of the A will take place shortly after the semi-finals

In the B competition the draw for the semi-finals is as follows. Cloughduv taking on St. Vincents and Clyda Rovers drawn against Erins Own with the winners play the final straight after the semis. .

Confirmation of semi-finals and finals date, times and venues will be confirmed by the CCCC of Rebel Óg on Monday afternoon and will be announced on www.rebelog.ie after the meeting. The games will take place this weekend.

Cian O Brien

,

Cork Hurling Feile, Fixtures and Results

Feile na nGael Semi-Finals and Finals information

Premier Hurling Semi Finals – Friday 27th April 2018

  1. Na Piarsaigh v Bride Rovers @ Togher 6.45 pm
  2. St.Finbarrs  v Ballincollig @ Togher 6.45 pm

Final  – Friday 27th April 2018

 Winner of 1 V Winner of 2 @ Togher 7.45 pm

‘A’ Hurling Semi Finals –

A Féile @ TBC

  1. Ibane Gaels/St. Colms v. Fermoy
  2. Kinsale v. Watergrasshill

Final  – 

 Winner of 1 V Winner of 2 @

‘B’ Hurling Semi Finals – Friday 27th April 2018

@ Cloughduv  @ 6:45PM

  1. Cloughduv v. St. Vincents
  2. Clyda Rovers v. Erins Own

Final  – Friday 27th April 2018

 Winner of 1 V Winner of 2 @ Cloughduv  7.45 pm


Premier Feile na nGael Play-Off




‘A’ Feile na nGael Play-Off




‘B’ Feile na nGael Play-Off



Group Stages of Feile Hurling 2018

Premier Feile na nGael hurling Group 1


Premier Feile na nGael hurling Group 2


Premier Feile na nGael hurling Group 3


Premier Feile na nGael hurling Group 4


Feile A Hurling Group 1


Feile A Hurling Group 3


Feile A Hurling Group 4


Feile B Hurling Group 1


Feile B Hurling Group 2


Feile B Hurling Group 3


Feile B Hurling Group 4


Feile Hurling A Group 2


Rebel Og have announced details of the 2018 Feile na nGael Cork competition.

The event will take place over two weekends, the group stages taking place  on Saturday 21st of April with the final of the competition set to take place on Friday 27th of April.

Below are full details of the competition.

Féile na nGael 2018 ( Iomáint). One team from each venue to the Semi-finals on Friday 27th April

Premier ( All games 15 minutes per half)

Group 1;

Venue; St. Finbarrs                               Co-ordinating Club; St. Finbarrs

Pitch no. 1  Group A Pitch no. 2 Group B
11.00 St. Finbarrs v. Éire Óg Ballygarvan v. Lisgoold
11.50 Éire Óg v. Valley Rovers Lisgoold v. Blackrock
12.40 St. Finbarrs v. Valley Rovers Ballygarvan v. Blackrock
1.45 Final; Winners Gp A v. Winner Gp. B

Group 2

Venue ;  Na Piarsaigh                          Co-ordinating Club; Na Piarsaigh

Pitch no. 1  Group A Pitch no. 2 Group B
11.00 Na Piarsaigh v. Cobh Douglas v. Courcey Rovers
11.50 Sarsfields v. Cobh Glen Rovers v. Courcey Rovers
12.40 Na Piarsaigh v. Sarsfields Douglas v. Glen Rovers
1.45 Final; Winners Gp A v. Winners Gp B

Group 3

Venue; Dungourney/Castlemartyr  (TBC)                 Co-ordinating Club; Kiltha Óg

Pitch ;  Dungourney Pitch ;  Castlemartyr
11.00 Bride Rovers v. Killeagh/Itas Midleton v. Youghal
11.50 Killeagh/ Itas v. Carrigtwohill Kiltha Óg v. Youghal
12.40 Carrigtwohill v. Bride Rovers Midleton  v. Kiltha Óg
1.45 Final; Winners Castlemartyr  v. Winners Dungourney

Group 4

Venue; Inniscarra( Ballyanley)                      Co-ordinating Club; Inniscarra

Pitch no. 1  Group A Pitch no. 2 Group B
11.00 Ballincollig v. Inniscarra Mallow v. Blarney
11.50 Bishopstown v. Inniscarra Blarney v. Shandrum
12.40 Ballincollig v. Bishopstown Mallow v. Shandrum
1.45 Winners Gp A v. Winners Gp B

Semi-finals  and final on Friday 27th April  at a venue to be arranged ( 15 minutes per half)

A Chara

herewith Feile na nGael ‘A’ Hurling Fixtures for Saturday 21st April 2018

Féile na nGael 2018 ( Iomáint). One team from each venue to the Semi-finals on Friday 27th April

“A” Grade

Group 1:

Venues; Belgooly  and Dunderrow ( all games 15 minutes a half) Co-ordinating Clubs; Kinsale and Sliabh Rua

Belgooly   Dunderrow
11.00 Sliabh Rua v. Carrigaline Kinsale v. Ballinhassig
11.50 Carrigaline v. Passage Ballinhassig v. Ballinora
12.40 Sliabh Rua v. Passage Kinsale v. Ballinora
2.00 Final; Winners Belgooly v. Winners Dunderrow

Group 2:

Venue; Newcestown ( all games 12 minutes a half)  Co-ordinating Club; Newcestown

Pitch no. 1 Pitch no. 2
11.00 Newcestown v. Ibane Gaels Bandon v. Ahan Gaels
11.45 Ibane Gaels v. Bandon Ahan Gaels v. St. Colms
12.30 Newcestown v. Ahan Gaels Bandon v. St. Colms
1.15 Newcestown v. St. Colms Ibane Gaels v. Ahan Gaels
2.00 Newcestown v. Bandon Ibane Gaels v. St. Colms

Top Team to be declared thewinner

Group 3:

Venue; Fermoy( all games 15 minutes a half) Note times of games. Co-ordinating Club; Fermoy

Pitch no. 1 Pitch no. 2
1.00 Fermoy v. Ballygiblin Kilavullen v. Charleville
1.45 Fermoy v. Charleville Ballygiblin v. Kilavullen
2.30 Fermoy v. Kilavullen Charleville v. Ballygiblin

Top team to be declared the winner

Group4:

Venue; TBC ( NOTE: all games 15 minutes a half) Co-ordinating Club;   TBC

Pitch no. 1 Pitch no. 2
11.00 St. Catherines v. Kilara Óg Fr. O’Neills v. Watergrasshill
11.50 St. Catherines v. Watergrasshill Fr. O’Neills v. Kilara Óg
12.40 St. Catherines v. Fr. O’Neills Watergrasshill v. Kilara Óg

Top Team to be declared the winner

Semi-finals  and final on Friday 27th April  at venue to be arranged( 15 minutes per half)

Feile na nGael ‘B’ Grade fixtures for games on Saturday 21st April 

Féile na nGael 2018 ( Iomáint). One team from each venue to the Semi-finals on Friday 27th April

“B” Grade

Group 1:

Venue; St. Vincents ( all games 12 minutes a half)  Co-ordinating Club; St. Vincents

Pitch no. 1 Pitch no. 2
11.00 St. Vincents v. Carrignavar Whitechurch v. Nemo Rangers
11.45 Carrignavar v. Whitechurch Mayfield v. Nemo Rangers
12.30 St. Vincents v. Nemo Rangers Whitechurch v. Mayfield
1.15 St. Vincents v. Mayfield Carrignavar v. Nemo Rangers
2.00 St. Vincents v. Whitechurch Carrignavar v. Mayfield

Top Team to qualify

Group 2:

Venue; Liscarroll/ Churchtown ( NOTE: all games 15 minutes a half) Co-ordinating Club; Liscarroll/Churchtown

 Liscarroll Pitch  Churchtown Pitch
11.00 Cuchullains v. Ballycastle Gaels Liscarroll/Churchtown Gaelsv. Clyda Rovers
11.50 Ballycastle Gaels v. Donoughmore Clyda Rovers v. Grenagh
12.40 Donoughmore v. Cuchullains Liscarroll/Churchtown Gaels v. Grenagh
2.00 Final; Winners Liscarroll v. Winners Churchtown

Group 3:

Venue; Cloughduv ( NOTE: all games 15 minutes a half) Co-ordinating Club; Cloughduv

Pitch no. 1 Pitch no. 2
11.00 Cloughduv v. Laochra Óg Clonakilty v. Lee Gaels
11.50 Cloughduv  v. Clonakilty Laochra Óg v. Lee Gaels
12.40 Cloughduv v. Lee Gaels Clonakilty v. Laochra Óg

Top team to be declared the winner

Group 4:

Venue; Castlelyons ( NOTE: all games 15 minutes a half) Co-ordinating Club; Castlelyons

11.00 St. Colmans v. Erins Own
12.00 Erins Own v. Castlelyons
1.00 St. Colmans  v. Castlelyons

Top team to be declared the winner

Semi-finals  and final on Friday 27th April  at venue to be arranged ( 15 minutes per half)

PLAYING RULES

Normal Playing Rules to apply.

 

Panel of 24 to be submitted to referee at commencement of competition.  Clubs may not alter this panel at any stage during the Group stages.  Unlimited substitutions to apply from the 24 listed.

All Group Games to be 15 minutes aside. (Except where outlined where they will be 12 minutes a side).

Clubs are requested to check with opponents in advance of the competition, should a clash of Colours occur.  In accordance with TO Cumann Luth Chleas Gael, both clubs change, unless by agreement

At conclusion of Group Stages:

In the event of teams finishing level on points, the team with the lowest overall score conceded will be determined the Group winner.

In the event of teams having identical scores conceded, then the side that scored the most overall points will qualify.  In the event of scores still being deadlocked, the winner will de determined by the result of the game between the teams.

Arrangements for Group Finals (where applicable) to be listed with Fixtures.  Games in these Final will be 15 minutes a side.

In the event of game(s) ending in a draw, extra time of 5 minutes a side will be played.

Should sides be level at end of extra time, Referee will restart game with the first side to score being declared the winner.


SEMI FINALS / FINALS

The Semi Finals / Finals are scheduled for Friday 27th April.  2018. Details of venues etc., to be notified following conclusion of the Group Games.

Games in the Semi Finals and Final will be 15 minutes a side.

In the event of game(s) ending in a draw, extra time of 5 minutes a side will be played.

Should sides be level at end of extra time, Referee will restart game with the first side to score being declared the winner.

,

Club based mini-U8 blitzs details

On Sunday afternoon details of the first Club Mini U8 Football Blitz was announced.

Organised by Rebel Og Coaching GDA Colm Crowley, the blitzes take place on April 28th.

In total 113 clubs will enter an amazing 234 teams across 24 host venues.

Across all the pitches, there will be 351 games taking place with over 2,000 players playing.

Check out all the fixtures in Rebel Og this weekend here.

Rebel Og League Fixtures for the weekend ahead

Rebel Og are now in our seventh week of our 2018 games programme. Check out all the fixtures that are on this weekend below.

Rebel Og Central


[fixtures_user user_id=7549]

Rebel Og East


[fixtures_user user_id=7418]

Rebel Og West


[fixtures_user user_id=7647]

Rebel Og North


[fixtures_user user_id=7605]