October Rebel Og Award for Bandon

Bandon Juvenile GAA honoured at the monthly Rebel Óg Awards hosted in the Clayton Silversprings Hotel. Picture John Tarrant

 

OCTOBER 2017 WINNERS

Norina O’Callaghan, Clayton Silver Springs Hotel presents the Rebel Óg Award to Bandon’s John Ahern in the presence of Donal McCarthy, Adjudicator; Seán Ahern and John Purcell, Chairman, Rebel Óg.. Picture John Tarrant

BANDON GAA CLUB

Winners of the Fe U15 Football and Fe U15 Hurling Championships

The Bandon U15 Hurling and Football Teams, who won the Fé U15 Hurling and Football Championships, are the October 2017 winners of the Rebel Óg Monthly Awards sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports (Award Sponsors) with RedFM and The Evening Echo (Media Partners).

Nicola Cullinane, Marketing Executive Evening Echo presents the Rebel Óg Award to Bandon’s Cian Burke in the presence of Aidan O’Rourke, Rebel Óg West; Cian O’Brien, PRO Rebel Óg and Carl O’Leary U15 selector at a function at the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

BANDON UNDERAGE GAA CLUB caters for training underage players in both hurling and football codes, with a child centred approach and philosophy that recognises that the welfare of the child player is paramount. With an active coaching & mentoring committee supporting a Club Coaching Plan, the maximum player participation and personal development of both hurling and football skills for our underage players can be achieved.

Colin O’Sullivan, Red FM presents the Rebel Óg Award to Bandon’s Tim Twohig in the presence of Ian Doyle, Chairman, Bandon Juvenile GAA; Finbarr Lynch, U15 Team Manager; Donal Leahy, Co. PRO and Richard Murphy, Development Officer, Cork GAA at a function at the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

To encourage more members to join the Bandon GAA club and raise the public profile of GAA organisation, the Bandon Underage GAA club has implemented an active School Coaching Programme in four of Bandon primary schools providing minimum 18 weeks coaching during the school year.

Aidan Horgan, Cummins Sports presents the Rebel Óg Award to Bandon’s Paddy Murray in the presence of Seán O’Sullivan, Event Co-Ordinator; Ciarán McCarthy, Minor Hurling Captain and Eoghan O’Connor, Treasurer Cork Rebel Óg at a function at the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

Today Bandon Underage club membership has over 350 members up from 320 in 2016, 265 members in 2015, 215 members in 2014 and 180 members in 2013.

Bandon Underage GAA supports over 20 teams across both hurling and football codes. To support these teams Bandon Underage GAA currently have over eighty (80) coaches registered with seventy (70) coaches having completed Foundation Level Coaching course. Bandon GAA is in unique situation in Cork to have forty five (45) coaches with Advanced Award 1 Coaching course qualified up to Club Adult Team level and currently with one coach with Advanced Award 2 Coaching course for coaching Cork Development Squads and Inter County teams.

Bandon Juvenile GAA honoured at the monthly Rebel Óg Awards hosted in the Clayton Silversprings Hotel were Ian Doyle, Chairperson Bandon Underage GAA; Paddy Murray, Minor Manager; Ciarán McCarthy, Minor Hurling captain; Tim Twohig, U15 Hurling captain; Cian Burke, U15 Football captain; Sean Ahern, U12 Hurling captain; Finbarr Lynch, U15 Manager; Carl O’Mahony, U15 Selector; John Ahern, U12 Selector and Miriam Murphy, Rebel Óg Judging Panel. Picture John Tarrant

Promotion of the GAA games in Bandon encouraged 265 Young Players aged 6-13 from around the Bandon catchment area to attend Bandon GAA Cúl Camp from 14-18th August 2017 that was fully supervised and coached by Bandon Underage GAA coaches.

 

 

 

 

 

 

 

The Bandon GAA club players contributed to the success of local secondary school teams over past 12 months with Hamilton High School winning the Senior Hurling Lord Mayor Cup & Cork College U14A Football cups and St. Brogan’s College winning U14 County Hurling championship. For the Development squads, Bandon Underage GAA continue to support Cork Coaching with Bandon players successfully progressing onto Carbery U13 and Cork U14, U15 and U17 development squads.

Benchmark 2020 is a Club award Scheme under the auspicious of Cork Coaching & Games which is to promote best practice in coaching and games development at club level. Bandon GAA was one of only 3 clubs in West Cork (18 total in Cork County) to successfully achieve Gold level for 2016 (a repeat over 2015). The successful participation and achieving those high levels in the Benchmark 2020 demonstrates to players, coaches, parents and supporters that Bandon GAA has best practice in GAA coaching and games development.

Bandon GAA Hurling & Football club fosters and develops skills in both codes from our Nursery programme up to Adult level. The benefits of managing and promoting both codes were seen in 2016 with Bandon adult teams achieving Senior Hurling and Premier Intermediate Football status. The success of Bandon GAA adult level teams has encouraged our underage teams for further success during 2017.
Rebel Óg County 2017 U15A Hurling Championship – Bandon’s first game in the U15A Hurling competition was when they put eight goals and twenty three points past Sliabh Rua. For the semi-final, Bandon travelled to East Cork to play Lisgoold. Bandon were too strong for East Cork side as they won by 26 points. The U15A County Final played against Mayfield in mid-July was a repeat of the U14A County Hurling final in 2016 where Bandon came out on top. In this year’s U15 County Hurling final, both teams had some highs and lows as they battled it out for the important scores. Bandon dominated the first half with half time score of 3-7 to 0-3 but Youghal came back storming back in second half to get back into contention.  Youghal never gave up as they scored two goals but they couldn’t hold back the hard work of the West Cork side. Final score Bandon 3-14 to Youghal 2-7.

 

Rebel Óg County 2017 U15A Football Championship – Bandon claimed Rebel Og U15A County Football Championship title following their win over Wolfe Tones (Kanturk) in mid August in Macroom. Plaudits went to both teams for an absolutely classic football encounter, with end to end good attacking football, top class defending, and every player, mentor, and supporter giving their all. In the end Bandon showed what a class outfit this group of players are developing into. There were no losers in this game but Bandon won out in the end.

The Bandon GAA club now hosts the dual 2017 U15A County Football and Hurling Champions. A remarkable achievement for this team.

The passion and commitment shown by the Bandon underage players embodies all that is good about the GAA and bodes well for the future of Bandon GAA Hurling & Football club.

 

Sciath na Scol finals pre-midterm 

Sciath na Scol Football Finals 207

Some big games are down to take place in the finals of Sciath na Scol in the coming weeks. 
@ MAYFIELD GAA on Wednesday 18th Oct 

DF6 11.00am Kilmurry  v Ballincurrig 15mins a half/9 a side

DGF6 11.45am Kilmurry  v Cill naMartra 15mins a half/9 a side

Urban F2 12.30am CBC v North Mon 20 mins a half/13 a side
MAYFIELD Wednesday 25th Oct
F6 12.30pm Rylane  V GS  Droichead na Banndan  15mins a half/11 a side

GF4 11.30am Watergrasshill v Inch 20 mins a half/13 a side

F5 12.30pm          Ballintotas v Inch  20 mins a half/11 a side

—————————————————————————————————————-

@ PÁIRC UI RINN Thursday 19th October 
Urban DF1      10.30am     Clogheen v Ballintemple             15mins a half/11 a side

Urban DGF1   11.15am   Clogheen v Walterstown    15mins a half/11 a side

DF2    12.30pm     Innishannon Aghada    20 mins a half/15 a side
PÁIRC UI RINN Tuesday 24th October 
Urban F3 10.30am GS Ui Drisceoil v St Marys on the Hill      20 mins a half/13 a side

Urban GF1 11.30am GS Ui Drisceoil v Our Lady of Lourdes  20 mins a half/13 a side

Urban GF2 12.30pm GS Mhachan v Sc na Croise Naofa     15 mins a half/11 a side
PÁIRC UI RINN Thursday 26th October 

DF5 10.30am Firmount v Glenville 15mins a half/11 a side

DGF5 11.15am Canovee v Glenville  15mins a half/11 a side

DF1 12.15 Glounthane v Sc na nÓg 20 mins a half/15 a side 

DGF2 1.15am    Glounthane v Ballygarvan 20 mins a half/15 a side

Success for clubs this weekend


Across the County within Rebel Og club competitions, county titles, regional titles and league honours were given out. 

Bride Rovers had the best weekend in Cork, for the East Cork side as darkness fell on Monday evening they were in a position to celebrate a double with their U16s winning the County A title and their Minors winning a County at A grade on Monday. In total seven players were involved in both teams success. 


https://twitter.com/eddieoc123/status/924941373815644162
Like Bride Rovers, Kinsale are also celebrating their weekend double as they won the Rebel Og County B2 title on Saturday along with East Football league at  Minor on Monday with almost all the players been involved in both panels. 

For Carrigtwohill, they got their hands on U15 Premier 2a league title. 

Premier 1 Minor football championship today

Rebel Og Premier 1 Minor football championship continues today when Carrigaline make the journey to Castlehaven to play West Cork divisional  side Beara. 

County Final week in A, B, 

County Minor A Hurling Final

Minor A County Hurling final today at 2.30pm in Kilavullen. Bride Rovers v Kilshannig. 

Rebel Og Minor B2 Hurling Champions 2017 Kinsale

The following County Hurling Finals are scheduled for this weekend;

Saturday 28th October

Clayton Silversprings Minor B2 Hurling @Mayfield ; Kinsale v. Doneraile 2.30pm

Cummins Sports U16A Hurling @ Killeagh;  Bride Rovers v. Fermoy  2.30pm

U13 B1 Hurling Cup @Enniskeane; Ahan Gaels v. Kilavullen 2.30pm

Monday 30th October

Clayton Silversprings Minor A Hurling @ Kilavullen; Bride Rovers v. Kilshannig  2.30pm

Rebel Og West games programme update

Rebel Og West Region Fixtures                       

Saturday  October 28th

  1. 14 B 2 Football C/Ship. Final West 1

Adrigole              v   Castletownbere      in         Adrigole                   Tom Barry            4.00pm.

 U.14 B 2 Football C/Ship. Final West 2

Tracton                v   Shamrocks                in         Minane Bridge      M.Harrington      4.30pm.

Minor B 3 Football League Final :

Iveleary                v  Ballingeary                in          Iveleary                     T.B.C.                4.00pm.

 

Monday October 30th. U.14 B 3 Football C.Ship. Final

St. James             v    Ballingeary                in          Ballingeary                O.Burns            3.00pm.

U.16 A Hurling League Final :

Bandon                v   Ibane Gaels                in          Bandon                     M.O Mahony  7.00pm

U.16 B 1 Hurling League Final :

Kilbree                  v  Western Gaels            in           Kilmichael                 T.B.C              12.30pm.

 

Wednesday November 1st. Minor B 1 Football League S/finals (2)

Macroom    v   Kilbrittain                            in             Macroom                  T.B.C             7.00pm.

Ibane Gaels v   Ahan Gaels                         in              Barryroe                   T.B.C.            7.00pm.

————————————————————————————————————————-                      Championship  Dates to be clarified

U.16 B.3 Football Final   

Mizen Rovers      v  Ballingeary                    in          Aughaville                John Crowley

U.14 B 1 Football Final

Owen Gaels          v  O Donovan Rossa          in          Clonakilty                   P.Hurley

 

League Dates to be clarified

Minor A Hurling League Play off        Courcey Rovers   v   Kilbrittain  in  Ballinspittle

Minor A Hurling League Final  :           Bandon  v   Courceys/Kilbrittain  in  Bandon

Minor B 1 Hurling League Final   :       Newcestown  v  Kilbree    in Newcestown

Minor A Football League S/Finals :     Canovee     v  Urhan   in  Carrigadrohid

Minor A Football League Final :          Sam Maguires   v  Canovee/Urhan

Minor B 1 Football League Final (2) : Macroom/Kilbrittain  v  Ibane Gaels/Ahan Gaels.

Minor B 2 Football League Final :  Adrigole    v    Sam Maguires 2  in  Dunmanway

U.16 A Football League Final :  Sam Maguires  v   Newcestown  in  Dunmanway

U.16 B 1 Football League Final  Naomh Aban    v   Ahan Gaels  in  Enniskeane (4rd/5th Nov.)

U.16 B 2 Football League Final : Kilmichael  v   St.Colums  in  Kilmichael( 4th/5th. Nov).

U.16 B 3 Football League Final : Mizen Rovers  v  Iveleary  in  Goleen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leagues games left in Central

Rebel Og Central League remaining games.

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Playoff         

Semi Final                                                

Na Piarsaigh          v    Midleton                Midleton             30-Oct                              2:00 pm

Final                                                         

Sarsfield                v                                                              11-Nov

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Playoff         

Semi Final                                                

Inniscarra              v    St Finbarr’s            Inniscarra            12-Nov                              2:00 pm

Ballincollig           v    Shandrum              Shandrum            11-Nov                              2:00 pm

Final                                                         

v                                                              18-Nov

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Hurling Playoff      

Semi Final                                                

Fermoy                  v    Fr O’Neills             Fermoy                08-Nov                              7:30 pm

Final                                                         

Killeagh Itas          v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Playoff        

Semi Final                                                

Nemo                     v    Eire Og                  Nemo

Carrigaline            v    St Finbarr’s            St Finbarr’s

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Playoff        

Semi Final                                                

Na Piarsaigh          v    St Michaels           Na Piarsaigh

Glanmire               v    Carbert Rangers    Glanmire

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Playoff     

Semi Final                                                

St Nicholas            v    Valley Rovers       St Nicholas

Glenville               v    Kilshannig             Glenville

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Football Playoff        

Final                                                         

Na Piarsaigh          v    Nemo                     Nemo

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Playoff         

Semi Final                                                

Midleton                v    Cobh                      Cobh

St Finbarr’s            v    Sarsfield                Sarsfield              04-Nov

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Playoff         

Semi Final

Inniscarra              v    Killeagh Itas          Killeagh              04-Nov                              2:30 pm

Shandrum              v    Ballincollig           Ballincollig

Final                                                         

newtown                v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Playoff      

Semi Final                                                

Lisgoold                v    Fr O’Neills             Lisgoold              12-Nov                              12:00 pm

Newcestown          v    Kiltha Og              Newcestown       04-Nov                              2:00 pm

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Playoff        

Semi Final                                                

Douglas                 v    Ballincollig           Douglas

Nemo                     v    Carbery Rangers   Nemo

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Playoff        

Semi Final                                                

Buttevant               v    Mallow                  Mallow                29-Oct                              3:00 pm

Glanmire               v    Valley Rovers       Sallybrook          25-Oct                              7:30 pm

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Playoff     

Semi Final                                                

Macroom               v    Wolf Tones           Kanturk               30-Oct                              2:00 pm

Ibane Gales           v    Eire Og                  Eire Og               30-Oct                              2:00 pm

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 16 C3 Football Playoff        

Final                                                         

Carrigaline            v    St Nicholas            Carrigaline          31-Oct                              8:00 pm

Carrigaline Court Hotel Fe 15 P1 Hurling Playoff         

Semi Final                                                

Glen Rovers          v    St Finbarr’s            St Finbarr’s

Midleton                v    Sarsfield                Sarsfield

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 15 P2 Hurling Playoff         

Semi Final                                                

Killeagh Itas          v    Inniscarra              Inniscarra            05-Nov                              2:30 pm

Ibane Gales           v    St Colmans            Ibane Gales

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 15 P2A Hurling Playoff      

Final                                                         

Fermoy                  v    Carrigtwohill         Carrigtwohill      30-Oct                              TBC

Carrigaline Court Hotel Fe 15 C3 Hurling Playoff        

Final                                                         

Blackrock              v    Midleton                Midleton

 

Carrigaline Court Hotel Fe 15 P1 Football Playoff        

Semi Final                                                

Glanmire               v    Valley Rovers       Valley Rovers

Carrigaline            v    Ballincollig           Ballincollig

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 15 P2 Football Playoff        

Semi Final                                                

Gabriel Rangers    v    Carbery Rangers   Gabriel Rangers

St Nicholas            v    Fermoy                  St Nicholas

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 15 C3 Football Playoff        

Final                                                         

Glanmire               v    Douglas                 Glanmire

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Playoff         

Semi Final                                                

Midleton                v    Glen Rovers          Glen Rovers

St Finbarr’s            v    Sarsfield                St Finbarr’s

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Playoff         

Semi Final                                                

Youghal                 v    Kilta Og                Kilta Og              28-Oct                              2:00 pm

Final                                                         

Na Piarsaigh          v

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2A Hurling Playoff      

Final                                                         

Blarney                  v    Bride Rovers         Bride rovers        28-Oct                              2:00 pm

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Hurling Playoff        

Final                                                         

Midleton                v    Blackrock              Midleton

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Playoff        

Semi Final                                                

Carrigaline            v    Glanmire               Carrigaline          30-Oct

Douglas                 v    Ballincollig           Ballincollig

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Playoff        

Semi Final                                                

Castlehaven           v    Eire Og                  Eire Og

Cobh                      v    Youghal                 Youghal

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Football Playoff        

Final                                                         

Ballincollig           v    Douglas                 Ballincollig

Carrigaline Court Hotel Fe 13 C3 Football Playoff        

Final                                                         

St Finbarr’s            v    Douglas                 Togher                04-Nov                              3:00 pm

Carrigaline Court Hotel Fe 12 P2 Hurling Playoff         

Semi Final                                                

Ballinhassig          v    Cobh                      Cobh                   29-Oct                              2:00 pm

Mallow                  v    Erins Own             Mallow                28-Oct                              2:00 pm

Final                                                         

v

Carrigaline Court Hotel Fe 12 C3 Hurling Playoff        

Final                                                         

Douglas                 v    Midleton                Douglas               30-Oct                              11:00 am

Carrigaline Court Hotel Fe 12 P1 Football Playoff        

Semi Final                                                

Douglas                 v    Nemo                     Carrigaline          27-Oct                              8:00 pm

Fermoy                  v    Glenville               Glenville             30-Oct                              4:00 pm

Final                                                         

v                                  Carrigaline          04-Nov

Carrigaline Court Hotel Fe 12 P2 Football Playoff        

Semi Final                                                

Douglas                 v    Inniscarra              Douglas               05-Nov                              11:00 am

Mallow                  v    Midleton                Midleton             05-Nov                              1:00 pm

Final                                                         

v                                                              11-Nov

Carrigaline Court Hotel Fe 12 C3 Football Playoff        

Final                                                         

Carrigaline            v    Glanmire               Carrigaline          27-Oct                              6:45 pm

Carrigaline Court Hotel Fe 13 (1) Autumn Football League          

St Finbarrs             v    Carrigaline            Togher                TBC

Carrigaline            v    Nemo Rangers      Carrigaline          28-Oct                              1:00 pm

Douglas                 v    St Finbarrs             Douglas               TBC

Carrigaline Court Hotel Fe 13 (2) Autumn Football League          

Ballincollig           v    St Michaels           Ballincollig         TBC

Glanmire               v    Ballygarvan           Sallybrook          26-Oct                              7:00 pm

Carrigaline Court Hotel Fe 13 (3) Autumn Football League          

Cobh                      v    Inniscarra              Cobh                   TBC

Bishopstown          v    Cobh                      Bishopstown       27-Oct                              7:30 pm

Valley Rovers       v    Glenville               Brinny                 04-Nov                              12:00 pm

 

Rebel Og East League Programme

The remaining competitions to be completed in the East Region. The Fixtures in Red are games that need to be fixed and will be fixed by the CCC tomorrow night if we do not hear from those clubs. We are aware of the clubs playing county on Saturday, so we will be hoping that these clubs will play on Monday to catch up.

Is Mise Le Meas,Deiric O Conghaile

Runai/Fixtures

 

Rebel Og East Minor A Hurling League Play Off

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Ballygarvan        1-16     0-10     St Catherines Ballygarvan              22/10/2017                             11:30   Semi Final

Cobh                    –           –           Bride Rovers   Cobh                         TBC                             TBC      Semi Final

Rebel Og East Minor B1 Hurling League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Kiltha Og             3-12     2-11     Whitechurch   Kiltha Og                   15/10/2017                             11:00   Semi Final

Aghada               –           –           Clyda Rovers   Aghada                     30/10/2017                             13:00   Semi Final

Rebel Og East Minor B2 Hurling League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Carrig na bhFear            –           –                         Kinsale                      Carrig na bhfear                 TBC      TBC      Semi Final

Grenagh              -W/O  -ABS    Ballinora                              Grenagh                                                                       Semi Final

Rebel Og East Minor A Football League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Aghabullogue    –           –           Daurigle Gaels                                   Coachford                             04/11/2017    15:00                Semi Final

Aghada               –           –           Passage                              Aghada                                                                         Semi Final

Rebel Og East Minor B1 Football League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Ballygarvan        3-7       1-6       Kiltha Og          Ballygarvan              13/10/2017                             20:00   Semi Final

Cobh                    –           –           Whitechurch   Cobh                         30/10/2017                             15:00   Semi Final

Rebel Og East Minor B2 Football League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Cill na Martra    –           –           Kinsale             Cill na Martra          TBC                             TBC      Semi Final

Courcey Rovers              –           –                         Aghinagh                  Ballinspittle                             TBC      TBC      Semi Final

Rebel Og East U16 A Football League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Aghada               2-13     2-7       Inniscarra        Aghada                     15/10/2017                             19:00   Semi Final

Aghabullogue    –           –           Kiltha Og          Coachford                30/10/2017                             15:00   Semi Final

Rebel Og East Fe 16 B1 Football League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Killeagh Itas        1-7       1-14     Ballinora          Killeagh                     15/10/2017                             11:00   Semi Final

Glanmire            5-13     2-12     Canovee          Glanmire                  23/10/2017                             20:00   Semi Final

Glanmire            –           –           Ballinora          Ballymaw                 30/10/2017                             14:00   Final

Rebel Og East U16 A Hurling League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Carraigtwohill    0-15     2-11     St Colmans      Carraigtwohill         11/10/2017                             20:00   Semi Final

Aghabullogue    0-11     1-11     Cloughduv       Cloughduv               12/10/2017                             19:30   Semi Final

St Colmans         –           –           Cloughduv       Cloughduv               TBC                             TBC      Final

 

Rebel Og East U16 B1 Hurling League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Tracton               2-15     2-11     Carrig na bhFear                               Minane bridge                  22/10/2017    12:00                Semi Final

Cobh                    –           –           Aghada            Cobh                         25/10/2017                             19:30   Conceded by Cobh

Tracton               –           –           Aghada            TBC                            TBC                             TBC      Final

Rebel Og East Fe 16 B2 Hurling League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

St Catherines     0-10     2-10     Kiltha Og          Ballynoe                   18/10/2017                             20:00   Semi Final

Lisgoold              –           –           Grenagh          Lisgoold                    30/10/2017                             15:30   Semi Final

Rebel Og East Fe 14 B1 Football League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Kiltha Og             2-7       3-6       Ballinhassig     Dungourney            17/10/2017                             19:30   Semi Final

Crosshaven        –           –           Mayfield          Crosshaven              TBC                             TBC      Semi Final

Rebel Og East Fe 14 B2 Hurling League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Castlelyons         –           –           Cobh                Castlelyons              23/10/2017                             19:30   Conceded by Cobh

Carrig na bhFear            –           –                         Grenagh                   Carrig na bhFear                TBC      TBC      Semi Final

Rebel Og East Fe 14 B1 Hurling League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

St Vincents         5-11     2-2       Courcey Rovers                                 St Vincents                             05/10/2017    20:00                Semi Final

Aghabullogue    –           –           St Catherines Coachford                TBC                             TBC      Semi Final

Rebel Og East Fe 12 B1 Hurling League Play Off                                                                                                                                      

Team 1                Score   Score   Team 2             Venue                       Date                             Time    Comment

Aghabullogue    1-15     4-3       Fr O Neills        Coachford                08/10/2017                             12:00   Semi Final

Grenagh              –           –           St Vincents      St Vincents               TBC                             TBC      Semi Final

 

Minor Hurling Finals off

Due to the inclement weather and the condition of pitches, the Minor A final between Bride Rovers v. Kilshannig, B1 final Newcestown v Lisgoold and B2 meeting of Kinsale v. Doneraile County minor Hurling finals due to be playrdon tomorrow ,Saturday,  have been postponed.  

P1 u18f game between carrigaline and Beara is cancelled due to weather.

P1 u18f game between carrigaline and Beara is cancelled due to weather.