Posts

Fixtures for U15 Munster Tournament are announced

HUMPHREY KELLEHER Fé 15 PEIL

Hosted by Rebel Óg, Chorcaí in

conjunction with Coiste Dúiche Ealla

FIXTURES

Quarter Finals

Kerry South v Tipperary @ Knocknagree 10.30 am

Cork West v Limerick @ Knocknagree 10.30 am

Cork East v Clare @ Dromtarriffe 10.30 am

Kerry North v Waterford @ Knocknagree 10.30 am

Humphrey Kelleher Cup (Semi Finals)

Winner Kerry South/Tipperary v Winner Cork West/Limerick @ Knocknagree

Winner Cork East/Clare v Winner Kerry North/Waterford @ Dromtarriffe

Both Games @ 12.00 Noon

Humphrey Kelleher Shield (Semi Finals)

Loser Kerry South/Tipperary v Loser Cork West/Limerick @ Knocknagree

Loser Cork East/Clare v Loser Kerry North/Waterford @ Dromtarriffe

Both Games @ 12.00 Noon

Humphrey Kelleher Shield (Final) Millstreet 2.00 pm

Humphrey Kelleher Cup (Final) Millstreet 3.15 pm

Cork Squads take part in competitions

Cork squads take part in Inter-County tournaments.

Cork Results Final update

U14 A
Cork 0-10 v Galway 1-10
Cork 4-9 v Wexford 2-4
Cork V Clare
Cork exit at group stages on points conceded

U14 B
Cork 6-10 V Dublin 0-6
Cork 2-5 v Offaly 1-6
Cork in Sonny Walsh Semi-Final at 3:40
Cork 0-14 v Tipperary 1-7
Sonny Walsh Final
Cork 2-11 V Clare 1-6

U15A
Cork 5-10 v Limerick 2-10
Cork 1-8 to v Tipperary 1-7
Cork in Cup final against Galway
Cork 4-13 Galway 3-3

U15 B
Cork 1-14 V Kerry 2-4
Cork 1-11. v Limerick 0-9
Final
Cork 1-19 v Galway 1-11 Cork win cup final after extra time.

U16A
Cork 0-9 V Waterford 0-15
Cork 1-6 v Galway 2-13
Cork exit at group stages

U16B
Cork 3-10 V Waterford 0-6
Cork 1-9 V Kilkenny 0-9
Cork 0-13 v Galway 1-9
Semi-Final
Cork v Tipperary draw at full time 0-13 0-13- Cork won 1-0 in penalties.
All-Ireland U16 final
Cork 2-9 v Kilkenny 1-8 Cork win










Cork U15s B win Clarecastle competition for second year in a row



Cork Results Updates at 5:24pm

U14 A
Cork 0-10 v Galway 1-10
Cork 4-9 v Wexford 2-4
Cork V Clare
Cork exit at group stages on points conceded

U14 B
Cork 6-10 V Dublin 0-6
Cork 2-5 v Offaly 1-6
Cork in Sonny Walsh Semi-Final at 3:40
Cork 0-14 v Tipperary 1-7
Cork in final at 5:40pm

U15A
Cork 5-10 v Limerick 2-10
Cork 1-8 to v Tipperary 1-7
Cork in Cup final against Galway
Cork 4-13 Galway 3-3 win

U15 B
Cork 1-14 V Kerry 2-4
Cork 1-11. v Limerick 0-9
Cork 1-19 v Galway 1-11 Cork in cup final

U16A
Cork 0-9 V Waterford 0-15
Cork 1-6 v Galway 2-13
Cork exit at group stages

U16B
Cork 3-10 V Waterford 0-6
Cork 1-9 V Kilkenny 0-9
Cork 0-13 v Galway 1-9
Cork in Semi-Final
Cork v Tipperary draw at full time 0-11 t0-11- Cork won 1-0 in penalties and into final


Cork U14s in Sonny Walsh final



Cork Results Updates 4:26pm

U14 A
Cork 0-10 v Galway 1-10
Cork 4-9 v Wexford 2-4
Cork V Clare

U14 B
Cork 6-10 V Dublin 0-6
Cork 2-5 v Offaly 1-6
Cork in Sonny Walsh Sem-Final at 3:40

U15A
Cork 5-10 v Limerick 2-10
Cork 1-8 to v Tipperary 1-7
Cork in Cup final against Galway
Cork 4-13 Galway 3-3 win

U15 B
Cork 1-14 V Kerry 2-4
Cork 1-11. v Limerick 0-9

U16A
Cork 0-9 V Waterford 0-15
Cork 1-6 v Galway 2-13
Cork exit at group stages

U16B
Cork 3-10 V Waterford 0-6
Cork 1-9 V Kilkenny 0-9
Cork 0-13 v Galway 1-9
Cork in Semi-Final
Cork v Tipperary draw at fill time 0-10 0-10


Cork U15s win Munster Hurling title


Cork u14s A team win second game in Waterford


Cork u15 Bs win opening game inClarecastle.


Cork down at halftime in u16 A tournament


U14s lose their opening game of Tony Forristal to Galway by a goal.


U14 scores update


U16 update

U15 UPDATE

Cork beat Limerick in opening game in Munster U15 Group 1 game.

U14 UPDATE

Cork win opening game in Waterford as Cork U14 B team with a win over Dublin.


https://twitter.com/IbaneGael/status/901363273689432064



Best of luck to Cork Squads this weekend. Below are some of the good wishes that we have got to @rebelog twitter page.

Cork U15A Squad in Brinny

 

All you need to know about the Cork U15 A panel that will play in Brinny this weekend

1 Gearoid O’Donovan Mallow

2 Adam Cantwell Douglas

3 Callum O’Shaughnessy Banteer

4 Cian McCarthy Blackrock

5 Cian McCarthy St Oliver Plunketts

6 Ciaran Joyce Kiltha Og

7 Ciaran O Brien St Catherines

8 Colm O’Donovan Newcestown

9 Daire O Leary Watergrasshill

10 Daniel Hogan Sarsfields

11 Darragh Cashman Millstreet

12 Darragh Flynn Ballygiblin

13 Dylan Collins Ballyhooly

14 Eanna Motherway St Colmans

15 Ethan Twomey St Finbarrs

17 Jack Cahalane St Finbarrs

18 Jack Fitzgerald Midleton

19 Kealan O Rourke Kinsale

20 Leon Doocey Castlelyons

21 Luke Horgan Glen Rovers

22 Michael O Mahony Blarney

23 Noel Cahill St Colmans

24 Pierce Cummins St Colmans

25 Sean Walsh Carrigtwohill

 

Cork U15 B squad for Clarecastle

This weekend, Rebel Og will send out U15 B hurlers to Clarecastle for the Munster U15 B championship.

Below is their jeresy number and club detail.

1 Jack McCarthy St Finbarrs
2 Adam McSweeney Ibane Gaels
3 Ben Napier Kiltha Og
4 Ben O’Connor Killeagh
5 Brandon Murphy Dromtarriffe
6 Cathal McCarthy Sarfields
7 Colm McCarthy Sarsfields
8 Conn Dineen Ibane Gaels
9 Conor Shanahan Shandrum
10 Conor Taheny Valley Rovers
11 Conor Twomey Bandon
12 Cormac Roche Fermoy
13 Darragh Daly Fermoy
14 Evan Cullinane Ballinhassig
15 Gavin Marshall Glen Rovers
16 James Hannon Bishopstown
17 Jake Carr Fermoy
18 Mark Hegarty Lisgoold
19 Patrick McBarron Carrigaline
20 Paul Connaughton Midleton
21 Peter Condon Glanworth
22 Ronan Murphy Whitechurch
23 Sean Sexton Kilbrittain
24 Tim Twohig Bandon

All-Ireland U16 tournament details

The fixtures and group information for U16 All-Ireland Tournament details have been made available.

All you need to know about the games is below.

U16 “A” Competition – Arrabawn Cup

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
Venue Moyle Rovers Clonmel Og Kilsheelan Grangemockler
10.30 Tipperary v Offaly Dublin v Clare Galway v Cork Limerick v Kilkenny
12.00 Tipperary v Clare Dublin V Offaly Cork v Waterford Kilkenny v Wexford
1.30 Tipperary v Dublin Offaly v Clare Galway v Waterford Limerick v Wexford
Knockout Stages
3.45 Kilsheelan Cup Semi Finals Group 3 Winner Group 4 Winner
Moyle Rovers Cup Semi Finals Group 1 Winner Group2 Winner
3.45 Clonmel Sportsfield Shield Final 1st Runner Up 2nd Runner Up
6.30 Clonmel Sportsfield Cup Final Semi Final Winner Semi Final Winner


U16 B Competition – John Doyle Cup

Group 1 Group 2 Group 3
Venue Cahir / Dunesk Ballylooby Fr. Sheehy’s (Clogheen)
10.30Pitch 1 Limerick v Kerry (Cahir) Galway v Kilkenny Tipperary v Kildare
10.30Pitch 2 Meath v Laois (Dunesk) Waterford v Cork Westmeath v Clare
12.00Pitch 1 Limerick v Laois (Cahir) Galway v Waterford Tipperary v Westmeath
12.00Pitch 2 Meath v Kerry (Dunesk) Cork v Kilkenny Kildare v Clare
1.30Pitch 1 Limerick v Meath (Cahir) Cork v Galway Tipperary v Clare
1.30Pitch 2 Kerry v Laois (Dunesk) Kilkenny v Waterford Kildare v Westmeath
Knockout Stages
3.15 Ballylooby Semi Finals Group 2 Winner Group 3 Winner
Cahir Semi Finals Group 1 Winner 1stRunner Up
5.00 Clonmel Sportsfield Cup Final Semi Final Winner Semi Final Winner