Posts

U13 Football County Football Championship

U13 Football Competition 2018

The first round is a blitz competition ( see guidelines and timetable below) whereas the second round is a straight game with 20 minutes a side.

A player in possession of the Ball is entitled to 1 hop, 1 hand to toe but he must then release the ball and not play it again until another player plays it. The player taking the kick-out may have the option of kicking the ball from the hands and may not play it again until another player plays it.

Where there are 3 teams at a venue, games are 15 minutes a half. Where there are 4 teams, games are 12 minutes a half. Teams are 13 a side with unlimited substitution.  Games are played on the shortened pitch (20m to 20m).

Each club is required to bring a young referee preferably (or older if necessary) to this venue to referee some games. The objective is to introduce new referees and clubs should be particularly aware of their obligation for the mentors/supporters not to abuse these referees. Feedback from the hurling competitions said it was hugely positive by and large to use younger referees. Once again we ask clubs to bring a young/new referee with them. Again clubs are asked to be positive and encouraging towards these referees.

Referees are allocated to games as follows;

3 team competition

Round 1 @ 11am 1 v. 2 Ref from team C.  Referee from Club 1 referees  2v.3 and referee from Club 2 referees 1v.3.

4 team groups need two pitches

11am ;  1v.2 ( Ref Club 3)     3 v. 4 ( Ref Club 2)

11.45;  1 v.3 ( Ref Club 4)     2 v. 4 ( Ref Club 1)

12.30;  1v.4 ( Ref Club 3 )    2 v. 3 ( Ref Club 1)

Clubs should be particularly aware of their obligation for the mentors/supporters not to abuse these referees and co-ordinators are asked to impress on the clubs the importance of this prior to the games commencing. Coiste na nÓg reserves the right to exclude any club from further rounds of this competition whose behaviour towards referees from mentors/supporters is deemed unacceptable.

I would ask each host club to appoint a co-ordinator and make the necessary arrangements for the booking of pitches. If there is a difficulty with a venue etc. please contact me at secretarybng.cork@gaa.ie  as soon as possible.

At conclusion of Group Stages:

In the event of teams finishing level on points, the team with the lowest overall score conceded will be determined the Group winner.

In the event of teams having identical scores conceded, then the side that scored the most overall will qualify.  In the event of scores still being deadlocked, the winner will be determined by the result of the game between the teams.

The winner from each group will go forward to the next round on Saturday 21st  July.

I thank you for your co-operation and I hope it is a very enjoyable morning for all.

Le fíor mheas

Dónal Ó hUallaigh,

Rúnaí,

Coiste na nÓg

 

U13 Football Competitions

Saturday 14th July

Group Venue Teams Timetable/Draw
A Castlehaven 1.Castlehaven

2. Ahan Gaels

3.  Caha Óg

11am;  1 v.2

11.45;  2 v. 3

12.30;  1 v. 3

B Cill na Martra 1.       Cill na Martra

2.       Béal Áth n’ Ghaorthaidh

3.       Naomh Aban

4.       Clondrohid

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

C Timoleague 1.       Ibane Gaels

2.       Owen Gaels

3.       Courcey Rovers

11am;  1 v.2

11.45;  2 v. 3

12.30;  1 v. 3

D Kilavullen 1.       Kilavullen

2.       St. Dominics

3.       Kilara Óg

4.       Bride Rovers

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

E Kilshannig 1.       Kilshannig

2.       Clyda Rovers

3.       BK Plunketts

11am;  1 v.2

11.45;  2 v. 3

12.30;  1 v. 3

F Eire Óg 1.       Eire Óg

2.       Aghabullogue

3.       Blarney

4.       Macroom

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

G  Youghal 1.       Youghal

2.       Killeagh/Itas

3.       St. Catherines

4.       Kiltha Óg

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

H Passage 1.       Passage West

2.       St. Vincents

3.       Ballygarvan

4.       Sliabh Rua

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

 

One team from each group go forward to the next round on Saturday 21st July, Winners of first named group have home venue. Teams involved may rearrange the second round games by agreement  but these games must be played not later than 22nd July.

Venue Teams
1 Winner H Winner H v. Winner G
2 Winner C Winner C v. Winner A
3 Winner B Winner B v. Winner F
4 Winner E Winner E v. Winner D

 

Finals 28th July  ( venue TBA. However this may change because of Cork’s involvement in the All-Ireland semi-final this weekend).      Winner 1 v. Winner 2        Winner 3 v. Winner 4

Rebel Og West Championship Draws 2018

At the last board meeting of Rebel Óg West, the championship draw for 2018 took place. Below are the full draw details.

REBEL ÓG WEST CHAMPIONSHIP DRAWS 2018

Minor A Football.

1. Bantry Blues V Castlehaven
2. O’Donovan Rossa V Clonakilty
3. Ibane Gaels V Bandon
4. Urhan V Bye

Minor B1 Football.

1st Round: – A) Caha Óg V Sam Maguires (2)
B) Carbery Rangers (2) V Tadgh MacCarthaigh

Quarter Finals:

1. Kilmichael V (B)
2. (A) V Kilbrittain
3. Ahan Gaels V Newcestown
4. Naomh Aban V Gabriel Óg

Minor B2 Football

1. Kilmacabea V Clann na nGael
2. Uibh Laoire V Kilmeen
3. St. Colums V Béal Átha’n Ghaorthaidh
4. Dunmanus Rovers V Castletownbere.

Under 16A Football

1. Ilen Rovers V Castlehaven
2. Owen Gaels V Clonakilty.

Under 16 B1 Football

1st Round: – A) Caha Óg V Urhan
B) Kilbrittain V Bantry Blues.

Quarter Finals

1. (B) V Newcestown
2. O’Donovan Rossa V (A)
3. Castletownbere V Sam Maguires
4. Ibane Gaels (2) V St. Colums.

Under 16 B2 Football

1st Round: – A) Beal Átha n Ghaorthaidh V Clann Na nGael
B) Western Gaels V Tadgh MacCarthaigh
C) Dunmanus Rovers V Clonakilty (2)
D) Gabriel Óg (2) V Sam Maguires (2)

Quarter Finals

1. (B) V (D)
2. (C) V Kilmeen
3. Naomh Aban V Ahan Gaels
4. (A) V Kilmacabea

Under 14A Football

1. Clonakilty V Sam Maguires
2. Newcestown V Ibane Gaels
3. Carbery Rangers V St. Colums
4. Castlehave A Bye

Under 14 B1 Football

1. Naomh Aban V Macroom
2. Owen Gaels V Clann Na nGael
3. O’Donovan Rossa V Ilen Óg
4. Tadgh MacCarthaigh V Ahan Gaels

Minor A Hurling

1. Owen Gaels V Bandon
2. Ibane Gaels V Aghabullogue
3. Cloughduv V Ahan Gaels
4. Newcestown A Bye

Minor B1 Hurling

Quarter Final: – A) Western Gaels V Kilbrittain
B) Kinsale V Kilbree

Semi-Finals:

1. (A) V Ballinhassig
2. (B) V Clonakilty

Minor B2 Hurling

Quarter Final: A) Laochra Óg V St James

Semi-Finals:

1. St Patricks V Fastnet Gaels
2. Cill Mochomog V (A)

Under 16A Hurling

Quarter Finals: A) Clonakilty V Aghabullogue
B) Kilbrittain V Cloughduv

Semi Finals:

1. (B) V Owen Gaels
2. (A) V Newcestown

Under 16 B1 Hurling

Semi-finals

1. Cill Mochomog V Ibane Gaels (2)
2. Sam Maguire V Fastnet Gaels

Under 16 B2 Hurling

Quarter Final: A) Kilbree V Ahan Gaels

Semi Finals

1. St. Patricks V (A)
2. Laochra Óg V Western Gaels.

Under 14A Hurling

1. Aghabullogue V Ahan Gaels
2. Owen Gaels V Kinsale
3. Newcestown V St. Colums
4. Ibane Gael V Bandon

Under 14 B1 Hurling

1. Sam Maguires V Fastnet Gaels
2. Bantry Blues V Ibane Gaels (2)

Note

Under 14 B2 football and hurling draws deferred until a later date.

Premier U15 Hurling Championship Draws

Rebel Og Central held their U15 Premier 1, Premier 2 and Premier 2a hurling championship draw in Nemo recently.

The Q-Final Draw is as follows

U15 Premier 1 HC

A. Youghal v Midleton

B. Ballincollig v Glen Rovers

C. Douglas v Sarsfields

D. St.Finbarrs v Na Piarsaigh

U15 Premier 2 HC

A. Bride Rovers v Killeagh Ita’s

B. Blackrock v Carrigtwohill

C. Valley Rovers v Blarney

D. Ballygarvan v Kiltha Og

U15 Premier 2a HC

A. Erins Own v Eire Og

B. Bishopstown v Carrigaline

C. Watergasshill v Inniscarra

D. Whitechurch v Cobh

The winners of each round will progress into County Semi-final with losers moving into Challenge Cup.

The draw for both semi-finals will be

A v B

C v D

The first round of championship takes place on 20th of April followed by Semi-final on 27th and Final down for 2nd of May 2018.

Draw for Rebel Og Premier Minor and U16 Football Championship

Draw for Round 1 for Premier 2a U16Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 16 Football P2A Championship
Round 1
A Duarigle Gaels v Mitchelstown
B Bandon v Éire Óg
C Carrigaline 2 v Cobh
D St.Michaels v Fermoy

 

Draw for Round 1 for Premier 2 U16Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Round 1
A Carbery Rangers v St.Finbarrs
B Gabriel óg v Mallow
C Valley Rovers v St Nicholas
D Wolfe Tones v Bishopstown

Draw for Round 1 for Premier 1 U16Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Round 1
A Carrigaline v Nemo Rangers
B Beara v Inniscarra
C Douglas v Ballincollig
D Glanmire v Ibane Gaels

Draw for Round 1 for Premier 2a Minor Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Football P2A Championship
Round 1
A St Nicholas v Cobh
B Granard Gaels v Bride Rovers
C Owen Gaels v Ilen Rovers
D Fermoy v Bishopstown

Draw for Round 1 for Premier 2 Minor Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Round 1
A Ballincollig v Midleton
B Valley Rovers v Mallow
C St.Finbarrs v Na Piarsaigh
D Kilshannig v Carrigaline

Draw for Round 1 for Premier 1 Minor Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship
Round 1
A Douglas v Carbery Rangers
B Sam Maguires v St.Michaels
C Eire Óg v Beara
D Glanmire v Nemo Rangers


20:32| The draw will start at 9pm and details will be posted here as the draw takes place.


20:18| The meeting of Rebel Og Central is currently making fixtures for the next two weeks before the draw takes place at 9pm.



Draw’s for Rebel Og Premier will take place at 9 pm tonight for Minor and U16 football championships.

Team’s in Minor Football the championship draws


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship
Beara
Carbery Rangers
Douglas
Eire Óg
Glanmire
Nemo Rangers
Sam Maguires
St.Michaels

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Ballincollig
Carrigaline
Kilshannig
Mallow
Midleton
Na Piarsaigh
St.Finbarrs
Valley Rovers
Carrigaline Court Hotel Fe 18 Football P2A Championship
Bishopstown
Bride Rovers
Cobh
Fermoy
Granard Gaels
Ilen Rovers
Owen Gaels
St Nicholas
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Ballincollig
Beara
Carrigaline
Douglas
Glanmire
Ibane Gaels
Nemo Rangers
Inniscarra
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Bishopstown
Carbery Rangers
Gabriel óg
Wolfe Tones
Mallow
St Nicholas
St.Finbarrs
Valley Rovers
Carrigaline Court Hotel Fe 16 Football P2A Championship
Bandon
Carrigaline 2
Cobh
Duarigle Gaels
Éire Óg
Fermoy
Mitchelstown
St.Michaels