Cúl in for Summer

Cúl Camps are currently under way and over the summer months Rebel Og will be trying to share some of the magic from each camp.

If you want your camp included in this page use the #CorkIsCul or tweet @rebelog_






ALL-IRELAND FOOTBALL CHAMPIONSHIP ROUND 4 QUALIFIER CORK V TYRONE

All-Ireland Senior Football Championship Round 4 Qualifier
Cork v Tyrone
Saturday, July 7th
5pm @ O’ Moore Park. Portlaoise
Referee: Maurice Deegan (Laois)
Extra time if necessary

There will be live coverage of the game on SKY Sports, C103, Radio na Gaeltachta with updates on Cork’s 96FM, Red FM, Cork GAA website and Twitter page, but nothing beats being there!!

Ticket Information
General Admission
Adult €25.00
Juvenile €5.00
Student/OAP: €20.00 available at the venue on the day with Valid ID only

U13 Football County Football Championship

U13 Football Competition 2018

The first round is a blitz competition ( see guidelines and timetable below) whereas the second round is a straight game with 20 minutes a side.

A player in possession of the Ball is entitled to 1 hop, 1 hand to toe but he must then release the ball and not play it again until another player plays it. The player taking the kick-out may have the option of kicking the ball from the hands and may not play it again until another player plays it.

Where there are 3 teams at a venue, games are 15 minutes a half. Where there are 4 teams, games are 12 minutes a half. Teams are 13 a side with unlimited substitution.  Games are played on the shortened pitch (20m to 20m).

Each club is required to bring a young referee preferably (or older if necessary) to this venue to referee some games. The objective is to introduce new referees and clubs should be particularly aware of their obligation for the mentors/supporters not to abuse these referees. Feedback from the hurling competitions said it was hugely positive by and large to use younger referees. Once again we ask clubs to bring a young/new referee with them. Again clubs are asked to be positive and encouraging towards these referees.

Referees are allocated to games as follows;

3 team competition

Round 1 @ 11am 1 v. 2 Ref from team C.  Referee from Club 1 referees  2v.3 and referee from Club 2 referees 1v.3.

4 team groups need two pitches

11am ;  1v.2 ( Ref Club 3)     3 v. 4 ( Ref Club 2)

11.45;  1 v.3 ( Ref Club 4)     2 v. 4 ( Ref Club 1)

12.30;  1v.4 ( Ref Club 3 )    2 v. 3 ( Ref Club 1)

Clubs should be particularly aware of their obligation for the mentors/supporters not to abuse these referees and co-ordinators are asked to impress on the clubs the importance of this prior to the games commencing. Coiste na nÓg reserves the right to exclude any club from further rounds of this competition whose behaviour towards referees from mentors/supporters is deemed unacceptable.

I would ask each host club to appoint a co-ordinator and make the necessary arrangements for the booking of pitches. If there is a difficulty with a venue etc. please contact me at secretarybng.cork@gaa.ie  as soon as possible.

At conclusion of Group Stages:

In the event of teams finishing level on points, the team with the lowest overall score conceded will be determined the Group winner.

In the event of teams having identical scores conceded, then the side that scored the most overall will qualify.  In the event of scores still being deadlocked, the winner will be determined by the result of the game between the teams.

The winner from each group will go forward to the next round on Saturday 21st  July.

I thank you for your co-operation and I hope it is a very enjoyable morning for all.

Le fíor mheas

Dónal Ó hUallaigh,

Rúnaí,

Coiste na nÓg

 

U13 Football Competitions

Saturday 14th July

Group Venue Teams Timetable/Draw
A Castlehaven 1.Castlehaven

2. Ahan Gaels

3.  Caha Óg

11am;  1 v.2

11.45;  2 v. 3

12.30;  1 v. 3

B Cill na Martra 1.       Cill na Martra

2.       Béal Áth n’ Ghaorthaidh

3.       Naomh Aban

4.       Clondrohid

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

C Timoleague 1.       Ibane Gaels

2.       Owen Gaels

3.       Courcey Rovers

11am;  1 v.2

11.45;  2 v. 3

12.30;  1 v. 3

D Kilavullen 1.       Kilavullen

2.       St. Dominics

3.       Kilara Óg

4.       Bride Rovers

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

E Kilshannig 1.       Kilshannig

2.       Clyda Rovers

3.       BK Plunketts

11am;  1 v.2

11.45;  2 v. 3

12.30;  1 v. 3

F Eire Óg 1.       Eire Óg

2.       Aghabullogue

3.       Blarney

4.       Macroom

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

G  Youghal 1.       Youghal

2.       Killeagh/Itas

3.       St. Catherines

4.       Kiltha Óg

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

H Passage 1.       Passage West

2.       St. Vincents

3.       Ballygarvan

4.       Sliabh Rua

11am;  1 v.2   3 v.4

11.45;  2 v. 3   1 v.4

12.30;  1 v. 3   2 v. 4

2 pitches needed

 

One team from each group go forward to the next round on Saturday 21st July, Winners of first named group have home venue. Teams involved may rearrange the second round games by agreement  but these games must be played not later than 22nd July.

Venue Teams
1 Winner H Winner H v. Winner G
2 Winner C Winner C v. Winner A
3 Winner B Winner B v. Winner F
4 Winner E Winner E v. Winner D

 

Finals 28th July  ( venue TBA. However this may change because of Cork’s involvement in the All-Ireland semi-final this weekend).      Winner 1 v. Winner 2        Winner 3 v. Winner 4

Draw for County U15 Football Championships Final

Rebel Og held the draw for the County U15 A, B1 and B2 Football Championship.

Full details of opening round draw and dates are below.

Under 15 ‘A’ Football Championship (15 a side)
Round 1; Wednesday 18th July @ 7.30pm ( Home team listed first). These games may be played earlier by agreement between the two clubs.

1. Glenville v Aghada
2. Blarney v Ballinhassig
3. Ibane Gaels v Bantry Blues
4. Clyda Rvrs v Inniscarra
5. Kilshannig v Mitchelstown
6. Whitechurch v Carrigtwohill
7. Liscarroll/Ch’town Gaels v. Bride Rovers
8. Sliabh Rua (bye)

Under 15 ‘B1’ Football Championship (15 a side)
Round 1; Wednesday 18th July @ 7.30pm ( Home team listed first). These games may be played earlier by agreement between the two clubs.

1. Caha Og v Ilen Rovers
2 Donoughmore v Fermoy
3. Aghabullogue v BK Plunketts
4. Killeagh/Itas v St. Catherines
5. Mayfield v.Erins Own
6. Crosshaven v Passage West
7. Owen Gaels v Sam Maguires
8. Macroom (bye

Under 15 ‘B2’ Football Championship (13 a side)
Round 1; Wednesday 18th July @ 7.30pm ( Home team listed first). These games may be played earlier by agreement between the two clubs.
A. Naomh Aban v Aghinagh
B. Cill na Martra v. Clondrohid

Semi-Finals; Wednesday 25th July @ 7.30pm. ( Home team listed first). These games may be played earlier by agreement between the two clubs.
St. Dominics v. Winner A.
Courcey Rovers v. Winner B

U16 Premier 2a Hurling Championship

Rebel Og Premier 2a U16 Hurling Championship update: 4th of July

Story so far: Both White Church and Youghal have booked their place in the County Semi-Final with two wins from two in their opening games.

The Q-Finals line up will see Cobh play Carrigtwohill while Blarney will meet Carrigaline

Bishopstown and Shandrum  have been knock-out of championship.

 

Fixtures, Results and Draw is below

Round 1
A Bishopstown  0-6 V Carrigtwohill 5-16
B Whitechurch 6-12 V Cobh 5-8
C Blarney 0-12 V Carrigaline 2-11
D Youghal 4-18 V Shandrum 4-9
Winners Round (3rd Round
G Carrigtwohill 1-15 V Whitechurch 3-15
H Carrigaline 1-9 V Youghal 6-15
Loser Round (2nd Round)
E Bishopstown 0-8 V Cobh 3-19
F Blarney 5-10 V Shandrum  1-6
Q-Finals
I Cobh V Carrigtwohill
J Blarney V Carrigaline
Semi-Final
M Whitechurch V Cobh/ Carrigtwohill
N Youghal V Blarney / Carrigaline
County Final
P Winners M V Winners N

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 29/09/2018 17:00
  • 29/09
  • Whitechurch
  • 1-11  v 3-13
  • 1-11  v 3-13
  • Youghal
  • Final
  • More
  • 03/09/2018 18:45
  • 03/09
  • Whitechurch
  • 0-11  v 1-7
  • 0-11  v 1-7
  • Carrigaline
  • S/F
  • More
  • 03/09/2018 18:30
  • 03/09
  • Youghal
  • 4-12  v 1-19
  • 4-12  v 1-19
  • Carrigtwohill
  • S/F
  • More
  • 03/08/2018 19:30
  • 03/08
  • Cobh
  • 1-12  v 2-10
  • 1-12  v 2-10
  • Carrigaline
  • Q /F
  • More
  • 02/08/2018 19:30
  • 02/08
  • Blarney
  • 1-9  v 2-19
  • 1-9  v 2-19
  • Carrigtwohill
  • Q/F
  • More
  • 04/07/2018 19:30
  • 04/07
  • Blarney
  • 5-10  v 1-6
  • 5-10  v 1-6
  • Shandrum
  • Loser Round
  • More
  • 04/07/2018 19:30
  • 04/07
  • Carrigaline
  • 1-9  v 6-15
  • 1-9  v 6-15
  • Youghal
  • Winners Round
  • More
  • 02/07/2018 19:30
  • 02/07
  • Carrigtwohill
  • 1-15  v 3-15
  • 1-15  v 3-15
  • Whitechurch
  • Winners Round
  • More
  • 02/07/2018 18:45
  • 02/07
  • Bishopstown
  • 0-8  v 3-19
  • 0-8  v 3-19
  • Cobh
  • Loser Round
  • More
  • 09/05/2018 19:00
  • 09/05
  • Youghal
  • 4-18  v 4-9
  • 4-18  v 4-9
  • Shandrum
  • Round 1 off 30/4 Y
  • More
  • 02/05/2018 19:00
  • 02/05
  • Blarney
  • 0-12  v 2-11
  • 0-12  v 2-11
  • Carrigaline
  • Round 1
  • More
  • 30/04/2018 19:15
  • 30/04
  • Whitechurch
  • 6-12  v 5-8
  • 6-12  v 5-8
  • Cobh
  • Round 1
  • More
  • 30/04/2018 19:00
  • 30/04
  • Bishopstown
  • 0-6  v 5-16
  • 0-6  v 5-16
  • Carrigtwohill
  • Round 1
  • More

U16 Premier 1 Hurling Championship

Rebel Og Premier 1 U16 Hurling Championship update: 4th of July

Story so far: Both Glen Rovers and Midleton have booked their place in the County Semi-Final with wins in the opening rounds, Glen beating Sars and Douglas, Midleton with wins over Blackrock and Ibane Gaels.

The Q-Finals line up is almost complete as teams are battling to stay in the championship and try refocus their progress with Sarsfields, Douglas and Ibane Gaels in the Q-Finals.

Kiltha Og have been knock-out of championship while the meeting of Blackrock and St.Finbarrs will decide the last Q-Final place.

Fixtures, Results and Draw is below

Round 1
A Douglas 2-9 V Kiltha Og 0-8
B Glen Rovers 2-14 V Sarsfield 0-11
C Blackrock 1-12 V Midleton 1-18
D Ibane Gaels 2-13 V St.Finbarr’s 1-9
Winners Round (3rd Round
G Douglas 0-8 V Glen Rovers 0-17
H Midleton 2-17 V Ibane Gaels 4-8
Loser Round (2nd Round)
E Kiltha Og 3-10 V Sarsfields 3-17
F Blackrock V St.Finbarrs
Q-Finals
I Sarsfields V Ibane Gaels
J Blackrock / St.Finbarrs V Douglas
Semi-Final
M Glen Rovers V Sarsfield/Ibane
N Midleton V Blackrock or St.Finbarrs / Douglas
County Final
P Winners M V Winners N

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 29/09/2018 14:45
  • 29/09
  • Sarsfields
  • 1-17  v 1-10
  • 1-17  v 1-10
  • Douglas
  • Final
  • More
  • 03/09/2018 20:15
  • 03/09
  • Glen Rovers
  • 3-14  v 5-9
  • 3-14  v 5-9
  • Sarsfields
  • Semi Final
  • More
  • 03/09/2018 18:45
  • 03/09
  • Midleton
  • 0-11  v 0-12
  • 0-11  v 0-12
  • Douglas
  • Semi Final
  • More
  • 06/08/2018 19:45
  • 06/08
  • Sarsfields
  • 1-19  v 1-13
  • 1-19  v 1-13
  • Ibane Gaels
  • Q /F
  • More
  • 03/08/2018 19:30
  • 03/08
  • Blackrock
  • 1-8  v 3-13
  • 1-8  v 3-13
  • Douglas
  • Q /F
  • More
  • 13/07/2018 19:00
  • 13/07
  • Blackrock
  • 0-14  v 0-12
  • 0-14  v 0-12
  • St Finbarrs
  • Loser Round
  • More
  • 04/07/2018 19:30
  • 04/07
  • Douglas
  • 0-8  v 0-17
  • 0-8  v 0-17
  • Glen Rovers
  • Winners Round
  • More
  • 28/06/2018 19:00
  • 28/06
  • Midleton
  • 2-17  v 4-8
  • 2-17  v 4-8
  • Ibane Gaels
  • Winners Round
  • More
  • 24/06/2018 19:00
  • 24/06
  • Kiltha Og
  • 3-10  v 3-17
  • 3-10  v 3-17
  • Sarsfields
  • Loser Round
  • More
  • 03/05/2018 18:45
  • 03/05
  • Glen Rovers
  • 2-14  v 0-11
  • 2-14  v 0-11
  • Sarsfields
  • Round 1
  • More
  • 02/05/2018 19:15
  • 02/05
  • Ibane Gaels
  • 2-13  v 1-9
  • 2-13  v 1-9
  • St Finbarrs
  • Round 1
  • More
  • 30/04/2018 19:30
  • 30/04
  • Douglas
  • 2-9  v 0-8
  • 2-9  v 0-8
  • Kiltha Og
  • Round 1
  • More
  • 30/04/2018 19:00
  • 30/04
  • Blackrock
  • 1-12  v 1-18
  • 1-12  v 1-18
  • Midleton
  • Round 1
  • More

U16 Premier 2 Hurling Championship

Rebel Og Premier 2 U16 Hurling Championship update: 4th of July

Story so far: Both Valley Rovers and Ballincollig have booked their place in the County Semi-Final with two wins from two in their opening games.

The Q-Finals line up will see Inniscarra play St.Colmans while Fermoy will meet Cuchullains

Killeagh/Itas and Bandon have been knock-out of championship.

Fixtures, Results and Draw is below

Round 1
A

Replay

Killeagh/Itas 5-20

Killeagh/Itas 1-13

V Valley Rovers 6-17

Valley Rovers 2-14

B Cuchullains 3-17 V Inniscarra 2-10
C Fermoy 3-11 V St.Colmans 4-10
D Ballincollig 4-15 V Bandon 0-6
Winners Round (3rd Round
G Valley Rovers 2-16 V Cuchullains 3-12
H St.Colmans 2-10 V Ballincollig 4-14
Loser Round (2nd Round)
E Killeagh/Itas 3-6 V Inniscarra 2-12
F Fermoy 2-15 V Bandon 1-12
Q-Finals
I Inniscarra V St.Colmans
J Fermoy V Cuchullains
Semi-Final
M Valley Rovers V Inniscarra / St.Colmans
N Ballincollig V Fermoy / Cuchullains
County Final
P Winners M V Winners N

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 29/09/2018 13:00
  • 29/09
  • St Colmans
  • 0-12  v 2-14
  • 0-12  v 2-14
  • Ballincollig
  • Final
  • More
  • 10/09/2018 19:30
  • 10/09
  • Ballincollig
  • 2-10  v 1-4
  • 2-10  v 1-4
  • Fermoy
  • Semi Final
  • More
  • 03/09/2018 18:30
  • 03/09
  • Valley Rovers
  • 1-8  v 2-12
  • 1-8  v 2-12
  • St Colmans
  • Semi Final
  • More
  • 02/09/2018 11:30
  • 02/09
  • Cchulainns
  • 0-17  v 1-16
  • 0-17  v 1-16
  • Fermoy
  • replay
  • More
  • 07/08/2018 19:30
  • 07/08
  • Fermoy
  • 2-10  v 0-16
  • 2-10  v 0-16
  • Cchulainns
  • Q/F
  • More
  • 03/08/2018 19:30
  • 03/08
  • Inniscarra
  • 1-9  v 1-12
  • 1-9  v 1-12
  • St Colmans
  • Q /F
  • More
  • 02/07/2018 20:00
  • 02/07
  • Fermoy
  • 2-15  v 1-12
  • 2-15  v 1-12
  • Bandon
  • Loser Round
  • More
  • 02/07/2018 20:00
  • 02/07
  • Killeagh/Itas
  • 3-6  v 2-12
  • 3-6  v 2-12
  • Inniscarra
  • Loser Round
  • More
  • 02/07/2018 19:30
  • 02/07
  • St Colmans
  • 2-10  v 4-14
  • 2-10  v 4-14
  • Ballincollig
  • Winners Round
  • More
  • 02/07/2018 19:30
  • 02/07
  • Valley Rovers
  • 2-16  v 3-12
  • 2-16  v 3-12
  • Cchulainns
  • Winners Round
  • More
  • 09/05/2018 19:15
  • 09/05
  • Killeagh/Itas
  • 1-13  v 2-14
  • 1-13  v 2-14
  • Valley Rovers
  • Round 1 replay
  • More
  • 04/05/2018 19:00
  • 04/05
  • Fermoy
  • 3-11  v 4-10
  • 3-11  v 4-10
  • St Colmans
  • Round 1
  • More
  • 03/05/2018 19:15
  • 03/05
  • Cchulainns
  • 3-17  v 2-10
  • 3-17  v 2-10
  • Inniscarra
  • Round 1
  • More
  • 30/04/2018 19:15
  • 30/04
  • Killeagh/Itas
  • 5-20  v 6-17
  • 5-20  v 6-17
  • Valley Rovers
  • Round 1
  • More
  • 30/04/2018 19:00
  • 30/04
  • Ballincollig
  • 4-15  v 0-6
  • 4-15  v 0-6
  • Bandon
  • Round 1
  • More

Rebel Og East Board Meeting

Rebel Og East will hold a meeting of the board on Tuesday 3rd July in Pairc Ui Rinn at 7.30pm.

Agenda

  1. Fixtures
  2. Outstanding Issues
  3. Return of Cups/Shields
  4. Rebel Og Review Update
  5. Championship dates
  6. Update on U12 Leagues
It would be important that you have a delegate present with particular to championship dates.
Is Mise Le Meas,
Deiric O Conghaile
Runai/Fixtures

U16 Premier Hurling Championship

U16 Premier Hurling Championship 2018

Cork Teams in action at National Feile Peile 2018

Rebel Og sides quest to win National Feile comes to an end after an exciting weekend that took place in Meath.

Cork sides Douglas, Ballinora and Blarney traveled in hope of All-Ireland honors.

In  Division 1, Douglas qualified for the Feile Cup section Semi-Finals following two wins and a draw at the group stages.

Division 5, saw Ballinora qualify for the Semi-Finals in second place in their group following two wins.

Blarney topped their group in Division 8 when they won their three group games.

In the Q-Finals stages both Douglas and Ballinora’s journey came to an end as both teams were beat. Blarney became Cork’s last remaining side in National Feile when they booked a semi-final place with a win over Clann na nGael 4-2 to 2-1.

Blarney’s journey in National Feile came to an end at the Semi-Final place as they came up short in Down.

 


This weekend three Cork sides will head to National Feile Peile as Cork representatives.

Douglas, Ballinora and Blarney who won their respective Feile competitions in Cork will be in Meath this weekend.

Rebel Og will be following there path to what we hope will be All-Ireland success. Check out our Twitter and website for more.

 


 

 


Blarney are in All-Ireland Feile Semi-Finals


Douglas crash out of National Feile Peile


Ballinora fall short in Feile Peile


Feile Peile update @2.38 on Sat 30th June

Three teams have qualified for Cup Q-Finals.

Douglas topped their group with two wins and a draw

Ballinora second place
Two wins and a loss

Blarney won all their games.

All three teams are playing Q-finals at 3pm


U14 Munster Football Championships Draw

The draw has been made for the 2018 Jim Power Tournament which will take place on the 7th and 28th July 2018 in Dungarvan GAA Grounds and Bushy Park. Looking forward to the new and expanded format.

Group A – Dungarvan Club Grounds
Mid West Cork
Tipperary
Limerick

Group B – Dungarvan Club Grounds
North Cork
Clare
South Kerry

Group C – Bushy Park (Brickey Rangers GAA Grounds)
West Cork
North Kerry
North Wexford

Group D – Bushy Park (Brickey Rangers GAA Grounds)
Cork City East
Waterford
South Wexford

Fixtures for Saturday 7th July ’18
Venue : Dungarvan Gaa Grounds
Group A
Mid West Cork V Limerick @ 11.am Pitch 1
Limerick v Tipperary @ 12.30 pm Pitch 2
Tipperary v Mid West Cork @ 2 pm Pitch 2
Group B
North Cork v Clare @ 11 am Pitch 2
Clare v South Kerry @ 12.30 pm Pitch 1
South Kerry v North Cork @ 2 pm Pitch 1
Saturday 7th July ’18
Venue : Bushy Park
Group C
West Cork v North Kerry @ 11 am Pitch 2
North Kerry v North Wexford @ 12.30 pm Pitch 2
North Wexford v West Cork @ 2 pm Pitch 1
Group D
Waterford v Cork City East @ 11 am Pitch 1
Cork City East v South Wexford @ 12.30 pm Pitch 1
South Wexford v Waterford @ 2 pm Pitch 2
Games 20 mins aside .

Corn Uí Mhuiri draw

Corn Uí Mhuiri (Top 2 in each group qualify for the Quarter-Finals)

Group A
1) Trá Lí CBS
2) Coláiste Chríost Rí
3) Coláiste Baile an Róistigh

Group B
1) Coláiste Cholim Baile an Chollaigh
2) Ardscoil Cluain Meala
3) Coláiste Fhlannáin

Group C
1) PS Chorca Dhuibhne
2) Dr. na Banndan
3) PS Sciobairín
4) DLS Mágh Chrómtha

Group D
1) Coláiste Bhréanainn Cill Airne
2) Mercy Mounthawk Trá Lí
3) PS Cloich na Coillte
4) I.S.K. (CillOrglan)

Draw for 2018/19 Harty Cup

Corn an Artaigh (Senior A Hurling – Under 19)

Top 2 in each group qualify for the Quarter-Finals

Group A
1) Ardscoil Rís
2) Aonagh CBS
3) Coláiste Cholmáin Fermoy
4) Gaelcholáiste Mhuire An Mhainistir Thuaidh

Group B
1) Mainistir na Corann CBS
2) DLS Port Láirge
3) Coláiste Fhlannáin

Group C
1) Our Lady’s Tempall Mór
2) P.S. Blackwater
3) John the Baptist Ospidéal

Group D
1) CBC Corcaigh
2) Coláiste Chaladh an Treoigh
3) Dúrlas CBS

Fixtures for U15 Munster Tournament are announced

HUMPHREY KELLEHER Fé 15 PEIL

Hosted by Rebel Óg, Chorcaí in

conjunction with Coiste Dúiche Ealla

FIXTURES

Quarter Finals

Kerry South v Tipperary @ Knocknagree 10.30 am

Cork West v Limerick @ Knocknagree 10.30 am

Cork East v Clare @ Dromtarriffe 10.30 am

Kerry North v Waterford @ Knocknagree 10.30 am

Humphrey Kelleher Cup (Semi Finals)

Winner Kerry South/Tipperary v Winner Cork West/Limerick @ Knocknagree

Winner Cork East/Clare v Winner Kerry North/Waterford @ Dromtarriffe

Both Games @ 12.00 Noon

Humphrey Kelleher Shield (Semi Finals)

Loser Kerry South/Tipperary v Loser Cork West/Limerick @ Knocknagree

Loser Cork East/Clare v Loser Kerry North/Waterford @ Dromtarriffe

Both Games @ 12.00 Noon

Humphrey Kelleher Shield (Final) Millstreet 2.00 pm

Humphrey Kelleher Cup (Final) Millstreet 3.15 pm

Rebel Og Award for June to Sars and ‘Barr’s Feile na nGael winners

On Monday, the June Rebel Og Awards function took place in the Clayton Hotel Sliversprings.

The June Award was presented to Sarsfield Camogie and St.Finbarr’s Hurling team’s following both sides success at National Feile where both clubs brought All-Ireland Success back to Cork.

Sarsfields Camogie Féile Team were winners of the Féile na nGael Division 1 Cup  and St. Finbarr’s Féile Hurling Team were the winners of the Féile na nGael Division 1 Shield 

The two teams follow previous 2018 Rebel Óg Award winners, the Cork Minor Camogie Team (All-Ireland winners), All Ireland Doubles Handball players Muireann O’Brien and Celine Kelleher (April), St. Mary’s High School Midleton who received the March Rebel Óg Award for their wins in the Post Primary All-Ireland and Munster Junior Camogie Championships, All-Ireland Scór winners (February) and Sam Maguires footballers who won the January 2018 Award. 

St. Finbarrs Feile Na Gael Hurling winners pictured at the Rebel Óg Awards in the Clayton Silversprings Hotel. Picture John Tarrant

Sarsfield Camogie winners at Feile na nGael pictured at the Rebel Og Awards in the Clayton Silversprings Hotel. Picture John Tarrant

Diarmuid O’Leary, CEO Red FM presents the joint Rebel Óg Award to David Dwane(St. Finbarrs) and Eilis Hegarty(Sarsfield Camogie) in the company of County Mayor Patrick Gerard Murphy; Deputy Lord Mayor Thomas Moloney; Eoghan O’Connor, Treasurer Rebel Og; Mirian Murphy and Michael Evans(Adjudicating Panel) at a presentation in the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

All Ireland Féile na nGael winners Sarsfield Camogie and St. Finbrrs Hurling joint winners of the Rebel Óg Award at a presentation in the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

Cian O’Brien, PRO Rebel Og presents the joint Rebel Óg Award to Eilis Hegarty(Sarfield Camogie) and David Egan(St. Finbarrs) at a presentation in the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

Feile na Gael winners Sarsfield Camogie and St Finbarrs Hurlng recipients of the joint Rebel Óg Award at a functiion in the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

Feile na Gael winners Sarsfield Camogie and St Finbarrs Hurlng recipients of the joint Rebel Óg Award at a functiion in the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

Joe Kennedy, General Manager, Clayton Silversrings Hotel presents the joint Rebel Óg Award to Anna Kelleher(Sarsfield Camogie) as Fionn Crowley(St Finbarrs) receives the Award from Norida O’Callaghan in the company of County Mayor Patrick Gerard Murphy; Deputy Lord Mayor Thomas Moloney; Jerry Walsh, Cultural Officer, Cork Co. Board; Catherine Allen; Evie Twomey and Cian O’Brien, PRO Rebel Óg at a presentation in the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

Jim Healy, Administration Secretary, Rebel Og presents the joint Rebel Óg Award to Brian Horgan(St. Finbarrs) as Clodagh O’Donovan and Orlaith Mullins(Sarsfield Camogie) receives the Award from Nicola Cullinane, Marketing Executive, Evening Echo in the company of County Mayor Patrick Gerard Murphy; Deputy Lord Mayor Thomas Moloney and Maria Dinan, Sarsfield Club at a presentation in the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

John Purcell, Chairman Rebel Og presents the joint Rebel Óg Award to Cliona Lynch(Sarsfield Camogie) as Demis Twomey(St. Finbarrs) receives the Award from Kevin Cummins(Cummins Sports)
in the company of County Mayor Patrick Gerard Murphy; Deputy Lord Mayor Thomas Moloney, David Egan, Tracy Sheehan, Coork Juvenile Camogieand Denis Twomey at a presentation in the Clayton Silversprings Hotel, Cork. Picture John Tarrant

 

 

JUNE 2018 WINNERS 

St. Finbarr’s Féile Hurling Team 

Winners of the Féile na nGael Division 1 Shield 

Sarsfields Camogie Féile Team 

Winners of the Féile na nGael Division 1 Cup 

 

The Sarsfields Camogie Féile Team, winners of the Féile na nGael Division 1 Cup and St. Finbarr’s Féile Hurling Team, winners of the Féile na nGael Division 1 Shield are the joint June 2018 winners of the Rebel Óg Monthly Awards sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs and Cummins Sports (Award Sponsors) in association with RedFM and The Evening Echo (Media Partners). 

 

The two teams follow previous 2018 Rebel Óg Award winners, the Cork Minor Camogie Team (All-Ireland winners), All Ireland Doubles Handball players Muireann O’Brien and Celine Kelleher (April), St. Mary’s High School Midleton who received the March Rebel Óg Award for their wins in the Post Primary All-Ireland and Munster Junior Camogie Championships, All-Ireland Scór winners (February) and Sam Maguires footballers who won the January 2018 Award. 

2017 winners were Éire Óg footballers and Inniscarra hurlers who were joint December winners, Bride Rovers U16 and Minor Hurlers (November), who won the County Championships, October Winners Bandon,  September Winners, Cork Minor Hurlers, August winners Cork U17 Hurlers, July Winners Ballinora Juvenile GAA Club,  quartet of June Winners, Féile na nGael Champions Sarsfields, Na Piarsaigh, Cuchullains and St. Kevin’s.  January 2017 winners were Kiltha Óg, February Winners St. Colman’s College Fermoy, March winners Stephen O’Rourke and Niall Delany from Mallow, winners of the All-Ireland U17 Handball Championship, April Winners, Carbery Scór and the May 2017 Winners St. Francis College Rochestown, winners of the Simcox Cup.   

St Finbarrs Hurling and Football Club 

ile na nGael Division 1 Hurling Shield Winners 

 

The Barrs’ journey to the Féile na nGael 2018 began back in April when the group stages of the Cork Féile Premier Hurling took place.  St. Finbarrs were grouped with Eire Óg and Valley Rovers and won both group games with excellent displays of hurling in each game.  The Togher side then won the group final against a very strong Ballygarvan team who scored a couple of excellent early goals.  However, the lads bounced back at half time and rallied to a 7 point win. We went on to play against our old rivals, Ballincollig at the semi-final stage. It was a fantastic battle but a hat-trick of goals by our full-forward proved crucial in to the win. The opposition in the final was a very resilient Bride Rovers team. It was an exhilarating exhibition of hurling by both sides and to the delight of the players we prevailed.  It was on to Féile na nGael in Galway! 

 

The preparations in the weeks building up to Galway was hard work for the players, training continuously twice a week while also fundraising for their kit. The focus was on developing their skills to compete with the best teams in Ireland.  The involvement of Donal O’Grady was crucial for the players as he taught them skills which proved lucrative in Galway. 

 

St. Finbars were hosted by Craughwell GAA club just outside Galway City, receiving a wonderful welcome. 

 

The first two games of Féile na nGael took place in Clarinbridge, the club of the All Ireland winning manager, Michéal Donoghue. First up was Clarinbridge who are one of the top teams in Galway and had excellent hurlers throughout the field. The Barrs players were exceptional in the heat and won the game by a single point. This settled the nerves, which was just as well because straight after the final whistle the team played the Waterford champions, Ballygunner.  The players finished off an enjoyable day with another win to make it two out of two on the Friday evening. 

 

The last group game was on Saturday morning against host team Craughwell. St. Finbarrs were disappointed to lose a hard-fought game by three points which left them out of contention for the Cup based on scores conceded.  To lift the spirits, the team went for a bite to eat in Supermacs before the Shield quarter finals against Clare champions, Clooney Quinn. The fast food and some motivational words from Br. Cusack worked because the team won 1-08 to 4 points in Gort.  The team moved the ball quickly and were clinical in front of the posts.  This win meant a trip to an All-Ireland semi-final in the Connaught GAA Centre of Excellence in Mayo on Sunday morning. 

Up next for the team was the Limerick Champions, Monaleen. From the moment the ball was thrown in, the forwards were threatening and gave a spectacle of magnificent scoring. The defence was rock solid and only conceded 3 points in the whole game.  A final score of 3-5 to 3 points was an incredible performance to bring the Barrs back to their first All-Ireland final in over 30 years.  

 

The final was against the Ballygunner team who St. Finbarrs had already beaten at the group stage. They had come through their side of the draw with strong performances but the Cork players drew on all their skill, training and determination. They scored freely throughout the game, from the goalkeeper to the full forwards, giving a performance that will live long in the memory.   Each player gave a truly magnificent Barrs performance. The final score of 2-11 to 2 points was well deserved by every player on the team. 

 

This team are a wonderful bunch of lads and their dedication throughout the last number of years has been exceptional. The teamwork, friendship and positive attitude of each player on the panel has not only brought this team great success on the pitch but has also made them best friends off the pitch. The parents and supporters always deserve a mention for their continued support of the team.  The players and coaches greatly appreciated the encouragement both from the supporters who travelled with them and those who followed their progress on social media. 

 

 

Sarsfields Camogie Club 

Feile National Div 1 Cup Winners 2018 

 

Sarsfields Féile U14 team achieved an incredible 3-in-a-row of Div 1 Cup titles (2016, 2017 & 2018). 

Three players have the honour of being involved in all three wins – Katlyn Sheehan, Cliona Lynch & Orlaith Mullins, with all three playing prominent roles in each title. In-fact, Katlyn Sheehan has a 4th Féile medal with sister club, Glanmire Ladies Footballers in 2017. 

Host club:  St. Davitts, Galway 

Mentors:  Denis Twomey, Tadhg Og Lynch, Mark Mullins, John Sheehan & Karen O’Brien 

Captain:    Orlaith Mullins 

 

For the third year in a row Sarsfields have reached the Feile final unbeaten in their three campaigns.  Tired limbs were forgotten as they prepared to meet fancied Kilrush of Wexford who had beaten Cashel in the other semi-final. 

“Four times Kilrush took the lead in what was the very last game of a packed schedule at the Ballyhaunis facility and four times Sars showed all the character of defending champions, drawing level to push the game in extra time and then to rescue the tie twice over in the last period of 10 minutes of play”. Kevin Egan, Evening Echo 

Kilrush made the better start, playing with the wind and lead by two points inside 10 minutes and they added to it before a Kate Fennessy goal had the sides level, 1-0 to 0-3 at half time.  

 

On the restart Sars hit the front with a point but a determined Kilrush again rallied with a goal from a penalty to lead 1-3 to 1-1.  Sars showed their true quality and grit digging deep and a well converted free from impressive centre back, Cliona Lynch brought Sars within a single point of Kilrush. With two minutes remaining it was level pegging, 1-3 a piece forcing extra time.  

 

Extra time was tough on both teams and at half time of extra time the sides had traded points. With three minutes remaining it was 1-5 each (the two points coming from Cliona Lynch & Orlaith Mullins).  Despite both teams battling to find a winner it failed to transpire and so at full time it remained deadlocked. A free-taking shoot out threatened & the drama continued while clarification was sought. 

 

Féile rules state that should a final end all square after extra time the title is shared by both teams – with the trophy getting to spend 6 months in each club.  Toss of a coin to dictate which team gets to take it home first.  Sarsfields were commended by the Feile committee by turning down this option and offering Kilrush the trophy as a first time winner. Kilrush gratefully accepted. 

 

This is the first time a title has been shared in the history of Féile camogie. 

 

Path to the Final 

Fri 8th June, Duniry, Galway 

Sars 0-6Shamrocks 0-1 (Cliona Lynch 0-3f, Katlyn Sheehan 0-3) 

Sars 0-9Gailltir  0-2  (Katlyn Sheehan 0-6, Cliona Lynch 0-2f, Ella O’Brien 0-1) 

 

Sat 9th June, Tynagh, Galway 

Sars 1-3Davitts 0-2 (Cliona Lynch 1-1, Katlyn Sheehan 0-2) 

 

Quarter Final (Castlegar, Galway) 

Sars 2-4St Bridgets 1-2 (Cliona Lynch 1-2, Ella O’Brien 1-1, Katlyn Sheehan 0-1) 

 

Sun 10th JuneSemi Final (Connaught Centre of Excellence, Ballyhaunis, Co Mayo) 

Sars 0-8Carnmore 1-2 (Cliona Lynch 0-5 3fs, Katlyn Sheehan 0-2, Orlaith Mullins 0-1) 

 

FINAL 

Sars 1-3Kilrush 1-3  (Kate Fennessy 1-0, Cliona Lynch 0-3fs) 

Extra Time Score Sars 1-5Kilrush 1-5 (Orlaith Mullins 0-1, Cliona Lynch 0-1f) 

Top Scorers:   Cliona Lynch 2-16 (1-14fs); Katlyn Sheehan 0-14; Ella O’Brien 1-2 

Draw for Munster U16 Football Tournament in Limerick

The draw for the Munster U16 Football Tournament which takes place on July 7th took place recently.

Cork Reds will play Tipperary, Clare and Waterford white Cork White will play Limerick and Kerry

The full draw

U16 Munster Football Tournament on 7th July 2018

Group 1 – Based at Mick Neville Park, Rathkeale
Cork Red
Tipperary
Clare
Waterford

Group 1 Round 1 @ 11.00am 30 mins game (15 minutes each half)
Cork Red v Tipperary
Clare v Waterford

Group 1 Round 2 @ 12.00pm 30 mins game (15 minutes each half)
Cork Red v Clare
Tipperary v Waterford

Group 1 Round 3 @ 1.00pm 30 mins game (15 minutes each half)
Waterford v Cork Red
Clare v Tipperary

Group 2 – Based at Bog Gardens, Rathkeale
Limerick
Cork White
Kerry

Group 2 Round 1 @ 10.30am 44 mins game (22 minutes each half)
Limerick v Cork White
Kerry Bye

Group 2 Round 2 @ 11.40am 44 mins game (22 minutes each half)
Kerry v Limerick
Cork White Bye

Group 2 Round 3 @ 12.50pm 44 mins game (22 minutes each half)
Cork White v Kerry
Limerick Bye

Knockout Stages – Based at Mick Neville Park, Rathkeale
Plate Final @ 2.30pm 40 mins game (20 minutes each half)
Group 1 3rd place team v Group 2 3rd place team

Shield Final @ 3.15pm 40 mins game (20 minutes each half)
Group 1 Runners Up v Group 2 Runner Up

Cup Final @ 4.00pm 40 mins game (20 minutes each half)
Group 1 winners v Group 2 winners

Rebel Og U16 North Hurling Championship

Rebel Og North Hurling Championship will commence in the coming weeks.

Full details of the draws, fixtures and results are below for the U16 championship at A, B1 and B2.

U16 A Hurling Barnes Jewllers Fermoy North

Champ 16 A Hurling Barnes Jewllers Fermoy North

League Table Champ 16 A Hurling Barnes Jewllers Fermoy North

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 02/08/2018 19:00
  • 02/08
  • Charleville
  • 5-14  v 1-14
  • 5-14  v 1-14
  • Watergrasshill
  • More
  • 16/07/2018 19:30
  • 16/07
  • Charleville
  • 3-12  v 1-11
  • 3-12  v 1-11
  • Mallow
  • More
  • 16/07/2018 19:30
  • 16/07
  • Keale Gaels
  • 2-13  v 2-15
  • 2-13  v 2-15
  • Watergrasshill
  • More
  • 02/07/2018 19:30
  • 02/07
  • Ballygiblin
  •  
  • Charleville
  • Conceded by Ballygiblin
  • More

U16 B1 Hurling O Sullivan Lewis Accountants Mitchelstown North

Champ 16 B1 Hurling O Sullivan Lewis Accountants Mitchelstown North

League Table Champ 16 B1 Hurling O Sullivan Lewis Accountants Mitchelstown North

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 11/08/2018 14:00
  • 11/08
  • Clyda Rovers
  • 2-8  v 3-19
  • 2-8  v 3-19
  • Ballycastle Gaels
  • More
  • 16/07/2018 19:30
  • 16/07
  • Ballycastle Gaels
  • 3-15  v 1-8
  • 3-15  v 1-8
  • Bride Rovers
  • More
  • 16/07/2018 19:30
  • 16/07
  • Clyda Rovers
  • 0-21  v 0-17
  • 0-21  v 0-17
  • Liscarroll/Churchtown Gaels
  • More
  • 02/07/2018 19:30
  • 02/07
  • Bride Rovers
  • 5-8  v 3-9
  • 5-8  v 3-9
  • Killavullen
  • More
  • 02/07/2018 19:30
  • 02/07
  • Kilara Og
  • 2-5  v 1-18
  • 2-5  v 1-18
  • Ballycastle Gaels
  • More
  • 02/07/2018 19:30
  • 02/07
  • Liscarroll/Churchtown Gaels
  • 7-12  v 7-10
  • 7-12  v 7-10
  • St Kevins
  • More
  • 24/06/2018 11:00
  • 24/06
  • Clyda Rovers
  • 6-9  v 2-13
  • 6-9  v 2-13
  • Ballyhea
  • More

U16 B2 Hurling O Sullivan Hurleys Mitchelstown North

Champ 16 B2 Hurling O Sullivan Hurleys Mitchelstown North

League Table Champ 16 B2 Hurling O Sullivan Hurleys Mitchelstown North

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 02/08/2018 20:15
  • 02/08
  • Buttevant
  • 3-18  v 6-9
  • 3-18  v 6-9
  • St Marks
  • More
  • 16/07/2018 19:30
  • 16/07
  • Buttevant
  • 4-24  v 1-16
  • 4-24  v 1-16
  • Newmarket
  • More
  • 16/07/2018 19:30
  • 16/07
  • St Marks
  • 5-15  v 1-7
  • 5-15  v 1-7
  • St Dominics
  • More
  • 09/07/2018 19:30
  • 09/07
  • St Marks
  • 5-10  v 3-7
  • 5-10  v 3-7
  • Kilshannig
  • Double up with league
  • More
  • 02/07/2018 19:30
  • 02/07
  • Banteer
  • 0-10  v 3-16
  • 0-10  v 3-16
  • Newmarket
  • More
  • 02/07/2018 19:30
  • 02/07
  • Kildorrery
  • 2-9  v 2-16
  • 2-9  v 2-16
  • St Dominics
  • More
  • 25/06/2018 19:30
  • 25/06
  • Doneraile
  •  
  • Buttevant
  • Conceded by Doneraile
  • More
  • 24/06/2018 13:00
  • 24/06
  • Buttevant
  • 5-19  v 4-6
  • 5-19  v 4-6
  • Croke Rovers
  • More

Bookings are now open for Cul Camp 2018

Kellogg’s GAA Cúl Camps provide boys and girls – between the ages of 6 and 13 – with an action-packed and fun-filled week of activity during the summer holidays which revolves around maximising enjoyment and sustaining participant involvement in Gaelic Games.

Here in Cork we have many clubs that run a Cúl Camp during the summer holidays and one thing is evident from the large numbers of young children attending, they are popular healthy and great fun for all involved. Each year the numbers of children attending these camps is growing and each year the children come away with new gear, tops, bags etc which can be seen at underage games, school activities, days out all year round.

Activities are GAME BASED, a strong emphasis is placed on skill acquisition, and are organised in an age appropriate manner with a view to:

  • optimising learning
  • enhancing friendships
  • improving physical & psychological well being
  • promoting school and club links

For more information, why not visit the official website at http://www.kelloggsculcamps.gaa.ie.

KEY FEATURES ABOUT KELLOGG’S GAA CÚL CAMPS

The camps are structured so that a different aspect of the game is worked on each day.
The programme involves coaching specific skills of the game and the opportunity for children to put into practice what they have learned through small sided games.

On the last day of the camp a “blitz” will be organised to provide each child with an introduction to competitive games.

Kellogg’s GAA Cúl Camps – are run throughout the summer from Monday to Friday, 10.00am to 2.30pm, in all 32 Counties and overseas.

Attendance is open to primary school children aged 6 years to 13 years.

WHAT TO BRING

Packed lunch + drink
Hurley and Helmet for Hurling and Camogie
Mouthguard for Football
Suitable playing gear, tracksuit, shorts, runners, boots
Rain jacket and changes of gear on wet days
Sun cream and baseball hat
Towel
Water

CUL CAMP DATES:

Code Venue Camp Dates Type Supervisor
CK01 White’s Cross | Crosaire an Fhaoitigh Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie ConorKelleher
CK03 Milford Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Jean O’Flynn
CK04 Skibbereen |O Donnabh Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Paudie Crowley
CK05 Nemo Rangers | Raonaithe Nemo Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Paul Barry
CK06 Ballincollig | Baile an Chullaigh Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Louise Wills
CK07 Bishopstown | Baile an Easpaig Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Catriona Hynes
CK08 Cobh | An Cobh Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Pat Looney
CK09 St Catherines | Naomh Caitrionaigh Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Imelda O Connell
CK10 Midleton | Mainistir na Corann Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Paudie O Brien
CK101 St Vincents Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Anyhony Long
CK11 Kilavullen | Cill an Mhuillinn Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Maire O’Connor
CK110 Ballymartle | Belgooly (Sliabh Rua) Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling, Camogie Liam Webb
CK02 Riverstick | Belgooly (SliabhRua) Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling EamonKelly
CK12 Adrigole | Eadargoil Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Orla O sullivan
CK13 Carrigaline | Carraig U Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Bernie O’Mahony
CK14 Kilara Og(Kilworth) | Araglen Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Justin Aherne
CK15 Eire Og | Eire Og Week | Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Fionn O Rourke
CK17 Naomh Aban |Naomh Aban Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Donnacha O’Dui
CK18 Churchtown | Liscarroll(Granard Gaels) Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling EoinButler
CK19 Buttevent | Cill na Mullach Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Mary Carroll
CK21 Kanturk | Ceanntuirc Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Eoin Lehane
CK22 Mayfield |Baile na mBocht Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Eoin O Mahony
CK23 Kildorrery | Cill Dairbhre Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Bernard Cronin
CK24 Cloughduv | Clogh Dubh Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Pat Kenneally
CK25 Blarney | An Bhlarna Week 2Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Anne Coleman
CK26 Tracton | Mainistir B Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Grace O’Sullivan
CK28 Aghinagh | Aghinagh Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Danny Leahy
CK29 Banteer | An Baint Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Willie O Neill
CK31 Glen Rovers | Glen Rovers Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Mark O Driscoll
CK32 Bantry | Gorma Beanntra Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Ruairi Deane
CK12 Adrigole | Eadargoil Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Orla O sullivan
CK13 Carrigaline | Carraig U Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Bernie O’Mahony
CK14 Kilara Og (Kilworth) | Araglen Week 2 Mon 02nd Jul -> Fri 06th Jul Football,Hurling Justin Aherne
CK83 Whitechurch | Whitechurch Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling Daragh Keane
CK85 Clonakilty 2nd Camp Clogh nagCoillte Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling Timmy Angland
CK102 Ballyhooly Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling, Camogie KieranMcCarthy
CK107 Ballyclough | Ballyclough Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football, Hurling Linda Duffy
CK108 Muintir Bhaire | Muintir Bhaire Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football, Hurling Joe O’Driscoll
CK111 Na Piarsaigh | Na Piarsaigh Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling Catherine Allen
CK112 Charleville | Charleville Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling Pat McEnery
CK62  Lisgoold | Lios Gcul Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling Aidan Forrest
CK117 Newcestown | Newcestown Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling James Desmond
ck128 Ballyhea | Ballyhea Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling Ger O Shea
CK27 Tadgh Mac Carthaigh | Week 3 | Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling Bridget Burke
CK36 Newtownshandrum | Newtownshandrum Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling Mary Collins
CK37 Dromtarriffe | Drom Tairbh Week 3 Mon 09th Jul -> Fri 13th Jul Football,Hurling John Cronin
CK44 Inchigeela | Uibh Laoire Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Ciara O Riordan
CK99 Gleann na Laoi | Dripsey (Lee Gaels) Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Gary O Callaghan
CK20 Castlelyons |Caisle Week | Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Dave Hegarty
CK40 Macroom | MaighChromtha Week | Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Shane Dunne
CK41 Urhan | Oircheann Week 4Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling SeamusO Sullivan
CK42 Ballygarvan | BaileGarbh Week 4Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Garreth Lyons
CK43 Argideen Rangers | Raonaithe Airdgidin Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Mary Harrington
CK45 Millstreet |Millstreet Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling JenniferCollins Lawlor
CK46 ValleyRovers | Fanaithe naClaise Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Ena Coughlan
CK48 Watergrasshill | Watergrasshill Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Aine O’Leary
CK49 Rockchapel | Seip Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Mary Collins
CK51 Inniscarra | InisCartha Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Margaret O Connell
CK52 Ballinascarty | Bailena Scairthe Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Anna MO’Sullivan
CK66 Glanworth (July 19th – July 22nd) Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Fergal Wheltan
CK20 Castlelyons |Caisle Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Dave Hegarty
CK49 Rockchapel | Seip Week 4 Mon 16th Jul -> Fri 20th Jul Football,Hurling Mary Collins
CK96 Carrignavar | Carraig na bhFear Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Timmy Geaney
CK104 Bere Island | Bere Island Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Jim Hanley
CK105 Castlemagner (Croke Rovers) Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Julie Sweeney
CK30 Clondrohid | CluainDroichead Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Fergal Kelleher
CK33 GabrielRangers | Raonaithe Gaibriel Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Aidan Coughlan
CK47 Doneraile | Doneraile Week 5Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Charlie Jones
CK50 Kilmeen | Kilbree Cill M Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Deirdre Brimble
CK53 Carrigtwohill |Carraig Tuathail Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Maeve Horgan
CK55 BrideRovers | Bride Rovers Week | Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Anne Marie Knox
CK56 Kiskeam | CoisC Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Marie Carroll
CK58 DiarmuidO’Mathuna | Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Aileen O’Driscoll
CK59 Clyda Rovers/Grenagh | Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Helen Cronin
CK61 Clann Na Gael | Clann Na Gael Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Martina Burns
CK64 Barryroe | Barra Rua Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Brendan Coleman
CK70 Youghal | Eochaill Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Tony Ó Leary
CK71 Aghada | AthFhada Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Helen Walsh
CK78 St Finbarrs 10am -1.30pm Barra Naofa Week 5 Mon 23rd Jul -> Fri 27th Jul Football,Hurling Ivan O’Mahony
CK82 Mallow | Mala Week | Mon 30th Jul -> Fri 03rd Aug Football, Hurling Aidan Mullen
CK86 Cill na Martra | Cill na Martra Week 6 Mon 30th Jul -> Fri 03rd Aug Gearoid O’hEalaithe
CK109 St James (Ardfield) Week 6 Mon 30th Jul -> Fri 03rd Aug Football,Hurling Jonathan O’Donovan
CK87 Courcey Rovers | Week 6 Mon 30th Jul -> Fri 03rd Aug Football,Hurling Stephen Harrington
CK57 Ilen Rovers Week 6 Mon 30th Jul -> Fri 03rd Aug Football,Hurling John O Driscoll
CK60 Mizen Rovers | Fanaithe an Chairm Week 6 Mon 30th Jul -> Fri 03rd Aug Football,Hurling Tim Sheehan
CK69 Castletownbere | BaileChaisle Week 6 Mon 30th Jul -> Fri 03rd Aug Football,Hurling Mark Harrington
CK76 Garnish |Garnish Week 6 Mon 30th Jul -> Fri 03rd Aug Football,Hurling Paudie O’Sullivan
CK77 Ballydesmond | BaileDeasmumhan Week 6 Mon 30th Jul -> Fri 03rd Aug Football,Hurling Paudie O’Sullivan
CK84 Knocknagree | Knocknagree Week 7 Mon06th Aug -> Fri 10th Aug Football,Hurling Mary O’Connor
CK106 CastlemartyrDungourney Kilta OG Week 7Mon 06th Aug -> Fri 10th Aug Football,Hurling Martin Leahy
CK84 Knocknagree | Knocknagree Week 7 Mon 06th Aug ->Fri 10th Aug Football,Hurling Mary O’Connor
CK106 CastlemartyrDungourney Kilta OG Week 7Mon 06th Aug ->Fri 10th Aug Football,Hurling Martin Leahy
CK122 Kiltha Og(Tue 7th – Fri 10th) Week 7 Mon 06th Aug ->Fri 10th Aug Football,Hurling MartinLeahy
CK113 Crosshaven | Crosshaven Week 7Mon 06th Aug -> Fri 10th Aug Football,Hurling Pat Murphy
CK63 Brian Dillons | Na Briain D Week 7Mon 06th Aug -> Fri 10th Aug Football,Hurling Liz O’Sullivan
CK65 Carbery Rangers | Raonaithe Cairbre Week 7Mon 06th Aug -> Fri 10th Aug Football,Hurling Eddie Hayes
CK67 Castlehaven | GleannBhearrach Week 7Mon 06th Aug -> Fri 10th Aug Football,Hurling Lou O Donovan
CK68 Kilmacabea (Tue- Fri | Cill MacAdaidh Week 7Mon 06th Aug -> Fri 10th Aug Football,Hurling John Collins
CK88 Donoghmore | DomhnachMh Week 8Mon 13th Aug -> Fri 17th Aug Football,Hurling Gillian Golden
CK91 StOliver Plunketts | NaomhOilibh Week 8Mon 13th Aug -> Fri 17th Aug Football,Hurling Caroline O Riordan
CK118 Sarsfield/Glanmire | Sarsfield/Glanmire Week 8Mon 13th Aug -> Fri 17th Aug Football,Hurling Gerry Sparrow
CK16 Blackrock |Carraig Dubh Week 8Mon 13th Aug -> Fri 17th Aug Football,Hurling Kevin Foley
CK72 Brian Dillons 2pm-5pm Briain Diolunaigh Week 8Mon 13th Aug -> Fri 17th Aug Football,Hurling Liz O’Sullivan
CK75 Bandon |Naomh Brog Week 8Mon 13th Aug -> Fri 17th Aug Football,Hurling Mark Sugrue
CK79 Dohenys | Sam Maguires Week 8Mon 13th Aug -> Fri 17th Aug Tony Walsh
CK80 Fr O’Neills | An tAthar U Week 8Mon 13th Aug -> Fri 17th Aug Football,Hurling David Dorgan
CK81 Kinsale |Cionn tS Week 8Mon 13th Aug -> Fri 17th Aug Football,Hurling Laurence Murphy
CK90 St Colums | Naomh Colum Week 9 Mon 20th Aug ->Fri 24th Aug Football,Hurling Tom Farley
CK89 Newmarket |Ath Treasna Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling EileenHiggins
CK92 Glanmire | GleannMaghair Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling GerrySparrow
CK93 Erins Own | RoghaEireann Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football, Hurling Liz Dillon
CK94 Kilshannig | CillSeannaigh Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling Pauline Creedan
CK95 Ballinhassig | Baile Atha an Chasaidh Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling Donal Lombard
CK97 Passage |An Pas Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling Tom Harrington
CK98 Douglas |Dubhglas Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling John Hallahan
CK100 NemoRangers | Nemo Rangers Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling Paul Barry
CK114 Kilmurray | Kilmurray Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football Jason Murphy
CK115 Canovee | Canovee Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football Pat Dunlea
CK116 Delaney |Delaney Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling Ron Lehane
CK73 Ballinora | BaileNora Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling Jerry Mccarthy
CK110 Fermoy |Fermoy Week 9Mon 20th Aug -> Fri 24th Aug Football,Hurling Paul Lardner

BOOK YOUR CUL CAMP:
To book into your Cul Camp in your area follow this link or click on the image below

Two Cork sides in Celtic Challenge Cup Finals this weekend

Rebel Og are delighted to announce that two Cork sides have qualified for the finals of 2018 Celtic Challenge competition.

Tier 1 Final will be : Cork East will play Galway McDonoughs at 2.20pm

Tier 2 Final will be : Cork West will play Tipperary South at 12.30pm

For 2018, a total of 41 teams with over 1,200 players will play in 135 games – including 5 Finals – as part of the Bank of Ireland Celtic Challenge

  • The Bank of Ireland Celtic Challenge is a competition for players, aged 16 and 17 years old, who are not participating in Leaving Cert Examinations during May and June 2018. 41 teams will participate in the competition.
  • The programme will run from Wednesday 2nd May to Saturday 30th June 2018.
  • The ethos of the competition is a developmental one, where an 8 week programme of meaningful games is supplemented by a 1 to 1 ratio of games to training.
  • Each team will play a minimum of 5 games through a programme that is structured on the basis of Group Stages, Preliminaries (Quarter-Finals) and Play-Offs (Semi-Finals).
  • The Group Stages will consist of 8 Groups of teams selected on a geographical and developmental basis. Matches at the Group Stages will be played on Wednesdays.
  • After the Group Stages, teams will be graded on foot of their performance and will be assigned to 1 of 5 Divisions prior to participating in the Preliminaries (Quarter-Finals) and Play-Offs (Semi-Finals) where they will play against opposition of a comparative developmental level.

 

National Feile is coming to Cork

Rebel Og is delighted to announce that 2019 National Feile na nGael tournament will take place in Cork.

Cork who hosted 2011 Feile Peile have been asked by the National Feile na nGael committee to host in 2019.


Gerry McGovern (Chair, Connacht Council), John Hopkins (Chair, Local Organising Committee Féile na nGael 2018), John Horan (President of GAA), Mark Sheahan (Cork GAA), Brendy Brien (Chair, GAA Féile Committee)

Draw for Celtic Challenge

The draws which see’s four Cork teams in action for The Bank of Ireland Celtic Challenge 2018 Quarter Final’s taking place on Sat 16th of June have been made as follows.

Corn John Scott Quarter Final Draws:

Saturday, June 16, 2018
Quarter Final – Aghabullogue 12:00
Cork City V West Cork
Referee: Nathan Wall Extra Time if Necessary

Quarter Final – Carriganore 14:00
Waterford V Wexford
Referee: Peter Carroll Extra Time if Necessary

Quarter Final – Claughaun GAA 14:00
North Cork V Clare Blues
Referee: Philip Kelly Extra Time if Necessary

Quarter Final – Bord Na Mona O Connor Park,17:00
Offaly V South Tipperary
Extra Time if Necessary

Corn Michael Hogan Quarter Final Draws:

Saturday, June 16, 2018

Quarter Final – Aghabullogue 13:30
Kerry V East Cork
Referee: Michael Sexton Extra Time if Necessary

Quarter Final – Parnell Park 14:00
Dublin Clarke V Galway Maroons
Referee: Sean Stack Extra Time if Necessary

Quarter Final – Parnell Park 16:00
Dublin Plunkett V Galway McDonagh
Referee: Killian Jones Extra Time if Necessary

Quarter Final – MW Hire Dunmore 18:00
North Tipperary v Kilkenny
Extra Time if Necessary

Rebel Og u15 A & B County Championship

Rebel Og announce details of County U15 A and B hurling championship for 2018.


Please find attached the arrangements for fixtures in the A Grade U15 hurling championship commencing on Wednesday 20th June.

U15 Hurling “A” Grade ( 15 a side)

Round 1 ; Wednesday 20th June @ 7.30pm ( home team listed first)

Aghabullogue v Mallow
Fermoy v St.Catherines
Ballinhassig v Owen Gaels

Quarter Finals Wednesday 27th June @ 7.30pm (home team listed first)

1. Ballinhassig or Owen Gaels v Ibane Gaels
2. Mallow/ Aghabullogue v. Bandon
3. Shandrum v St. Kevins
4. St. Catherines/ Fermoy v. Liscarroll/Churchtown Gaels

Semi-finals; Wednesday 4th July @ 7.30pm (venues to be decided)

1 v. 2, 3 v.4

Final Wednesday 11th July @ 7.30pm


Please find attached the draws and dates for the U15B Championship which is a 13 a side competition.

U15 Hurling “B” Grade ( 13 a side)
Round 1; Wednesday 20th June @ 7.30pm ( home team listed first)

1. St. Dominics v. Ballygiblin
2. Fr. O’Neills v Castlelyons
3. St. Vincents v Donoughmore
4. Aghada v Lisgoold
5. Mayfield v Passage West
6. Laochra Og v Sam Maguires
7. Sliabh Rua v. Courcey Rovers
8. Ballycastle Gaels (Bye)

Quarter Finals; Wednesday 27th June @7.30pm ( Home team listed first)

1. St. Vincents/Donoughmore v. Ballycastle Gaels
2. Aghada /Lisgoold v Mayfield / Passage West
3. Ballygiblin /St. Dominics v Fr. O’Neills /Castlelyons
4. Laochra Og /Sam Maguires v. Sliabh Rua/ Courcey Rovers

Semi-finals

Wednesday 4th July @7.30pm ( venues to be decided)
1 v.3, 2 v. 4

Final

Wednesday 11th July @7.30pm

Cork V Waterford in MSHC

Cork will play Waterford in the final round of the Munster Minor & Senior Round Robin Hurling Championship on Sunday 17th June in Semple Stadium, Thurles.
Munster Minor Hurling Championship Round Robin – Round 4
Cork v Waterford
12pm @ Semple Stadium, Thurles
Munster Senior Hurling Championship Round Robin – Round 4
Cork v Waterford
2pm @ Semple Stadium, Thurles
Please find attached some material which may be of use to you in promoting the games, including a Facebook cover photo and an MPU which will work across facebook, twitter, instagram and club websites.

Munster GAA Senior Championship Tickets

Tickets are available for purchase via http://corkgaa.tickets.ie/ or
gaa.ie/tickets and participating Centra and Supervalu Outlets (Ticketing Store Locator)

Ticket Prices
Adult: Stand €20, Terrace €15
Under 16s: €5 all areas
Student/OAP: Concession of €5 with valid ID prior to entry at the designated stile.

The above prices are pre purchase prices, applicable until midnight of the night before the game. All adult ticket prices increase by €5 on the day

Centra/Supervalu Ticket Outlets
Herlihy’s Centra Bishopstown
O’ Feary’s Centra Blarney
Ahern’s Centra Carrigtwohill
Centra / Topaz Charleville
Centra Clonakilty
Centra/Topaz Innishannon
Herlihy’s Centra Fermoy
Centra Kinsale Road
Centra Mallow
Centra Rochestown
Centra South Douglas Road
Whyte’s Centra Togher
Centra Watergrasshill
Cronin’Supermarket, Ballylickey
Down’s SuperValu Ballincollig
Quish’s SuperValu Ballincollig
Caulfield’s SuperValu Bandon
Bigg’s SuperValu Bantry
Scally’s SuperValu Blackrock
Collins SuperValu Blarney
SuperValu Boherbue
Collin’s SuperValu Carrigaline
Murphy’s SuperVal Castletownbere
Dick’s SuperValu Charleville
Scally’s SuperValu Clonakilty
Garvey’s SuperValu Cobh
Healys SuperValu Dunmanway
Riordan’s SuperValu Fermoy
Ryans SuperValu Glanmire
Ryans SuperValu Grange
Singleton, SuperValu Hollyhill
Twohigs SuperValu Kanturk
SuperValu Kinsale
O’ Leary’s SuperValu Macroom
Dano’s SuperValu Mallow
Murray’s SuperValu Mayfield
Cauldfield’s SuperValu Merchant Quay
Hurley’s SuperValu Midleton
SuperValu Millstreet
Farrell’s SuperValu Mitchelstown
O’ Keffees SuperValu Newmarket
Field’s SuperValu Skibbereen
Ryan’s SuperValu Togher
Brookes SuperValu Youghal

Round Up from National Hurling Feile

Rebel Og Central board meeting

  • Next fixture meeting 30th May at 8 pm in Nemo.
  • Please let board secretary have any changes by Tue 29th at 3 pm.
  • All back matches must be played by Aug bank holiday weekend. Any game not played the CCC will decide if any team will get points.
  • I wish to point out that many teams are not indicating the players starting on the team list. This may result in some players not covered by insurance if injured. The first 15 on the list are considered as the 15 players starting.

Board Meeting in East postponed

Please be advised that there will be no board meetings until the end of June, clubs are asked to check all there fixtures on a weekly basis and email in there is a change in date to any of the upcoming games.

Is Mise Le Meas,

Deiric O Conghaile

Fixtures.east.cork@gaa.ie

Runai/Fixtures

Rebel Og Thoir

Cork v Limerick in MHC & SHC

Cork will play Limerick in the Munster Minor & Senior Hurling Championship on Saturday 2nd June in Pairc Ui Chaoimh.
Munster Minor Hurling Championship Round Robin – Round 3
Cork v Limerick
5pm @ Pairc Ui Chaoimh
Munster Senior Hurling Championship Round Robin – Round 3
Cork v Limerick
7pm @ Pairc Ui Chaoimh

Tickets are available for purchase via http://corkgaa.tickets.ie/ or
gaa.ie/tickets
and participating Centra and Supervalu Outlets (Ticketing Store Locator)

Ticket Prices – Senior and Minor Hurling Round-Robin Championship Matches
Adult: Stand €20, Terrace €15
Under 16s: €5 all areas
Student/OAP: Concession of €5 with valid ID prior to entry at the designated stile.

The above prices are pre purchase prices, applicable until midnight of the night before the game. All adult ticket prices increase by €5 on the day

2018 Cork GAA County Poc Fada Finals

Image result for long puc

Cork GAA, Rebel Og and Rebel Og Coaching and Games are delighted to announce that the 2018 Cork GAA County Poc Fada Finals will take place at Garryvoe Beach on Thursday June 7th at 6.30pm. There will be two categories of competition, Senior and U16. For further details of how to entry click here

Cork Minor Hurling team vs Tipp

The Cork team for next Sunday’s Munster Minor Hurling Championship v Tipperary in Semple Stadium, Thurles @ 12pm has been announced as follows.

1      Cian Long  – Glen Rovers
2      Christian Murphy  – Midleton
3      Padraic Cullinane  – Ballinascarthy
4      Niall O Riordan  – Mallow
5      Luke Horgan  – Glen Rovers
6      Cormac O Brien  – Newtownshandrum
7      Cillian O Donovan   – Douglas
8      Paul Cooney   – Ballincollig
9      Olan Broderick  – Killeagh
10    Padraig Power   – Blarney
11    Shane Barrett   – Blarney (Capt)
12    Daniel Hogan    – Sarsfields
13    Alan Connolly   – Blackrock
14    Paddy O Flynn   – Bride Rovers
15    Evan Murphy   – Glen Rovers
Subs
16    Jack McGann   – Dungourney
17    Ciaran O Brien – St Catherines
18    Cian McCarthy   – St Oliver Plunketts
19    Cian O Donovan  – Sarsfields
20    Ethan Twomey – St Finbarr’s
21    Cathal Hickey   – Lisgoold
22    Kevin Moynihan  – Na Piarsaigh
23    Aaron Mulcahy   – Midleton
24    Jack Cahalane   – St Finbarrs

Cork Minor Hurling team

The Cork team for next Sunday’s Munster Minor Hurling Championship v Clare in Pairc Ui Chaoimh @ 2pm has been announced as follows.

1 Cian Long – Glen Rovers

2 Christian Murphy – Midleton

3 Padraic Cullinane – Ballinascarthy

4 Cian O Donovan – Sarsfields

5 Cormac O Brien – Newtownshandrum

6 Luke Horgan – Glen Rovers

7 Cillian O Donovan – Douglas

8 Olan Broderick – Killeagh

9 Paul Cooney – Ballincollig

10 Kevin Moynihan – Na Piarsaigh

11 Shane Barrett – Blarney

12 Daniel Hogan – Sarsfields

13 Padraig Power – Blarney

14 Paddy O Flynn – Bride Rovers

15 Evan Murphy – Glen Rovers

16 Jack McGann – Dungourney

17 Niall O Riordan – Mallow

18 Ryan McCarthy – Killeagh

19 Cian McCarthy – St Oliver Plunketts

20 Cathal Hickey – Lisgoold

21 Darragh Flynn – Ballygiblin

22 Aaron Mulcahy – Midleton

23 Alan Connolly – Blackrock

24 Jack Cahalane – St Finbarrs

Success for Cork East in U15 Hurling Championship

Over the May Bank Holiday weekend, the Munster U15 Inter-regional tournament took place with Cork entering four teams in to the competition.

As the group stages took place on Saturday, just one Cork team made it to the final’s day.

Cork East took on three teams from Tipperary and came out on top in both games, beating South Tipp in the Final,

Rebel Og Feile success

On Bank Holiday Monday, the finals of 2018 Rebel Og Feile Peile Finals took place.

Three places in National Feile were on offer today with Douglas claiming the honour of been Cork’s Division 1 reps as Premier winners for the second year in a row.

Corks ‘A’ title is once again heading to Ballinora who also won the Cork section in 2017.

The ‘B’ title has found a new home as mid-Cork side Blarney won this grade.


Cork East in Munster U15 inter-divisional semi-finals

Cork East will be battling it out on Bank Holiday Monday for Rebel honour as they hope to win U15 Munster – Inter Divisional tournament

FINALS MONDAY 7TH MAY 2018
Mallow
Semi Finals
11.00am North Tipperary v East Cork
South Tipperary v Mid Tipperary

12.30pm Final
Plate Final

Group 1
Dr Morris Pk
North Tipperary
Cork City
East Waterford
Mid Clare

Results MAY 5TH
North Tipperary .3-12 Cork City .1-10

East Waterford .1-05 Mid Clare .0-15

North Tipperary .3-07 Mid Clare .0-12

East Waterford .1-07 Cork City .1-13

Cork City .5-12 Mid Clare .0-02

East Waterford .0-04 North Tipperary .1-13

Group 2
Dungarvan
East Cork
West Waterford
South/East Limerick

East Cork .1-20 West Waterford .1-10

South/East Limerick .4-12 East Cork .2-08

West Waterford .4-12 South/East Limerick .1-10

Group 3
Mallow
Kerry
Mid/West Cork
South Tipperary
North Clare

Kerry .0-06 Mid/West Cork .3-16

South Tipperary .2-11 North Clare .2-06

Kerry .1-08 North Clare .4-14

South Tipperary .2-12 Mid/West Cork .4-10

Kerry .0-03 South Tipperary .9-10

Mid/West Cork .2-04 North Clare .1-11

Group 4
Clarecastle
North Cork
Mid Tipperary
East Clare
City/West Limerick

North Cork .1-11 Mid Tipperary .3-08

East Clare .1-06 City/West Limerick .1-09

North Cork .3-04 City/West Limerick .1-12

East Clare .1-03 Mid Tipperary .2-14

Mid Tipperary .6-08 City/West Limerick .1-06

East Clare .4-11 North Cork .4-11

Update on Premier U16 Hurling Championship

As most of the Round 1 games have taken place, Rebel Og are now looking to what happens next in 2018 U16 Championship.

The Results as of Friday afternoon, are as follows

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship:   Blackrock   1-12, Midleton  1-18;  Douglas  2-9, Kiltha Og  0-8;  Ibane Gaels  2-13, St Finbarrs  1-9;  Glen Rovers  2-14, Sarsfield  0-11;

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship:   Ballincollig  4-15, Bandon  0-6;  Killeagh/Itas  5-20, Valley Rovers  6-17;  Cuchullans  3-17, Inniscarra  2-10;

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Championship:   Bishopstown  0-6, Carrigtwohill  5-16;  Whitechurch  6-12, Cobh  5-8;  Blarney  0-12, Carrigaline  2-11;

The winners of all the above games will now have two more games as they will head into the ‘Winners Round’ where they will play off for a place in the County Semi-Final and the losers of this game will go into Q-Finals of the championship.

The teams that were beaten in the first round are now in the final chance round as a defeat will mean that they will exit the competition while a victory will keep their season moving and get them a place in the Q-Finals.

Below we have the draw for the next rounds of games. Check out where your club now stands.

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship
Loser Round
E Kiltha Og v Sarsfields 02-Jul
F Blackrock v St Finbarrs 02-Jul
Winners Round
G Douglas v Glen Rovers 02-Jul
H Midleton v Ibane Gaels 02-Jul

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship
  Round 1
A Killeagh/Ita’s v Valley Rovers 09-May
C Fermoy v St Colmans Fermoy 04-May 7.00 pm
Loser Round
E Loser A v Inniscarra 02-Jul
F Loser C v Bandon 02-Jul
Winners Round
G Winner A v Cuchullains 02-Jul
H Winner C v Ballincollig 02-Jul

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 Hurling P2A Championship
Round 1
D Youghal v Shandrum Shandrum
Loser Round
E Bishopstown v Cobh 02-Jul
F Blarney v Loser D 02-Jul
Winners Round
G Carrigtwohill v Whitechurch 02-Jul
H Carrigaline v Winner D 02-Jul

April Rebel Og Award for Handball

MUIREANN O’BRIEN from Kilworth and Celine Kelleher from Boherbue who won the Girls U15 All-Ireland doubles handball title are the April winners of the Rebel Óg Monthly Awards, sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports, with the Evening Echo and RedFM as media partners.

Celine started playing handball when she was nine years of age in Boherbue handball club. Celine’s trainers are Danny Linehan, Kieran O’Connor and Shane Flynn.

It is a very active club, with many boys but only three other girls – her sister Carmel Kelleher, Edel Murphy and Aoidhbe Ducey. Together the four girls won the Féile Division 3 handball competition last summer.

The club trains children in all age categories, the girls training with the boys. Celine also plays football for Araglen Desmond Buí. Fourteen-year-old Celine attends Boherbue Comprehensive school.

Muireann has been playing with Kilworth Handball Club since she was eight years of age. She plays with clubmates Samantha O’Donnell, Ellen Murphy and Anna Dunne.

It is mainly a 40 by 20 club with 14 All-Ireland medals to its name over the years.

Muireann has been on the county panel for a few years and has competed at inter-county level.

When the players to represent Cork in girls and boys juvenile championship 2018 were finalised last December, the partnership chosen for the Girls U15 doubles was Muireann and Celine.

Because the girls are living a good distance from one another, a lot of training, coaching and travel lay ahead as they set out to prepare for the task confronting them.

With the help of club members, parents and those overseeing the training and coaching of Cork juveniles they put in a lot of hard work, which resulted in a huge improvement in their play. In particular, their display against a highly fancied Tyrone pair in the All-Ireland semi-final clearly showed that hard work, commitment and dedication pays off.

That win over Tyrone greatly boosted their confidence as they prepared for a clash with Roscommon in the final at Kingscourt. The preparation they did during the championship campaign was again very evident in the final as they put in a flawless display running out convincing winners to be crowned All-Ireland U15 champions.

U15 County Premier Hurling Championship

Feile Peile Corcaigh 2018

After a big day of Football, Rebel Og can now announced details of our Semi-finals and finals on Monday.

Premier Semi-Finals Monday 7th May in Togher.@ 4:15pm

A. St.Finbarrs  v Nemo Rangers

B. Douglas v Glanmire

Premier Final @5:45

Winners of A v Winners of B will take place at

 

The ‘A’ Semi-finals will also take place in Togher on Monday @ 3:30pm with

1. Kilavullen v Ibane Gaels

2. Ballinora v Kiltha Og

‘A’ Final at 5:00pm

Winners of 1 V Winners of 2

‘B’ semi-finals @Ballincollig start at 3:30pm

Z.Ballinhassig v Donoughmore

Y. Clyda v Blarney

B Final @ 4:30

Winners of Z v Winners of Y

—————————

Rebel Og have announced details of Feile Peile competition ahead of the May Bank holiday weekend.

Féile na nÓg Premier Football Competition

Group 1 ( 12 minutes a half) Venue; Bishopstown Co-ordinating club; Bishopstown

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Bishopstown v. Éire Óg St. Finbarrs v. Inniscarra
11.35 Bishopstown v. Bantry Inniscarra v. Éire Óg
12.10 Bishopstown v. St. Finbarrs Éire Óg v. Bantry
12.45 Inniscarra v. Bantry St. Finbarrs v. Éire Óg
1.20 Bishopstown v.Inniscarra St. Finbarrs v. Bantry

Group 2 ( 12 minutes a half) Venue; Ballygarvan Co-ordinating Club; Ballygarvan

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Ballygarvan v. St. Nicholas Bandon v. Carrigaline
11.35 Ballygarvan v. Bandon Carrigaline v. Douglas
12.10 St. Nicholas v. Carrigaline Bandon v. Douglas
12.45 Ballygarvan v. Carrigaline St. Nicholas v. Douglas
1.20 Ballygarvan v. Douglas St. Nicholas v. Bandon

Group 3 ( 12 minutes a half) Venue; St. Michaels Co-ordinating club; St. Michaels

Pitch 1 Pitch 2
11.00 St. Michaels v. Glenville Valley Rovers v. Ballincollig
11.35 Glenville v. Valley Rovers Ballincollig v. Nemo Rangers
12.10 St. Michaels v. Ballincollig Valley Rovers v. Nemo Rangers
12.45 St. Michaels v. Valley Rovers Glenville v. Nemo Rangers
1.20 St. Michaels v. Nemo Rangers Ballincollig v. Glenville

Group 4 ( 15 minutes a side) Venue Glanmire ( Sallybrook) Prov. Co-ordinating club; Glanmire

Pitch 1 Group A Pitch 2 Group B
11.00 Na Piarsaigh v. Cobh Mallow v. Fermoy
11.45 Cobh v. Midleton Glanmire v. Fermoy
12.30 Midleton v. Na Piarsaigh Mallow v. Glanmire
1.30 Final; Winners Group A v. Winners Group B

Semi-finals and final @ St. Finbarrs on Monday 7th May

Semi-finals

Winners Group 1 v. Winners Group 3 @ 4.15pm

Winners Group 2 v. Winners Group 4 @ 4.15pm

Final @ 5.45pm

Féile na nÓg A Football Competition

Group 1 ( 15 mins a half) Venue; Glantane Co-ordinating Club; Kilshannig

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Kilshannig v. Kilavullen Mitchelstown v. Canovee
11.50 Kilshannig v. Mitchelstown Kilavullen v. Canovee
12.40 Kilshannig v. Canovee Kilavullen v. Mitchelstown

Group 2 (12 mins a half) Venue; Aghada Co-ordinating club; Aghada

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Aghada v. Kiltha Óg Killeagh/Itas v. Carrigtwohill
11.35 Ahgada v. Carrigtwohill Killeagh/Itas v. Youghal
12.10 Carrigtwohill v. Youghal Kiltha Óg v. Killeagh/Itas
12.45. Aghada v. Youghal Kiltha Óg v. Carrigtwohill
1.20 Aghada v. Killeagh/Itas Kiltha Óg v. Youghal

Group 3 (12 mins a half) Venue; Clonakilty Co-ordinating Club; Clonakilty

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Clonakilty v. Castlehaven Ibane Gaels v. Newcestown
11.35 Clonakilty v. Newcestown Ibane Gaels v. St. Colms
12.10 Newcestown v. St. Colms Ibane Gaels v. Castlehaven
12.45 Clonakilty v. St. Colms Castlehaven v. Newcestown
1.20 Clonakilty v. Ibane Gaels Castlehaven v. St. Colms

Group 4 ( 12 mins a half) Venue; Passage Co-ordinating Club; Passage West

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Passage v. Sliabh Rua Ballinora v. Kinsale
11.35 Passage v. Kinsale Ballinora v. Kilmurry
12.10 Kinsale v. Kilmurry Ballinora v. Sliabh Rua
12.45 Passage v. Kilmurry Kinsale v. Sliabh Rua
1.20 Passage v. Ballinora Sliabh Rua v. Kilmurry

Semi-finals and final @ St. Finbarrs on Monday 7th May

Semi-finals

Winners Group 1 v. Winners Group 3 @ 3.30pm

Winners Group 2 v. Winners Group 4 @ 3.30pm

Final @ 5pm

Féile na nÓg B Football Competition

Group 1( 15 minutes a half). Venues; Dripsey GAA Grounds (near Inniscarra Graveyard) and Gleann na Laoi GAA ( Clogheen village). Inniscarra Graveyard and Gleann na Laoi GAA are on Google Maps.

Co-ordinating Club; Lee Gaels

Dripsey Gleann na Laoi ( prov.)
11.00 Lee Gaels v. Courcey Rovers Ballinhassig v. St. Vincents
11.50 Courcey Rovers v. Ilen Rovers Ahan Gaels v. St. Vincents
12.40 Lee Gaels v. Ilen Rovers Ballinhassig v. Ahan Gaels
1.45 Final; Winners Dripsey v. winners Gleann na Laoi

Group 2 ( 15 minutes a half)

Venue; Ballyhooly Co-ordinating Club; Ballycastle Gaels

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Ballycastle Gaels v. St. Catherines Clyda Rovers v. Castlelyons
11.50 St. Catherines v. Kilara Óg Castlelyons v. Erins Own
12.40 Ballycastle Gaels v. Kilara Óg Clyda Rovers v. Erins Own
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Group 3 ( 15 minutes a half)

Venue; Donoughmore Co-ordinating club; Donoughmore

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Donoughmore v. Aghinagh BK Plunketts v. Macroom
11.50 Wolfe Tones v. Aghinagh Bk Plunketts v. Naomh Aban
12.40 Donoughmore v. Wolfe Tones Macroom v. Naomh Aban
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Group 4 ( 15 minutes a half)

Venue; Whitechurch Co-ordinating Club; Whitechurch

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Whitechurch v. Grenagh Carrignavar v. Blarney
11.50 Grenagh v. Whites Cross Blarney v. Mayfield
12.40 Whitechurch v. Whites Cross Carrignavar v. Mayfield
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Monday 7th May @ Ballincollig

Semi-finals; Winner Group 1 v. Winner Group 3 @ 3.30pm

Winner Group 2 v. Winner Group 4 @ 3.30pm

Final @ 4.30pm

Fixture/Results Center will be posted here when available

Rebel Og Non-Exam League

Rebel Og Non-Exam League Fixtures have been announced. Below are full details of the draws. Also information on the Non-Exam Regulations are also posted here.

Non Exam Regulations ’18

Non Exam Hurling League Section 2 Group A

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 22 May 2018
  • 22/05
  • Ballinhassig
  • 19:30
  • Western Gaels
  • Ballinhassig
  • More
  • 01 Jun 2018
  • 01/06
  • Kinsale
  • 19:30
  • Passage West
  • Kinsale
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 01/06/2018 19:30
  • 01/06
  • Western Gaels
  • 1-16  v 1-14
  • 1-16  v 1-14
  • Tracton
  • More
  • 29/05/2018 19:30
  • 29/05
  • Tracton
  • 2-18  v 1-13
  • 2-18  v 1-13
  • Passage West
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Ballinhassig
  • 1-16  v 2-19
  • 1-16  v 2-19
  • Tracton
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Western Gaels
  • 6-18  v 4-13
  • 6-18  v 4-13
  • Kinsale
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Kinsale
  • 0-13  v 4-18
  • 0-13  v 4-18
  • Ballinhassig
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Passage West
  • 2-18  v 0-15
  • 2-18  v 0-15
  • Western Gaels
  • More
  • 03/05/2018 19:30
  • 03/05
  • Passage West
  • 4-10  v 1-13
  • 4-10  v 1-13
  • Ballinhassig
  • More
  • 03/05/2018 19:30
  • 03/05
  • Tracton
  • 1-19  v 0-6
  • 1-19  v 0-6
  • Kinsale
  • More

Non Exam Hurling Section 2 Group B

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 18 May 2018
  • 18/05
  • Ballinora
  • 19:30
  • Ahan Gaels
  • Ballinora
  • More
  • 25 May 2018
  • 25/05
  • Ballygarvan
  • 19:30
  • Ballinora
  • Ballygarvan
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Ahan Gaels
  • 0-9  v 4-6
  • 0-9  v 4-6
  • Bandon
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Ballygarvan
  • 1-11  v 2-12
  • 1-11  v 2-12
  • Bandon
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Bandon
  • 5-19  v 2-5
  • 5-19  v 2-5
  • Ballinora
  • More
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Ahan Gaels
  • 2-6  v 4-16
  • 2-6  v 4-16
  • Ballygarvan
  • More

Non Exam Hurling Section 2 Group C

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 25 May 2018
  • 25/05
  • Ballygiblin
  • 19:30
  • Liscarroll/Churchtown Gaels
  • Ballygiblin
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Whitechurch
  • 1-17  v 1-5
  • 1-17  v 1-5
  • Ballygiblin
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Liscarroll/Churchtown Gaels
  • 4-17  v 1-7
  • 4-17  v 1-7
  • Whitechurch
  • More

Non Exam Hurling Section 2 Group D

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Kiltha Og
  • 3-15  v 1-11
  • 3-15  v 1-11
  • Erins Own
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Youghal
  • 1-13  v 1-13
  • 1-13  v 1-13
  • Cobh
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Erins Own
  • 1-11  v 0-17
  • 1-11  v 0-17
  • Youghal
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Kiltha Og
  • 1-12  v 2-10
  • 1-12  v 2-10
  • Cobh
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Youghal
  • 3-10  v 2-16
  • 3-10  v 2-16
  • Kiltha Og
  • More
  • 10/05/2018 20:00
  • 10/05
  • Cobh
  • 0-12  v 0-8
  • 0-12  v 0-8
  • Erins Own
  • More

Non Exam League Football Premier Group 3

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 05/06/2018 19:30
  • 05/06
  • Bishopstown
  • 2-11  v 3-6
  • 2-11  v 3-6
  • St Michaels
  • More
  • 05/06/2018 19:30
  • 05/06
  • Nemo Rangers
  • 1-14  v 2-9
  • 1-14  v 2-9
  • St Finbarrs
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Bishopstown
  • 6-11  v 1-13
  • 6-11  v 1-13
  • Carrigaline
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • St Michaels
  • 6-19  v 1-9
  • 6-19  v 1-9
  • Nemo Rangers
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Carrigaline
  • 0-11  v 5-9
  • 0-11  v 5-9
  • St Michaels
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • St Finbarrs
  • 4-17  v 6-7
  • 4-17  v 6-7
  • Bishopstown
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Carrigaline
  • 4-16  v 7-7
  • 4-16  v 7-7
  • Nemo Rangers
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • St Michaels
  • 8-13  v 0-9
  • 8-13  v 0-9
  • St Finbarrs
  • More
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Nemo Rangers
  • 0-12  v 0-7
  • 0-12  v 0-7
  • Bishopstown
  • More
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • St Finbarrs
  • 6-14  v 1-6
  • 6-14  v 1-6
  • Carrigaline
  • More

Non Exam League Football Group A1

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Bantry Blues
  •  
  • Castlehaven
  • Conceded by Bantry Blues
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Clonakilty
  • 5-11  v 1-11
  • 5-11  v 1-11
  • O Donovan Rossa
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Clonakilty
  • 2-17  v 3-13
  • 2-17  v 3-13
  • Castlehaven
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • O Donovan Rossa
  •  
  • Bantry Blues
  • Conceded by Bantry Blues
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Bantry Blues
  • 1-7  v 5-14
  • 1-7  v 5-14
  • Clonakilty
  • More
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Castlehaven
  • 1-19  v 3-4
  • 1-19  v 3-4
  • O Donovan Rossa
  • More

Non Exam League Football Group A2

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 22 May 2018
  • 22/05
  • Kinsale
  • 19:30
  • Aghada
  • Kinsale
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Bandon
  • 5-9  v 4-7
  • 5-9  v 4-7
  • Passage West
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Aghada
  • 1-13  v 2-8
  • 1-13  v 2-8
  • Passage West
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Kinsale
  • 2-3  v 3-15
  • 2-3  v 3-15
  • Bandon
  • More
  • 09/05/2018 19:30
  • 09/05
  • Aghada
  • 2-7  v 3-14
  • 2-7  v 3-14
  • Bandon
  • More
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Passage West
  • 7-9  v 4-7
  • 7-9  v 4-7
  • Kinsale
  • More

Non Exam League Football Group A3

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 25 May 2018
  • 25/05
  • BK Plunketts
  • 19:30
  • Buttevant
  • Knocknagree
  • More
  • 05 Jun 2018
  • 05/06
  • Macroom
  • 19:30
  • Buttevant
  • Macroom
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 05/06/2018 19:30
  • 05/06
  • Canovee
  • 2-20  v 0-11
  • 2-20  v 0-11
  • BK Plunketts
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Canovee
  • 8-12  v 2-8
  • 8-12  v 2-8
  • Macroom
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • BK Plunketts
  •  
  • Macroom
  • Conceded by Macroom
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Buttevant
  • 12-12  v 6-12
  • 12-12  v 6-12
  • Canovee
  • More

Non Exam League Football Premier Group 2

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 08 May 2018
  • 08/05
  • Midleton
  • 19:30
  • Cobh
  • Midleton
  • More
  • 11 May 2018
  • 11/05
  • St Nicholas
  • 19:30
  • Midleton
  • St Nicks
  • More
  • 15 May 2018
  • 15/05
  • Glanmire
  • 19:30
  • Midleton
  • Glanmire
  • More
  • 05 Jun 2018
  • 05/06
  • Midleton
  • 19:30
  • Douglas
  • Midleton
  • More
  • 05 Jun 2018
  • 05/06
  • Glanmire
  • 19:30
  • St Nicholas
  • Glanmire
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 01/06/2018 19:30
  • 01/06
  • Douglas
  • 4-13  v 1-9
  • 4-13  v 1-9
  • Cobh
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Cobh
  • 3-10  v 2-9
  • 3-10  v 2-9
  • Glanmire
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • St Nicholas
  • 2-9  v 9-15
  • 2-9  v 9-15
  • Douglas
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Cobh
  • 4-8  v 3-6
  • 4-8  v 3-6
  • St Nicholas
  • More
  • 09/05/2018 19:00
  • 09/05
  • Douglas
  •  
  • Glanmire
  • Conceded by Glanmire
  • More

Non Exam League Football Premier Group 4

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Ballincollig
  • 1-14  v 4-13
  • 1-14  v 4-13
  • Eire Og
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Liscarroll/Churchtown Gaels
  • 4-11  v 2-16
  • 4-11  v 2-16
  • Kilshannig
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Kilshannig
  • 6-20  v 2-8
  • 6-20  v 2-8
  • Ballincollig
  • Not Played
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Liscarroll/Churchtown Gaels
  • 2-12  v 2-10
  • 2-12  v 2-10
  • Eire Og
  • More
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Ballincollig
  • 5-16  v 2-9
  • 5-16  v 2-9
  • Liscarroll/Churchtown Gaels
  • More
  • 07/05/2018 18:30
  • 07/05
  • Eire Og
  • 1-6  v 2-14
  • 1-6  v 2-14
  • Kilshannig
  • More

Non Exam League Football Section B1

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment

Non Exam League Football Section B2

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment

Non Exam League Football Premier Group 1

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Carbery Rangers
  • 7-13  v 1-3
  • 7-13  v 1-3
  • Ilen Rovers
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Valley Rovers
  • 0-9  v 5-18
  • 0-9  v 5-18
  • Sam Maguires
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Ilen Rovers
  • 2-10  v 1-13
  • 2-10  v 1-13
  • Valley Rovers
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Sam Maguires
  • 1-12  v 2-9
  • 1-12  v 2-9
  • Carbery Rangers
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Ilen Rovers
  • 1-14  v 4-9
  • 1-14  v 4-9
  • Sam Maguires
  • More
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Valley Rovers
  • 4-6  v 4-10
  • 4-6  v 4-10
  • Carbery Rangers
  • More

Non Exam Premier Hurling Group 1

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Courcey Rovers
  • 7-19  v 5-22
  • 7-19  v 5-22
  • Ballincollig
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Valley Rovers
  • 1-9  v 5-17
  • 1-9  v 5-17
  • Douglas
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Douglas
  • 0-15  v 3-12
  • 0-15  v 3-12
  • Courcey Rovers
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Valley Rovers
  • 2-9  v 5-13
  • 2-9  v 5-13
  • Ballincollig
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Ballincollig
  • 3-16  v 3-12
  • 3-16  v 3-12
  • Douglas
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Courcey Rovers
  • 2-20  v 3-13
  • 2-20  v 3-13
  • Valley Rovers
  • More