Update on Premier U16 Hurling Championship

As most of the Round 1 games have taken place, Rebel Og are now looking to what happens next in 2018 U16 Championship.

The Results as of Friday afternoon, are as follows

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship:   Blackrock   1-12, Midleton  1-18;  Douglas  2-9, Kiltha Og  0-8;  Ibane Gaels  2-13, St Finbarrs  1-9;  Glen Rovers  2-14, Sarsfield  0-11;

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship:   Ballincollig  4-15, Bandon  0-6;  Killeagh/Itas  5-20, Valley Rovers  6-17;  Cuchullans  3-17, Inniscarra  2-10;

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Championship:   Bishopstown  0-6, Carrigtwohill  5-16;  Whitechurch  6-12, Cobh  5-8;  Blarney  0-12, Carrigaline  2-11;

The winners of all the above games will now have two more games as they will head into the ‘Winners Round’ where they will play off for a place in the County Semi-Final and the losers of this game will go into Q-Finals of the championship.

The teams that were beaten in the first round are now in the final chance round as a defeat will mean that they will exit the competition while a victory will keep their season moving and get them a place in the Q-Finals.

Below we have the draw for the next rounds of games. Check out where your club now stands.

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship
Loser Round
E Kiltha Og v Sarsfields 02-Jul
F Blackrock v St Finbarrs 02-Jul
Winners Round
G Douglas v Glen Rovers 02-Jul
H Midleton v Ibane Gaels 02-Jul

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship
  Round 1
A Killeagh/Ita’s v Valley Rovers 09-May
C Fermoy v St Colmans Fermoy 04-May 7.00 pm
Loser Round
E Loser A v Inniscarra 02-Jul
F Loser C v Bandon 02-Jul
Winners Round
G Winner A v Cuchullains 02-Jul
H Winner C v Ballincollig 02-Jul

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 Hurling P2A Championship
Round 1
D Youghal v Shandrum Shandrum
Loser Round
E Bishopstown v Cobh 02-Jul
F Blarney v Loser D 02-Jul
Winners Round
G Carrigtwohill v Whitechurch 02-Jul
H Carrigaline v Winner D 02-Jul

April Rebel Og Award for Handball

MUIREANN O’BRIEN from Kilworth and Celine Kelleher from Boherbue who won the Girls U15 All-Ireland doubles handball title are the April winners of the Rebel Óg Monthly Awards, sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports, with the Evening Echo and RedFM as media partners.

Celine started playing handball when she was nine years of age in Boherbue handball club. Celine’s trainers are Danny Linehan, Kieran O’Connor and Shane Flynn.

It is a very active club, with many boys but only three other girls – her sister Carmel Kelleher, Edel Murphy and Aoidhbe Ducey. Together the four girls won the Féile Division 3 handball competition last summer.

The club trains children in all age categories, the girls training with the boys. Celine also plays football for Araglen Desmond Buí. Fourteen-year-old Celine attends Boherbue Comprehensive school.

Muireann has been playing with Kilworth Handball Club since she was eight years of age. She plays with clubmates Samantha O’Donnell, Ellen Murphy and Anna Dunne.

It is mainly a 40 by 20 club with 14 All-Ireland medals to its name over the years.

Muireann has been on the county panel for a few years and has competed at inter-county level.

When the players to represent Cork in girls and boys juvenile championship 2018 were finalised last December, the partnership chosen for the Girls U15 doubles was Muireann and Celine.

Because the girls are living a good distance from one another, a lot of training, coaching and travel lay ahead as they set out to prepare for the task confronting them.

With the help of club members, parents and those overseeing the training and coaching of Cork juveniles they put in a lot of hard work, which resulted in a huge improvement in their play. In particular, their display against a highly fancied Tyrone pair in the All-Ireland semi-final clearly showed that hard work, commitment and dedication pays off.

That win over Tyrone greatly boosted their confidence as they prepared for a clash with Roscommon in the final at Kingscourt. The preparation they did during the championship campaign was again very evident in the final as they put in a flawless display running out convincing winners to be crowned All-Ireland U15 champions.

U15 County Premier Hurling Championship

Feile Peile Corcaigh 2018

After a big day of Football, Rebel Og can now announced details of our Semi-finals and finals on Monday.

Premier Semi-Finals Monday 7th May in Togher.@ 4:15pm

A. St.Finbarrs  v Nemo Rangers

B. Douglas v Glanmire

Premier Final @5:45

Winners of A v Winners of B will take place at

 

The ‘A’ Semi-finals will also take place in Togher on Monday @ 3:30pm with

1. Kilavullen v Ibane Gaels

2. Ballinora v Kiltha Og

‘A’ Final at 5:00pm

Winners of 1 V Winners of 2

‘B’ semi-finals @Ballincollig start at 3:30pm

Z.Ballinhassig v Donoughmore

Y. Clyda v Blarney

B Final @ 4:30

Winners of Z v Winners of Y

—————————

Rebel Og have announced details of Feile Peile competition ahead of the May Bank holiday weekend.

Féile na nÓg Premier Football Competition

Group 1 ( 12 minutes a half) Venue; Bishopstown Co-ordinating club; Bishopstown

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Bishopstown v. Éire Óg St. Finbarrs v. Inniscarra
11.35 Bishopstown v. Bantry Inniscarra v. Éire Óg
12.10 Bishopstown v. St. Finbarrs Éire Óg v. Bantry
12.45 Inniscarra v. Bantry St. Finbarrs v. Éire Óg
1.20 Bishopstown v.Inniscarra St. Finbarrs v. Bantry

Group 2 ( 12 minutes a half) Venue; Ballygarvan Co-ordinating Club; Ballygarvan

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Ballygarvan v. St. Nicholas Bandon v. Carrigaline
11.35 Ballygarvan v. Bandon Carrigaline v. Douglas
12.10 St. Nicholas v. Carrigaline Bandon v. Douglas
12.45 Ballygarvan v. Carrigaline St. Nicholas v. Douglas
1.20 Ballygarvan v. Douglas St. Nicholas v. Bandon

Group 3 ( 12 minutes a half) Venue; St. Michaels Co-ordinating club; St. Michaels

Pitch 1 Pitch 2
11.00 St. Michaels v. Glenville Valley Rovers v. Ballincollig
11.35 Glenville v. Valley Rovers Ballincollig v. Nemo Rangers
12.10 St. Michaels v. Ballincollig Valley Rovers v. Nemo Rangers
12.45 St. Michaels v. Valley Rovers Glenville v. Nemo Rangers
1.20 St. Michaels v. Nemo Rangers Ballincollig v. Glenville

Group 4 ( 15 minutes a side) Venue Glanmire ( Sallybrook) Prov. Co-ordinating club; Glanmire

Pitch 1 Group A Pitch 2 Group B
11.00 Na Piarsaigh v. Cobh Mallow v. Fermoy
11.45 Cobh v. Midleton Glanmire v. Fermoy
12.30 Midleton v. Na Piarsaigh Mallow v. Glanmire
1.30 Final; Winners Group A v. Winners Group B

Semi-finals and final @ St. Finbarrs on Monday 7th May

Semi-finals

Winners Group 1 v. Winners Group 3 @ 4.15pm

Winners Group 2 v. Winners Group 4 @ 4.15pm

Final @ 5.45pm

Féile na nÓg A Football Competition

Group 1 ( 15 mins a half) Venue; Glantane Co-ordinating Club; Kilshannig

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Kilshannig v. Kilavullen Mitchelstown v. Canovee
11.50 Kilshannig v. Mitchelstown Kilavullen v. Canovee
12.40 Kilshannig v. Canovee Kilavullen v. Mitchelstown

Group 2 (12 mins a half) Venue; Aghada Co-ordinating club; Aghada

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Aghada v. Kiltha Óg Killeagh/Itas v. Carrigtwohill
11.35 Ahgada v. Carrigtwohill Killeagh/Itas v. Youghal
12.10 Carrigtwohill v. Youghal Kiltha Óg v. Killeagh/Itas
12.45. Aghada v. Youghal Kiltha Óg v. Carrigtwohill
1.20 Aghada v. Killeagh/Itas Kiltha Óg v. Youghal

Group 3 (12 mins a half) Venue; Clonakilty Co-ordinating Club; Clonakilty

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Clonakilty v. Castlehaven Ibane Gaels v. Newcestown
11.35 Clonakilty v. Newcestown Ibane Gaels v. St. Colms
12.10 Newcestown v. St. Colms Ibane Gaels v. Castlehaven
12.45 Clonakilty v. St. Colms Castlehaven v. Newcestown
1.20 Clonakilty v. Ibane Gaels Castlehaven v. St. Colms

Group 4 ( 12 mins a half) Venue; Passage Co-ordinating Club; Passage West

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Passage v. Sliabh Rua Ballinora v. Kinsale
11.35 Passage v. Kinsale Ballinora v. Kilmurry
12.10 Kinsale v. Kilmurry Ballinora v. Sliabh Rua
12.45 Passage v. Kilmurry Kinsale v. Sliabh Rua
1.20 Passage v. Ballinora Sliabh Rua v. Kilmurry

Semi-finals and final @ St. Finbarrs on Monday 7th May

Semi-finals

Winners Group 1 v. Winners Group 3 @ 3.30pm

Winners Group 2 v. Winners Group 4 @ 3.30pm

Final @ 5pm

Féile na nÓg B Football Competition

Group 1( 15 minutes a half). Venues; Dripsey GAA Grounds (near Inniscarra Graveyard) and Gleann na Laoi GAA ( Clogheen village). Inniscarra Graveyard and Gleann na Laoi GAA are on Google Maps.

Co-ordinating Club; Lee Gaels

Dripsey Gleann na Laoi ( prov.)
11.00 Lee Gaels v. Courcey Rovers Ballinhassig v. St. Vincents
11.50 Courcey Rovers v. Ilen Rovers Ahan Gaels v. St. Vincents
12.40 Lee Gaels v. Ilen Rovers Ballinhassig v. Ahan Gaels
1.45 Final; Winners Dripsey v. winners Gleann na Laoi

Group 2 ( 15 minutes a half)

Venue; Ballyhooly Co-ordinating Club; Ballycastle Gaels

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Ballycastle Gaels v. St. Catherines Clyda Rovers v. Castlelyons
11.50 St. Catherines v. Kilara Óg Castlelyons v. Erins Own
12.40 Ballycastle Gaels v. Kilara Óg Clyda Rovers v. Erins Own
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Group 3 ( 15 minutes a half)

Venue; Donoughmore Co-ordinating club; Donoughmore

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Donoughmore v. Aghinagh BK Plunketts v. Macroom
11.50 Wolfe Tones v. Aghinagh Bk Plunketts v. Naomh Aban
12.40 Donoughmore v. Wolfe Tones Macroom v. Naomh Aban
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Group 4 ( 15 minutes a half)

Venue; Whitechurch Co-ordinating Club; Whitechurch

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Whitechurch v. Grenagh Carrignavar v. Blarney
11.50 Grenagh v. Whites Cross Blarney v. Mayfield
12.40 Whitechurch v. Whites Cross Carrignavar v. Mayfield
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Monday 7th May @ Ballincollig

Semi-finals; Winner Group 1 v. Winner Group 3 @ 3.30pm

Winner Group 2 v. Winner Group 4 @ 3.30pm

Final @ 4.30pm

Fixture/Results Center will be posted here when available

Rebel Og Non-Exam League

Rebel Og Non-Exam League Fixtures have been announced. Below are full details of the draws. Also information on the Non-Exam Regulations are also posted here.

Non Exam Regulations ’18

Non Exam Hurling League Section 2 Group A

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 22 May 2018
  • 22/05
  • Ballinhassig
  • 19:30
  • Western Gaels
  • Ballinhassig
  • More
  • 01 Jun 2018
  • 01/06
  • Kinsale
  • 19:30
  • Passage West
  • Kinsale
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 03/05/2018 19:30
  • 03/05
  • Tracton
  • 1-19  v 0-6
  • 1-19  v 0-6
  • Kinsale
  • More
  • 03/05/2018 19:30
  • 03/05
  • Passage West
  • 4-10  v 1-13
  • 4-10  v 1-13
  • Ballinhassig
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Passage West
  • 2-18  v 0-15
  • 2-18  v 0-15
  • Western Gaels
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Kinsale
  • 0-13  v 4-18
  • 0-13  v 4-18
  • Ballinhassig
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Western Gaels
  • 6-18  v 4-13
  • 6-18  v 4-13
  • Kinsale
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Ballinhassig
  • 1-16  v 2-19
  • 1-16  v 2-19
  • Tracton
  • More
  • 29/05/2018 19:30
  • 29/05
  • Tracton
  • 2-18  v 1-13
  • 2-18  v 1-13
  • Passage West
  • More
  • 01/06/2018 19:30
  • 01/06
  • Western Gaels
  • 1-16  v 1-14
  • 1-16  v 1-14
  • Tracton
  • More

Non Exam Hurling Section 2 Group B

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 18 May 2018
  • 18/05
  • Ballinora
  • 19:30
  • Ahan Gaels
  • Ballinora
  • More
  • 25 May 2018
  • 25/05
  • Ballygarvan
  • 19:30
  • Ballinora
  • Ballygarvan
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Ahan Gaels
  • 2-6  v 4-16
  • 2-6  v 4-16
  • Ballygarvan
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Bandon
  • 5-19  v 2-5
  • 5-19  v 2-5
  • Ballinora
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Ballygarvan
  • 1-11  v 2-12
  • 1-11  v 2-12
  • Bandon
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Ahan Gaels
  • 0-9  v 4-6
  • 0-9  v 4-6
  • Bandon
  • More

Non Exam Hurling Section 2 Group C

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 25 May 2018
  • 25/05
  • Ballygiblin
  • 19:30
  • Liscarroll/Churchtown
  • Ballygiblin
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Liscarroll/Churchtown
  • 4-17  v 1-7
  • 4-17  v 1-7
  • Whitechurch
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Whitechurch
  • 1-17  v 1-5
  • 1-17  v 1-5
  • Ballygiblin
  • More

Non Exam Hurling Section 2 Group D

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 10/05/2018 20:00
  • 10/05
  • Cobh
  • 0-12  v 0-8
  • 0-12  v 0-8
  • Erins Own
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Youghal
  • 3-10  v 2-16
  • 3-10  v 2-16
  • Kiltha Og
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Kiltha Og
  • 1-12  v 2-10
  • 1-12  v 2-10
  • Cobh
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Erins Own
  • 1-11  v 0-17
  • 1-11  v 0-17
  • Youghal
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Youghal
  • 1-13  v 1-13
  • 1-13  v 1-13
  • Cobh
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Kiltha Og
  • 3-15  v 1-11
  • 3-15  v 1-11
  • Erins Own
  • More

Non Exam League Football Premier Group 3

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • St Finbarrs
  • 6-14  v 1-6
  • 6-14  v 1-6
  • Carrigaline
  • More
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Nemo Rangers
  • 0-12  v 0-7
  • 0-12  v 0-7
  • Bishopstown
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • St Michaels
  • 8-13  v 0-9
  • 8-13  v 0-9
  • St Finbarrs
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Carrigaline
  • 4-16  v 7-7
  • 4-16  v 7-7
  • Nemo Rangers
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • St Finbarrs
  • 4-17  v 6-7
  • 4-17  v 6-7
  • Bishopstown
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Carrigaline
  • 0-11  v 5-9
  • 0-11  v 5-9
  • St Michaels
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • St Michaels
  • 6-19  v 1-9
  • 6-19  v 1-9
  • Nemo Rangers
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Bishopstown
  • 6-11  v 1-13
  • 6-11  v 1-13
  • Carrigaline
  • More
  • 05/06/2018 19:30
  • 05/06
  • Nemo Rangers
  • 1-14  v 2-9
  • 1-14  v 2-9
  • St Finbarrs
  • More
  • 05/06/2018 19:30
  • 05/06
  • Bishopstown
  • 2-11  v 3-6
  • 2-11  v 3-6
  • St Michaels
  • More

Non Exam League Football Group A1

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Castlehaven
  • 1-19  v 3-4
  • 1-19  v 3-4
  • O Donovan Rossa
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Bantry Blues
  • 1-7  v 5-14
  • 1-7  v 5-14
  • Clonakilty
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • O Donovan Rossa
  •  
  • Bantry Blues
  • conceded by bantry blues
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Clonakilty
  • 2-17  v 3-13
  • 2-17  v 3-13
  • Castlehaven
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Clonakilty
  • 5-11  v 1-11
  • 5-11  v 1-11
  • O Donovan Rossa
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Bantry Blues
  •  
  • Castlehaven
  • conceded by bantry blues
  • More

Non Exam League Football Group A2

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 22 May 2018
  • 22/05
  • Kinsale
  • 19:30
  • Aghada
  • Kinsale
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Passage West
  • 7-9  v 4-7
  • 7-9  v 4-7
  • Kinsale
  • More
  • 09/05/2018 19:30
  • 09/05
  • Aghada
  • 2-7  v 3-14
  • 2-7  v 3-14
  • Bandon
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Kinsale
  • 2-3  v 3-15
  • 2-3  v 3-15
  • Bandon
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Aghada
  • 1-13  v 2-8
  • 1-13  v 2-8
  • Passage West
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Bandon
  • 5-9  v 4-7
  • 5-9  v 4-7
  • Passage West
  • More

Non Exam League Football Group A3

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 25 May 2018
  • 25/05
  • BK Plunketts
  • 19:30
  • Buttevant
  • Knocknagree
  • More
  • 05 Jun 2018
  • 05/06
  • Macroom
  • 19:30
  • Buttevant
  • Macroom
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Buttevant
  • 12-12  v 6-12
  • 12-12  v 6-12
  • Canovee
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • BK Plunketts
  •  
  • Macroom
  • conceded by macroom
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Canovee
  • 8-12  v 2-8
  • 8-12  v 2-8
  • Macroom
  • More
  • 05/06/2018 19:30
  • 05/06
  • Canovee
  • 2-20  v 0-11
  • 2-20  v 0-11
  • BK Plunketts
  • More

Non Exam League Football Premier Group 2

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 08 May 2018
  • 08/05
  • Midleton
  • 19:30
  • Cobh
  • Midleton
  • More
  • 11 May 2018
  • 11/05
  • St Nicholas
  • 19:30
  • Midleton
  • St Nicks
  • More
  • 15 May 2018
  • 15/05
  • Glanmire
  • 19:30
  • Midleton
  • Glanmire
  • More
  • 05 Jun 2018
  • 05/06
  • Glanmire
  • 19:30
  • St Nicholas
  • Glanmire
  • More
  • 05 Jun 2018
  • 05/06
  • Midleton
  • 19:30
  • Douglas
  • Midleton
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 09/05/2018 19:00
  • 09/05
  • Douglas
  •  
  • Glanmire
  • conceded by glanmire
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Cobh
  • 4-8  v 3-6
  • 4-8  v 3-6
  • St Nicholas
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • St Nicholas
  • 2-9  v 9-15
  • 2-9  v 9-15
  • Douglas
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Cobh
  • 3-10  v 2-9
  • 3-10  v 2-9
  • Glanmire
  • More
  • 01/06/2018 19:30
  • 01/06
  • Douglas
  • 4-13  v 1-9
  • 4-13  v 1-9
  • Cobh
  • More

Non Exam League Football Premier Group 4

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 07/05/2018 18:30
  • 07/05
  • Eire Og
  • 1-6  v 2-14
  • 1-6  v 2-14
  • Kilshannig
  • More
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Ballincollig
  • 5-16  v 2-9
  • 5-16  v 2-9
  • Liscarroll/Churchtown
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Liscarroll/Churchtown
  • 2-12  v 2-10
  • 2-12  v 2-10
  • Eire Og
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Kilshannig
  • 6-20  v 2-8
  • 6-20  v 2-8
  • Ballincollig
  • not played
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Liscarroll/Churchtown
  • 4-11  v 2-16
  • 4-11  v 2-16
  • Kilshannig
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Ballincollig
  • 1-14  v 4-13
  • 1-14  v 4-13
  • Eire Og
  • More

Non Exam League Football Section B1

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment

Non Exam League Football Section B2

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment

Non Exam League Football Premier Group 1

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 08/05/2018 19:30
  • 08/05
  • Valley Rovers
  • 4-6  v 4-10
  • 4-6  v 4-10
  • Carbery Rangers
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Ilen Rovers
  • 1-14  v 4-9
  • 1-14  v 4-9
  • Sam Maguires
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Sam Maguires
  • 1-12  v 2-9
  • 1-12  v 2-9
  • Carbery Rangers
  • More
  • 15/05/2018 19:30
  • 15/05
  • Ilen Rovers
  • 2-10  v 1-13
  • 2-10  v 1-13
  • Valley Rovers
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Valley Rovers
  • 0-9  v 5-18
  • 0-9  v 5-18
  • Sam Maguires
  • More
  • 22/05/2018 19:30
  • 22/05
  • Carbery Rangers
  • 7-13  v 1-3
  • 7-13  v 1-3
  • Ilen Rovers
  • More

Non Exam Premier Hurling Group 1

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Courcey Rovers
  • 2-20  v 3-13
  • 2-20  v 3-13
  • Valley Rovers
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Ballincollig
  • 3-16  v 3-12
  • 3-16  v 3-12
  • Douglas
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Valley Rovers
  • 2-9  v 5-13
  • 2-9  v 5-13
  • Ballincollig
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Douglas
  • 0-15  v 3-12
  • 0-15  v 3-12
  • Courcey Rovers
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Valley Rovers
  • 1-9  v 5-17
  • 1-9  v 5-17
  • Douglas
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Courcey Rovers
  • 7-19  v 5-22
  • 7-19  v 5-22
  • Ballincollig
  • More

Non Exam Premier Hurling Group 2

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 11 May 2018
  • 11/05
  • St Finbarrs
  • 19:30
  • Killeagh/Itas
  • St Finbarrs
  • More
  • 18 May 2018
  • 18/05
  • Bishopstown
  • 19:30
  • Killeagh/Itas
  • Bishopstown
  • More
  • 25 May 2018
  • 25/05
  • St Finbarrs
  • 19:30
  • Midleton
  • St Finbarrs
  • More
  • 01 Jun 2018
  • 01/06
  • Midleton
  • 19:30
  • Bishopstown
  • Midleton
  • More
  • 01 Jun 2018
  • 01/06
  • Sarsfields
  • 19:30
  • St Finbarrs
  • Sarsfields
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 04/05/2018 19:30
  • 04/05
  • Killeagh/Itas
  • 0-8  v 4-20
  • 0-8  v 4-20
  • Midleton
  • More
  • 04/05/2018 19:30
  • 04/05
  • Bishopstown
  • 2-14  v 3-20
  • 2-14  v 3-20
  • St Finbarrs
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Sarsfields
  • 3-16  v 1-11
  • 3-16  v 1-11
  • Bishopstown
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Midleton
  • 2-16  v 0-8
  • 2-16  v 0-8
  • Sarsfields
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Killeagh/Itas
  • 0-9  v 2-21
  • 0-9  v 2-21
  • Sarsfields
  • More

Non Exam Premier Hurling Group 3

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 01 Jun 2018
  • 01/06
  • Glen Rovers
  • 19:30
  • Mallow
  • Glen Rovers
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 04/05/2018 19:30
  • 04/05
  • Shandrum
  • 3-19  v 1-11
  • 3-19  v 1-11
  • Glen Rovers
  • More
  • 04/05/2018 19:30
  • 04/05
  • Inniscarra
  • 1-22  v 1-7
  • 1-22  v 1-7
  • Eire Og
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Inniscarra
  • 1-18  v 1-9
  • 1-18  v 1-9
  • Mallow
  • More
  • 11/05/2018 19:30
  • 11/05
  • Eire Og
  • 3-13  v 2-15
  • 3-13  v 2-15
  • Shandrum
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Mallow
  • 1-15  v 2-11
  • 1-15  v 2-11
  • Eire Og
  • More
  • 18/05/2018 19:30
  • 18/05
  • Glen Rovers
  • 0-10  v 1-18
  • 0-10  v 1-18
  • Inniscarra
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Mallow
  • 2-13  v 4-11
  • 2-13  v 4-11
  • Shandrum
  • More
  • 25/05/2018 19:30
  • 25/05
  • Eire Og
  • 2-26  v 1-2
  • 2-26  v 1-2
  • Glen Rovers
  • More
  • 01/06/2018 19:30
  • 01/06
  • Shandrum
  • 2-14  v 3-20
  • 2-14  v 3-20
  • Inniscarra
  • More

Feile Skills Iomaint & Peil 2018.

On Saturday 12th of May, Rebel Og are holding a Feile Skills competitions on Saturday 12th of May which will be hosted by Rebel Og Coaching. The venue for the event will be confirmed in the coming days. 

The County final section will take place on 19th of May.

Attached below are information on the hurling skills and football skills.

Feile-na-nGael-Skillstar-Hurling

Feile-na-nÓg-Skillstar – Football

Munster U15 Hurling Inter-Regional Championship

On May 5th, the Munster U15 regional tournament will take place with four Cork side’s taken part. Cork will be represented by Cork City, Cork North, Cork East and Cork Mid-West.

All you need to know on the games are outlined below.

Group 1
Dr Morris Pk
North Tipperary
Cork City
East Waterford
Mid Clare
Coord: Dinny Maher
FIXTURES MAY 5TH
11.00am North Tipperary v Cork City
Ref: Eamon Stapleton(Limk)
11.00am East Waterford v Mid Clare
Ref:C.Doyle(Tipp)
12.30pm North Tipperary v Mid Clare
Ref: E.Stapleton(Limk)
12.30pm East Waterford v Cork City
Ref: C.Maguire (Clare
2.00pm Cork City v Mid Clare
Ref:G Howard (Tipp) C.Doyle
2.00pm East Waterford v North Tipperary
Ref: C.Maguire (Clare
Group 2
Dungarvan
East Cork
West Waterford
South/East Limerick
Coord: Barry Dunne
FIXTURES MAY 5TH
11.00am East Cork v West Waterford
Ref: K.Jordan (Tipp)
12.45pm South/East Limerick v East Cork
Ref:N.O’Toole(Wat)
2.30pm West Waterford v South/East Limerick
Ref:K.Jordan (Tipp)
Group 3
Mallow
Kerry
Mid/West Cork
South Tipperary
North Clare
Coord: Colm Crowley
FIXTURES MAY 5TH
11.00am Kerry v Mid/West Cork
Ref:J.Donnellan(Clare)
11.00am South Tipperary v North Clare
Ref:J.O’Leary(Cork)
12.30pm Kerry v North Clare
Ref:Pa O’Driscoll (Cork)
12.30pm South Tipperary v Mid/West Cork
Ref:J.Donnellan(Clare)
2.00pm Kerry v South Tipperary
Ref:J.O’Leary(Cork)
2.00pm Mid/West Cork v North Clare
Ref:Pa O’Driscoll (Cork)
Group 4
Clarecastle
North Cork
Mid Tipperary
East Clare
City/West Limerick
Coord: Peter Casey
FIXTURES MAY 5TH
11.00am North Cork v Mid Tipperary
Ref: Joe Mullins (Clare)
11.00am East Clare v City/West Limerick
Ref: M.Sexton(Limk)
12.30pm North Cork v City/West Limerick
Ref: Joe Mullins (Clare)
12.30pm East Clare v Mid Tipperary
Ref: John O’Halloran(Limk)
2.00pm Mid Tipperary v City/West Limerick
Ref: John O’Halloran(Limk)
2.00pm East Clare v North Cork
Ref: M.Sexton(Limk)

RULES

Games in Groups 1,3 & 4 are 20 minutes a side. Games in Group 2 are 30 mins

  1. Top teams in each Group qualify for semi finals.
  2. In the case of two teams finishing level the ‘head to head’ game first will decide. If a draw then least scores conceded will decide
  3. Unlimited Substitutions

FINALS MONDAY 7TH MAY 2018

@Mallow

Semi Finals

11.00am

Winner Group 1

v

Winner Group 2

Winner Group 3

v

Winner Group 4

12.30pm

Final

Plate Final

Co ord:

Kevin O’Callaghan

Feile Hurling success for St.Finbarrs

Corks’s Division 1 reps at National Feile for 2018 will be St.Finbarrs’ after their captured the ‘Dava O’Brien’ Feile hurling title after a one point win over Bride Rovers in the final on Friday night.

Played in Togher in front of a big crowd, both teams put on a wonderful display of hurling as they battled it out for a place in National Feile .

At the half point, their was just a point between the teams

As the second half commenced, both teams up their effort and battle hard for the all important scores, the ‘Barrs one point lead at the break was once again the difference at full time when they ran out winners by a single score.

Club Based U8 Blitz take place

On Saturday last, clubs across Cork hosted the first U8 blitz of the 2018 season.

The event was organised by Rebel Og Coaching under the direction of GDA Colm Crowley.

In total 24 venues hosted 113 clubs on Saturday morning, with an amazing 234 teams taking part in the day. In all, 351 games took place in Cork as the winner was participation, enjoyment and most important FUN for the U8 footballers.

Below are some tweets from different venues and mentors.

Feile na nGael Semi-Finals and Final details

Premier Hurling Semi Finals – Friday 27th April 2018

  1. Na Piarsaigh v Bride Rovers @ Togher 6.45 pm
  2. St.Finbarrs  v Ballincollig @ Togher 6.45 pm

Final  – Friday 27th April 2018

 Winner of 1 V Winner of 2 @ Togher 7.45 pm

‘A’ Hurling Semi Finals –

A Féile @ TBC

  1. Ibane Gaels/St. Colms v. Fermoy
  2. Kinsale v. Watergrasshill

Final  – 

 Winner of 1 V Winner of 2 @

‘B’ Hurling Semi Finals – Friday 27th April 2018

@ Cloughduv  @ 6:45PM

  1. Cloughduv v. St. Vincents
  2. Clyda Rovers v. Erins Own

Final  – Friday 27th April 2018

 Winner of 1 V Winner of 2 @ Cloughduv  7.45 pm

—————————————————————————–

 

After sun filled day of action on Saturday, the group stages of Rebel Og Feile hurling have taken place.

24 teams battling it out to be Cork’s rep to national Feile, we are now down to four teams in Premier secrion, 5 in ‘A’ section and 4 in ‘B’ section.

In the semi-finals of the Premier Feile Douglas will play St. Finbarrs and Bride Rovers meeting Na Piarsaigh with the winners playing off in the final later in the evening.

In the A Hurling competition with have five teams with Ibane and St. Colms set to play off on Tuesday evening.

The draw for the semi-finals breaks down as winners of Ibane Gaels/St. Colms playing Fermoy and on other side Kinsale are up against Watergrasshill.

Again the finals of the A will take place shortly after the semi-finals

In the B competition the draw for the semi-finals is as follows. Cloughduv taking on St. Vincents and Clyda Rovers drawn against Erins Own with the winners play the final straight after the semis. .

Confirmation of semi-finals and finals date, times and venues will be confirmed by the CCCC of Rebel Óg on Monday afternoon and will be announced on www.rebelog.ie after the meeting. The games will take place this weekend.

Cian O Brien

Club based mini-U8 blitzs details

On Sunday afternoon details of the first Club Mini U8 Football Blitz was announced.

Organised by Rebel Og Coaching GDA Colm Crowley, the blitzes take place on April 28th.

In total 113 clubs will enter an amazing 234 teams across 24 host venues.

Across all the pitches, there will be 351 games taking place with over 2,000 players playing.

Win for Cork Minor Footballers

By Denis Hurley
Cork 4-20 Waterford 0-5
Cork secured a Munster MFC semi-final spot with a straightforward win over Waterford at Páirc Uí Rinn this evening.
The home side were always fancied to advance and they were set on their way with a goal from Conor Corbett inside three minutes, while a second from Aodhán Ó Luasa on 10 had them 2-4 to 0-0 in front.
Ó Luasa added another point before Aaron Ryan got Waterford off the mark, but Cork continued to dominate and led by 2-13 to 0-3 at half-time.
Evan Cooke added a third goal within a minute of the restart and though the scoring rate dropped as both sides emptied their benches, the Rebels gradually eased further clear.
Seán McDonnell wrapped up the win with a fourth goal at the death, leaving them with a last-four tie against Kerry next month.
Pic: George Hatchell
Scorers for Cork: A Ó Luasa 1-5 (two frees), C Corbett, S McDonnell 1-2 each, E Cooke 1-1, D O’Sullivan 0-3, M O’Neill 0-3, D Buckley, F Cronin, E Nation, J Harte 0-1 each.
Scorers for Waterford: J Power (0-1 free), N O’Keeffe (0-2 free) 0-2 each, A Ryan 0-1 (free).
CORK: D Doody (Buttevant); D Connolly (Glanworth), D Buckley (Newcestown), C O’Donovan (Glanmire); F Cronin (Cullen), D Phelan (Aghada), E Nation (Aghada); N Hartnett (Douglas), R Lombard (Ballyhooly); H Murphy (Éire Óg), D O’Sullivan (St Finbarr’s), E Cooke (Ballincollig); S McDonnell (Mallow), A Ó Luasa (Naomh Abán), C Corbett (Clyda Rovers).
Subs: J Harte (Douglas) for Lombard, A Whelton (Castlehaven) for Murphy (both 35), M O’Neill (Buttevant) for Corbett (37), N Lordan (Ballinora) for Connolly (44), M White (Douglas) for Doody, J O’Shea (Urhan) for Nation (51).
WATERFORD: N McSweeney (Gaultier); C Foley (Ballinacourty), S Boyce (The Nire), S Lennon (Brickey Rangers); L Power (Kilgobnet), T Walsh (Rathgormack), L Fennell (Stradbally); C Browne (Brickey Rangers), J Power (Rathgormack); A Ryan (The Nire), L Walsh (The Nire), S Ronayne (Brickey Rangers); N O’Keeffe (De La Salle), M Ó Floinn (Old Parish), R Elliffe (Rathgormack).
Subs: H Griffin (Ballinameela) for Ryan (18, injured), A Behan (Kilrossanty) for Power (half-time), T Mooney (Kill) for Ronayne (40), P Fitzgerald (Kilrossanty) for Ó Floinn (50), S Walsh (The Nire) for Elliffe (53), K Taylor (St Saviour’s) for Fennell (58).
Referee: B Griffin (Kerry).

Cork Minor Football team has been announced for game vs Waterford

The Cork minor football team for tomorrow night’s Munster Championship game v Waterford in Pairc Ui Rinn has been announced as follows.

1 – Diarmuid Doody – Buttevent

2 – Dylan Connolly – Glanworth

3 – David Buckley – Newcestown

4- Cian O’Donovan – Glanmire

5 – Francis Cronin – Cullen

6 – Diarmaid Phelan ( Captain ) – Aghada

7 – Eoin Nation – Nemo Rangers

8 – Niall Hartnett – Douglas

9 – Richard Lombard – Ballyhooley

10 – Hugh Murphy – Eire Óg

11 – Dara O’Sullivan – St Finbarrs

12 – Evan Cooke – Ballincollig

13 – Sean McDonnell – Mallow

14 – Aodhán O’Luasa – Naomh Aban

15 – Conor Corbett – Clyda Rovers

Subs:

16 – Max White ( Sub goalkeeper ) – Douglas

17 – Daniel Harte – Douglas

18 – Darragh O’Shea – Valley Rovers

19 – Neil Lordan – Ballinora

20 – Joseph O’Shea – Urhan

21 – Andrew Whelton – Castlehaven

22 – Joseph Harte – Douglas

23 – Gavin Carey – Buttevent

24 – Michael O’Neill – Buttevent

Cork 2018 Kelloggs Cúl Camps Launch

On Monday 9th April 2018 in Pairc Ui Chaoimh, Cork this years Kelloggs Cúl Camps were launched.

On the evening Paudie O’Brien, Cork GDA & Cúl Camp Coordinator spoke about the increase in the numbers attending camps in Cork county each year stating that nearly every club in Cork run the annual Cúl Camp and that many of today’s senior players started their GAA career at Cúl Camps.

Its great to see so many young people taking part with almost 17,000 young children taking part last year we expect the numbers to rise again this year. “It just goes to show that the work being down at grassroots level by all the clubs in the County really does bring new players into the clubs. Its great for the young players, both boys and girls alike on the fields wearing the latest Cúl Camp gear during the summer months having fun learning our games with friends and families all taking part in our Cúl Camps” 

L-R – Shane Supple GDA, Seamie Harnedy, Patrick Collins, David Griffin, Conor Lehane (Cork Senior Hurlers) & Paudie O’Brien GDA with Daniel Garde, James Forrest, Jack Walsh,& Rian Savage players from Lisgoold & Midleton clubs at the launch of Cork Kelloggs Cúl Camps 2018 in Pairc Ui Chaoimh

It was great to see Seamie Harnedy, Patrick Collins, David Griffin & Conor Lehane, all members Cork Senior Hurling panel prersent for the launch on the night. These players all have fond memories of taking part in their own Cúl Camps, and over the last number of years have been taking time out of their busy schedules to visit the camps around the county.

Each year we see bigger numbers of young children taking part in the Kelloggs Cúl Camps and as they grow older those same children then become young coaches at the camps, under the guidance of the local club coaches and committees. The numbers of young people doing the TY foundation courses in Post Primary schools bears out that the interest is there and that during the summer these young coaches have a huge part to play in the Cúl Camps. When you add in the cost for families to take part in the camp you have a fun filled week of hurling, football, camogie, rounders, handball and lots of games to develop the skills of our national games for the players.

Rebel Og West Championship Draws 2018

At the last board meeting of Rebel Óg West, the championship draw for 2018 took place. Below are the full draw details.

REBEL ÓG WEST CHAMPIONSHIP DRAWS 2018

Minor A Football.

1. Bantry Blues V Castlehaven
2. O’Donovan Rossa V Clonakilty
3. Ibane Gaels V Bandon
4. Urhan V Bye

Minor B1 Football.

1st Round: – A) Caha Óg V Sam Maguires (2)
B) Carbery Rangers (2) V Tadgh MacCarthaigh

Quarter Finals:

1. Kilmichael V (B)
2. (A) V Kilbrittain
3. Ahan Gaels V Newcestown
4. Naomh Aban V Gabriel Óg

Minor B2 Football

1. Kilmacabea V Clann na nGael
2. Uibh Laoire V Kilmeen
3. St. Colums V Béal Átha’n Ghaorthaidh
4. Dunmanus Rovers V Castletownbere.

Under 16A Football

1. Ilen Rovers V Castlehaven
2. Owen Gaels V Clonakilty.

Under 16 B1 Football

1st Round: – A) Caha Óg V Urhan
B) Kilbrittain V Bantry Blues.

Quarter Finals

1. (B) V Newcestown
2. O’Donovan Rossa V (A)
3. Castletownbere V Sam Maguires
4. Ibane Gaels (2) V St. Colums.

Under 16 B2 Football

1st Round: – A) Beal Átha n Ghaorthaidh V Clann Na nGael
B) Western Gaels V Tadgh MacCarthaigh
C) Dunmanus Rovers V Clonakilty (2)
D) Gabriel Óg (2) V Sam Maguires (2)

Quarter Finals

1. (B) V (D)
2. (C) V Kilmeen
3. Naomh Aban V Ahan Gaels
4. (A) V Kilmacabea

Under 14A Football

1. Clonakilty V Sam Maguires
2. Newcestown V Ibane Gaels
3. Carbery Rangers V St. Colums
4. Castlehave A Bye

Under 14 B1 Football

1. Naomh Aban V Macroom
2. Owen Gaels V Clann Na nGael
3. O’Donovan Rossa V Ilen Óg
4. Tadgh MacCarthaigh V Ahan Gaels

Minor A Hurling

1. Owen Gaels V Bandon
2. Ibane Gaels V Aghabullogue
3. Cloughduv V Ahan Gaels
4. Newcestown A Bye

Minor B1 Hurling

Quarter Final: – A) Western Gaels V Kilbrittain
B) Kinsale V Kilbree

Semi-Finals:

1. (A) V Ballinhassig
2. (B) V Clonakilty

Minor B2 Hurling

Quarter Final: A) Laochra Óg V St James

Semi-Finals:

1. St Patricks V Fastnet Gaels
2. Cill Mochomog V (A)

Under 16A Hurling

Quarter Finals: A) Clonakilty V Aghabullogue
B) Kilbrittain V Cloughduv

Semi Finals:

1. (B) V Owen Gaels
2. (A) V Newcestown

Under 16 B1 Hurling

Semi-finals

1. Cill Mochomog V Ibane Gaels (2)
2. Sam Maguire V Fastnet Gaels

Under 16 B2 Hurling

Quarter Final: A) Kilbree V Ahan Gaels

Semi Finals

1. St. Patricks V (A)
2. Laochra Óg V Western Gaels.

Under 14A Hurling

1. Aghabullogue V Ahan Gaels
2. Owen Gaels V Kinsale
3. Newcestown V St. Colums
4. Ibane Gael V Bandon

Under 14 B1 Hurling

1. Sam Maguires V Fastnet Gaels
2. Bantry Blues V Ibane Gaels (2)

Note

Under 14 B2 football and hurling draws deferred until a later date.

Premier U16 Hurling Championship Draws round 1

Premier 1 U16 HC

Round 1
Douglas v Kiltha Og
Glen Rovers v Sarsfields
Blackrock v Midleton
Ibane Gaels v St Finbarrs

Premier 2 U16 HC

Round 1
Killeagh/Ita’s v Valley Rovers
Cuchullains v Inniscarra
Fermoy v St Colmans
Ballincollig v Bandon

Premier 2a U16 HC

Round 1
Bishopstown v Carrigtwohill
Whitechurch v Cobh
Blarney v Carrigaline
Youghal v Shandrum

Feile Hurling news

The following are the groups for the  County Féile Hurling competitions which will be played on Saturday 21st April. Details of the timetables and venues are to follow early next week. The semi-finals and finals of these hurling competitions will be played on Friday 27th April at venues to be arranged.

Premier
Group 1 St. Finbarrs, Valley Rovers, Lisgoold, Éire Óg, Ballygarvan, Blackrock
Group 2 Na Piarsaigh, Cobh, Sarsfields, Glen Rovers, Courcey Rovers, Douglas
Group 3 Killeagh/Itas, Carrigtwohill, Bride Rovers, Youghal, Kiltha Óg, Midleton
 Group 4 Inniscarra, Ballincollig, Bishopstown, Blarney, Shandrum, Mallow

 

“A”
Group 1 Sliabh Rua, Ballinhassig, Kinsale, Passage West, Carrigaline
Group 2 Newcestown, Ahan Gaels, St. Colms, Bandon, Ibane Gaels
Group 3 Kilavullen, Ballygiblin, Fermoy, Charleville, Ballinora
Group 4 St. Catherines, Kilara Óg, Fr. O’Neills, Watergrasshill

 

“B”
Group 1 St. Vincents, Mayfield, Carrignavar, Whitechurch, Grenagh
Group 2 Ballycastle Gaels, Clyda Rovers, Cuchullains, Liscarroll/Churchtown
Group 3 Cloughduv, Donoughmore, Clonakilty, Lee Gaels
Group 4 Erins Own, Nemo Rangers, Castlelyons, St. Colmans

Rebel Og North call off games programme on Friday, Saturday and Sunday

All Rebel Og North Matches on the weekend 6th of April have being postponed.

A decision will be made at 4pm on Sunday for the games the following days.

Please keep an eye on your emails to keep up to speed on the fixtures for this weekend.

The CCC will refix all the games called off this weekend.

Mise le meas,

Peadar MacUait
Runaí
Rebel Óg Thuaidh

Cork Minor Footballers in action

Cork Minor Footballers will open their 2018 Munster championship on Wednesday 11th of April.

Cork’s opening game will be a meeting with Waterford in Páirc Uí Rinn with a 7pm start.

Two other Q-Final clashes will take place on Wednesday night when Tipperary will play Kerry and Clare meet Limerick.

Rebel Og Premier Minor Football Championship 2018

Below are full details of the fixtures that are set to take place along with the competition results and details of the teams in each competition.

Team in Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship

Douglas, Carbery Rangers, Sam Maguires, St Michaels, Eire Og, Beara, Glanmire, Nemo Rangers

Teams in Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship

Ballincollig, Midleton, Valley Rovers, Mallow, St Finbarrs, Na Piarsaigh, Kilshannig, Carrigaline,

Teams in Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship

St Nicholas, Cobh, Granard Gaels, Bride Rovers, Owen Gaels, Ilen Rovers, Fermoy, Bishopstown,

Rebel Og Premier 1 Minor Football Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • Beara
  • 20:00
  • Nemo Rangers
  • TBC
  • More
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • Carbery Rangers
  • 20:00
  • St Michaels
  • TBC
  • More
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • Douglas
  • 20:00
  • Sam Maguires
  • TBC
  • More
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • Eire Og
  • 20:00
  • Glanmire
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 29/03/2018 19:30
  • 29/03
  • Sam Maguires
  • 3-5  v 0-9
  • 3-5  v 0-9
  • St Michaels
  • round 1
  • More
  • 31/03/2018 14:00
  • 31/03
  • Glanmire
  • 5-8  v 2-14
  • 5-8  v 2-14
  • Nemo Rangers
  • round 1
  • More
  • 31/03/2018 15:00
  • 31/03
  • Eire Og
  • 4-15  v 1-6
  • 4-15  v 1-6
  • Beara
  • round 1
  • More
  • 04/04/2018 20:00
  • 04/04
  • Douglas
  • 1-11  v 0-13
  • 1-11  v 0-13
  • Carbery Rangers
  • round 1
  • More

Rebel Og Premier 2 Minor Football Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 30 Jul 2018
  • 30/07
  • Na Piarsaigh
  • 00:00
  • Carrigaline
  • TBC
  • More
  • 31 Jul 2018
  • 31/07
  • Midleton
  • 00:00
  • Valley Rovers
  • TBC
  • More
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • Ballincollig
  • 20:00
  • Mallow
  • TBC
  • More
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • St Finbarrs
  • 20:00
  • Kilshannig
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 31/03/2018 14:00
  • 31/03
  • Kilshannig
  • 4-20  v 1-5
  • 4-20  v 1-5
  • Carrigaline
  • round 1
  • More
  • 31/03/2018 15:45
  • 31/03
  • St Finbarrs
  • 2-17  v 0-7
  • 2-17  v 0-7
  • Na Piarsaigh
  • round 1
  • More
  • 31/03/2018 15:45
  • 31/03
  • Ballincollig
  • 1-13  v 0-7
  • 1-13  v 0-7
  • Midleton
  • round 1
  • More
  • 03/04/2018 19:00
  • 03/04
  • Valley Rovers
  • 1-10  v 4-14
  • 1-10  v 4-14
  • Mallow
  • round 1
  • More

Rebel Og Premier 2a Minor Football Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • Cobh
  • 20:00
  • Bride Rovers
  • TBC
  • More
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • Ilen Rovers
  • 20:00
  • Fermoy
  • TBC
  • More
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • Owen Gaels
  • 20:00
  • Bishopstown
  • TBC
  • More
  • 01 Aug 2018
  • 01/08
  • St Nicholas
  • 20:00
  • Granard Gaels
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 31/03/2018 15:15
  • 31/03
  • Granard Gaels
  • 0-9  v 1-11
  • 0-9  v 1-11
  • Bride Rovers
  • round 1
  • More
  • 31/03/2018 17:30
  • 31/03
  • St Nicholas
  • 2-7  v 1-17
  • 2-7  v 1-17
  • Cobh
  • round 1
  • More
  • 31/03/2018 19:00
  • 31/03
  • Fermoy
  • 1-10  v 3-19
  • 1-10  v 3-19
  • Bishopstown
  • round 1
  • More
  • 29/04/2018 17:00
  • 29/04
  • Owen Gaels
  • 1-12  v 0-3
  • 1-12  v 0-3
  • Ilen Rovers
  • round 1 off 4/4 weather
  • More

Rebel Og Central Minor Championship Draw

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship
Round 1 31-Mar
A Douglas 1-11 v Carbery Rangers 0-13
B Sam Maguire’s 3-5  v St.Michaels 0-9
C Eire Óg 4-15 v Beara 1-6
D Glanmire 5-8 v Nemo Rangers 0-9
Loser Round 01-Aug
E Carbery Rangers v St.Michaels
F Beara v Nemo Rangers
Winners Round 01-Aug
G Douglas v Sam Maguire’s
H Eire Óg v Glanmire
Quarter Final 28-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 24-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 22-Oct
v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Round 1 31-Mar
A Ballincollig 1-13 v Midleton 0-7
B Valley Rovers v Mallow
C St.Finbarrs 2-17 v Na Piarsaigh 0-7
D Kilshannig 4-20 v Carrigaline 1-5
Loser Round 01-Aug
E Midleton v Loser B
F Na Piarsaigh v Carrigaline
Winners Round 01-Aug
G Ballincollig v Winner B
H St.Finbarrs v Kilshannig
Quarter Final 28-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 24-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 22-Oct
v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Football P2A Championship
Round 1 31-Mar
A St Nicholas 2-7 v Cobh 1-17
B Granard Gaels 0-9 v Bride Rovers 1-11
C Owen Gaels v Ilen Rovers
D Fermoy 1-10 v Bishopstown 3-19
Loser Round 01-Aug
E St Nicholas v Granard Gaels
F Loser C v Fermoy
Winners Round 01-Aug
G Cobh v Bride Rovers
H Winner C v Bishopstown
Quarter Final 28-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 24-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 22-Oct
v

 

Roll of Honour for Premier Minor Football Championship

Competition 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Premier 1 MFC St Finbarrs Douglas Carrigaline St. Finbarrs Nemo Rangers Eire Og
Premier 2 MFC Kiltha Óg Clonakilty Aghada Clonakilty Mitchelstown Carbery Rangers
Premier 2a MFC Buttevant Valley Rovers
 

 

Rebel Og Award for March to St. Mary’s High School Midleton

Rebel Og are delighted to announce St. Mary’s High School Midleton as our March Award Winner following their success in winning All-Ireland Schools Camogie title recently.


MARCH 2018 WINNERS
St. Mary’s High School Midleton
Winners of 2018 All-Ireland and Munster
Junior Post Primary Camogie Titles

ST. MARY’S HIGH SCHOOL MIDLETON, the 2018 Post Primary All-Ireland and Munster Junior Camogie Champions are the March 2018 winners of the Rebel Óg Monthly Awards sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports (Award Sponsors) with RedFM and The Evening Echo (Media Partners).

St. Mary’s High school follow the All-Ireland Scór winners (February) and Sam Maguires footballers who won the January 2018 Award.

St. Mary’s High School has always had a proud sporting tradition since being established in 1902. Some 40 years ago camogie was introduced in the school and since then they have achieved much success at County and Munster level in all grades. The school has also been a springboard for future intercounty camogie players with many past pupils donning the red jersey at senior intercounty level.
History was made on the 10th March 2018 when the St. Marys High School Junior team won the schools’ first ever All-Ireland camogie title with a fantastic performance over a gallant St. Cuan’s College Ballinasloe on a score line of 3.17 to 2.9.

Last season brought much heartache as many of this team lost the Munster final to the eventual winners of the competition. Spurred on by this defeat but with self-confidence from previous successes at 1st year level, the 37-strong panel began training in September to right the wrongs of 2017.

In the earlier stages of the Munster competition, St. Marys overcame Ennis and St. Augustine’s Dungarvan which set up a meeting with Cashel community college in the Munster final. St. Mary’s defeated Cashel on a scoreline of 3.13 to 2.5 and in doing so were crowned Munster champions. As winners of the Munster final, St. Marys progressed onto the All-Ireland semi-final to play Our Lady and St. Patricks College Knock, Belfast. After a tough encounter the Midleton school won out on a scoreline of 3.9 to 3.5. St. Cuan’s college Ballinasloe, having come through on the opposite side of the competition would be the opponents for the final. Both teams having put up huge scores in their respective campaigns meant that it promised to be an exciting final. St. Marys started well scoring 3 goals in quick succession in the 1st half leaving them ahead by 9 points at the short whistle. St. Cuan’s rallied in the second half but could not impact the lead St. Mary’s had built up. The final score on a historic day in the University of Limerick was 3.17 to 2.9.

This was a fantastic team performance from start to finish with every player on the team and panel working hard to achieve the common goal of bringing the first ever all Ireland camogie title to Midleton.
St. Mary’s high school would like to acknowledge the support of Midleton CBS for the use of their training facilities as well as the local GAA clubs that have generously facilitated the hosting of school matches throughout the year.

Team

Abigail Cody, Fr. O’Neills
Aimee Morgan, Castlemartyr
Aine McGrath, Aghada
Aine O’Driscoll, Killeagh
Ali Smith, Captain, Aghada
Ali Wiggins, Fr. O’Neills
Alison Hurley, Fr. O’Neills
Anita Hurley, Fr. O’Neill’s
Aoife Brosnan, Fr. O’Neills
Aoife Healy, Aghada
Caoimhe Cronin, Midleton
Chloe Garde, Midleton
Claire Walsh, Aghada
Cliona Casey, Dungourney
Cliona Stafford, Aghada
Eimear Cronin, Aghada
Ellen Hayes Nally, Castlemartyr
Ellen Ryan, Midleton
Ellen Turvey, Fr. O’Neills
Emma Murphy, Captain, Dungourney
Faye McGrath, Castlemartyr
Hannah Wall, Midleton
Jodie Keegan O’Connell, Midleton
Kerri Brosnan, Fr. O’Neills
Laura Murphy, Dungourney
Lauren McAllister, Aghada
Lucy Wallace, St. Catherine’s
Mary Leahy, Aghada
Mary Millerick, Fr. O’Neills
Megan O’Donovan Killeagh
Niamh O’Connor, Killeagh
Orla Evans, Midleton
Rayanna Power, Midleton
Rebecca Kelleher, Fr. O’Neills
Roisin Keane, Aghada
Sarah Kent, Killeagh
Tiegan Mullane, Fr. O’Neills

St. Mary’s High School Camogie Team would also like to sincerely thank their sponsors McCarthy & McGrath Auctioneers and Fogarty Coach hire for their support.

Premier U16 Football Championship Draw, Fixtures and all you need to know

Opening rounds of Premier U16 Football Championship are set to take place over the second week of the school Easter holiday’s with games at Premier 1, Premier 2 and Premier 2a down for decision.

Below are full details of the fixtures that are set to take place and details of the teams in each competition.

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship,  ,

Carrigaline , Nemo Rangers ,  Beara , Inniscarra  , Douglas , Ballincollig, Glanmire , Ibane Gaels

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship,  ,

Valley Rovers , St Nicholas, Wolfe Tones , Bishopstown, Gabriel Rangers , Mallow, Carbery Rangers, St.Finbarrs

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Championship,  ,

Duarigle Gales , Mitchelstown, Bandon , Eire Og, St Michaels , Fermoy, Carrigaline , Cobh

Rebel Og Premier 1 U16 Football Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • Ballincollig
  • 19:30
  • Glanmire
  • Cobh
  • More
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • Carrigaline
  • 19:30
  • Beara
  • Drimoleague
  • More
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • Nemo Rangers
  • 20:00
  • Inniscarra
  • Rathpeacon
  • More
  • 30 Jul 2018
  • 30/07
  • Douglas
  • 00:00
  • Ibane Gaels
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • Glanmire
  • 0-5  v 1-9
  • 0-5  v 1-9
  • Ibane Gaels
  • round 1
  • More
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • Carrigaline
  • 3-7  v 3-11
  • 3-7  v 3-11
  • Nemo Rangers
  • round 1
  • More
  • 22/06/2018 19:30
  • 22/06
  • Douglas
  • 2-14  v 4-6
  • 2-14  v 4-6
  • Ballincollig
  • round 1 off 4/4 no venue
  • More
  • 16/07/2018 19:30
  • 16/07
  • Beara
  • 0-11  v 3-13
  • 0-11  v 3-13
  • Inniscarra
  • round 1
  • More

Rebel Og Premier 2 U16 Football Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • Valley Rovers
  • 19:00
  • Wolfe Tones
  • Coachford
  • More
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • St Nicholas
  • 20:00
  • Bishopstown
  • Ballincollig
  • More
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • St Finbarrs
  • 20:15
  • Mallow
  • Delanys
  • More
  • 08 Aug 2018
  • 08/08
  • Carbery Rangers
  • 00:00
  • Gabriel Rangers
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 02/04/2018 17:00
  • 02/04
  • Valley Rovers
  • 2-12  v 3-3
  • 2-12  v 3-3
  • St Nicholas
  • round 1
  • More
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • Wolfe Tones
  • 5-15  v 5-7
  • 5-15  v 5-7
  • Bishopstown
  • round 1 aet
  • More
  • 05/04/2018 18:45
  • 05/04
  • Gabriel Rangers
  • 4-10  v 0-3
  • 4-10  v 0-3
  • Mallow
  • round 1
  • More
  • 09/05/2018 19:30
  • 09/05
  • Carbery Rangers
  • 4-19  v 0-5
  • 4-19  v 0-5
  • St Finbarrs
  • round 1 off 7/4 weather
  • More

Rebel Og Premier 2a 16 Football Championship

Fixtures

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 22 Jul 2018
  • 22/07
  • Carrigaline
  • 15:00
  • St Michaels
  • Mahon
  • More
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • Cobh
  • 19:30
  • Fermoy
  • Delanys
  • More
  • 09 Aug 2018
  • 09/08
  • Mitchelstown
  • 00:00
  • Eire Og
  • TBC
  • More
  • 12 Aug 2018
  • 12/08
  • Duarigle Gales
  • 00:00
  • Bandon
  • TBC
  • More

Results


  • Date
  • Team
  • Comment
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • St Michaels
  • 2-5  v 0-16
  • 2-5  v 0-16
  • Fermoy
  • round 1
  • More
  • 04/04/2018 18:45
  • 04/04
  • Bandon
  • 2-11  v 1-7
  • 2-11  v 1-7
  • Eire Og
  • round 1
  • More
  • 19/04/2018 19:30
  • 19/04
  • Duarigle Gales
  • 7-12  v 0-2
  • 7-12  v 0-2
  • Mitchelstown
  • round 1 off 4/4 weather
  • More
  • 21/06/2018 20:00
  • 21/06
  • Carrigaline
  • 3-8  v 6-14
  • 3-8  v 6-14
  • Cobh
  • round 1
  • More

Rebel Og U16 Championship Draw

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Round 1 04-Apr
A Carrigaline v Nemo Rangers
B Beara v Inniscarra
C Douglas v Ballincollig
D Glanmire v Ibane Gaels
Loser Round 23-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round 23-Jul
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 20-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 13-Oct
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Round 1 04-Apr
A Carbery Rangers v St.Finbarrs
B Gabriel óg v Mallow
C Valley Rovers v St Nicholas
D Wolfe Tones v Bishopstown
Loser Round 23-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round 23-Jul
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 20-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 13-Oct
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 Football P2A Championship
Round 1 04-Apr
A Duarigle Gaels v Mitchelstown
B Bandon v Éire Óg
C Carrigaline 2 v Cobh
D St.Michaels v Fermoy
Loser Round 23-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round 23-Jul
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 20-Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Sep
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 13-Oct
v

Rebel Og U16 Championship Winners

U16 Premier 1 FC

2012 Douglas, 2013 Douglas 2014 Ballincollig 2015 Nemo Rangers  2016 Beara 2017 St. Finbarrs

U16 Premier 2 FC 

2012 Clonakilty, 2013 Bantry Blues 2014 Aghada 2015 Carbery Rangers  2016 Kilshannig 2017 Valley Rovers

U16 Premier 2a FC 

2017  Ibane Gaels

News from Rebel Og North 28th March

Rebel Og North board meeting took place on Wednesday 28th of March in Mallow GAA complex. 

Please find enclosed the ratified fixtures from the meeting on the 28-3-18,

Rebel Og North Fixtures 1st April to 15th April

  • Please read over and advise me of any errors or omissions asap.
  • When make fixture agreements for the next meeting please avoid a clash with Mass time.
  • Any  decision made  at the meeting supercedes all previous correspondence, it is every Clubs responsibility to have a representative present.
  • These fixtures are now ratified and cannot be changed.

 

Mise le meas,

Peadar MacUait

Runaí

Rebel Óg Thuaidh

Lets check out some of Rebel Og Coaching’s work during Easter

Over the Easter Holidays, Rebel Og Coaching GDA’s are busy running coaching workshops, facilating development squads and giving players a chance to play GAA.

Below, we look at some of the tweets from the GDA’s from these events.

 

News from Rebel Og West

Please find attached fixtures for week beginning Saturday March 31st.

Fixtures Weekend beginning Saturday 31st( Week 5)

Rebel Og West Region Fixtures for April 2018

I also attach proposed fixtures for the month of April

Any agreed  amendments to next weeks fixtures should be notified to me by email  before 8.00pm on Wednesday next March 28th.

Any refixtures of unplayed games should also be forwarded to me before that time so that the website can be updated and I can forward an amended list to the clubs.

le meas

Eamonn o Maoldomhnaigh

Runai West Region

Rebel Og North News update

Next meeting of the Rebel Óg North is on Wednesday the 28th  in the Mallow Gaa complex at 8.30 with the CCC meeting at 7.45.

  • Attached are the proposed fixtures from the 2-4-18 to the 15-4-18
  • Rebel Og North fixtures for board meeting on 28th PDF
  • Delegates who attend the meeting will have the final say on the fixtures.
  • Please all attend as we hope to have the Fixture booklets handed out to the clubs.
  • REMEMBER THAT ONCE A FIXTURE IS RATIFIED THE FIXTURE CAN’T BE CHANGED EVEN TIME CHANGES WILL NOT BE ALLOWED.
  • HAVE YOUR HOMEWORK DONE.
  • Banteer have withdrawn from all u14 hurling and football competitions this year. Any U14 fixture which included Lyre/Banteer has now being replaced with a BYE.

 

Points to be wary of when arranging your fixtures:

 

  1. Check the Rebel Óg website to make sure there is no clash with another fixture.
  2. Check with your adult club that the pitch is available and book it.
  3. No games on Good Friday
  4. Time Changes on the 25th so weekdays will be an option.
  5. Check that your pitch isn’t double booked for the same night if so rearrange one of the games, if this happens at the weekend put one of the matches one and a half hours before hand so the same Ref can do the two games ( I have changed some of these double pitch clashes already if they don’t suit agree a different date before the meeting)

 

Mise le meas,

Peadar MacUait

Runaí

Under 12 West Region Leagues 2018

The following are the list of Clubs entered in the West Region for U12 Competions in 2018. If your Club
is not included please contact me immediately as all of the leagues will be drawn up on Tuesday night, March 27th.

Football (34)

Carbery Rangers
Kilmeen
Sam Maguires
Tadhg MacCarthaighs
O Donovan Rossa (2)
Bantry
Ballinascarthy
Kilbrittain
Arigideen Rangers
Glengarriffe
Bandon (2)
St. Colums
Ahan Gaels
Muintir Bhaire Óg
Newcestown
Clann na nGael
Ilen Óg
Castlehaven
Urhan
Adrigole
St James
Kilmacabea
Naomh Aban
Beal Atha na Ghaoiridh
Clonakilty (2)
Gabriel Óg
St. Oliver Plunketts
Barryroe
Castletownbere
Ivelary
Kilmichael

Hurling (19)

Kilbree
Laochra Óg
Sam Maguires
Bantry
Ballinascarthy
Kilbrittain
Arigideen Rangers
Fastnet Gaels
Bandon
St Colums
Ahan Gaels
Newcestown
St James
Western Gaels
Clonakilty (2)
St Oliver Plunketts
St Patricks
Barryroe

Weekly Results for past seven days

Rebel Og results are in from the last seven days, check them out below.

Rebel Og Central Results Round Up

Fe 18 P1 Football League:
Nemo Rangers 1-14, Carbery Rangers 1-11, Venue: Trabeg, ;
Fe 18 P2 Football League:
St Finbarrs 2-6, Valley Rovers 2-11, Venue: Brinny, ;
St Finbarrs 0-16, Midleton 2-6, Venue: Togher, ;
Fe 18 P2A Football League:
Ilen Rovers 0-7, Bride Rovers 2-8, Venue: Rath, ;
Bishopstown 0-8, Granard Gaels 1-8, Venue: Liscarroll, ;
St Nicholas 1-6, Bride Rovers 6-20, Venue: Glen Field, ;
Fe 18 C3 Football League:
Valley Rovers 0-11, Eire Og 1-7, Venue: Brinny, ;
Fe 16 P1 Football League:
Carrigaline 0-5, Inniscarra 5-12, Venue: Carrigaline, ;
Glanmire 3-6, Ibane Gaels 2-7, Venue: Pike, off 18/3 no pitch;
Inniscarra 3-10, Ballincollig 3-6, Venue: Ballyanly, ;
Ibane Gaels 4-12, Nemo Rangers 0-7, Venue: Trabeg, ;
Fe 16 P2 Football League:
St Finbarrs 0-6, St Nicholas 1-7, Venue: Togher, ;
Gabriel Rangers 5-13, Bishopstown 3-3, Venue: Ballydehob, ;
Gabriel Rangers 2-13, Carbery Rangers 0-11, Venue: Ballydehob, ;
Valley Rovers 3-8, Wolfe Tones 2-14, Venue: Brinny, off 18/3 bereavement w t;
Fe 16 P2A Football League:
Duarigle Gales 3-2, Bandon 0-12, Venue: Millstreet, ;
St Michaels 2-5, Cobh 9-5, Venue: Mahon, ;
Eire Og 4-10, Fermoy 1-2, Venue: Ovens, ;
St Michaels 2-10, Carrigaline 4-6, Venue: Mahon, ;
Fe 16 C3 Football League:
Carrigaline 2-5, Valley Rovers 3-7, Venue: Carrigaline, ;
Nemo Rangers 0-5, Ballincollig 6-12, Venue: Trabeg, ;
Fe 15 P2 Football League:
Midleton 1-6, Nemo Rangers 1-8, Venue: Trabeg, ;
Youghal 0-2, Midleton 2-14, Venue: Mangers Hill Youghal, check squads;
Fe 15 P2A Football League:
Kilmurry 1-13, Bandon 1-9, Venue: Bandon, ;
Fe 14 P1 Football League:
St Finbarrs 7-6, Mallow 3-5, Venue: Togher, ;
Na Piarsaigh 6-6, St Michaels 0-4, Venue: Na Piarsaigh, ;
Douglas -, Nemo Rangers -, Venue: Douglas, Not Played;
Fe 14 P2 Football League:
Midleton 3-4, Bride Rovers 5-6, Venue: Midleton, ;
Fe 14 P2A Football League:
St Nicholas 8-6, Cobh 4-7, Venue: Glen Field, ;
Fe 13 P1 Football League:
Fermoy 5-9, Bishopstown 1-2, Venue: Fermoy, ;
Fe 13 P2 Football League:
Kinsale 1-4, Carrigtwohill 2-1, Venue: Dundurrow, ;
Fe 13 P2A Football League:
Buttevant 2-6, Sam Maguires 5-5, Venue: Buttevant, ;
Fe 13 C3 Football League:
Ballincollig 6-6, Carrigaline 6-6, Venue: Ballincollig, ;
Inniscarra 2-2, Nemo Rangers 6-1, Venue: Ballyanly, ;
Glanmire 4-3, Valley Rovers 1-3, Venue: Sallybrook, ;
Fe 12 FL Group 1:
St Finbarrs 1 4-7, Valley Rovers 2-3, Venue: Togher, ;
Na Piarsaigh 1 2-2, Nemo Rangers 16-6, Venue: Na Piarsaigh, ;
Douglas 1 4-4, Glanmire 10-2, Venue: Douglas, ;
Carrigaline 1 4-4, Ballincollig 12-6, Venue: Carrigaline, ;
Nemo Rangers 1 1-4, Douglas 12-15, Venue: Trabeg, time tbc;
Valley Rovers 5-9, Na Piarsaigh 11-4, Venue: Brinny, ;
Fe 12 FL Group 2:
Eire Og 3-7, Youghal 5-0, Venue: Ovens, ;
St Nicholas 1 3-4, Cobh 2-2, Venue: Glen Field, ;
Kilara Og 1-9, Mitchelstown 1-3, Venue: Kilworth, off 15/3 weather;
Cobh 1-2, Midleton 12-1, Venue: Cobh, ;
Youghal 4-3, St Nicholas 13-11, Venue: Mangers Hill Youghal, ;
Mitchelstown 2-3, Eire Og 1-6, Venue: Mitchelstown, ;
Fe 12 FL Group 3:
Douglas 2 4-8, Blarney 2-3, Venue: Douglas, ;
Carrigtwohill 0-3, Courcey Rovers 7-7, Venue: Carrigtwohill, ;
Blarney 1-4, Inniscarra 14-5, Venue: Rathpeacon, ;
Kilmurry 3-6, Erins Own 0-1, Venue: Kilmurry, ;
Courcey Rovers 6-11, Douglas 20-6, Venue: Ballinspittle, ;
Fe 12 C3 Football League:
Mallow 2 2-1, Nemo Rangers 23-5, Venue: Mallow, ;
Eire Og 0-1, Bishopstown 20-2, Venue: Ovens, ;
Nemo Rangers 2 5-7, Glanmire 25-7, Venue: Trabeg, ;
Inniscarra 2 1-4, Ballincollig 20-1, Venue: Ballincollig, ;
St Finbarrs 2 -, Mallow 2-, Venue: Togher, Not Played;

 

Rebel Og North Results Round Up

18 B1 Football League North:
Killavullen 3-4, Kildorrery 1-12, Venue: Kildorrery, venue date and time change;
16 B1 Football League North:
St Kevins -, BYE -, Venue: Ballyclough, Conceded by BYE;
Killavullen 7-8, Kilara Og 4-8, Venue: Killavullen, ;
BYE -, Dr. Pat O Callaghans -, Venue: Charleville, Conceded by BYE;
Clyda Rovers 4-16, St Kevins 1-10, Venue: Mourneabbey, ;
16 B2 Football League North:
Kildorrery 0-7, Newmarket 3-10, Venue: Kildorrery, ;
St Peters 4-9, Sliabh Luachra Gaels 2-4, Venue: Kiskeam, ;
Newmarket 3-6, St Peters 3-11, Venue: Newmarket, ;
Doneraile -, Kildorrery -, Venue: Doneraile, Conceded by Doneraile;
St Dominics 3-5, Croke Rovers 2-10, Venue: Shanballymore, ;
12 A13 Football League North:
Duarigle Gaels 9-11, Clyda Rovers 3-4, Venue: Millstreet, ;
Kilshannig 5-8, Buttevant 4-4, Venue: Glantane, ;
12 A11 Football League North:
St Peters 2-1, Charleville 5-10, Venue: Rockchapel, ;
BK Plunketts 3-3, Killavullen Blue 6-12, Venue: Boherbue, ;
12 B1 13 Football League North:
Wolfe Tones 6-8, Kilara Og 0-2, Venue: Lismire, ;
Kilara Og 1-5, Sliabh Luachra Gaels 4-6, Venue: Kilworth, ;
Lyre 4-2, Wolfe Tones 6-10, Venue: Banteer, ;
12 B1 11 BLUE Football League North:
Shanballymore 7-8, Killavullen White 4-8, Venue: Shanballymore, ;
Ballyclough 0-4, Kildorrery 10-9, Venue: Ballyclough, ;
Glanworth -, Mitchelstown -, Venue: Glanworth, Conceded by Mitchelstown;
12 B1 11 RED Football League North:
Croke Rovers -, Doneraile -, Venue: Doneraile, Conceded by Croke Rovers;
Duarigle Gaels Green 3-3, Croke Rovers 7-6, Venue: Millstreet, ;
Doneraile 5-5, Dromtariffe 3-4, Venue: Doneraile, ;

Rebel Og West Results Round Up

MINOR B 1 FOOTBALL LEAGUE:
Gabriel Og 9-14, Caha Og 1-6, Venue: Ballydehob, ;
Kilbrittain 0-3, Newcestown 2-20, Venue: Kilbrittain, ;
Kilmichael 0-4, Naomh Aban 1-11, Venue: Kilmichael, ;
Tadhg Mac Carthaigh 1-8, Ahan Gaels 0-5, Venue: Aughaville, ;
Carbery Rangers 2 -, Kilmichael -, Venue: Rosscarbery, Not Played;
MINOR B 2 FOOTBALL LEAGUE:
Uibh Laoire 4-6, Beal Atha n Ghaorthaidh 2-12, Venue: Uibh Laoire, ;
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE:
Castletownbere 1-10, Bantry Blues 3-8, Venue: Castletownbere, ;
O Donovan Rossa 1-8, Sam Maguires 3-8, Venue: Skibbereen, ;
UNDER 14 A FOOTBALL LEAGUE:
Carbery Rangers -, Ibane Gaels -, Venue: Rosscarbery, Not Played;
Newcestown 1-1, St Colms 8-14, Venue: Newcestown, ;
Newcestown 1-11, Ibane Gaels 1-5, Venue: Newcestown, ;
Clonakilty 6-3, Sam Maguires 1-8, Venue: Clonakilty, ;
UNDER 14 B1 FOOTBALL LEAGUE:
O Donovan Rossa 0-3, Tadhg Mac Carthaigh 7-12, Venue: Skibbereen, ;
Owen Gaels 1-12, Ahan Gaels 3-4, Venue: Ballinascarthy, ;
Clann na nGael 1-7, Ilen Og 3-10, Venue: Drimoleague, ;
Ahan Gaels -, Ilen Og -, Venue: Enniskeane, Not Played;
UNDER 14 B2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1:
Adrigole 8-19, Castletownbere 2-4, Venue: Adrigole, ;
Gabriel Og 13-7, Dunmanus Rovers 0-3, Venue: Ballydehob, ;
UNDER 14 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2:
St James 5-4, Ibane Gaels 21-3, Venue: Ardfield, ;

Rebel Og East Results Round Up

Rebel Og East Fe 12 A Football League:
Aghada 6-4, St Catherines 2-1, Venue: Aghada, ;
Ballinora 4-2, Crosshaven 2-5, Venue: Ballinora, ;
Grenagh 0-9, Macroom 2-3, Venue: Grenagh, ;
Rebel Og East Fe 12 B1 Football League 1:
Aghabullogue 1-7, Ballygarvan 1-3, Venue: Coachford, ;
Kinsale 5-12, Passage 2-3, Venue: Dunderrow, ;
Rebel Og East Fe 12 B1 Football League 2:
Fr O Neills 1-5, Kiltha Og 4-6, Venue: Fr O Neills, ;
Castlelyons 2-4, Carrig na bhFear 2-10, Venue: Castlelyons, ;
Lisgoold 2-2, Glenville 7-9, Venue: Glenville, ;
Rebel Og East Fe 12 B2 Football League :
Brian Dillons 3-3, Ballinhassig 1-1, Venue: Tank Field, ;
Aghinagh 5-4, Cill na Martra 8-5, Venue: Aghinagh, ;
Tracton 5-3, Whitescross 5-1, Venue: Minane bridge, ;
Rebel Og East Minor A Football League 2:
Glanmire 2-9, Glenville 0-11, Venue: Glanmire, ;
Rebel Og East Minor B1 Football League 1:
Aghabullogue 1-6, Courcey Rovers 1-6, Venue: Coachford, ;
St Vincents 1-10, Whitechurch 4-7, Venue: St Vincents, ;
Rebel Og East Minor B1 Football League 2:
St Colmans 1-7, Diarmuid O Murchu 0-5, Venue: shanagarry, ;
Kiltha Og 1-13, Youghal 0-4, Venue: Dungourney , ;
Rebel Og East Minor B2 Football League 1:
Mayfield -, Ballinacurra -, Venue: Mayfield, Conceded by Ballinacurra;
Carrig na bhFear 2-10, Carraigtwohill 4-11, Venue: Carrignavar College, ;
Raonuithe na Gael 1-3, Lisgoold 3-9, Venue: Tank Field, ;
Rebel Og East Minor B2 Football League 2:
Ballinora 3-8, Ballygarvan 4-13, Venue: Ballygarvan, ;
Rebel Og East Fe 16 A Football League 1:
Buttevant 6-12, Granard Gaels 0-4, Venue: Buttevant, ;
Rebel Og East Fe 16 B1 Football League 1:
Aghada 1-11, Killeagh/Itas 0-5, Venue: Aghada, ;
Rebel Og East Fe 16 B1 Football League 2:
St Finbarrs 1-1, Sliabh Rua 4-7, Venue: St Finbarrs, ;
Grenagh 3-8, Whitechurch 5-8, Venue: Grenagh, ;
Ballygarvan -, Crosshaven -, Venue: Ballygarvan, Not Played;
Whitechurch 4-17, St Finbarrs 1-2, Venue: Whitechurch, ;
Rebel Og East Fe 16 B1 Football League 3:
Macroom 4-13, Blarney 2-4, Venue: Macroom, ;
Canovee 3-12, Clondrohid 5-6, Venue: Canovee, ;
Blarney 2-6, St Malachys 0-7, Venue: Dripsey, ;
Rebel Og East Fe 16 B2 Football League 1:
Tracton 8-11, Courcey Rovers 2-6, Venue: Minane bridge, ;
Rebel Og East Fe 16 B2 Football League 2:
Castlelyons 6-8, Lisgoold 5-5, Venue: Castlelyons, ;
Lisgoold 4-7, Raonuithe na Gael 6-8, Venue: Tank Field, ;
Rebel Og East Fe 14 A Football League 1:
Ballinora 10-14, Aghabullogue 1-1, Venue: Ballymaw-Waterfall, ;
Rebel Og East Fe 14 A Football League 2:
Kiltha Og 7-9, Aghada 0-5, Venue: Dungourney , ;
Rebel Og East Fe 14 B1 Football League:
Fr O Neills 5-4, St Catherines 2-4, Venue: Aghavine, ;
Whitechurch 4-10, St Colmans 3-6, Venue: Whitechurch, ;
Rebel Og East Fe 14 B2 Football League 2:
Whitescross 2-5, Lee Gaels 1-4, Venue: Whitescross, ;

Feile Cork 2018 in hurling and football

Rebel Og have announced details of dates for 2018 Feile Peile and Feile na nGael competitions.

Details

Feile na nGael (Hurling)
Qualifying Rounds on Saturday 21st April with Semi Finals and Finals taking place on Friday 27th April.

Feile na nÓg (Football)
Qualifying Rounds will take place on Saturday 5th May with Semi Finals and Finals on Monday 7th May.

Premier U15 Hurling Championship Draws

Rebel Og Central held their U15 Premier 1, Premier 2 and Premier 2a hurling championship draw in Nemo recently.

The Q-Final Draw is as follows

U15 Premier 1 HC

A. Youghal v Midleton

B. Ballincollig v Glen Rovers

C. Douglas v Sarsfields

D. St.Finbarrs v Na Piarsaigh

U15 Premier 2 HC

A. Bride Rovers v Killeagh Ita’s

B. Blackrock v Carrigtwohill

C. Valley Rovers v Blarney

D. Ballygarvan v Kiltha Og

U15 Premier 2a HC

A. Erins Own v Eire Og

B. Bishopstown v Carrigaline

C. Watergasshill v Inniscarra

D. Whitechurch v Cobh

The winners of each round will progress into County Semi-final with losers moving into Challenge Cup.

The draw for both semi-finals will be

A v B

C v D

The first round of championship takes place on 20th of April followed by Semi-final on 27th and Final down for 2nd of May 2018.

FEILE NA nÓG – SCHEDULED FOR THIS COMING SATURDAY

As a result of the recent spell of very bad weather including heavy snowfalls, and ice cold winds many grounds are still in recovery mode and club’s may find it difficult to host a Group of Feile na nÓg fixtures this coming Saturday.

These fixtures would require grounds to be able to stage 2 games at the same time with 8 to 10 games in all required to complete the group.

While today is a good sunny day the forecast for Thursday and Friday this week sees a return to rain again which may see grounds being unavailable were the programme to stand.

Coiste na nÓg have decided therefore to cancel Saturday’s fixtures so that late cancellations can be avoided were the fixtures programme to stand.
A rescheduled date will issue by Friday Next 23rd March 2018.

Rebel Og Central Board meeting

Rebel Og Central have announced fixtures for their next board meeting

Attached are the fixture lists for meeting on Wed 21st March in Nemo at 8 pm.

Fixtures Wed 21st March

Rebel Og Central Minor and U16 championship fixtures

Championship Fixtures Wed 21st March

All clubs should make sure to have their delegate at the meeting,

Dónal Ó Laoire

Rúnaí Luaiteachais (Fixture Secretary)

Master Plan 2018

Cul Camps are Launched Nation wide

Back and Cúler than ever, the Kellogg’s GAA Cúl Camps programme for 2018 was launched today by author, model and mother of two, Pippa O’Connor and impressionist and GAA fan, Oliver Callan.

To celebrate the launch, Kellogg’s kicked off the campaign by opening Ireland’s first-ever pop-up cereal café. GAA All-Stars Andy Moran, Danny Sutcliffe, Rena Buckley and Niamh Hegarty helped serve-up breakfast to members of the public before taking part in a Q&A session with MC’s Pippa and Oliver, who left a lasting impression on proceedings.

A record-breaking 142,467 children took part in a Kellogg’s GAA Cúl Camp last year, an increase of 12 per cent on the previous year. One in every four children aged between six and 13 attended Ireland’s biggest summer camps for children in 2017 enjoying an action-packed week learning new skills, making friends and being active while having fun.

A Cúl Camp’s First

Kellogg’s transformed Dublin’s Urchin Restaurant on St Stephen’s Green into a pop-up cereal café as part of a colourful takeover to launch Kellogg’s GAA Cul Camps 2018. Members of the public were invited to drop by and take some time out for a nourishing breakfast, with the added treat of having their Corn Flakes and Rice Krispies served to them by the GAA All-Stars.

Guests could choose from a breakfast menu full of nutritious choices such as Kellogg’s cereals topped with berries, banana, nuts or natural yogurt, complemented by high-fibre, wholemeal bread, fruit and unsweetened juice to help kick-start their day.

A firm believer in the importance of a healthy lifestyle, Pippa O’Connor said: “Having two young sons has really made me focus on just how essential good nutrition and sports activities are for children.

“I believe in the benefits of starting each day with a balanced breakfast. It helps in getting my sons Louis and Ollie’s day off to a great start. Kellogg’s GAA Cúl Camps are a fantastic way for children to be active whilst having fun. That’s what childhood should ultimately be about.”

At the Kellogg’s GAA Cúl Camps, children receive training in hurling, camogie, football and ladies football and some camps offer rounders and handball.  There are also camps as far spread as the UK, Australia, Hong Kong, Saudi Arabia, the US, Canada and across Europe.

Taking place in July and August, the week-long Kellogg’s GAA Cúl Camps are priced at €60, dropping to €50 for a second child and just €40 for a third and any additional children. All participants receive a GAA zipped training top, jersey and backpack.

Meet the All-Stars

One camp in each province will receive a surprise visit from one of the four Kellogg’s Cúl Camps’ GAA ambassadors; Andy Moran (Mayo footballer), Danny Sutcliffe, (Dublin hurler), Rena Buckley (Cork Camogie player) or Niamh Hegarty (Donegal ladies footballer).

Ruth Hughes, head of Kellogg’s Ireland said: “Kellogg’s is committed to promoting and encouraging a healthy lifestyle and that is why we became involved with Cúl Camps seven years ago.  There will be tens of thousands of children getting active this summer at a Cúl Camp and a good breakfast is the best way to help them kick-start their day, whether on or off the pitch.”

GAA president, John Horan, who attended the launch pop-up cereal café said: “For families and communities all over Ireland, the summer simply wouldn’t be the same without Kellogg’s GAA Cúl Camps. Many children have benefited from the camps and this year’s recruits can expect to enjoy an action-packed week of fun and activity.  Like Kellogg’s, we want to help children to stay active across the summer and Cúl Camps are the perfect platform for Ireland’s youngsters to get out, get active and have fun.”

Everyone who registers for a Kellogg’s GAA Cúl Camp can enter a competition for a chance to win a €100 sports gear voucher every day. To enter, consumers must pick up a promotional pack of Kellogg’s Corn Flakes or Rice Krispies in stores from April (T&Cs apply)

For more information on the Kellogg’s GAA Cúl Camps visit www.kelloggsculcamps.gaa.ie

U8 Football Blitz to take place

Big weekend in Rebel Og Monster Blitz as U8 Football Blitz set to take place.

This season will see some changes in the Rebel Og Coaching Monster Blitzes.

The opening competition for 2018 season will see U8 footballers from around Cork City and County making their way to Páirc Uí Chaoimh.

On Monday afternoon, the booking for this event opened and clubs MUST fill in this form to book their place on the course.

Time shots for the event will be confirmed once all bookings have been made.

To book your clubs place on Saturday 24th March all you need to do is click the fill and follow the instructions http://rebelogcoaching.com/clubs/monster-blitzes/monster-blitz-registration/

Registration will close at 6pm on Friday 16th of March and clubs will be notified of their time frame on Saturday 17th of March.

Rebel Og Results round up week 3

After having week two of Rebel Óg postponed due to snow recently, it was the turn of week threes fixtures.

Below are the results from games that took place.

Rebel Og Central

Fe 18 P1 Football League: Douglas 2-7, Nemo Rangers 3-13 ; Fe 18 P2 Football League: Kilshannig 1-13, Ballincollig 2-9 ; Midleton 1-11, Na Piarsaigh 2-7 ;Fe 18 P2A Football League: Fermoy 5-14, St Nicholas 2-6 ; Cobh 0-10, Granard Gaels 1-3 off 10/3 fe21 GG;Fe 18 C3 Football League: Eire Og -, Carrigaline – Not played ; Valley Rovers 3-7, Bishopstown 1-10 ; Fe 16 P1 Football League: Ballincollig 0-8, Carrigaline 1-10 ; Fe 15 P1 Football League: Castlehaven 4-8, Ballincollig 1-8 ; St Finbarrs 2-6, Cobh 4-11 ; Glanmire 2-4, Na Piarsaigh 2-6 ; Carrigaline 2-4, Douglas 3-7 ; Fe 15 P2 Football League: Youghal 3-5, Eire Og 2-5 ; St Nicholas 2-5, Valley Rovers 7-15 change from 3 to 1 pm on 9/3; Fe 15 P2A Football League: Bishopstown 2-9, Kiltha Og 1-3 ; Fe 13 C3 Football League: Fermoy 3-2, Glanmire 3-4 ; Fe 13 P1 Football League: Valley Rovers 4-12, Glenville 3-6 ; Douglas 3-9, Fermoy 1-3 ; Glanmire 4-1, Nemo Rangers 1-5 ; Bishopstown 1-2, Carrigaline 5-7 ; Fe 13 P2 Football League:Carrigtwohill 5-9, Erins Own 2-3 ; Inniscarra -, Kinsale – Not played; Na Piarsaigh 3-5, St Finbarrs 5-5 ; Mallow 4-6, Midleton 3-3 ; Fe 13 P2A Football League: Sam Maguires -, St Michaels – Not played ; Douglas 8-7, Cobh 3-5 ; St Nicholas 0-1, Buttevant 3-14 ; Bantry Blues 9-5, Mayfield 6-4 ; Fe 12 FL Group 2: Cobh 3-3, Eire Og 4-5 off 3/3 weather; Fe 12 FL Group 3:Courcey Rovers 6-7, Erins Own 1-1 off 3/3 weather; Inniscarra 1 6-4, Douglas 2 3-5 off 3/3 weather; Fe 12 C3 Football League: St Finbarrs 2 0-2, Eire Og 0-1 off 4/3 weather; Ballincollig 2 1-8, Glanmire 2 4-4 off 4/3 weather;

Rebel Og East Results

Rebel Og East Minor A Football League 1:
Macroom 2-5, Aghinagh 4-11, Venue: Macroom, ;
Rebel Og East Minor A Football League 2:
Erins Own 2-3, Aghada 3-9, Venue: Caherlag, ;
Douglas 1-8, Passage 1-16, Venue: Passage, ;
Rebel Og East Minor B1 Football League 1:
Blarney 5-11, Sliabh Rua 3-1, Venue: Rathpeacon, ;
Rebel Og East Minor B1 Football League 2:
Killeagh/Itas 0-2, Fr O Neills 1-7, Venue: Killeagh, ;
Rebel Og East Minor B2 Football League 1:
Carraigtwohill 2-9, Castlelyons 4-5, Venue: Carraigtwohill, ;
St Catherines -, Carrig na bhFear -, Venue: Ballynoe, Conceded by Carrig na bhFear;
Ballinacurra 3-2, Raonuithe na Gael 5-9, Venue: Ballinacurra, ;
Rebel Og East Minor B2 Football League 2:
Grenagh 1-5, Tracton 2-8, Venue: Grenagh, ;
Rebel Og East Fe 14 A Football League 1:
Sliabh Rua 5-9, Kilmurry 1-14, Venue: Riverstick, ;
Rebel Og East Fe 14 A Football League 2:
Aghada 3-2, Passage 2-5, Venue: Aghada, ;
Killeagh/Itas 2-3, Carraigtwohill 5-6, Venue: Killeagh, ;
Kiltha Og 1-5, Youghal 2-2, Venue: Dungourney , ;
Rebel Og East Fe 14 B1 Football League:
Courcey Rovers 3-7, Crosshaven 5-9, Venue: Ballinspittle, ;
Rebel Og East Fe 14 B2 Football League 1:
Shamrocks 3-8, Tracton 3-1, Venue: Shanbally, ;
Rebel Og East Fe 14 B2 Football League 2:
Castlelyons -, Erins Own -, Venue: Castlelyons, Conceded by Erins Own;
Carrig na bhFear 6-9, St Vincents 6-4, Venue: Carrig na bhFear, ;


Rebel Og North Results

18 A Football League North: Duarigle Gaels 2-16, Wolfe Tones 2-6 ; BK Plunketts 5-8, Buttevant 5-11 ; 18 B1 Football League North: Charleville -, Killavullen – Conceded by Charleville; 18 B2 White Football league North: Trinity Gaels 5-11, Dromtariffe 2-15 ; 14 A Football League North: Killavullen 1-13, Kilshannig 2-8 ; 14 B1 Football League North: Kilara Og 0-0, Donoughmore 5-7 ; Buttevant 4-4, Clyda Rovers 3-6 ;14 B2 RED Football League North: Kildorrery 0-0, Granard Gaels 0-1 ; Croke Rovers -, Doneraile – Conceded by Doneraile; 14 B2 WHITE Football League North: Dromtariffe -, Lyre – Conceded by Lyre; Newmarket 2-8, St Kevins 0-14 ;


Rebel Og West
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE: Sam Maguires 3-4, Newcestown 2-16 ; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1: Ahan Gaels -, Kilmeen – Not Played; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2: Tadhg Mac Carthaigh 4-15, Dunmanus Rovers 0-3 ;


Rebel Og West
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE: Sam Maguires 3-4, Newcestown 2-16 ; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1: Ahan Gaels -, Kilmeen – Not Played; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2: Tadhg Mac Carthaigh 4-15, Dunmanus Rovers 0-3 ;


Rebel Og West
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE: Sam Maguires 3-4, Newcestown 2-16 ; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1: Ahan Gaels -, Kilmeen – Not Played; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2: Tadhg Mac Carthaigh 4-15, Dunmanus Rovers 0-3 ;


Rebel Og West
UNDER 16 B 1 FOOTBALL LEAGUE: Sam Maguires 3-4, Newcestown 2-16 ; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 1: Ahan Gaels -, Kilmeen – Not Played; UNDER 16 B 2 FOOTBALL LEAGUE SECTION 2: Tadhg Mac Carthaigh 4-15, Dunmanus Rovers 0-3 ;

Full Draw Details for Premier Minor and U16 Football championship

On Wednesday night, Rebel Og Central held the championship draw for the Premier Minor and U16 County Championship.

The minor championship that is listed below will commence on March 31st with dates and venues confirmed in the coming days.

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship
Round 1
A Douglas v Carbery Rangers
B Sam Maguires v St.Michaels
C Eire Óg v Beara
D Glanmire v Nemo Rangers
Loser Round
E Douglas / Carbery Rangers v Sam Maguires / St.Michaels
F Eire Óg / Beara v Glanmire / Nemo Rangers
Winners Round
G Douglas / Carbery Rangers v Sam Maguires / St.Michaels
H Eire Óg / Beara v Glanmire / Nemo Rangers
Quarter Final
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final
v

 


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Round 1
A Ballincollig v Midleton
B Valley Rovers v Mallow
C St.Finbarrs v Na Piarsaigh
D Kilshannig v Carrigaline
Loser Round
E Ballincollig  / Midleton v Valley Rovers / Mallow
F St.Finbarrs / Na Piarsaigh v Kilshannig / Carrigaline
Winners Round
G Ballincollig  / Midleton v Valley Rovers / Mallow
H St.Finbarrs / Na Piarsaigh v Kilshannig / Carrigaline
Quarter Final
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final
v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Football P2A Championship
Round 1
A St Nicholas v Cobh
B Granard Gaels v Bride Rovers
C Owen Gaels v Ilen Rovers
D Fermoy v Bishopstown
Loser Round
E St Nicholas / Cobh v Granard Gaels / Bride Rovers
F Owen Gaels  / Ilen Rovers v Fermoy / Bishopstown
Winners Round
G St Nicholas / Cobh v Granard Gaels / Bride Rovers
H Owen Gaels  / Ilen Rovers v Fermoy / Bishopstown
Quarter Final
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final
v


Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Round 1
A Carrigaline v Nemo Rangers
B Beara v Inniscarra
C Douglas v Ballincollig
D Glanmire v Ibane Gaels
Loser Round
E Carrigaline / Nemo Rangers v Beara / Inniscarra
F Douglas / Ballincollig v Glanmire / Ibane Gaels
Winners Round
G Carrigaline / Nemo Rangers v Beara / Inniscarra
H Douglas / Ballincollig v Glanmire / Ibane Gaels
Quarter Final
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final
v

 


Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Round 1
A Carbery Rangers v St.Finbarrs
B Gabriel óg v Mallow
C Valley Rovers v St Nicholas
D Wolfe Tones v Bishopstown
Loser Round
E Carbery Rangers / St.Finbarrs v Gabriel óg / Mallow
F Valley Rovers / St Nicholas v Wolfe Tones / Bishopstown
Winners Round
G Carbery Rangers / St.Finbarrs v Gabriel óg / Mallow
H Valley Rovers / St Nicholas v Wolfe Tones / Bishopstown
Quarter Final
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final
v

Carrigaline Court Hotel Fe 16 Football P2A Championship
Round 1
A Duarigle Gaels v Mitchelstown
B Bandon v Éire Óg
C Carrigaline 2 v Cobh
D St.Michaels v Fermoy
Loser Round
E Duarigle Gaels / Mitchelstown v Bandon / Éire Óg
F Carrigaline 2 / Cobh v St.Michaels / Fermoy
Winners Round
G Duarigle Gaels / Mitchelstown v Bandon / Éire Óg
H Carrigaline 2 / Cobh v St.Michaels / Fermoy
Quarter Final
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final
v

Draw for Rebel Og Premier Minor and U16 Football Championship

Draw for Round 1 for Premier 2a U16Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 16 Football P2A Championship
Round 1
A Duarigle Gaels v Mitchelstown
B Bandon v Éire Óg
C Carrigaline 2 v Cobh
D St.Michaels v Fermoy

 

Draw for Round 1 for Premier 2 U16Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Round 1
A Carbery Rangers v St.Finbarrs
B Gabriel óg v Mallow
C Valley Rovers v St Nicholas
D Wolfe Tones v Bishopstown

Draw for Round 1 for Premier 1 U16Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Round 1
A Carrigaline v Nemo Rangers
B Beara v Inniscarra
C Douglas v Ballincollig
D Glanmire v Ibane Gaels

Draw for Round 1 for Premier 2a Minor Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Football P2A Championship
Round 1
A St Nicholas v Cobh
B Granard Gaels v Bride Rovers
C Owen Gaels v Ilen Rovers
D Fermoy v Bishopstown

Draw for Round 1 for Premier 2 Minor Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Round 1
A Ballincollig v Midleton
B Valley Rovers v Mallow
C St.Finbarrs v Na Piarsaigh
D Kilshannig v Carrigaline

Draw for Round 1 for Premier 1 Minor Football Championship

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship
Round 1
A Douglas v Carbery Rangers
B Sam Maguires v St.Michaels
C Eire Óg v Beara
D Glanmire v Nemo Rangers


20:32| The draw will start at 9pm and details will be posted here as the draw takes place.


20:18| The meeting of Rebel Og Central is currently making fixtures for the next two weeks before the draw takes place at 9pm.



Draw’s for Rebel Og Premier will take place at 9 pm tonight for Minor and U16 football championships.

Team’s in Minor Football the championship draws


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship
Beara
Carbery Rangers
Douglas
Eire Óg
Glanmire
Nemo Rangers
Sam Maguires
St.Michaels

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Ballincollig
Carrigaline
Kilshannig
Mallow
Midleton
Na Piarsaigh
St.Finbarrs
Valley Rovers
Carrigaline Court Hotel Fe 18 Football P2A Championship
Bishopstown
Bride Rovers
Cobh
Fermoy
Granard Gaels
Ilen Rovers
Owen Gaels
St Nicholas
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Ballincollig
Beara
Carrigaline
Douglas
Glanmire
Ibane Gaels
Nemo Rangers
Inniscarra
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Bishopstown
Carbery Rangers
Gabriel óg
Wolfe Tones
Mallow
St Nicholas
St.Finbarrs
Valley Rovers
Carrigaline Court Hotel Fe 16 Football P2A Championship
Bandon
Carrigaline 2
Cobh
Duarigle Gaels
Éire Óg
Fermoy
Mitchelstown
St.Michaels

Games off in Rebel Og North

Due to the weather all games for this Sunday have been postponed. All the Minor football games fixed on the 4th have now been refixed for the 31st of March at 15.00

Mise le meas,

Peadar MacUait
Runaí
Rebel Óg Thuaidh

Rebel Og Award for February goes to Scor All-Ireland winners

ALL-IRELAND Scór na nÓg winners, Maggie Moynihan (Cullen) and Carbery Rangers are the February winners of the Rebel Óg monthly awards, sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports (award sponsors) with the Evening Echo and RedFM as media partners

– by Rory Noonan of Evening Echo.

Maggie is just 15 years old and started performing in public at the age of four when she entered the Feis in Cullen. She entered the amhránaíocht aonair in scór for the first time when she was nine.

Maggie reached the Munster final last year, but this year she reached the next step of the journey when she qualified for the All-Ireland final in Sligo, where she was chosen as the outright winner in Sligo on the night. She sang Cooraclare, which is a song which means a lot to her family and is always the first song to be sung at family parties. The last time an Ireland Scór title was brought to Cullen was 45 years ago by the late Con ‘Corney’ O’Sullivan. He won the All-Ireland title in Ceol Uirlse back in 1972 in Scór Sinsir.

Meanwhile, there was an unbelievable reaction when Carbery Rangers name was called out for winning the 2018 All-Ireland final in the Balled Group Section.

The Carbery group sang two songs – Lovely Derry on the Banks of the Foyle and Moll Dubh a’Ghleanna. It was the first All-Ireland winning Scór title for Carbery Rangers since Scór was first established in 1969.

The group of five made up of Aoife McSweeney, Joan O’Donovan, Kate Creedon, Orlagh O’Gorman and Rachel Hodnett have participated in Scór since the ages of seven or eight at County and Munster levels.

Rebel Og West games are called off

Due to the extreme weather conditions that are currently prevailing all Minor League games scheduled for the coming weekend have been postponed.
The entire round will be refixed for Monday March 19th.
le meas
Eamonn O Maoldomhnaigh
Runai West Region

Rebel Og Central games off

Week 2 games are cancelled in Central.

The CCCC of Rebel Óg Central have called off all their games set to take place over the coming weekend.

With the status Red warning in place- all games set to take place on Friday 2nd, Saturday 3rd and Sunday 4th have been cancelled.

These games will need to be picked up by clubs before the end of April.

Rebel Og North set to hold first board meeting

Rebel Og North have announced some important information for their board witch will be part of the board for the running of 2018 season.

First of all I would like to apologise for the unusual emails that were sent from my account a virus got into it and it took until today before I was fully up and running.

  • There will be a fixtures meeting in the Mallow Gaa complex on Tuesday the 27th at 7.45 and a CCC at 7.15. It is imperative that all Clubs are present and all fixtures are agreed before the meeting. Once ratified they will not be changed, the date given is the last day the fixture can be played.
  • Championship draws will be held at this meeting.

Blank Championship draws 2018

  • Please find attached the proposed fixture list, U12 grouping, fixture date overview, Championship draws sheet and pitch sizes for u12 and u14.

pro 28-3-18

proposed u12 phase 1 groups

  • Any views expressed by the Delegates present at the meetings will supercede other correspondence from the Clubs. NB. no changes to ratified fixtures even if there is an agreement. Fixtures sent out before the meeting are proposed fixtures only, any agreed fixtures to be sent to the Secretary at least 24 hours before the meeting.
  • All Teams participating in B2 competitions must send me a copy of their panel of 18 before they play their second game. There will be severe penalties for any clubs playing players not on the panel sent into me. Any club who hasn’t sent their panels to me on time will have each game forfeited until I get it.
  • A fair play rule is in operation in all league North Cork fixtures but does not include semi-finals, finals or any Championship game. Where a club is struggling to field a team for a league game the game may proceed by playing 2 less than officially stated (A and B1 is 15 aside and B2 is 13 aside). All Clubs are expected to follow this policy.
  • Fines for any game conceded is €50 payable by the following meeting.
  • Any club owing money from last year please pay at this meeting.
  • Referees; There is a shortage in referees this year. Every club is being asked to provide a referee. The fee for refereeing a match has being risen to €40 per game which makes it well worth doing. The fee per match per club for the referee’s is €20 and €25 per club who do not provide a referee.
  • Referee; We are looking for people with a good Knowledge of our games and are a minimum age of 17. Full training will be provided and a Jersey will be provided. Please forward all names to me so I can organise the training.
  • Due to the number of squad days all league games will have to go ahead without squad players if they

are not available. 3 days grace is given for Championships

Mise le meas,

Peadar MacUait

Runaí, Rebel Óg Thuaidh

secretarybng.north.cork@gaa.ie

over view on dates 2018 25-2

Rules

Week 1 of Rebel Óg leagues takes place

Round 1 of the Rebel Og leagues took place between 23rd and 25th of February with games taking place within Rebel Og Central.

Minor, U15 and U13 Football League Fixtures took centre stage and all the results from these games are below.


Fe 18 P1 Football League: Douglas 4-4, St Michaels 0-11 ; Nemo Rangers 1-17, Sam Maguires 2-8 ; Fe 18 P2 Football League: Valley Rovers 2-3, Kilshannig 1-10 ; Na Piarsaigh 3-8, St Finbarrs 1-15 ; Ballincollig 2-14, Carrigaline 1-0 ; Fe 18 P2A Football League: Bride Rovers 2-9, Cobh 2-8 ; St Nicholas 1-6, Ilen Rovers 2-6 ; Fe 15 P1 Football League: Ballincollig 2-9, Carrigaline 2-5 off 24/2 no pitches; Fe 15 P2 Football League: Carbery Rangers 6-12, Youghal 1-6 ; Nemo Rangers 3-12, St Nicholas 4-3 ; Eire Og 4-14, Midleton 2-2 ; Valley Rovers 7-9, Ballygarvan 4-4 ; Fe 15 P2A Football League: St Michaels 3-3, Kilmurry 6-9 ; Kiltha Og 1-7, Mallow 3-7 ; Fe 13 P1 Football League:Ballincollig 6-4, Bishopstown 2-6 ; Fermoy 1-1, Glanmire 1-7 ; Carrigaline 2-7, Douglas 7-5 ; Fe 13 P2 Football League: Kinsale 7-4, Mallow 1-3 ; Aghada 4-4, Carrigtwohill 4-7 ; Fe 13 P2A Football League:Mayfield 3-7, Sam Maguires 2-5 ; Buttevant 1-4, Douglas 6-12 ; St Michaels 0-2, St Nicholas 0-1 ; Bandon 4-1, Bantry Blues 1-4 ;

Opening weekend in Rebel Og Central

After weeks of waiting, we are now heading into the opening weekend of Rebel Óg action.

Since 2017 leagues finished in December, clubs have been training and planning ahead of the new season.

The opening weekend in Rebel Og will see Central competition take centre stage.

Minor, U15 and U13 competitions will be the opening grades across the region.

Below are full details of the games taking place on 24th and 25th of Feburary.

If you click on the competition name you will see all the teams in the competition.

If you click the clubs name then you will see that clubs fixture programme.

Cian O Brien PRO Rebel Og

Opening weekend in Rebel Og Central

  • Date
  • Team
  • Venue
  • 22 Jul 2018
  • 22/07
  • Glanmire
  • 11:30
  • Valley Rovers
  • Sallybrook
  • More
  • 22 Jul 2018
  • 22/07
  • Carrigaline
  • 15:00
  • St Michaels
  • Mahon
  • More
  • 22 Jul 2018
  • 22/07
  • Bandon
  • 15:00
  • Kiltha Og
  • Bandon
  • More
  • 22 Jul 2018
  • 22/07
  • Killeagh/Itas
  • 18:00
  • Carrigtwohill
  • Killeagh
  • More
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • Ballincollig
  • 19:30
  • Glanmire
  • Cobh
  • More
  • 23 Jul 2018
  • 23/07
  • Carrigaline
  • 19:30
  • Beara
  • Drimoleague
  • More