Rebel Og Feile Hurling 2017

  • May 13,2017

Rebel Og are delighted to announce details of the 2017 Feile Hurling Tournament. This season Cork will be sending four teams to National Feile which will be organised by Leinster Council. We will post more details on National Feile shortly. 

We are also delighted that the Evening Echo will be sponsors of the hurling Feile, continuing their support for underage GAA games in Cork. 

All Feile competitions will take place on May 20th from 11am unless stated differently in the fixtures below. 










Below are the full fixtures for the upcoming games that are taking place in the Feile 

Saturday 20th May 2017 - Evening Echo Feile na nÓg – Premier 1  

(Feile Div. 1 Teams)

Venue:  Glen Field – Group 1a

Group Results Co-ordinator:  Paul O’Callaghan 087 – 171 2646

Time
Teams
11.00 am
Glen Rovers v Midleton
11.00 am
Blackrock v Ballincollig


12.00
Glen Rovers v Blackrock
12.00
Midleton v Ballincollig


1.00 pm
Midleton v Blackrock
1.00 pm
Glen Rovers v Ballincollig

All Games in this Group 15 minutes a side –

Saturday 20th May 2017 - Evening Echo Feile na nÓg – Premier 1 

ile Div. 1 Teams)

Venue:  Togher– Group 1b

Group Results Co-ordinator:  Eleanor Doyle 087 – 699 7189 

   Der Edwards 087 – 136 3821

Time
Teams
11.00 am
St. Finbarrs v Valley Rovers
11.00 am
Douglas v Sarsfields


12.00
St. Finbarrs v Douglas
12.00
Valley Rovers v Sarsfields


1.00pm
Valley Rovers v Douglas
1.00 pm
St. Finbarrs v Sarsfields

All Games in this Group 15 minutes a side

TBC- Date and Venue

Semi Finals

Winner Glen Field v Runner Up Togher

Winner Togher v Runner Up Glen Field

Final

Winner Glen Field / Runner Up Togher v Winner Togher /Runner Up Glen Field

 

                                                                                                                                    

 

 

Saturday 20th May 2017 - Evening Echo Feile na nÓg – Premier II (Feile Div. 3 Teams)

Venue:  Ballygarvan - Group 2a

Group Results co-ordinator:  Terry Brady 086 – 258 0462

Time
Teams
11.00 am
Ballygarvan v Sliabh Rua
11.00 am
Carrigaline v Éire Óg
12.00
Ballygarvan v Carrigaline
12.00
Sliabh Rua v Éire Óg
1.00pm
Ballygarvan v Éire Óg
1.00pm
Carrigaline v Sliabh Rua

All Games in this Group 15 minutes a side:  

Venue:  Castlemartyr – Group 2b

Group Results Co-ordinator: Martin Leahy 086 – 812 4506  

Time
Teams
11.00 am
Kiltha Óg v Cobh
11.00 am
Youghal v Whitechurch
12.00
Kiltha Óg v Youghal
12.00
Whitechurch v Cobh
1.00 pm
Cobh v Youghal
1.00 pm
Kiltha Óg v Whitechurch

All Games in this Group 15 minutes a side: 

Venue:  Na Piarsaigh– Group 2c

Group Results Co-ordinator:  Brenda McDonnell 085 – 725 9653; Mick McGrath: 086 - 601 5336

Time
Teams
11.00 am
Na Piarsaigh v Erins Own
11.00 am
Blarney v Shandrum
12.00
Na Piarsaigh v Shandrum
12.00
Blarney v Erins Own
1.00 pm
Na Piarsaigh v Blarney
1.00 pm
Shandrum v Erins Own


All Games in this Group 15 minutes a side: 

Venue:  Carrigtwohill  - Group 2d

Group Results Co-ordinator:  Conor Ahern:  086 -601 9162 

Time
Teams
11.00 am
Carrigtwohill v Killeagh / Itas

Bride Rovers (bye)
12.00
Killeagh / Itas v Bride Rovers

Carrigtwohill (bye)
1.00 pm
Carrigtwohill v Bride Rovers

Killeagh / Itas (bye)

All Games in this Group 20 minutes a side:  

 

TBC- Date and Venue

Semi Finals

Winner Ballygarvan v Winner Castlemartyr

Winner Na Piarsaigh v Winner Carrigtwohill

Final

Winner Ballygarvan / Winner Castlemartyr v Winner Na Piarsaigh / Winner Carrigtwohill

 

Saturday 20th May 2017 - Evening Echo Feile na nÓg – ‘A’ (Feile Div. 5 Teams)

 

Venue:  Clonakilty - Group ‘A’ (Section 1a)

Group Results Co-ordinator: Facthna McCarthy 087 – 6102 033  

Time
Teams
11.00 am
Clonakilty v Bandon

Ballinhassig (bye)
11.45 am
Bandon v Ballinhassig

Clonakilty (bye)
12.30 pm
Clonakilty v Ballinhassig

Bandon (bye)

All Games in this Group 15 minutes a side:  

 

Venue:  Clonakilty - Group ‘A’ (Section 1b)

Group Results Co-ordinator:  Facthna McCarthy 087 – 6102 033  

Time
Teams
11.00 am
Ballinora v Ibane Gaels

Inniscarra (bye)
11.45 am
Ibane Gaels v Inniscarra

Ballinora (bye)
12.30 pm
Ballinora v Inniscarra

Ibane Gaels (bye)

All Games in this Group 15 minutes a side:  

 

Semi Finals

Winner Group 1a v Runner Up Group 1b

Winner Group 1b v Runner Up Group 1a

Venue:  Fermoy - Group ‘A’ (Section 2a)

Group Results Co-ordinator: Bosco Roche 086 – 609 9443  

Time
Teams
11.00 am
Fermoy v Donoughmore

Bishopstown (bye)
11.45 am
Bishopstown v Donoughmore

Fermoy (bye)
12.30 pm
Fermoy v Bishosptown

Donoughmore (bye)

All Games in this Group 15 minutes a side:  

 

Venue:  Fermoy - Group ‘A’ (Section 2b)

Group Results Co-ordinator: Bosco Roche 086 – 609 9443  

Time
Teams
11.00 am
Watergrashill v Cuchullains

Granard Gaels (bye)
11.45 am
Granard Gaels v Cuchullains

Watergrasshill (bye)
12.30 pm
Watergrasshill v Granard Gaels

Cuchiullains (bye)

Semi Finals

Winner Group 1a v Runner Up Group 1b

Winner Group 1b v Runner Up Group 1a

All Games in this Group 15 minutes a side:  


Saturday 20th May 2017 - Evening Echo Feile na nÓg – ‘B’ (Feile Div. 9)

 

Venue:  Ballinspittle - Group ‘B’ (Section 1a)

Group Results Co-ordinator: Stephen Harrington 087 – 256 7785 

Time
Teams
11.00 am
Aghabullogue v Laochra Óg
11.00 am
Kilbrittain v Courcey Rovers

Tracton (bye)
11.45 am
Tracton v Kilbrittain
11.45 am
Courcey Rovers v Aghabullogue

Laochra Óg (bye)
12.30 pm
Laochra Óg v Kilbrittain
12.30 pm
Tracton v Courcey Rovers

Aghabullogue (bye)
1.15 pm
 Tracton v Aghabullogue
1.15 pm
Courcey Rovers v Loachra Óg

Kilbrittain (bye)
2.00 pm
Laochra Óg v Tracton
2.00 pm
Aghabullogue v Kilbrittain

Courcey Rovers (bye)

All Games in this Group 12 minutes a side:  

Group Winner to Qualify for Semi Final

 

Venue:  Ballynoe - Group ‘B’ (Section 2a)

GroupResults Co-ordinator:  Imelda O’Conell 086 – 807 5435

 

Time
Teams
11.00 am
St. Catherines v St. Colmans
11.00 am
Lisgoold v Castlelyons

Fr. O’Neills (bye)


11.45 am
Castlelyons v St. Catherines
11.45 am
Lisgoold v Fr. O’Neills

St. Colmans (bye)


12.30 pm
Fr. O’Neills v Castlelyons
12.30 pm
St. Colmans v Lisgoold

St. Catherines (bye)


1.15 pm
Castlelyons v St. Colmans
1.15 pm
Fr. O’Neills v St. Catherines

Lisgoold (bye)


2.00 pm
St. Catherines v Lisgoold
2.00 pm
St. Colmans v Fr. O’Neills

Castlelyons (bye)

 

Semi Finals

  1. Winner Group 2a v Runner Up Group 2b
  2. Winner Group 2b v Runner Up Group 2a

Final

Winner Semi Final 1 v Winner Semi Final 2

 

All Games in this Group 15 minutes a side:  

 


Saturday 20th May 2017 - Evening Echo Feile na nÓg – ‘B’ (Feile Div. 9)

 

Venue:  Páirc Uinsinn - Group ‘B’ (Section 3a)

Group Results Co-ordinator:  Jason Daly 087 – 950 8877

Time
Teams
11.00 am
St. Vincents v Keale Gaels
11.00 am
Passage West v Kinsale

Aghada (bye)
11.45 am
Kinsale v St. Vincents
11.45 am
Passge West v Aghada

Keale Gaels (bye)
12.30 pm
Aghada v Kinsale
12.30 pm
Keale Gaels v Passage West

St. Vincents (bye)
1.15 pm
Kinsale v Keale Gaels
1.15 pm
St. Vincents v Aghada

Passage West (bye)
2.00 pm
St. Vincents v Passage West
2.00 pm
Keale Gaels v Aghada

Kinsale (bye)

All Games in this Group 12 minutes a side:  

Group Winner to Qualify for Semi Final

 

Venue:  Kilavullen - Group ‘B’ (Section 4a)

Group Results Co-ordinator:  John Brennan 087 – 412 8847

Time
Teams
11.00 am
Clyda Rovers v Kilavullen

St. Kevins (bye)
11.45 am
Kilavullen v St. Kevins

Clyda Rovers (bye)
12.30 pm
Clyda Rovers v St. Kevins

Kilavullen (bye)

All Games in this Group 15 minutes a side:  

 

Venue:  Kilavullen - Group ‘B’ (Section 4b)

Group Results Co-ordinator:  John Brennan 087 – 4112 8847

Time
Teams
11.00 am
Greangh v Carraig na bhFear

Ballycastle Gaels (bye)
11.45 am
Ballycastle Gaels v Grenagh

Carraig na bhFear (bye)
12.30 pm
Carr. na bhFear v Ballycaastle G.

Grenagh (bye)

 

Semi Finals

  1. Winner Group 4a v Runner Up Group 4b
  2. Winner Group 4b v Runner Up Group 4a

Final

Winner Semi Final 1 v Winner Semi Final 2

All Games in this Group 15 minutes a side

 

RESULTS by TEXT PLEASE to:

Jim Healy                         086 – 777 8858

Cian O’Brien                    087 – 6956 511

Donal Whooley:               087 – 978 0950