Rebel Og Feile na nOg- Division 2

  • Mar 25,2017

Evening Echo Feile na nÓg – Division 2 (‘A’ Teams)

Venue:  Whitechurch – Group 1

Group Co-ordinator:  Noel Buckley 086 2700307

Time
Teams
11.00am
Whitechurch v Ballinora

Kilmurry v Kinsale


12.00
Kinsale v Ballinora

Whitechurch v Kilmurry


1.00pm
Whitechurch v Kinsale

Kilmurry v Ballinora

All Games in this Group 15 minutes a side

Venue:  Bishopstown – Group 2

Group Co-ordinator:  Aidan Luttrell 086 - 2855033

Time
Teams
11.00am
Bishopstown  v  Erins Own

Inniscarra  v Bandon


12.00
Bishopstown v Bandon

Erins Own v Inniscarra


1.00pm
Bishopstown  v  Inniscarra

Bandon v  Erins Own

All Games in this Group 15 minutes a side

Venue:  St. Vincents - Group 3

Group co-ordinator:  John Daly 086 - 0503282

Time
Teams
11.00am
Clyda Rovers v Granard Gaels

St. Vincents v Wolfe Tones


12.00
Clyda Rovers v St. Vincents

Wolfe Tones v Granard Gaels


1.00pm
Clyda Rovers v Wolfe Tones

Granard Gaels v St. Vincents

All Games in this Group 15 minutes a side


Venue:  Fermoy – Group 4

Group Co-ordinator:  Timmy Shanahan  086 - 1580698

Time
Teams
11.00am
Fermoy v Bride Rovers

Aghada v Donoughmore


12.00
Bride Rovers v Donoughmore

Fermoy v Aghada


1.00pm
Fermoy v Donoughmore

Aghada v Bride Rovers

All Games in this Group 15 minutes a side

Venue:  Clonakilty  – Group 5

Group Co-ordinator:  Facthna McCarthy 087 - 6102033

Time
Teams
11.00am
Clonakilty v Bantry Blues

Ilen Rovers v Ibane Gaels


12.00
Bantry Blues v Ibane Gaels

Clonakilty v Ilen Rovers


1.00pm
Clonakilty v Ibane Gaels

Bantry Blues v Ilen Rovers

All Games in this Group 15 minutes a side

Venue:  Kilavullen  - Group 6

Group co-ordinator:  James O’Mahony 086 - 8722892

Time
Teams
11.00am
Kilavullen v Glenville

Mitchelstown v Kilshannig


12.00
Glenville v Kilshannig

Kilavullen v Mitchelstown


1.00pm
Kilavullen v Kilshannig

Glenville v Mitchelstown

All Games in this Group 15 minutes a side












Quarter Finals x 2

2.45 pm           Winner Group 1 v Winner Group 2 @ Whitechurch

2.45 pm           Winner Group 3 v Winner Group 6 @ Kilavullen

 

Games in the Quarter Finals will be 15 minutes a side.

In the event of game(s) ending in a draw, extra time of 5 minutes a side will be played.

Should sides be level at end of extra time, Referee will restart game with the first side to score being declared the winner.

 

 

 

PLEASE NOTE

Normal Playing Rules to apply, with the Kick out being taken off the ground from the 13metre line.

 

 

At conclusion of Group Stages:

In the event of teams finishing level on points, the team with the lowest overall score conceded will be determined the Group winner.

In the event of teams having identical scores conceded, then the side that scored the most overall points will qualify.

Clubs are requested to check with opponents in advance of the competition, should a clash of Colours occur.  In accordance with TO Cumann Luth Chleas Gael, both clubs change, unless by agreement.

Rúnaí Coiste na nÓg, Jim Healy, would need to be advised of an agreed arrangement, not later than 11.00 am On Friday 31/03/’17, by telephone or Text as I may not be near my  e-mail on the Day.  Tel: 086 – 777 8858

Semi final Arrangements:

 

Monday 17th April 2017 at Venue TBC

 

  1. Winner Quarter Final (Group 1/ Group 2) v Winner Group 4
  1. Winner Quarter Final (Group 3/Group 6) v Winner Group 5

Final

 

Monday 17th April 2017 at Venue TBC  

 

Winner Semi Final 1 v Winner Semi Final 2

Games in the Semi Finals and Final will be 15 minutes a side.

In the event of game(s) ending in a draw, extra time of 5 minutes a side will be played.

Should sides be level at end of extra time, Referee will restart game with the first side to score being declared the winner.