Please find blow Final Hurling & Football Central Gradings 2018

The Gradings Committee have Reviewed all Clubs who requested a review by deadline Wednesday and these are our Final Results

Due to a policy in the Central Board only 8 Clubs or less are permitted in each Premier Championship Competition ie U18,16,15, & 14

No Further Reviews will be considered for Central Competitions by the Gradings Committee 

A, B1 & B2 Proposed Gradings will be issued this Afternoon 

Is Mise Le Meas 

Denis Twomey Secretary Gradings Committee

Hurling Grading’s

MINOR HURLING
PREMIER 1
Ballincollig
Blarney
Douglas
Inniscarra
Mallow
Midleton
Na Piarsaigh
Sarsfields
PREMIER 2
Blackrock
Bride Rovers
Fermoy
Glen Rovers
Shandrum
St.Finbarrs
Valley Rovers
Watergasshill
PREMIER 2A
Bishopstown
Carrigaline
Carrigtwohill
Courcey Rovers
Éire Óg
Fr O’Neills
Killeagh/Ita’s
Sam Maguires
U16 HURLING
PREMIER 1
Blackrock
Douglas
Glen Rovers
Ibane Gaels
Kiltha Og
Midleton GAA
Sarsfields
St.Finbarrs
PREMIER 2
Ballincollig
Bandon
Cuchullains
Fermoy
Inniscarra
Killeagh/Ita’s GAA
St Colmans
Valley Rovers
PREMIER 2A
Bishopstown
Blarney
Carrigaline
Carrigtwohill
Cobh
Shandrum
Whitechurch
Youghal
U15 HURLING
PREMIER 1
Ballincollig
Douglas
Glen Rovers
Midleton GAA
Na Piarsaigh
Sarsfields
St.Finbarrs
Youghal
PREMIER 2
Ballygarvan
Blackrock
Blarney
Bride Rovers
Carrigtwohill
Killeagh/Ita’s GAA
Kiltha Og
Valley Rovers
PRMIER 2A
Erins Own
Carrigaline
Cobh
Bishopstown
Mallow
Whitechurch
Inniscarra
Watergasshill
U14 HURLING
PREMIER 1
Ballincollig
Ballygarvan
Bride Rovers
Douglas
Mallow
Midleton
Na Piarsaigh
St.Finbarrs
PREMIER 2
Bishopstown
Blackrock
Carrigtwohill
Glen Rovers
Kiltha Og
Sarsfields
Shandrum
Valley Rovers
PREMIER 2A
Blarney
Cobh
Courcey Rovers
Inniscarra
Killeagh/Ita’s GAA
Lisgoold
Youghal
Éire Óg
U13 HURLING
PREMIER 1
Ballinhassig
Carrigtwohill
Blackrock
Douglas
Erins Own
Fermoy
Inniscarra
Mallow
Midleton
Sarsfields
Shandrum
St.Finbarrs
Valley Rovers
PREMIER 2
Aghada
Ballincollig
Bandon
Cobh
Blarney
Bride Rovers
Carrigaline
Glen Rovers
Kiltha Og
Kinsale
Na Piarsaigh
St Catherines
Youghal
U12 HURLING PREMIER
Group 1
Ballincollig
Bishopstown
Douglas
Glen Rovers
Inniscarra
Midleton
Valley Rovers
Sarsfields
St Catherines
St.Finbarrs
Youghal
Group 2
Aghada
Blackrock
Carrigaline
Carrigtwohill
Cobh
Erins Own
Killeagh/Ita’s
Kiltha Og
Na Piarsaigh
Shandrum
St Colemans
Group 3
Ballygiblin
Bandon
Ballinora
Blarney
Courcey Rovers
Éire Óg
Fermoy
Glen Rovers 2
Kilara Óg
Mallow
Nemo Rangers
Watergrasshill

Football Grading’s

MINOR FOOTBALL
PREMIER 1
Beara
Carbery Rangers
Douglas
Eire Óg
Glanmire
Nemo Rangers
Sam Maguires
St.Michaels
PREMIER 2
Ballincollig
Carrigaline
Kilshannig
Mallow
Midleton GAA
Na Piarsaigh
St.Finbarrs
Valley Rovers
PREMIER 2A
Bishopstown
Bride Rovers
Cobh
Fermoy
Granard Gaels
Ilen Rovers
Owen Gaels
St Nicholas
U16 FOOTBALL
PREMIER 1
Ballincollig
Beara
Carrigaline
Douglas
Glanmire
Ibane Gaels
Nemo Rangers
Inniscarra
PREMIER 2
Bishopstown
Carbery Rangers
Gabriel óg
Wolfe Tones
Mallow
St Nicholas
St.Finbarrs
Valley Rovers
PREMIER 2A
Bandon
Kinsale
Cobh
Duarigle Gaels
Éire Óg
Fermoy
Mitchelstown
St.Michaels
U15 FOOTBALL
PREMIER 1
Ballincollig
Carrigaline
Castlehaven
Cobh
Douglas
Glanmire
Na Piarsaigh
St.Finbarrs
PREMIER 2
Ballygarvan
Carbery Rangers
Nemo Rangers
Eire Og
Midleton
St Nicholas
Valley Rovers
Youghal
PREMIER 2A
Aghada
Bandon
Bishopstown
Kilmurry
Kiltha Og
Mallow
Kinsale
St. Michaels
U14 FOOTBALL
PREMIER 1
Bantry Blues
Beara
St Michaels
Douglas
Mallow
Na Piarsaigh
Nemo Rangers
St.Finbarrs
PREMIER 2
Ballincollig
Ballygarvan
Carrigaline
Éire Óg
Glanmire
Inniscarra
Midleton
Bride Rovers
PREMIER 2A
Bandon
Bishopstown
Fermoy
Cobh
Glenville
St Nicholas
Valley Rovers
U13 FOOTBALL
Premier 1
Ballincollig
Bishopstown
Carrigaline
Carrigtwohill
Douglas
Fermoy
Glanmire
Glenville
Inniscarra
Mallow
Nemo Rangers
St.Finbarrs
Valley Rovers
Premier 2
Aghada
Ballinora
Bandon
Bantry Blues
Buttevant
Sam Maguires
Cobh
Erins Own
Midleton GAA
Kinsale
Mayfield
Na Piarsaigh
St Nicholas
St.Michaels
U12 FOOTBALL PREMIER
Group 1
Ballincollig
Bishopstown
Carrigaline
Douglas
Glanmire
Na Piarsaigh
Nemo Rangers
St.Finbarrs
Valley Rovers
Group 2
Cobh
Mallow
Midleton
Mitchelstown
St Nicholas
Youghal
Éire Óg
St.Michaels
Kilara Og
Group 3
Douglas 2
Blarney
Courcey Rovers
Erins Own
Fermoy
Inniscarra
Killeagh/Ita’s
Kilmurry
Mayfield
Carrigtwohill