Excellent work by James McCatthy

Rebel Og West HAD working 

Are you in Cup camps 2017 


We are delighted with the working going 0n here 

Rebel Og wish to remind clubs to keep up the big support

We have rebel og awards winners for June with Cian O Brien PRO Rebel Og and Rory Noonan 

Premier Minor Hurling Championship draws

Round 1

A Sarasield v Bishopstown 11-Jul

B Glen Rovers v Midleton

C Duhallow v Douglas

D Blarney v Na Piarsaigh

E Carbery v Bye

Round 2 27-Jul

F E v Round 2

G v 10 Loser A

Bye 11 Loser B

12 Loser C

13 Loser D

E

Round 3 10/15 Aug

H v Round 3

I v 1 Winner A

J v 2 Winner B

K v Bye ? 3 Winner C

4 Winner D

5 Winner F

6 Winner G

7 One loser R 1

Semi Finals 8 E ? ( lose F) 19-Aug

Winner H v Winner I

Winner J v Winner K

Final 11-Sep

v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship

Round 1

A Eire Og v Shandrum 11-Jul

B Carrigaline v Ballincollig

C St Finbarr’s v Blackrock

D Mallow v Inniscarra

Loser Round 27-Jul

E Loser A v Loser B

F Loser C v Loser D

Winners Round

G Winner A v Winner B

H Winner C v Winner D

Quarter Final 10/15 Aug

I Winner E v Loser H

J Winner F v Loser G

Semi Finals 19-Aug

Winner G v Winner I

Winner H v Winner J

Final 11-Sep

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship

Round 1

A Valley Rovers v Carrigtwohill 11-Jul

B Fermoy v Ballinhassig

C Sliabh Rua v Killeagh Itas

D Fr O’Neills v Aghabullogue

Loser Round 27-Jul

E Loser A v Loser B

F Loser C v Loser D

Winners Round

G Winner A v Winner B

H Winner C v Winner D

Quarter Final 10/15 Aug

I Winner E v Loser H

J Winner F v Loser G

Semi Finals 21/22 Aug

Winner G v Winner I

Winner H v Winner J

Final 10-Sep

v

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Hurling Tournament

Preliminay Round

A Bishopstown v Blackrock

Round 1

B Inniscarra v Na Piarsaigh

C Sarsfields v Midleton

D Mallow v Blarney

E Douglas v Winner A

Semi Finals

Winner B v Winner C

Winner D v Winner E

Final

v

Rebel Og North Fixures 

Thursday 29th June, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U12A WHite  HL Phase 1 finals Millstreet 19:30 Millstreet v Charleville Gerard Moran

 U12A Red  Hl Phase 1 finals Fermoy 19:30 Fermoy v Killavullen Blue Michael Casey

 U12 B1 WHite  HL Phase 1 finals   Meelin 19:30 St Marks v Cuchulainns Billy Newman

 U16 A H L Watergrasshill 19:00 Watergrasshill v Ballygiblin TBC

 U16 A H L Millstreet 19:30 Keale Gaels v Cuchulainns Eoin Walsh

 U16 A H L Charleville 19:45 Charleville v Fermoy Alec Morrissey

 U16 B1 H L Glantane 19:00 Kilshannig v Banteer Jeremiah Keating

 U16 B1 H L Kilworth 19:30 Kilara Og v St Kevins Dave Farrell Sr

 U16 B1 H L Freemount 19:30 St Marks v Clyda Rovers Donal Roche

 U16 B2 H L Killavullen 19:30 Killavullen v Doneraile Ciarian Murphy

Saturday 01st July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B1 FL Castletownroche 14:00 Ballycastle Gaels v St Kevins Ciarian Murphy

 U16 B1 FL Banteer 14:00 Lyre v Charleville Denis O’Leary

 U16 B1 FL Rockchapel 15:30 St Peters v Clyda Rovers Donal Roche

 U16 B2 Red FL Cill na Martra 14:00 Cill na Martra v Knocknagree Kieran Creed

 U16 B2 Red FL Ballydesmond 15:00 Sliabh Luachra Gaels v Croke Rovers Fin O’Connor

 U16 B2 White FL Glanworth 15:00 St Dominics v Doneraile Bernard Kiernan

Monday 03rd July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U14 A FL Final Killavullen 19:30 Clyda Rovers v Kilshannig TBC

 U18 B1 Red FL Knocknagree 19:00 Knocknagree v Sliabh Luachra Gaels TBC

 U18 B1 White FL Castletownroche 19:30 Ballycastle Gaels v Killavullen TBC

 U18 B1 White FL Kildorrery 19:30 Kildorrery v St Catherines TBC

 U18 B2  FL Shanballymore 19:00 St Dominics v Doneraile TBC

 U18 B2  FL Kilworth 19:30 Kilara Og v Lyre Dave Farrell Jr

 U18 B2  FL Rockchapel 19:30 St Peters v St Kevins TBC

Wednesday 05th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B1 FL Liscarroll 19:30 Granard Gaels v Clyda Rovers TBC

 U16 B1 FL Castletownroche 19:30 Ballycastle Gaels v Charleville TBC

 U16 B1 FL Rockchapel 19:30 St Peters v Lyre TBC

 U16 B2 Red FL Rusheen 19:00 Aghinagh v Croke Rovers TBC

 U16 B2 Red FL Cill na Martra 19:00 Cill na Martra v Boherbue TBC

 U16 B2 White FL Ballinacurra 19:00 Ballinacurra v Doneraile TBC

 U16 B2 White FL Glanworth 19:00 St Dominics v Kildorrery TBC

Thursday 06th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U12 B1 Red HL Phase 1 finals TBC 19:30 Croke Rovers v Milford TBC

 U12 B2 HL Final Phase 1 Mourneabbey 19:30 Kildorrery v Dromtariffe TBC

Friday 07th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B2 Red FL Newmarket 19:30 Sliabh Luachra Gaels v Newmarket TBC

Saturday 08th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B2 White FL Kildorrery 12:00 Kildorrery v St Catherines Dave Farrell Jr

Monday 10th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U14 B1 Fl Finals Doneraile 19:30 Buttevant v St Kevins TBC

 U14 B2 WHite  Fl finals Knocknagree 19:30 Sliabh Luachra Gaels v Boherbue TBC

 U14 B2 WHite  Fl finals Kanturk 19:30 Newmarket v Croke Rovers TBC

 U14 Fl B2 Red Final Castletownroche 19:30 Kilara Og v White’s Cross TBC

 U14 A FL Final Ballyclough 19:30 Wolfe Tones v Granard Gaels TBC

 U18 B1 Red FL Boherbue 19:00 Boherbue v Knocknagree TBC

 U18 B1 Red FL Churchtown 19:30 Granard Gaels v Clyda Rovers TBC

 U18 B1 White FL Castlelyons 19:00 Castlelyons v Buttevant TBC

 U18 B1 White FL Buttevant 19:30 Buttevant v Ballycastle Gaels TBC

 U18 B2  FL Banteer 19:00 Lyre v Trinity Gaels TBC

 U18 B2  FL Doneraile 19:30 Doneraile v St Kevins TBC

 U18 B2  FL Rockchapel 19:30 St Peters v St Dominics TBC

Thursday 13th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 A FL Glenville 19:00 Glenville v Mitchelstown TBC

 U16 A FL Caherlag 19:30 Erins Own v Kilshannig TBC

 U16 A FL Millstreet 19:45 Duarigle Gaels v Fermoy TBC

 U16 B1 FL Charleville 19:30 Charleville v St Peters TBC

 U16 B1 FL Mourneabbey 19:30 Clyda Rovers v Ballycastle Gaels TBC

 U16 B1 FL Ballyclough 19:30 St Kevins v Granard Gaels TBC

 U16 B2 Red FL Boherbue 19:00 Boherbue v Sliabh Luachra Gaels TBC

 U16 B2 Red FL Knocknagree 19:00 Knocknagree v Aghinagh TBC

 U16 B2 Red FL Castlemagner 19:30 Croke Rovers v Cill na Martra TBC

 U16 B2 White FL Killavullen 19:30 Killavullen v Ballinacurra TBC

Friday 14th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 B2 White FL Ballynoe 20:00 St Catherines v St Dominics TBC

Saturday 15th July, 2017

Grade/Div Venue Time Home Away Referee

 U16 A H L Rathcormac 11:30 Bride Rovers v Ballyhea TBC

 U16 B1 H L Buttevant 14:00 Buttevant v Ballycastle Gaels TBC

PremierMinorChampionship

Central Championship

Premier Minor Football

Fe 18 P1 Football Championship

Round 1                         

A                          Carrigaline                  v      Mitchelstown

B                          Bishopstown               v      Douglas

C                          Nemo Rangers            v      Beara

D                          St Finbarr’s                 v      Eire Og

Loser Round

E                          Mitchelstown / Carrigaline                        v      Douglas / Bishopstown

F                           Beara / Nemo Rangers                              v      Eire Og / St Finbarr’s

Winners Round

G                          Mitchelstown / Carrigaline                        v      Douglas / Bishopstown

H                          Beara / Nemo Rangers                              v      Eire Og / St Finbarr’s

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship                                                                     

Round 1                         

A                          St Michaels                 v      Fermoy

B                          Mallow                        v      Midleton

C                          Na Piarsaigh               v      Glanmire

D                          Ballincollig                 v      Carbery Rangers

 

 

 

Loser Round

E                          Fermoy / St Michaels                               v      Midleton / Mallow

F                           Glanmire / Na Piarsaigh                            v      Carbery Rangers / Ballincollig

Winners Round

G                          Fermoy / St Michaels      v  Midleton / Mallow

H                          Glanmire / Na Piarsaigh  v  Carbery Rangers / Ballincollig

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship                                                                  

Round 1                         

A                          Valley Rovers             v      Carrigaline 2

B                          Kilshannig                  v      Inniscarra

C                          Glenville                     v      Illen Rovers

D                          St Nicholas                 v      Kilmurry

 

 

 

Loser Round

E                          Carrigaline 2 / Valley Rovers                     v      Inniscarra / Kilshannig

F                           Illen Rovers / Glenville                             v      Kilmurry / St Nicholas

                             Winners Round              

G                          Carrigaline 2 / Valley Rovers          v          Inniscarra / Kilshannig

H                          Illen Rovers / Glenville   v  Kilmurry / St Nicholas

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Football Tournament                                                  

                             Preliminary Round            

A                          St Finbarr’s                 v      Eire Og

 

                             Semi Finals                    

B                          Eire Og / St Finbarr’s  v      Na Piarsaigh

C                          Nemo Rangers            v      Douglas

 

 

 


Minor Hurling

 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship

Round 1

A            Sarsfields           v            Bishopstown

B            Glen Rovers       v            Midleton

C            Duhallow           v            Douglas

D            Blarney v            Na Piarsaigh

E            Carbery              v            Bye


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship               

Round 1                           

Eire Og v            Shandrum

Carrigaline         v            Ballincollig

St Finbarr’s        v            Blackrock

Mallow v            Inniscarra

 

 

Loser Round                   

Shandrum / Eire Og       v            Ballincollig / Carrigaline

Blackrock / St Finbarr’s  v            Inniscarra / Mallow

Winners Round              

Shandrum / Eire Og       v            Ballincollig / Carrigaline

Blackrock / St Finbarr’s  v            Inniscarra / Mallow


 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Hurling Tournament                  

Preliminay Round

Bishopstown     v            Blackrock

 

Round 1                           

Inniscarra           v            Na Piarsaigh

Sarsfields           v            Midleton

Mallow             v            Blarney

Douglas              v            Blackrock / Bishopstown

 


U16 Premier 1 Football

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship

Quarter Final                                              

Carrigaline                                           v      St Finbarr’s

Bishopstown                                         v      Douglas

Nemo Rangers                                     v      Beara

Ballincollig                                          v      Carbery Rangers

Semi Final                                                    

St Finbarr’s / Carrigaline                     v      Douglas / Bishopstown

Beara / Nemo Rangers                         v      Carbery Rangers / Ballincollig

Final                                                             

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Chalenge Cup

Semi Final                                                    

St Finbarr’s / Carrigaline                     v      Douglas / Bishopstown

Beara / Nemo Rangers                         v      Carbery Rangers / Ballincollig

Final                                                             

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship

Quarter Final                                              

St Michaels                                          v      Mallow

Castlehaven                                          v      Vallet Rovers

Buttevant                                              v      Midleton

Cobh                                                     v      Glanmire

Semi Final                                                    

Mallow / St Michaels                           v      Vallet Rovers / Castlehaven

Midleton / Buttevant                            v      Glanmire / Cobh

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Challenge Cup

Losers of First Round games Semi Final                                                    

Mallow / St Michaels                           v      Vallet Rovers / Castlehaven

Midleton / Buttevant                            v      Glanmire / Cobh

Final                                                             

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship

Quarter Final                                              

Na Piarsaigh                                         v      Passage

Macroom                                              v      Ballygarvan

Wolf Tones                                          v      Ibane Gales

St Nichlas                                             v      Eire Og

Semi Final                                                    

Passage / Na Piarsaigh                         v      Ballygarvan / Macroom

Ibane Gales / Wolf Tones                    v      Eire Og / St Nichlas

Final                                                             

v

 

                                                                      

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Challenge Cup

Semi Final                                                    

Passage / Na Piarsaigh                         v      Ballygarvan / Macroom

Ibane Gales / Wolf Tones                    v      Eire Og / St Nichlas

Final                                                             

v

 

 

                                                                      

Round 1                                                        

St Nicholas 2                                        v      Carrigaline 2

 

Semi Final                                                    

Carrigaline 2 /St Nicholas 2                v      Bishopstown 2

Ballincollig 2                                       v      Valley Rovers 2

Final                                                             

v

                


Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Douglas                                                                        v    Cobh

St Finbarr’s                                                                   v    Sarsfields

Valley Rovers                                                              v    Glen Rovers

Blarney                                                                        v    Midleton

Semi Final                                                                          

Cobh / Douglas                                                            v    Sarsfields / St Finbarr’s

Glen Rovers / Valley Rovers                                       v    Midleton / Blarney

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                          

Cobh / Douglas                                                            v    Sarsfields / St Finbarr’s

Glen Rovers / Valley Rovers                                       v    Midleton / Blarney

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Ballincollig                                                                  v    Carrigaline

Inniscarra                                                                     v    Shandrum

Ballygarvan                                                                 v    Killeagh

Bishopstown                                                                v    Blackrock

Semi Final                                                                          

Carrigaline / Ballincollig                                            v    Shandrum / Inniscarra

Killeagh / Ballygarvan                                                v    Blackrock / Bishopstown

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                          

Carrigaline / Ballincollig                                            v    Shandrum / Inniscarra

Killeagh / Ballygarvan                                                v    Blackrock / Bishopstown

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Hurling Championship

First Round                                                                       

Newcestown                                                                v    Fr O’Neills

Quarter Final                                                                    

Mallow                                                                         v    Erins Own

Fr O’Neills / Newcestown                                           v    Na Piarsaigh

Kilta Og                                                                       v    Lisgoold

Passage                                                                        v    Eire Og

 

 

 

Semi Final                                                                          

Erins Own / Mallow                                                    v    Na Piarsaigh / Fr O’Neills / Newcestown

Lisgoold / Kilta Og                                                      v    Eire Og / Passage

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Chalenge Cup                                                                                             

First Round                                                                       

Erins Own / Mallow                                                    v    Lisgoold / Kilta Og

       

Semi Final                                                                          

Na Piarsaigh / Fr O’Neills / Newcestown                    v    Eire Og / Passage

Fr O’Neills / Newcestown                                           v    Lisgoold / Kilta Og / Erins Own / Mallow

Final                                                                                   

v

 

              


Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Ballincollig                                                                 v    Glen Rovers

Midleton                                                                      v    Blackrock

St Finbarr’s                                                                  v    Sarsfields

Valley Rovers                                                              v    Douglas

Semi Final                                                                         

Glen Rovers / Ballincollig                                          v    Blackrock / Midleton

Sarsfields / St Finbarr’s                                               v    Douglas / Valley Rovers

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                         

Glen Rovers / Ballincollig                                          v    Blackrock / Midleton

Sarsfields / St Finbarr’s                                               v    Douglas / Valley Rovers

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Ballygarvan                                                                 v    Youghal

Kilta Og                                                                       v    NaPiarsaigh

Carrigaline                                                                  v    Sliabh Rua

Carrigtwohill                                                               v    Eire Og

Semi Final                                                                         

Youghal / Ballygarvan                                                v    NaPiarsaigh / Kilta Og

Sliabh Rua / Carrigaline                                             v    Eire Og / Carrigtwohill

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                         

Youghal / Ballygarvan                                                v    NaPiarsaigh / Kilta Og

Sliabh Rua / Carrigaline                                             v    Eire Og / Carrigtwohill

Final                                                                                   

v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 PA2 Hurling Championship

Quarter Final                                                                    

Killeagh Itas                                                                v    Cobh

Mallow                                                                        v    Erins Own

Bride Rovers                                                               v    Shandrum

Whitechurch                                                                v    Blarney

Semi Final                                                                         

Cobh / Killeagh Itas                                                    v    Erins Own / Mallow

Shandrum / Bride Rovers                                            v    Blarney / Whitechurch

Final                                                                                   

v

 

                                                                                            

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2A Hurling Chalenge Cup

Semi Final                                                                         

Cobh / Killeagh Itas                                                    v    Erins Own / Mallow

Shandrum / Bride Rovers                                            v    Blarney / Whitechurch

Final                                                                                   

v

                                                                                            

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Hurling Tournament

Round 1                                                                             

Midleton 2                                                                   v    Ballincollig 2

Valley Rovers 2                                                           v    Blackrock 2

Semi Final                                                                         

Sliabh Rua 2                                                                v    Douglas 2

Blackrock 2 / Valley Rovers 2                                    v    Ballincollig 2 / Midleton 2

Final                                                                                   

v


                                        

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship

First Round                

Na Piarsaigh   v          St Michaels

Quarter Final                         

Beara   v          Ballincollig

Douglas           v          Midleton

Glanmire         v          St Michaels / Na Piarsaigh

St Finbarr’s      v          Carrigaline

Semi Final                   

St Michaels / Na Piarsaigh / Glanmire           v          Ballincollig / Beara

Carrigaline / St Finbarr’s        v          Midleton / Douglas

Final                

v

 

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Chalenge Cup

First Round                

Carrigaline / St Finbarr’s        v          Ballincollig / Beara

                         

Semi Final                   

St Michaels / Na Piarsaigh     v          Midleton / Douglas

Ballincollig / Beara / Carrigaline / St Finbarr’s         v          St Michaels / Na Piarsaigh / Glanmire

Final                

v

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Championship

First Round                

Youghal          v          Mallow

Sliabh Rua      v          Ballygarvan

Carbery Rangers         v          Valley Rovers

Quarter Final                         

Cobh   v          Mallow / Youghal

Valley Rovers / Carbery Rangers       v          Castlehaven

St Nicholas     v          Nemo Rangers

Ballygarvan / Sliabh Rua       v          Eire Og

Semi Final                   

Nemo Rangers / St Nicholas  v          Castlehaven / Valley Rovers / Carbery Rangers

Eire Og / Ballygarvan / Sliabh Rua   v          Mallow / Youghal / Cobh

Final                

v

 

                         

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Chalenge Cup

Quarter Final                         

Nemo Rangers / St Nicholas  v          Mallow / Youghal / Cobh

Castlehaven / Valley Rovers / Carbery Rangers        v          Eire Og / Ballygarvan / Sliabh Rua

Mallow / Youghal       v          Ballygarvan / Sliabh Rua

Valley Rovers / Carbery Rangers       v          Bye

Semi Final                   

Valley Rovers / Carbery Rangers       v

Mallow / Youghal / Cobh / Nemo Rangers / St Nicholas      v

Final                

v

 

 

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Football Tournament              

Round 1                       

Sliabh Rua 2   v          St Finbarr’s 2

Ballincollig 2  v          Douglas 2

Semi Final                   

Valley Rovers 2          v          Nemo Rangers 2

Douglas 2 / Ballincollig 2      v          St Finbarr’s 2 / Sliabh Rua 2

Final                

v

 

 


 

 

Rebel Og Premier Championship Draws 2017

Below is a full update of all the draws that will take place and the formats that will be used as the draws take place.

Due to an odd number of teams, Premier 1 MHC will only have Round 1 drawn. Once these games take place the next round will take place. This is to allow the team who gets a bye a second chance

As soon as we can, Rebel Og will post on our website. Expect draws to be around 9pm.


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship
Round 1 Round 1 11-Jul
A v 1 Bishopstown
B v 2 Blarney
C v 3 Carbery
D v 4 Douglas
E v Bye 5 Duhallow
6 Glen Rovers
7 Midleton
8 Na Piarsaigh
9 Sarasield
Round 2 27-Jul
F E v Round 2
G v 10 Loser A
Bye 11 Loser B
12 Loser C
13 Loser D
E
Round 3 10/15 Aug
H v Round 3
I v 1 Winner A
J v 2 Winner B
K v Bye ? 3 Winner C
4 Winner D
5 Winner F
6 Winner G
7 One loser R 1
Semi Finals 8 E ? ( lose F) 19-Aug
Winner H v Winner I
Winner J v Winner K
Final 11-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship
Round 1 1 Ballincollig 11-Jul
A v 2 Blackrock
B v 3 Carrigaline
C v 4 Eire Og
D v 5 Inniscarra
6 Mallow
7 Shandrum
8 St Finbarr’s
Loser Round 27-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 10/15 Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 19-Aug
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 11-Sep
Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship
Round 1 1 Aghabullogue 11-Jul
A v 2 Ballinhassig
B v 3 Carrigtwohill
C v 4 Fermoy
D v 5 Fr O’Neills
6 Killeagh Itas
7 Sliabh Rua
8 Valley Rovers
Loser Round 27-Jul
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 10/15 Aug
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 21/22 Aug
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 10-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Hurling Tournament
Preliminay Round Preliminary & R1
A v 1 Bishopstown
2 Blackrock
Round 1 3 Blarney
B v 4 Douglas
C v 5 Inniscarra
D v 6 Mallow
E v 7 Midleton
8 Na Piarsaigh
9 Sarsfields
10 Winner A
Semi Finals
v Semi finals
v 1 Winner B
Final 2 Winner C
v 3 Winner D

 


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship
Round 1 1 Beara 04-Sep
A v 2 Bishopstown
B v 3 Carrigaline
C v 4 Douglas
D v 5 Eire Og
6 Mitchelstown
7 Nemo Rangers
8 St Finbarr’s
Loser Round 18-Sep
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 23-Sep
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 07-Oct
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 14-Oct
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Round 1 1 Ballincollig 28-Aug
A v 2 Carbery Rangers
B v 3 Fermoy
C v 4 Glanmire
D v 5 Mallow
6 Midleton
7 Na Piarsaigh
8 St Michaels
Loser Round 02-Sep
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 16-Sep
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals 23/9 or 7/10
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J
Final 9/10 or 16/10
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship
Round 1 1 Carrigaline 2 28-Aug
A v 2 Glenville
B v 3 Illen Rovers
C v 4 Inniscarra
D v 5 Kilmurry
6 Kilshannig
7 St Nicholas
8 Valley Rovers
Loser Round 02-Sep
E Loser A v Loser B
F Loser C v Loser D
Winners Round
G Winner A v Winner B
H Winner C v Winner D
Quarter Final 16-Sep
I Winner E v Loser H
J Winner F v Loser G
Semi Finals
Winner G v Winner I
Winner H v Winner J 23/9 or 7/10
Final
v
9/10 or 16/10
Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Football Tournament
Preliminary Round
A v 1 Douglas
2 Eire Og
Semi Finals 3 Na Piarsaigh
B v 4 Nemo Rangers
C v 5 St Finbarr’s
6 Winner A
Final
v

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship
Quarter Final 1 Blarney 31-Jul
A v 2 Cobh
B v 3 Douglas
C v 4 Glen Rovers
D v 5 Midleton
Semi Final 6 Sarsfields 05-Aug
Winner A v Winner B 7 St Finbarr’s
Winner C v Winner D 8 Valley Rovers
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Chalenge Cup
Semi Final 05-Aug
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship
Quarter Final 1 Ballincollig 31-Jul
A v 2 Ballygarvan
B v 3 Bishopstown
C v 4 Blackrock
D v 5 Carrigaline
Semi Final 6 Inniscarra 05-Aug
Winner A v Winner B 7 Killeagh
Winner C v Winner D 8 Shandrum
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Chalenge Cup
Semi Final 05-Aug
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Hurling Championship
First Round 1 Eire Og 31-Jul
A v 2 Erins Own
Quarter Final 3 Fr O’Neills
B v 4 Kilta Og
C v 5 Lisgoold
D v 6 Mallow
E v 7 Na Piarsaigh
8 Newcestown
9 Passage
10 Winner A 05-Aug
Semi Final Semi Finals
Winner B v Winner C 5/13 Aug
Winner D v Winner E
Final 19-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Chalenge Cup
First Round
F v 1 Loser A
2 Loser B
Semi Final 3 Loser C
v 4 Loser D
v 5 Loser E
Final
v 6 Winner F

 


Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Quarter Final 1 Ballincollig 06-Sep
A v 2 Beara
B v 3 Bishopstown
C v 4 Carbery Rangers
D v 5 Carrigaline
Semi Final 6 Douglas 09-Sep
Winner A v Winner B 7 Nemo Rangers
Winner C v Winner D 8 St Finbarr’s
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Chalenge Cup
Semi Final 09-Sep
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Quarter Final 1 Buttevant 06-Sep
A v 2 Castlehaven
B v 3 Coch
C v 4 Glanmire
D v 5 Mallow
Semi Final 6 Midleton 09-Sep
Winner A v Winner B 7 St Michaels
Winner C v Winner D 8 Vallet Rovers
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Chalenge Cup
Semi Final 09-Sep
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship
Quarter Final 1 Ballygarvan 06-Sep
A v 2 Eire Og
B v 3 Ibane Gales
C v 4 Macroom
D v 5 Na Piarsaigh
Semi Final 6 Passage 09-Sep
Winner A v Winner B 7 St Nichlas
Winner C v Winner D 8 Wolf Tones
Final 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Chalenge Cup
Semi Final 1 Loser A 09-Sep
Loser A v Loser B 2 Loser B
Loser C v Loser D 3 Loser C
Final 4 Loser D 16-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 C3 Football Tournament
Round 1 1 Ballincollig 2
A v 2 Bishopstown 2
3 Carrigaline 2
Semi Final 4 St Nicholas 2
B v 5 Valley Rovers 2
C v
Final 6 Winner A
v
7 Winner B
8 Winner C

 


Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Championship
Quarter Final 1 Ballincollig 16-Aug
A v 2 Blackrock
B v 3 Douglas
C v 4 Glen Rovers
D v 5 Midleton
Semi Final 6 Sarsfields 23-Aug
Winner A v Winner B 7 St Finbarr’s
Winner C v Winner D 8 Valley Rovers
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Chalenge Cup
Semi Final 23-Aug
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Championship
Quarter Final 1 Ballygarvan 16-Aug
A v 2 Carrigaline
B v 3 Carrigtwohill
C v 4 Eire Og
D v 5 Kilta Og
Semi Final 6 NaPiarsaigh 23-Aug
Winner A v Winner B 7 Sliabh Rua
Winner C v Winner D 8 Youghal
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Chalenge Cup
Semi Final 23-Aug
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 PA2 Hurling Championship
Quarter Final 1 Blarney 16-Aug
A v 2 Bride Rovers
B v 3 Cobh
C v 4 Erins Own
D v 5 Killeagh Itas
Semi Final 6 Mallow 23-Aug
Winner A v Winner B 7 Shandrum
Winner C v Winner D 8 Whitechurch
Final 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2A Hurling Chalenge Cup
Semi Final 1 Loser A 23-Aug
Loser A v Loser B 2 Loser B
Loser C v Loser D 3 Loser C
Final 4 Loser D 30-Aug
v
Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Hurling Tournament
Round 1 1 Ballincollig 2
A v 2 Blackrock 2
B v 3 Douglas 2
Semi Final 4 Midleton 2
B v 5 Sliabh Rua 2
C v 6 Valley Rovers 2
Final
v 7 Winner A
8 Winner B

 


 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship
First Round 1 Ballincollig 17-Sep
A v 2 Beara
Quarter Final 3 Carrigaline
B v 4 Douglas 23-Sep
C v 5 Glanmire
D v 6 Midleton
E v 7 Na Piarsaigh
Semi Final 8 St Michaels 30-Sep
v 9 St Finbarr’s
v
Final 10 Winner A 07-Oct
v Semi Finals
11 Winner B
12 Winner C
13 Winner D
14 Winner E
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Chalenge Cup
First Round 23-Sep
F v 1 Loser A
2 Loser B
Semi Final 3 Loser C 30-Sep
v 4 Loser D
v 5 Loser E
Final 07-Oct
v 6 Winner F
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Championship
First Round 1 Ballygarvan 17-Sep
A v 2 Carbery Rangers
B v 3 Castlehaven
C v 4 Cobh
Quarter Final 5 Eire Og 23-Sep
D v 6 Mallow
E v 7 Nemo Rangers
F v 8 Sliabh Rua
G v 9 St Nicholas
Semi Final 10 Valley Rovers 30-Sep
v 11 Youghal
v 12 Winner A
Final 13 Winner B 07-Nov
v 14 Winner C
Semi Finals
15 Winner D
16 Winner E
17 Winner F
18 Winner G
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Chalenge Cup
Quarter Final 1 Loser A
H v 2 Loser B
I v 3 Loser C
J v 4 Loser D
K v Bye 5 Loser E
Semi Final 6 Loser F
v 7 Loser G
v
Final 8 Winner H
v 9 Winner I
10 Winner J
11 Winner K
Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Football Tournament
Round 1 1 Ballincollig 2
A v 2 Douglas 2
B v 3 Nemo Rangers 2
Semi Final 4 Sliabh Rua 2
B v 5 St Finbarr’s 2
C v 6 Valley Rovers 2
Final
v 7 Winner A
8 Winner B

 


Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship

First Round                

Na Piarsaigh   v          St Michaels

Quarter Final                         

Beara   v          Ballincollig

Douglas           v          Midleton

Glanmire         v          St Michaels / Na Piarsaigh

St Finbarr’s      v          Carrigaline

Semi Final                   

St Michaels / Na Piarsaigh / Glanmire           v          Ballincollig / Beara

Carrigaline / St Finbarr’s        v          Midleton / Douglas

Final                

v

 

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Chalenge Cup

First Round                

Carrigaline / St Finbarr’s        v          Ballincollig / Beara

                         

Semi Final                   

St Michaels / Na Piarsaigh     v          Midleton / Douglas

Ballincollig / Beara / Carrigaline / St Finbarr’s         v          St Michaels / Na Piarsaigh / Glanmire

Final                

v

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Championship

First Round                

Youghal          v          Mallow

Sliabh Rua      v          Ballygarvan

Carbery Rangers         v          Valley Rovers

Quarter Final                         

Cobh   v          Mallow / Youghal

Valley Rovers / Carbery Rangers       v          Castlehaven

St Nicholas     v          Nemo Rangers

Ballygarvan / Sliabh Rua       v          Eire Og

Semi Final                   

Nemo Rangers / St Nicholas  v          Castlehaven / Valley Rovers / Carbery Rangers

Eire Og / Ballygarvan / Sliabh Rua   v          Mallow / Youghal / Cobh

Final                

v

 

                         

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Chalenge Cup

Quarter Final                         

Nemo Rangers / St Nicholas  v          Mallow / Youghal / Cobh

Castlehaven / Valley Rovers / Carbery Rangers        v          Eire Og / Ballygarvan / Sliabh Rua

Mallow / Youghal       v          Ballygarvan / Sliabh Rua

Valley Rovers / Carbery Rangers       v          Bye

Semi Final                   

Valley Rovers / Carbery Rangers       v

Mallow / Youghal / Cobh / Nemo Rangers / St Nicholas      v

Final                

v

 

 

 

 

 

 

 

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Football Tournament              

Round 1                       

Sliabh Rua 2   v          St Finbarr’s 2

Ballincollig 2  v          Douglas 2

Semi Final                   

Valley Rovers 2          v          Nemo Rangers 2

Douglas 2 / Ballincollig 2      v          St Finbarr’s 2 / Sliabh Rua 2

Final                

v

 

Rebel Og Central Championship

Rebel Og Premier Minor Championship draw takes place today.

May Award for ST. FRANCIS COLLEGE ROCHESTOWN

MAY 2017 WINNERS ST. FRANCIS COLLEGE ROCHESTOWN Winners of the Simcox Cup 2017

The May 2017 winners of the Rebel Óg Monthly Awards sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports (Award Sponsors) with RedFM and The Evening Echo (Media Partners) are the ST. FRANCIS COLLGE ROCHESTOWN. They follow January 2017 winners Kiltha Óg, February Winners St. Colman’s College Fermoy, March winners Stephen O’Rourke and Niall Delany from Mallow, winners of the All-Ireland U17 Handball Championship and April Winners, Carbery Scór. 2016 winners were Na Piarsaigh Minor Hurlers, Cork Ladies Minor Football Team, Sarsfield U14 Camogie Team, Glen Rovers U14 Hurlers, Mizen Rovers, Mitchelstown CBS, Scoil Mhuire Gan Smál Blarney, Kilmurry Footballers, Buttevant Underage GAA Club and Mitchelstown Footballers and Ballygiblin Hurlers, Kilshannig Hurling Teams and Mallow Juvenile GAA Club. 2015 winners were Ahán Gaels, Midleton U15 Footballers, Cork’s Eimear Scally, Aghabullogue U16 Hurlers, Cork U15 Development Squad, Douglas U14 Footballers, St. Finbarrs U14 Hurlers, Christian Brothers Cork, Coláiste Chríost Rí, Coláiste an Phiarsaigh (Camogie) Sacred Heart Clonakilty (Camogie) and Ilen Rovers.

It was a case of third time lucky as ST. FRANCIS COLLEGE, ROCHESTOWN won their first Simcox Cup since the 1949-50 season with a brilliant performance over a gallant Cholaiste Choilm team on a score line on 1.11 to 0.12. Recent seasons brought much heartache as the school lost out narrowly to Macroom DLS in 2012 and Colaiste Chriost Ri in 2015 after a replay. Recent successes in the Dr. O’Callaghan Cup over the last few years buoyed the school as Roco won the famed competition for the first time against the Mon AG in 2014 and retained the trophy the following year with a comprehensive victory over Blarney.

The Simcox Cup campaign began with a victory over MSM Rosscarbery on a score line of 6.12 to 2.9. Kanturk were defeated on a score line of 2.15 to 1.9 in the quarter-final. Hamilton High were accounted for in the semi-final 5.11 to 0.10 and St. Francis qualified to play Colaiste Choilm in the final. Ironically, St. Francis’ first game of the year was also against the same opposition played in the Corn Uí Mhuirí, which was a tight encounter with Roco winning by two points in the end. The final promised to be a tight encounter with either school capable of winning if they played to their potential.

St. Francis had a number of injury worries to contend with for the final, including top scorer James Holland and Cork minor defender Dylan Ward. Perhaps that helped Ballincollig to control the early stages of the game as they raced into an early lead with a 0.9 to 0.3 advantage after 25 minutes in the first half. The Roco boys rallied however, with a couple of late points leaving them trailing by four at the short whistle.

St. Francis had to dig deep in the second period and stayed within striking distance of Colaiste Choilm. The only major of the game and a key score was registered by David Andrews who followed in an Adam Hennessy shot to finish to the net and bring the game level by the 47th minute. Roco drove on from there and were the better team in the closing stages as strikes from Adam Hennessy and fittingly captain Liam Grainger, ensured the trophy came back to Rochestown for the ninth occasion. It was a fantastic, committed team performance with every man on the team and in the panel making telling contributions throughout the year, which was the main factor in returning the Simcox Cup to Rochestown after a long hiatus.

St. Francis College would also like to acknowledge the steadfast support that Terry Murphy and Centra Rochestown have offered to school GAA teams over the last five years helping them to perform at the highest level in Hurling and football in both Cork and Munster competitions.

The Simcox Cup winning Panel

Panel for the Simcox Cup Final v Colaiste Choilm

1. David O’Keeffe Douglas

2. Eoghan Riordan, Carrigaline

3. Dylan Corkery, St. Michaels

4. Adam Murphy, Passage

5. Diarmuid Cormack, St Michaels

6. Nathan Walsh, Douglas

7. Jack Lyons Nemo Rangers

8. Liam Grainger St. Michaels (Captain)

9. Joe Golden St. Michaels

10. Adam Hennessy St. Michaels

11. Rossa O Colmain St. Michaels

12. David Andrews Shamrocks

13. Brendan Powter Douglas

14. Matthew McAuliffe Douglas

15. Cian Denn St. Michaels

16.

17. Sean Hillard Cobh

18. Cian O’Mahony Passage

19. Cameron Whyte Douglas

20. Brian O’Neill Douglas

21. Cian Kelliher Carrigaline

22. David Malone Douglas

23. Cian Cashman St. Michaels

James Holland (Douglas), Conor Russell (Douglas), Colin O’Mahony (Douglas), Dylan Ward (Douglas), Shane Downey (Douglas) (all injured)

Scorers:

David Andrews 1.1, Jack Lyons 0.4 (0.3f), Matthew McAuliffe 0.2, Nathan Walsh 0.1, Cian Denn 0.1, Adam Hennessy 0.1, Liam Grainger 0.1

Left to Right: Liam Grainger (Captain), Rossa O Colmain, Team Sponsor Terry Murphy (Murphys’ Centra, Rochetown Auto Centre) John O’Sullivan and Jack Lyons

Test

This is a text to see what this is like.

Glen Rovers win Premier 1 U15 County Hurling title

Sunday morning in St.Finbarrs GAA complex, Glen Rovers won the Rebel Og Premier 1 County Hurling Championship following a late goal to beat Sars 1-13 to 1-12 after an excellent game of hurling. 

 

Both teams gave it everything. The sides were level at the break and again in the second half both sides brought their ‘A’ game. The lead swapped hands on a number of occassions in the last five mins before Glen scored the winning goal on last puck of the game

 

Full Results Carrigaline Court Hotel Fe 15 P1 Hurling Championship:    Sarsfield  1-12, Glen Rovers  1-13 ;

 

Photos from the Premier 1 Final http://rebelog.ie/gallery/?aid1=792786104204761 

 

 

Check out the moment that Glen Rovers were crowned U15 County Champions and captains speech after the game. 

 


 

Click the photo below to view photos from the final 2017

 

 


 

 

 

Rebel Og Premier 1 U15 County Final will see Glen Rovers and Sarsfield’s meet in the first top grade County Final of 2017. The final will take place on Sunday morning next 7th of May. 



 

 


WHO 

Glen Rovers Vs Sars 

 

WHAT 

Rebel Og Premier 1 U15 County Final 2017

 

WHERE 

St.Finbarrs Hurling and Football Togher

 

WHEN 

Sunday 7th of May at 1pm

 

HOW

The road to the finals saw both teams go down different paths. 

Carrigaline Court Hotel Fe 15 P1 Hurling Championship: 

Q-Finals 

Sarsfield 2-11, Ballincollig  0-5,

Blackrock   5-7, Kiltha Og 4-11,

Glen Rovers 3-12, Douglas  0-11, 

St Finbarrs  0-8, Midleton 1-15,

Semi-Finals 

Glen Rovers 3-16, Kiltha Og  0-3,

Sarsfield 2-14, Midleton  1-9,

 

Final

Glen Rovers v Sarsfield 

 


 

The Role of honor of U15 Premier 1 Competitions 

 

Rebel Og are now in our sixth season since our inception. The first Rebel Og U15 Premier winners were Fr. O’Neills in 2012, this was followed up in 2013 with Sats putting their name on the trophy, they followed up and won the competition for a second time in 2015 while  Na Piarsaigh claimed it in 2014. Glen Rovers won the trophy in 2016 and are current holders. 

 

PREMIER 1 U15       HURLING CHAMPIONS

2012                 Fr O’Neills

2013                 Sarsfields

2014                 Na Piarsaigh

2015                 Sarsfields

2016                 Glen Rovers

2017                 Glen Rovers or  Sarsfields

Rebel Og Award goes to Carbery Scor

APRIL 2017 WINNERS

CARBERY SCÓR

All-Ireland Finalists

 Tadhg MacCarthaigh

Sam Maguires

Clann na nGael

Carbery Rangers

The April 2017 winners of the Rebel Óg Monthly Awards sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports (Award Sponsors) with RedFM and The Evening Echo (Media Partners) are the CARBERY SCÓR GROUP featuring 4 clubs.  They follow January 2017 winners Kiltha Óg, February Winners St. Colman’s College Fermoy and March winners Stephen O’Rourke and Niall Delany from Mallow, winners of the All-Ireland U17 Handball Championship.  2016 winners were Na Piarsaigh Minor Hurlers, Cork Ladies Minor Football Team, Sarsfield U14 Camogie Team, Glen Rovers U14 Hurlers, Mizen Rovers, Mitchelstown CBS, Scoil Mhuire Gan Smál Blarney, Kilmurry Footballers, Buttevant Underage GAA Club and Mitchelstown Footballers and Ballygiblin Hurlers, Kilshannig Hurling Teams and Mallow Juvenile GAA Club.  2015 winners were Ahán Gaels, Midleton U15 Footballers, Cork’s Eimear Scally, Aghabullogue U16 Hurlers, Cork U15 Development Squad, Douglas U14 Footballers, St. Finbarrs U14 Hurlers, Christian Brothers Cork, Coláiste Chríost Rí, Coláiste an Phiarsaigh (Camogie) Sacred Heart Clonakilty (Camogie) and Ilen Rovers.

 


 

What an extraordinary year it’s been for Carbery Scor! Having not one, but four participating clubs at The Waterfront Hall in Belfast for the All Ireland Scór na nÓg final ensured that there was applause aplenty for the West Cork contingent for the competitors from Carbery Rangers, Clann na nGael, Sam Maguires and Tadhg MacCarthaigh.

 


Scór in West Cork, had its inaugural meeting at Ballinascarthy Hall in 1969 with Bill Hart, Danny Warren, the late Michael McCarthy and the officers of the Carbery Board. Bill Hart, a proud Carbery Rangers man, has remained steadfastly at the helm of Scor and is an encouraging voice to all Clubs and participants at local and regional competitions. How fitting it was that Bill recently received the Presidential medal from an t-Uachtarán Aoghan Ó Fearghaill for his distinguished service to the GAA and in particular to Scór.

 


Scór is a celebration of our living culture, our music, our song, our dance, our drama and storytelling, found alive and flourishing in every parish in the 32 counties of Ireland and especially so in the Carbery division. This year, 17 out of the 26 Clubs in Carbery participated in Scór na nÓg. This is first and foremost a tribute to the hard working Scór committees in each of our Clubs, to the parents, mentors and coaches and also to the support and encouragement we get from the Carbery Divisional Board who are always eager to promote all aspects of Scór. In 2016 the Carbery Scór committee along with the divisional Carbery Board held a very successful 1916 commemorative night at St. Mary’s Theatre, Rossmore, in which the representatives from each of the Clubs performed on the night.

 


Although Scór is alive and well in the Carbery division, it still needs a catalyst to give it the promotion and driving force it needs each year and that sums up the very vibrant Carbery Scór committee, comprising of Bill Hart, Gabrielle Crowley, Michael Kearns, Geraldine Keohane, Liam Hodnett, Micheál Ó Súilleabháin and Helen Collins. Meeting regularly in The Celtic Ross Hotel in Rosscarbery, the committee are presently organising a celebratory night on May 12th to promote and encourage participation in Scór and also to thank the hard working Scór committees at local level. Carbery has enjoyed unprecedented success in 2017 so its important to celebrate this success and also to thank the people who made it possible.

 


To have four Clubs from the Carbery division in an All-Ireland final in the illustrious Waterfront Theatre in Belfast is phenomenal and we are so proud of our competitors. Sam Maguires Club was represented by Shannon Buttimer in Recitation with her rendition of ‘Mary Ann McGee’. Carbery Rangers competed in the ballad group with Joan O’Donovan, Aoife MacSweeney, Kate Creedon, Orlagh O’Gorman and Rachel Hodnett singing ‘Through the eyes of an Irish Man’ and Níl ‘na Lá’. Tadhg MacCarthaigh performed ‘A Dream of Skibbereen’ in the drama/léiriú competition, the same discipline that Tadhg MacCarthaigh won an All Ireland back in 1988. Taking part for Tadhg MacCarthaigh were: Oisín Daly, Rory Kingston, Eugene Daly, Catríona Keohane, Katie Daly, Timothy Farrell, Maeve Kingston and Louise Keohane. Clann na nGael all flew the Carbery colours when they competed in the music section with a selection of reels and jigs entitled ‘The Monaghan Jig’ and ‘Johnny Cronin’s Reel. Taking part for Clann na nGael were: Davina Connolly, Saoirse Connolly, Molly McQueen and Andrew Collins.

 


There is an onus on every member of Cumann Luthchleas Gael to promote and support our language and culture. Nowhere is this more evident than in the Carbery Division and we are so proud, as the Carbery Scór committee to play a part in this. Go n-éirí go deo le Scór!