Premier 2 Minor Football Championship Draw
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Round 1
A St Michaels 3-3 (12) v Fermoy 1-10 (13)
B Mallow v Midleton
C Na Piarsaigh v Glanmire
D Ballincollig 1-6 v Carbery Rangers 1-15
Loser Round
E St.Michael’s v Loser B
F Na Piarsaigh v Ballincollig
Winners Round
G Fermoy v Mallow
H Glanmire v Carbery Rangers
Quarter Final
I Winner E v Loser H
J Ballincollig v Fermoy
Semi Finals
Winner G vWinner I
Winner Hv Ballincollig
Final
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship
Round 1
A Valley Rovers 6-16 v Carrigaline 1-8
B Kilshannig 2-18 v Inniscarra 2-5
C Glenville 0-10 v Ilen Rovers 3-11
D St Nicholas 2-12 v Kilmurry 2-15
Loser Round
E Carrigaline v Inniscarra
F Glenville 3-7 v St Nicholas 2-11
Winners Round
G Valley Rovers 2-7 v Kilshannig 0-12
H Ilen Rovers 0-9 v Kilmurry 3-17
Quarter Final
I Winner E v Ilen Rover
J St Nicholas v Kilshannig
Semi Finals
Valley Rovers v Winner I
Kilmurry v Winner J
Final
v
Ballincollig have won the Premier 2 U16 County Hurling title.
A big game against Killeagh/Itas took place in P. Ui Rinn.
Ballincollig Captain been presented with Premier 2 County U16 Hurling Championship #U16Finals pic.twitter.com/16KFJA2vpq
— Rebel Og (@RebelOg_) August 29, 2017
Both teams battled hard in both half but the two goals from Cillian Lee put Ballincollig in a commanding lead and they ran out winners 2-14 to 0-11.
Killeagh/Itas 0-11
Ballincollig 2-14#sportlomo official results— Rebel Og Central Res (@SpLoMo_ROCntral) August 29, 2017
Inniscarra won the U16 Premier 2 challenge Cup final when they beat Ballygarvan in the final 2-15 (21) to 3-7 (16).
U16 Hurling Challenge Cup Winners https://t.co/S2waLc0mT0 pic.twitter.com/cQEKIjp8R7
— Inniscarra GAA (@ScarraGAA) August 28, 2017
In what was a tight final both teams were battling hard in the first half and at the break their was just a point between the teams at the break.
U16H @RebelOg_ Challenge Cup Final
30mins 1st half@ScarraGAA: 2-5(11)@Ballygarvangaa: 2-4(10)— Inniscarra GAA (@ScarraGAA) August 28, 2017
Seven points mid-way through the second half is when the he turned on its head and moved Inniscarra’s direction.
Rebel Og / Cork U16 ‘B’ Team that will compete in this weekends All-Ireland U16 Tournament 2017.
Donnacha McCarthy Sarsfield
Killian B Murphy Aghabullogue
Conor Murphy Sarsfield
David Scanlon Midleton
Eoin Collins Newcestown
Paddy O Flynn Bride Rovers
James Kearney Castlelyons
Conor O Sullivan Glen Rovers
Kieran Kearney Bride Rovers
Tadhg Bradley Aghabullogue
Jason Hayes cobh
Darragh Milner Glen Rovers
Cian Crowley Midleton
David Murphy Sarsfield
Kyle quinn Waites kiltha og
Conor McGoldrick Eire Og
Richie Landers Killeagh
Peter Hassett Fr O Neills
Cathal Hickey Lisgoold
Cian O Donovan Sarsfield
ryan mccarthy Killeagh
Paul Cooney Ballincollig
Eoin Finn Shandrum
Diarmuid Kearney Cobh
Gearoid Mulcahy Glen Rovers
Now as we are getting closer to finishing competitions I would ask that clubs would fix any outstanding fixtures as some clubs are holding up final positions in League Play Off’s.
The next Rebel Og Thoir Meeting will take place in Nemo Rangers on Monday 28th August at 7.30pm and dates will be confirmed for Finals and Semi Finals, so we would expect a full attendance.
Deiric O Conghaile
Runai Rebel Og Thoir
We have had some busy days in Rebel Og over the past seven days. Below are some results from the games played.
Cork Results Updates
U14 A
Cork 0-10 v Galway 1-10
Cork 4-9 v Wexford 2-4
Cork V Clare
Cork exit at group stages on points conceded
U14 B
Cork 6-10 V Dublin 0-6
Cork 2-5 v Offaly 1-6
Cork in Sonny Walsh Semi-Final at 3:40
Cork 0-14 v Tipperary 1-7
Sonny Walsh Final
Cork 2-11 V Clare 1-6
U15A
Cork 5-10 v Limerick 2-10
Cork 1-8 to v Tipperary 1-7
Cork in Cup final against Galway
Cork 4-13 Galway 3-3
U15 B
Cork 1-14 V Kerry 2-4
Cork 1-11. v Limerick 0-9
Final
Cork 1-19 v Galway 1-11 Cork win cup final after extra time.
U16A
Cork 0-9 V Waterford 0-15
Cork 1-6 v Galway 2-13
Cork exit at group stages
U16B
Cork 3-10 V Waterford 0-6
Cork 1-9 V Kilkenny 0-9
Cork 0-13 v Galway 1-9
Semi-Final
Cork v Tipperary draw at full time 0-13 0-13- Cork won 1-0 in penalties.
All-Ireland U16 final
Cork 2-9 v Kilkenny 1-8
Rebel Og Central
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship: Carrigaline 2-11, Blackrock 0-21 Q/F;Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship: Douglas 2-19, Sarsfield 2-23 ;Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Challenge Cup: St Finbarrs 7-14, Cobh 3-11 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship:Ballincollig 3-14, Shandrum 2-10 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Hurling Championsh: Kiltha Og 1-17, Eire Og 3-5 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Challenge Cup: Erins Own 2-13, Lisgoold 2-14 Q/F; Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Championship: Valley Rovers 2-7, Douglas 2-14 Replay; Ballincollig 2-12, Midleton 3-15 S/F;Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Challenge Cup: Blackrock 3-10, Glen Rovers 4-9 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Championship: Youghal 3-14, Na Piarsaigh 2-20 S/F AET; Carrigtwohill 1-20, Eire Og 2-17 Q/F; Carrigaline Court Hotel Fe 14 PA2 Hurling Championship: Bride Rovers 3-12, Blarney 5-11 S/F; Killeagh/Itas 4-7, Mallow 2-8 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2A Hurling Challenge Cup:Whitechurch 5-10, Shandrum 6-10 ; Erins Own 4-10, Cobh 5-6 ; Fe 18 P2A Hurling League: Ballinhassig 2-14, Sliabh Rua 3-13 ; Fe 18 C3 Hurling League:Sarsfield 2 1-8, Douglas 2 0-18 off sars; Fe 18 P1 Football League: St Finbarrs 5-13, Bishopstown 1-10 off champ; Eire Og 0-13, Douglas 4-9 ; Fe 18 P2 Football League: Glanmire 3-16, Ballincollig 0-6 ; Carbery Rangers -, Na Piarsaigh – Not Played; Fe 18 P2A Football League: Kilmurry 4-21, Ilen Rovers 0-4 ; Fe 16 P1 Football League: Bishopstown 0-5, Carbery Rangers 4-13 off weather 4/3 off 20/4 champ; Fe 15 C3 Hurling League: Kiltha Og 7-14, Ballincollig 3-3 ; Fe 15 C3 Football League: Inniscarra 0-7, Douglas 2 1-9 ;Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2 Football Playoff:Bride Rovers 3-6, Bantry Blues 2-10 Final; Fe 13 P2A Hurling League: Watergrasshill -, Lisgoold – Void; Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2A Hurling Playoff:Inniscarra 3-9, Cobh 4-6 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 13 P1 Football Playoff: St Finbarrs 0-7, Douglas 4-12 Final; Fe 12 P1 Football League: Ballincollig 1 W-W, Na Piarsaigh 1 L-L ; Glenville W-W, Douglas 1 L-L ; Glanmire 1 W-W, St Finbarrs 1 L-L ; Fermoy W-W, Valley Rovers L-L ; Nemo Rangers 1 W-W, Bishopstown 1 L-L ; Fe 12 P2 Football League:Mitchelstown L-L, Carrigtwohill W-W ; Sliabh Rua L-L, Inniscarra 1 W-W ; Douglas 2 W-W, Cobh L-L ; St Nicholas 1 L-L, Midleton 1 W-W ; Mallow 1 W-W, Kinsale L-L ; Inniscarra 1 W-W, Erins Own L-L ; Fe 12 C3 Football League: Carrigaline 2 W-W, Glanmire 2 L-L ; Ballincollig 2 W-W, Nemo Rangers 2 L-L ; Inniscarra 2 W-W, Valley Rovers L-L ;
Rebel Og North
U18 B2 FL Semi final and Final stage Rebel Og North:Doneraile 3-15, St Peters 0-11 ; U18 B1 HL Semi final and Final stage Rebel Og North: Ballyhea 2-19, Kildorrery 1-10 ; Ballycastle Gaels 0-14, Killavullen 0-18 ; U18 B2 HL Semi final and final stages: Doneraile -, BYE – Conceded by BYE; Kilara Og 1-11, Newmarket 1-24 ; U16 A FL Semi Final and Final Stage Rebel Og North: Kilshannig 1-9, Duarigle Gaels 3-15 ; U16 B1 FL Semi final and Final stage Rebel Og North: Clyda Rovers 2-10, Granard Gaels 3-6 ; U16 B2 Red FL Semi final and Final stages: Newmarket 3-14, Sliabh Luachra Gaels 2-9 ; U16 B2 White FL Semi final and Final Stages Rebel Og North: Kildorrery 7-11, Killavullen 2-7 ; U16 A HL Tie break Rebel og north:Ballyhea 3-12, Cuchulainns 2-17 ; Rebel Og North U16 B1 H L: St Kevins -, Buttevant – Conceded by Buttevant; U14 B1 HL Semi final and Final stages Rebel Og North: St Kevins 3-16, Killavullen 0-8 ; U14 A HL Semi final and Final Stages: Ballyhea 3-6, Granard Gaels 6-15 ; U14 B2 HL Semi final and Final stages:Kilara Og 2-8, Keale Gaels 5-11 ; Rebel Og North U12A 13 aside Fl Phase 2: Clyda Rovers 3-16, Croke Rovers 2-5 ; Rebel Og North u12A 11 aside Fl Phase 2 :Fermoy 0-11, Kilara Og 0-2 ; Rebel Og North U12B Fl Phase 2 Group 2 : Granard Gaels 3-1, Ballycastle Gaels 1-6 ; Ballycastle Gaels 1-6, Dromtariffe 10-10 ;Rebel Og North u12A HL2 13 aside: Charleville 5-5, Newtownshandrum 2-7 ; Killavullen Blue 0-10, Clyda Rovers 1-15 ; Rebel Og North U12A HL2 11 aside:Fermoy 5-9, Cuchulainns 4-9 ; Millstreet 7-8, Croke Rovers 7-5 ; Rebel Og North U12B HL2 11 Aside Green: Newmarket 3-3, Kildorrery 1-5 ; Ballycastle Gaels 3-6, St Marks 4-6 ; Rebel Og North U12B HL2 11 aside Blue: Dromtariffe 8-9, Doneraile 2-3 ; Killavullen White 5-11, Banteer 0-1 ;
Rebel Og East
Rebel Og East Minor A Football Championship:
Passage 2-16, Wolfe Tones 0-8, Venue: Whitechurch, ;
Rebel Og East Minor B1 East 1 Football Championship:
Ballygarvan 7-12, St Malachys 2-4, Venue: Ballygarvan, Semi Final;
Rebel Og East Minor B1 East 2 Football Championship:
Cobh 3-6, Kiltha Og 2-15, Venue: Ballinacurra, ;
Rebel Og East Minor B2 East 1 Football Championship:
Ballinora 3-14, Whitescross 1-6, Venue: Ballinhassig new pitch, ;
Rebel Og East Minor B2 East 2 Football Championship:
Shamrocks 4-6, Kinsale 4-17, Venue: Belgooly, ;
Rebel Og East Minor A Football League:
Passage 2-16, Wolfe Tones 0-8, Venue: Passage, ;
Rebel Og East Minor B1 East 1 Football League:
St Malachys 2-4, Ballygarvan 7-18, Venue: Ballygarvan, ;
Rebel Og East Minor B1 East 2 Football League:
Kiltha Og 2-15, Cobh 3-6, Venue: Ballinacurra, ;
Rebel Og East Minor B2 East 1 Football League:
Whitescross 1-6, Ballinora 3-13, Venue: Ballinhassig new pitch, ;
Rebel Og East Minor A Hurling League:
St Catherines 5-13, Youghal 2-9, Venue: Ballynoe, ;
Rebel Og East Minor B2 Hurling League:
Grenagh 3-10, Carrig na bhFear 3-14, Venue: Grenagh, ;
Rebel Og East Under 16 A Football Championship:
Kinsale 3-13, Aghada 3-8, Venue: Kinsale, ;
Sliabh Rua 2-4, Aghabullogue 5-14, Venue: Riverstick, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 1 Football Championship:
Ballinora 4-20, Courcey Rovers 1-5, Venue: Ballinora, ;
Crosshaven 1-5, Tracton 1-7, Venue: Crosshaven, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 3 Football Championship:
Castlelyons 0-6, Bride Rovers 12-12, Venue: Castlelyons, ;
Fr O Neills 3-8, Youghal 0-9, Venue: Aghavine, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 4 Football Championship:
Raonuithe na Gael 1-6, Carrig na bhFear 4-7, Venue: Whitescross, ;
Glanmire 6-12, St Vincents 4-8, Venue: Glanmire, ;
Lisgoold 0-7, Carraigtwohill 4-6, Venue: Lisgoold, ;
Rebel Og East U16 B2 Hurling Championship:
Kiltha Og 1-6, Nemo Rangers 2-7, Venue: Castlemartyr, ;
Rebel Og East Under 16 A Football League:
Sliabh Rua 2-4, Aghabullogue 5-14, Venue: Riverstick, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 2 Football League:
Kilmurry 0-11, Clondrohid 1-13, Venue: Kilmurry, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 3 Football League:
Youghal 0-9, Fr O Neills 3-8, Venue: Aghavine, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 4 Football League:
Carrig na bhFear 4-7, Raonuithe na Gael 1-5, Venue: Carrig na bhFear, ;
Rebel Og East Under 16 A Hurling League:
Youghal -, Douglas -, Venue: Youghal top field, Conceded by Douglas;
Rebel Og East Under 16 B1 Hurling League:
Aghada -, St Vincents -, Venue: Aghada, Not Played;
Rebel Og East Under 14 B1 East 2 Hurling Championsip:
Fr O Neills 5-4, Aghada 3-8, Venue: Aghavine, ;
Rebel Og East Under 14 B1 East 2 Football League:
Passage 2-7, Crosshaven 1-4, Venue: Passage, ;
Rebel Og East Under 14 B2 Hurling League:
Whitescross 0-3, Grenagh 3-11, Venue: Whitescross, ;
Rebel Og East Under 12 B2 Football League:
Lisgoold 2-6, Tracton 3-8, Venue: Lisgoold, ;
Rebel Og West
MINOR A HURLING CHAMPIONSHIP: Kilbrittain 2-11, Owen Gaels 0-20 ; Bandon 3-12, Courcey Rovers 1-15 ;MINOR B1 HURLING CHAMPIONSHIP: Newcestown 5-15, Western Gaels 0-7 ; Clonakilty 3-9, Kilbree 1-15 ;MINOR B2 HURLING CHAMPIONSHIP: Cill Mochomog 1-11, St James 3-13 ; Laochra Og 1-8, Fastnet Gaels 0-12 ; MINOR B1 FOOTBALL C,SHIP WEST 1: Macroom 2-15, Ahan Gaels 3-8 ; MINOR B2 FOOTBALL CHAMPIONSHIP: Kilmacabea 3-10, Muintir Na nGael 2-7 ; UNDER 14 A HURLING CHAMPIONSHIP: Newcestown 0-7, Bandon 4-7 ; UNDER 14 B1 HURLING CHAMPIONSHIP: Fastnet Gaels 2-9, Kilbrittain 7-13 ; Ahan Gaels 3-3, St Colms 5-10 ; UNDER 14 B2 HURLING CHAMPIONSHIP:Crosshaven 2-6, Lee Gaels 4-4 ; UNDER 14 B2 FL WEST 3: Clondrohid 3-11, Aghinagh 2-9 League Final;UNDER 12 A HURLING CUP: St Colms 2-5, Bandon 5-10 ; UNDER 12 B HURLING CUP: Bantry Blues 2-10, Ahan Gaels 2-5 ; UNDER 12 C HURLING CUP: Sam Maguires 5-5, Fastnet Gaels 1-9 ; UNDER 12 D HURLING CUP: Ballinascarthy 9-6, Clonakilty 7-5 ;
Who | Killeagh/Itas and Ballincollig
What | Rebel Og U16 Premier 2 County Final
When | Tuesday 29th Aug @6:30pm
Where | Paric Ui Rinn
Path to the final | Killeagh/Itas had an opening game win over Ballygarvan and then took on Blackrock where they came out on top by two points. Ballincollig had eight points to spare over Carrigaline and beat Shandrum in the Semi-Final.
Roll of Honour |
- 2012 Valley Rovers
- 2013 Shandrum
- 2014 Killeagh / Itas
- 2015 St. Finbarrs
- 2016 Mallow
After Tuesday nights Rebel Og Central Board meeting, the following Championship games were confirmed. Full details can be got via the central tab in the menu.
Champ fixtures Rebel Og Central
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship
Semi Finals
Midleton v Duhallow TBC 06-Sep
Glen Rovers v Douglas TBC 06-Sep
Final
v 11-Sep
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship
Semi Finals
Shandrum v Blackrock TBC 06-Sep
Inniscarra v St Finbarr’s TBC 06-Sep
Final
v 11-Sep
Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship
Semi Finals
Carrigtwohill v Ballinhassig TBC 06-Sep
Fr O’Neills v Fermoy TBC 06-Sep
Final 12-Sep
v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Hurling Tournament
Round 1
Inniscarra v Na Piarsaigh
Sarsfields v Midleton Riverstown
Douglas v Blackrock
Semi Finals
Winner B v Winner C
Blarney v Winner E
Final
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship
Final
Midleton v Sarsfields P Uí Rinn 29-Aug 8.00pm
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Challenge Cup
Final
Blarney v St Finbarr’s TBC 30-Aug
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship
Final
Killeagh/Itas v Ballincollig P Uí Rinn 29-Aug 6.45pm
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Challenge Cup
Final
Ballygarvan v Inniscarra TBC TBC
Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Hurling Championship
Semi Final
Kilta Og v Eire Og UCC Mardyke 23-Aug 8.00pm
Final
Mallow v TBC 30-Aug
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Challenge Cup
First Round
Erins Own v Lisgoold Caherlag 23-Aug 6.45pm
Semi Final
Fr O’Neills v Winner F Winner F 28-Aug
Final
Na Piarsaigh v TBC TBC
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Hurling Championship
Quarter Final
Valley Rovers v Douglas Douglas 23-Aug 6.45pm
Semi Final
Ballincollig v Midleton UCC Mardyke 23-Aug 6.30pm
Sarsfields v Winner D 30-Aug
Final
v 02-Sep
Semi Final
Glen Rovers v Blackrock Church Road 23-Aug 6:45 pm
St Finbarr’s v Loser D Loser D 28-Aug 29-Aug
Final
v 02-Sep
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Championship
Quarter Final
Carrigtwohill v Eire Og Carrigtwohill 28-Aug pro
Semi Final
Youghal v Na Piarsaigh Riverstown 23-Aug 7:30 pm
Carrigaline v Winner D TBC
Final
v TBC
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Challenge Cup
Semi Final
Ballygarvan v Kilta Og Castlemartyr 30-Aug 6:45 pm
Sliabh Rua v Loser D Loser D TBC
Final
v TBC
Semi Final
Killeagh Itas v Mallow Rathpeacon 23-Aug 6:45 pm
Bride Rovers v Blarney Delaneys 23-Aug 6:45 pm
Final
v 02-Sep
Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2A Hurling Challenge Cup
Semi Final
Shandrum v Whitechurch Whitechurch 25-Aug 6:30 pm
Final
Erins Own v 30-Aug
Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Hurling Tournament
Round 1
Midleton 2 v Ballincollig 2 Midleton
Valley Rovers 2 v Blackrock 2 Church Road
Semi Final
Sliabh Rua 2 v Douglas 2 Douglas
Winner B v Winner A Winner A
Final
Sliabh Rua 2 v
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship
Round 1
Carrigaline v Mitchelstown TBC 02-Sep
Bishopstown v Douglas TBC TBC
Nemo Rangers v Beara Dunmanway 02-Sep 4:00 pm
St Finbarr’s v Eire Og TBC 27-Aug
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Championship
Round 1
St Michaels v Fermoy Mallow 28-Aug 7:00 pm
Mallow v Midleton TBC TBC
Na Piarsaigh v Glanmire TBC 05-Sep
Ballincollig v Carbery Rangers TBC 05-Sep
Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship
Round 1
Valley Rovers v Carrigaline 2 TBC 05-Sep
Kilshannig v Inniscarra TBC 05-Sep
Glenville v Illen Rovers TBC 29-Aug
St Nicholas v Kilmurry TBC 09-Sep
Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Football Tournament
Preliminary Round
St Finbarr’s v Eire Og Eire Og
Semi Finals
Winner A v Na Piarsaigh Na Piarsaigh
Nemo Rangers v Douglas Douglas
Carrigaline Court Hotel Fe 13 P1 Hurling Playoff
Final
St Finbarrs v Douglas TBC 02-Sep 2:00 pm
Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2 Football Playoff
Final
Bride Rovers v Bantry Blues Macroom 26-Aug 3:00 pm
Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2A Hurling Playoff
Semi Finals
Inniscarra v Cobh Ballyanly 22-Aug 6:45 pm
Lisgoold v Killeagh/Itas Lisgoold 29-Aug 6:30 pm
Carrigaline Court Hotel Fe 13 P1 Football Playoff
Final
St Finbarrs v Douglas Ballincollig 26-Aug 1:00 pm
Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2 Hurling Playoff
Final
Kiltha Og v Sarsfield Carrigtwohill 25-Aug 6:45 pm