2018 Cork GAA County Poc Fada Finals

Image result for long puc

Cork GAA, Rebel Og and Rebel Og Coaching and Games are delighted to announce that the 2018 Cork GAA County Poc Fada Finals will take place at Garryvoe Beach on Thursday June 7th at 6.30pm. There will be two categories of competition, Senior and U16. For further details of how to entry click here

Cork Minor Hurling team vs Tipp

The Cork team for next Sunday’s Munster Minor Hurling Championship v Tipperary in Semple Stadium, Thurles @ 12pm has been announced as follows.

1      Cian Long  – Glen Rovers
2      Christian Murphy  – Midleton
3      Padraic Cullinane  – Ballinascarthy
4      Niall O Riordan  – Mallow
5      Luke Horgan  – Glen Rovers
6      Cormac O Brien  – Newtownshandrum
7      Cillian O Donovan   – Douglas
8      Paul Cooney   – Ballincollig
9      Olan Broderick  – Killeagh
10    Padraig Power   – Blarney
11    Shane Barrett   – Blarney (Capt)
12    Daniel Hogan    – Sarsfields
13    Alan Connolly   – Blackrock
14    Paddy O Flynn   – Bride Rovers
15    Evan Murphy   – Glen Rovers
Subs
16    Jack McGann   – Dungourney
17    Ciaran O Brien – St Catherines
18    Cian McCarthy   – St Oliver Plunketts
19    Cian O Donovan  – Sarsfields
20    Ethan Twomey – St Finbarr’s
21    Cathal Hickey   – Lisgoold
22    Kevin Moynihan  – Na Piarsaigh
23    Aaron Mulcahy   – Midleton
24    Jack Cahalane   – St Finbarrs

Cork Minor Hurling team

The Cork team for next Sunday’s Munster Minor Hurling Championship v Clare in Pairc Ui Chaoimh @ 2pm has been announced as follows.

1 Cian Long – Glen Rovers

2 Christian Murphy – Midleton

3 Padraic Cullinane – Ballinascarthy

4 Cian O Donovan – Sarsfields

5 Cormac O Brien – Newtownshandrum

6 Luke Horgan – Glen Rovers

7 Cillian O Donovan – Douglas

8 Olan Broderick – Killeagh

9 Paul Cooney – Ballincollig

10 Kevin Moynihan – Na Piarsaigh

11 Shane Barrett – Blarney

12 Daniel Hogan – Sarsfields

13 Padraig Power – Blarney

14 Paddy O Flynn – Bride Rovers

15 Evan Murphy – Glen Rovers

16 Jack McGann – Dungourney

17 Niall O Riordan – Mallow

18 Ryan McCarthy – Killeagh

19 Cian McCarthy – St Oliver Plunketts

20 Cathal Hickey – Lisgoold

21 Darragh Flynn – Ballygiblin

22 Aaron Mulcahy – Midleton

23 Alan Connolly – Blackrock

24 Jack Cahalane – St Finbarrs

Success for Cork East in U15 Hurling Championship

Over the May Bank Holiday weekend, the Munster U15 Inter-regional tournament took place with Cork entering four teams in to the competition.

As the group stages took place on Saturday, just one Cork team made it to the final’s day.

Cork East took on three teams from Tipperary and came out on top in both games, beating South Tipp in the Final,

Rebel Og Feile success

On Bank Holiday Monday, the finals of 2018 Rebel Og Feile Peile Finals took place.

Three places in National Feile were on offer today with Douglas claiming the honour of been Cork’s Division 1 reps as Premier winners for the second year in a row.

Corks ‘A’ title is once again heading to Ballinora who also won the Cork section in 2017.

The ‘B’ title has found a new home as mid-Cork side Blarney won this grade.


Cork East in Munster U15 inter-divisional semi-finals

Cork East will be battling it out on Bank Holiday Monday for Rebel honour as they hope to win U15 Munster – Inter Divisional tournament

FINALS MONDAY 7TH MAY 2018
Mallow
Semi Finals
11.00am North Tipperary v East Cork
South Tipperary v Mid Tipperary

12.30pm Final
Plate Final

Group 1
Dr Morris Pk
North Tipperary
Cork City
East Waterford
Mid Clare

Results MAY 5TH
North Tipperary .3-12 Cork City .1-10

East Waterford .1-05 Mid Clare .0-15

North Tipperary .3-07 Mid Clare .0-12

East Waterford .1-07 Cork City .1-13

Cork City .5-12 Mid Clare .0-02

East Waterford .0-04 North Tipperary .1-13

Group 2
Dungarvan
East Cork
West Waterford
South/East Limerick

East Cork .1-20 West Waterford .1-10

South/East Limerick .4-12 East Cork .2-08

West Waterford .4-12 South/East Limerick .1-10

Group 3
Mallow
Kerry
Mid/West Cork
South Tipperary
North Clare

Kerry .0-06 Mid/West Cork .3-16

South Tipperary .2-11 North Clare .2-06

Kerry .1-08 North Clare .4-14

South Tipperary .2-12 Mid/West Cork .4-10

Kerry .0-03 South Tipperary .9-10

Mid/West Cork .2-04 North Clare .1-11

Group 4
Clarecastle
North Cork
Mid Tipperary
East Clare
City/West Limerick

North Cork .1-11 Mid Tipperary .3-08

East Clare .1-06 City/West Limerick .1-09

North Cork .3-04 City/West Limerick .1-12

East Clare .1-03 Mid Tipperary .2-14

Mid Tipperary .6-08 City/West Limerick .1-06

East Clare .4-11 North Cork .4-11

Update on Premier U16 Hurling Championship

As most of the Round 1 games have taken place, Rebel Og are now looking to what happens next in 2018 U16 Championship.

The Results as of Friday afternoon, are as follows

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship:   Blackrock   1-12, Midleton  1-18;  Douglas  2-9, Kiltha Og  0-8;  Ibane Gaels  2-13, St Finbarrs  1-9;  Glen Rovers  2-14, Sarsfield  0-11;

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship:   Ballincollig  4-15, Bandon  0-6;  Killeagh/Itas  5-20, Valley Rovers  6-17;  Cuchullans  3-17, Inniscarra  2-10;

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Hurling Championship:   Bishopstown  0-6, Carrigtwohill  5-16;  Whitechurch  6-12, Cobh  5-8;  Blarney  0-12, Carrigaline  2-11;

The winners of all the above games will now have two more games as they will head into the ‘Winners Round’ where they will play off for a place in the County Semi-Final and the losers of this game will go into Q-Finals of the championship.

The teams that were beaten in the first round are now in the final chance round as a defeat will mean that they will exit the competition while a victory will keep their season moving and get them a place in the Q-Finals.

Below we have the draw for the next rounds of games. Check out where your club now stands.

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Hurling Championship
Loser Round
E Kiltha Og v Sarsfields 02-Jul
F Blackrock v St Finbarrs 02-Jul
Winners Round
G Douglas v Glen Rovers 02-Jul
H Midleton v Ibane Gaels 02-Jul

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Hurling Championship
  Round 1
A Killeagh/Ita’s v Valley Rovers 09-May
C Fermoy v St Colmans Fermoy 04-May 7.00 pm
Loser Round
E Loser A v Inniscarra 02-Jul
F Loser C v Bandon 02-Jul
Winners Round
G Winner A v Cuchullains 02-Jul
H Winner C v Ballincollig 02-Jul

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 Hurling P2A Championship
Round 1
D Youghal v Shandrum Shandrum
Loser Round
E Bishopstown v Cobh 02-Jul
F Blarney v Loser D 02-Jul
Winners Round
G Carrigtwohill v Whitechurch 02-Jul
H Carrigaline v Winner D 02-Jul

April Rebel Og Award for Handball

MUIREANN O’BRIEN from Kilworth and Celine Kelleher from Boherbue who won the Girls U15 All-Ireland doubles handball title are the April winners of the Rebel Óg Monthly Awards, sponsored by the Clayton Hotel Silver Springs, Cummins Sports, with the Evening Echo and RedFM as media partners.

Celine started playing handball when she was nine years of age in Boherbue handball club. Celine’s trainers are Danny Linehan, Kieran O’Connor and Shane Flynn.

It is a very active club, with many boys but only three other girls – her sister Carmel Kelleher, Edel Murphy and Aoidhbe Ducey. Together the four girls won the Féile Division 3 handball competition last summer.

The club trains children in all age categories, the girls training with the boys. Celine also plays football for Araglen Desmond Buí. Fourteen-year-old Celine attends Boherbue Comprehensive school.

Muireann has been playing with Kilworth Handball Club since she was eight years of age. She plays with clubmates Samantha O’Donnell, Ellen Murphy and Anna Dunne.

It is mainly a 40 by 20 club with 14 All-Ireland medals to its name over the years.

Muireann has been on the county panel for a few years and has competed at inter-county level.

When the players to represent Cork in girls and boys juvenile championship 2018 were finalised last December, the partnership chosen for the Girls U15 doubles was Muireann and Celine.

Because the girls are living a good distance from one another, a lot of training, coaching and travel lay ahead as they set out to prepare for the task confronting them.

With the help of club members, parents and those overseeing the training and coaching of Cork juveniles they put in a lot of hard work, which resulted in a huge improvement in their play. In particular, their display against a highly fancied Tyrone pair in the All-Ireland semi-final clearly showed that hard work, commitment and dedication pays off.

That win over Tyrone greatly boosted their confidence as they prepared for a clash with Roscommon in the final at Kingscourt. The preparation they did during the championship campaign was again very evident in the final as they put in a flawless display running out convincing winners to be crowned All-Ireland U15 champions.

U15 County Premier Hurling Championship

Feile Peile Corcaigh 2018

After a big day of Football, Rebel Og can now announced details of our Semi-finals and finals on Monday.

Premier Semi-Finals Monday 7th May in Togher.@ 4:15pm

A. St.Finbarrs  v Nemo Rangers

B. Douglas v Glanmire

Premier Final @5:45

Winners of A v Winners of B will take place at

 

The ‘A’ Semi-finals will also take place in Togher on Monday @ 3:30pm with

1. Kilavullen v Ibane Gaels

2. Ballinora v Kiltha Og

‘A’ Final at 5:00pm

Winners of 1 V Winners of 2

‘B’ semi-finals @Ballincollig start at 3:30pm

Z.Ballinhassig v Donoughmore

Y. Clyda v Blarney

B Final @ 4:30

Winners of Z v Winners of Y

—————————

Rebel Og have announced details of Feile Peile competition ahead of the May Bank holiday weekend.

Féile na nÓg Premier Football Competition

Group 1 ( 12 minutes a half) Venue; Bishopstown Co-ordinating club; Bishopstown

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Bishopstown v. Éire Óg St. Finbarrs v. Inniscarra
11.35 Bishopstown v. Bantry Inniscarra v. Éire Óg
12.10 Bishopstown v. St. Finbarrs Éire Óg v. Bantry
12.45 Inniscarra v. Bantry St. Finbarrs v. Éire Óg
1.20 Bishopstown v.Inniscarra St. Finbarrs v. Bantry

Group 2 ( 12 minutes a half) Venue; Ballygarvan Co-ordinating Club; Ballygarvan

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Ballygarvan v. St. Nicholas Bandon v. Carrigaline
11.35 Ballygarvan v. Bandon Carrigaline v. Douglas
12.10 St. Nicholas v. Carrigaline Bandon v. Douglas
12.45 Ballygarvan v. Carrigaline St. Nicholas v. Douglas
1.20 Ballygarvan v. Douglas St. Nicholas v. Bandon

Group 3 ( 12 minutes a half) Venue; St. Michaels Co-ordinating club; St. Michaels

Pitch 1 Pitch 2
11.00 St. Michaels v. Glenville Valley Rovers v. Ballincollig
11.35 Glenville v. Valley Rovers Ballincollig v. Nemo Rangers
12.10 St. Michaels v. Ballincollig Valley Rovers v. Nemo Rangers
12.45 St. Michaels v. Valley Rovers Glenville v. Nemo Rangers
1.20 St. Michaels v. Nemo Rangers Ballincollig v. Glenville

Group 4 ( 15 minutes a side) Venue Glanmire ( Sallybrook) Prov. Co-ordinating club; Glanmire

Pitch 1 Group A Pitch 2 Group B
11.00 Na Piarsaigh v. Cobh Mallow v. Fermoy
11.45 Cobh v. Midleton Glanmire v. Fermoy
12.30 Midleton v. Na Piarsaigh Mallow v. Glanmire
1.30 Final; Winners Group A v. Winners Group B

Semi-finals and final @ St. Finbarrs on Monday 7th May

Semi-finals

Winners Group 1 v. Winners Group 3 @ 4.15pm

Winners Group 2 v. Winners Group 4 @ 4.15pm

Final @ 5.45pm

Féile na nÓg A Football Competition

Group 1 ( 15 mins a half) Venue; Glantane Co-ordinating Club; Kilshannig

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Kilshannig v. Kilavullen Mitchelstown v. Canovee
11.50 Kilshannig v. Mitchelstown Kilavullen v. Canovee
12.40 Kilshannig v. Canovee Kilavullen v. Mitchelstown

Group 2 (12 mins a half) Venue; Aghada Co-ordinating club; Aghada

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Aghada v. Kiltha Óg Killeagh/Itas v. Carrigtwohill
11.35 Ahgada v. Carrigtwohill Killeagh/Itas v. Youghal
12.10 Carrigtwohill v. Youghal Kiltha Óg v. Killeagh/Itas
12.45. Aghada v. Youghal Kiltha Óg v. Carrigtwohill
1.20 Aghada v. Killeagh/Itas Kiltha Óg v. Youghal

Group 3 (12 mins a half) Venue; Clonakilty Co-ordinating Club; Clonakilty

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Clonakilty v. Castlehaven Ibane Gaels v. Newcestown
11.35 Clonakilty v. Newcestown Ibane Gaels v. St. Colms
12.10 Newcestown v. St. Colms Ibane Gaels v. Castlehaven
12.45 Clonakilty v. St. Colms Castlehaven v. Newcestown
1.20 Clonakilty v. Ibane Gaels Castlehaven v. St. Colms

Group 4 ( 12 mins a half) Venue; Passage Co-ordinating Club; Passage West

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Passage v. Sliabh Rua Ballinora v. Kinsale
11.35 Passage v. Kinsale Ballinora v. Kilmurry
12.10 Kinsale v. Kilmurry Ballinora v. Sliabh Rua
12.45 Passage v. Kilmurry Kinsale v. Sliabh Rua
1.20 Passage v. Ballinora Sliabh Rua v. Kilmurry

Semi-finals and final @ St. Finbarrs on Monday 7th May

Semi-finals

Winners Group 1 v. Winners Group 3 @ 3.30pm

Winners Group 2 v. Winners Group 4 @ 3.30pm

Final @ 5pm

Féile na nÓg B Football Competition

Group 1( 15 minutes a half). Venues; Dripsey GAA Grounds (near Inniscarra Graveyard) and Gleann na Laoi GAA ( Clogheen village). Inniscarra Graveyard and Gleann na Laoi GAA are on Google Maps.

Co-ordinating Club; Lee Gaels

Dripsey Gleann na Laoi ( prov.)
11.00 Lee Gaels v. Courcey Rovers Ballinhassig v. St. Vincents
11.50 Courcey Rovers v. Ilen Rovers Ahan Gaels v. St. Vincents
12.40 Lee Gaels v. Ilen Rovers Ballinhassig v. Ahan Gaels
1.45 Final; Winners Dripsey v. winners Gleann na Laoi

Group 2 ( 15 minutes a half)

Venue; Ballyhooly Co-ordinating Club; Ballycastle Gaels

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Ballycastle Gaels v. St. Catherines Clyda Rovers v. Castlelyons
11.50 St. Catherines v. Kilara Óg Castlelyons v. Erins Own
12.40 Ballycastle Gaels v. Kilara Óg Clyda Rovers v. Erins Own
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Group 3 ( 15 minutes a half)

Venue; Donoughmore Co-ordinating club; Donoughmore

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Donoughmore v. Aghinagh BK Plunketts v. Macroom
11.50 Wolfe Tones v. Aghinagh Bk Plunketts v. Naomh Aban
12.40 Donoughmore v. Wolfe Tones Macroom v. Naomh Aban
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Group 4 ( 15 minutes a half)

Venue; Whitechurch Co-ordinating Club; Whitechurch

Pitch 1 Pitch 2
11.00 Whitechurch v. Grenagh Carrignavar v. Blarney
11.50 Grenagh v. Whites Cross Blarney v. Mayfield
12.40 Whitechurch v. Whites Cross Carrignavar v. Mayfield
1.40 Final; Winner Pitch 1 v. winners Pitch 2

Monday 7th May @ Ballincollig

Semi-finals; Winner Group 1 v. Winner Group 3 @ 3.30pm

Winner Group 2 v. Winner Group 4 @ 3.30pm

Final @ 4.30pm

Fixture/Results Center will be posted here when available