U16 Football Premier 1, Premier 2 and Premier 2a Championship

Rebel Og Premier U16 Football championship has been up and running over the past two weeks. Full update on stages of the competition is below. Check out all you need to know about this years competition.

Upcoming Fixtures

Fixtures from 17/09/2017 to 24/09/2017

Thursday 21st September 2017

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Challenge Cup

Team 1   Team 2  Venue Time

Midleton  v Cobh   Cobh 19:30

 

Saturday 23rd September 2017

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship

Team 1   Team 2  Venue Time

Nemo Rangers  v Carbery Rangers

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Chalenge Cup

Team 1   Team 2  Venue Time

Beara  v Ballincollig

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship

Team 1   Team 2  Venue Time

Mallow  v Valley Rovers   Delanys 12:00

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Challenge Cup

Team 1   Team 2  Venue Time

St Michaels  v Castlehaven

Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship

Team 1   Team 2  Venue Time

Ibane Gaels  v Eire Og

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Challenge Cup

Team 1   Team 2  Venue Time

Ballygarvan  v St Nicholas   Delanys 14:00


Rebel Og U16 Championship Draws

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
  Quarter Final    
A Carrigaline v St Finbarr’s
B Bishopstown v Douglas
C Nemo Rangers v Beara
D Ballincollig v Carbery Rangers
Semi Final
Winner A v Winner B
Winner C v Winner D
Final
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Chalenge Cup
Semi Final
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
  Quarter Final    
A St Michaels v Mallow
B Castlehaven v Vallet Rovers
C Buttevant v Midleton
D Coch v Glanmire
Semi Final
Winner A v Winner B
Winner C v Winner D
Final
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Chalenge Cup
Semi Final
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship
Quarter Final
A Na Piarsaigh v Passage
B Macroom v Ballygarvan
C Wolf Tones v Ibane Gales
D St Nichlas v Eire Og
Semi Final
Winner A v Winner B
Winner C v Winner D
Final
v
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Chalenge Cup
  Semi Final    
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Final
v

 

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship
Team 1 Score Score Team 2 Comment  
Carrigaline 1-9 2-10 St Finbarrs
Nemo Rangers 6-11 2-5 Beara
Bishopstown 3-7 2-9 Douglas
St Finbarrs 3-19 2-5 Bishopstown S/F
Ballincollig 1-8 2-10 Carbery Rangers Q/F
Nemo Rangers Carbery Rangers Semi Final
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Chalenge Cup
Team 1 Score Score Team 2 Comment  
Carrigaline 1-10 3-7 Douglas Semi Final
Beara Ballincollig Semi Final
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship
Team 1 Score Score Team 2 Comment  
Buttevant 4-16 1-5 Midleton Q/F
Cobh 4-5 2-18 Glanmire Q/F
Castlehaven 0-13 3-10 Valley Rovers Q/F
St Michaels 1-10 3-10 Mallow Q/F
Buttevant 0-11 0-12 Glanmire Semi Final
Mallow Valley Rovers Semi Final
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Challenge Cup
Team 1 Score Score Team 2 Comment  
Midleton Cobh Semi Final
St Michaels Castlehaven Semi Final
Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship
Team 1 Score Score Team 2 Comment  
Macroom 3-12 2-6 Ballygarvan Q/F
Wolfe Tones 1-7 3-11 Ibane Gaels Q/F
Na Piarsaigh 0-3 6-16 Passage West Q/F
St Nicholas 2-7 2-8 Eire Og Q/F
Passage West 3-4 2-10 Macroom Semi Final
Ibane Gaels Eire Og Semi Final
Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Challenge Cup
Team 1 Score Score Team 2 Comment  
St Nicholas 8-14 7-14 Wolfe Tones S/F AET
Na Piarsaigh 5-5 7-9 Ballygarvan Semi Final
Ballygarvan St Nicholas Final

 


Roll of honor 

PREMIER 1 U16 FOOTBALL
2012 Douglas
2013 Douglas
2014 Ballincollig
2015 Nemo Rangers
2016 Beara
PREMIER 2 U16 FOOTBALL
2012 Clonakilty
2013 Bantry Blues
2014 Aghada
2015 Carbery Rangers
2016 Valley Rovers
PREMIER 2A U16 FOOTBALL
2016 Kilshannig

Rebel Og Results Round up from week ending 17th Sept

Results from Rebel Og competitions that took place over the past seven days.

Rebel Og Central

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship: Midleton 1-11, Glen Rovers 0-19 Final; Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship: Blackrock 0-9, Inniscarra 0-12 Final; Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship: Carrigtwohill 1-6, Fermoy 3-13 Final; Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Champ: Glanmire 0-8, Carbery Rangers 0-16 Winners round; Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship: Valley Rovers 6-16, Carrigaline 1-8 Round 1; Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship: Ballincollig 1-8, Carbery Rangers 2-10 Q/F; St Finbarrs 3-19, Bishopstown 2-5 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Chalenge Cup: Carrigaline 1-10, Douglas 3-7 Semi Final; Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship: Buttevant 0-11, Glanmire 0-12 Semi Final; St Michaels 1-10, Mallow 3-10 Q/F; Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship: Passage West 3-4, Macroom 2-10 Semi Final; St Nicholas 2-7, Eire Og 2-8 Q/F; Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Challenge Cup: Na Piarsaigh 5-5, Ballygarvan 7-9 Semi Final; St Nicholas 8-14, Wolfe Tones 7-14 S/F AET; Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Challenge Cup: Ballygarvan 7-11, Sliabh Rua 4-4 Final; Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship: Douglas 6-7, Midleton 4-4 Q/F; Beara 1-9, Ballincollig 5-6 Q/F; Na Piarsaigh 3-10, St Michaels 0-6 Round 1; Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Championship: Youghal 3-5, Mallow 3-13 Round 1; Fe 18 P2A Football League: Valley Rovers 6-16, Carrigaline 1-8 Champ result; Fe 15 P1 Hurling League: Kiltha Og 2-9, St Finbarrs 1-15 ; Fe 14 P1 Hurling League: Glen Rovers 4-9, Valley Rovers 1-8 ; Fe 14 P1 Football League: Carrigaline -, St Finbarrs – Not Played; Fe 14 P2 Football League: Eire Og 3-6, Castlehaven 3-9 ; Eire Og 1-10, Youghal 3-6 ; Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2 Hurling Playoff: Kiltha Og 2-9, Sarsfield 3-7 Final; Carrigaline Court Hotel Fe 13 (1) Autumn Hurling League: Midleton 1-3, St Finbarrs 2-7 ; Douglas 4-12, Kiltha Og 1-12 ; Carrigaline Court Hotel Fe 13 (2) Autumn Hurling League: Sarsfield 2-5, Valley Rovers 2-12 ; Carrigaline Court Hotel Fe 13 (3) Autumn Hurling League: Inniscarra 4-9, Killeagh/Itas 4-5 ; Carrigaline Court Hotel Fe 13 (4) Autumn Hurling League: Bishopstown -, Carrigaline – Not Played; Ballinhassig 1-6, Bishopstown 5-13 ; Fe 12 P1 Football League: Bishopstown 1 L-L, Fermoy W-W ; Valley Rovers L-L, Glanmire 1 W-W ; Na Piarsaigh 1 L-L, Glenville W-W ; Fe 12 P2 Football League: Cobh L-L, Kinsale W-W ; Mallow 1 W-W, Sliabh Rua L-L ; Fe 12 C3 Football League: Valley Rovers W-W, Ballincollig 2 L-L ;

Rebel Og East

Rebel Og East U12 B2 Hurling League Play Off: Ballinora 3-9, Lisgoold 0-8, Venue: Ballinora, ;
Rebel Og East Minor A Football Championship: Aghada 3-11, Aghabullogue 2-2, Venue: Mayfield, ;Rebel Og East Minor B1 East 1 Football Championship: Whitechurch 3-9, Blarney 1-12, Venue: Grenagh, Semi Final;Rebel Og East Minor B2 East 1 Football Championship:
Aghinagh 10-12, Carrig na bhFear 1-3, Venue: Dripsey, ;Rebel Og East Minor A Hurling Championship: Bride Rovers 1-13, Cobh 2-11, Venue: Aghada, Final;Rebel Og East Minor B1 Hurling Championship: Lisgoold 1-18, Kiltha Og 1-11, Venue: Aghada, Final;Rebel Og East Minor A Football League: Aghada -, Erins Own -, Venue: Aghada, Conceded by Erins Own;
Aghabullogue 2-3, Aghada 3-11, Venue: To Be Confirmed or Refixed, ;Rebel Og East Minor B1 East 1 Football League: Blarney 1-12, Whitechurch 3-9, Venue: Blarney, ; Rebel Og East Minor B2 East 1 Football League: Carrig na bhFear 3-5, Grenagh 3-7, Venue: Carrignavar College, ;Rebel Og East Under 16 A Football Championship:  Kinsale 1-12, Aghabullogue 1-13, Venue: Kinsale, Semi final;Rebel Og East Under 16 B1 East 1 Football Championship: Ballinora 6-22, Tracton 1-2, Venue: Ballinora, Semi Final; Kilbrittian 0-11, Ballinhassig 0-5, Venue: Kilbrittian, Semi final;Rebel Og East Under 16 B1 East 2 Football Championship: Canovee 9-10, Kilmurry 1-11, Venue: Carrigadrohid, Semi Final; Rebel Og East Under 16 B1 East 3 Football Championship: Killeagh Itas 1-4, Fr O Neills 2-9, Venue: Killeagh/Itas, Semi Final;Rebel Og East U16 B2 Hurling Championship:  St Catherines 1-16, Nemo Rangers 4-7, Venue: Castlemartyr, Final; Crosshaven 2-5, Nemo Rangers 5-8, Venue: Crosshaven, Semi Final;Rebel Og East Under 16 A Football League: Aghabullogue 1-13, Kinsale 1-12, Venue: Kinsale, ;Rebel Og East Under 16 B1 East 1 Football League: Tracton 1-2, Ballinora 6-22, Venue: Minane bridge, Semi final;Courcey Rovers -, Shamrocks -, Venue: Courcey Rovers, Conceded by Shamrocks;Rebel Og East Under 16 B1 East 3 Football League: St Colmans -, Castlelyons -, Venue: Cloyne New Field, Conceded by Castlelyons;Rebel Og East Under 16 B1 Hurling League: Aghada -, St Vincents -, Venue: Aghada, Conceded by St Vincents;Rebel Og East Under 14 B1 East 1 Hurling Championship:
Aghabullogue 4-11, Passage 1-5, Venue: Ballincollig, Final;Rebel Og East Under 14 B1 East 2 Hurling Championsip: Lisgoold 0-9, Fr O Neills 1-4, Venue: Lisgoold, Semi final;Rebel Og East Under 14 B1 East 1 Hurling League: Cloughduv 2-7, Courcey Rovers 2-8, Venue: Cloughduv, ;Aghabullogue 4-11, Passage 1-5, Venue: Coachford, ;Rebel Og East Fe 12 A Football League Play Off: Aghabullogue 3-7, Youghal 1-2, Venue: Coachford, ;Rebel Og East U12 A Hurling League Play Off: St Catherines 5-7, Blarney 0-5, Venue: Ballynoe, Quarter Final;Eire Og 1-2, Bride Rovers 4-5, Venue: Eire Og, Quarter Final;
Aghada 6-15, Mayfield 1-5, Venue: Aghada, Quarter Final;

 

Rebel Og West

UNDER 12 A FOOTBALL CUP: Sam Maguires 4-9, O Donovan Rossa 2-5 ; Castlehaven 7-22, Newcestown 7-5 ; Bandon 6-7, Castletownbere 2-5 ; Bantry Blues 7-10, St Colms 2-11 ; UNDER 12 B FOOTBALL CUP: Tadhg Mac Carthaigh 6-10, Carbery Rangers 2-4 ; Barryroe 3-6, Ahan Gaels 1-11 ; UNDER 12 C FOOTBALL CUP: Iveleary 2-9, Ilen Og 3-10 ; Argideen Rangers 4-8, Kilbrittain 10-11 ; Ilen Og 5-15, Aghinagh 1-5 ; Iveleary 9-11, Kilmeen 1-2 ; Kilmichael 1-2, Clann na nGael 9-17 ; UNDER 12 D FOOTBALL CUP: Beal Atha n Ghaorthaidh 8-7, Muintir Bhaire 2-13 ; Kilmacabea 10-9, Glengarriffe 6-10 ; UNDER 12 A HURLING SHIELD FINAL: Barryroe 3-3, St Colms 2-11 SHIELD FINAL; MINOR B1 FOOTBALL C,SHIP WEST 1: Macroom 3-4, Owen Gaels 2-7 ; MINOR B2 FOOTBALL CHAMPIONSHIP: Adrigole 7-14, Kilmeen 1-6 ; UNDER 16 A FOOTBALL CHAMPIONSHIP: Newcestown 1-11, Sam Maguires 2-6 ; UNDER 16 B 1 FOOTBALL CHAMPIONSHIP: Naomh Aban 2-8, Tadhg Mac Carthaigh 4-8 ; UNDER 16 B 2 FOOTBALL CHAMPIONSHIP: St Colms 4-15, Sam Maguires 2 1-4 ; UNDER 16 B 3 FOOTBALL CHAMPIONSHIP: Iveleary 4-10, Mizen Rovers 5-15 ; Beal Atha n Ghaorthaidh 2-11, Glengarriffe 3-8 ; U14 B 2 WEST 3 FOOTBALL CHAMPIONSHIP: Clondrohid 1-8, Aghinagh 2-11 ; UNDER 14 A HURLING CHAMPIONSHIP: Ibane Gaels 1-8, Ballinora 2-7 ; UNDER 14 B1 HURLING CHAMPIONSHIP: Owen Gaels 2-8, St Colms 2-2 ; UNDER 14 B2 HURLING CHAMPIONSHIP: Shamrocks 1-6, Tracton 3-7 ; UNDER 12 A HURLING CUP: Kilbrittain 1-2, Bandon 6-1 ;

 

Rebel Og North

 

U16 B1 Hurling Championship replay: Buttevant 4-8, Clyda Rovers 3-8 ; U12B HL 11Aside Blue Semi final and final stage Rebel Og North: Kilshannig 3-5, Dromtariffe 5-2 ; U12A HL 13 aside Semi final and final stage Rebel Og North: Clyda Rovers 5-13, Killavullen Blue 6-7 ; U12A HL 11 aside semi final and final stages Rebel Og North: Milford 4-3, Millstreet 7-8 ; Rebel Og North Cavanaghs Of Charleville U18 A H Championship: Kilshannig 1-15, Watergrasshill 2-17 ; Castlelyons 2-14, Kilshannig 2-16 ; Rebel Og North Abbey Print U18 B1 H Championship: Granard Gaels 0-13, Ballycastle Gaels 4-13 ; Rebel Og North Newmarket Motors U18 B2 H Championship: St Marks 0-6, Doneraile 2-16 ; Rebel Og North Central Sports Kanturk u18 B1 Red F Championship : Knocknagree 2-8, Dromtariffe 1-9 ; Rebel Og North Fermoy Nissan U18 B2 F Championship: Trinity Gaels 1-12, St Kevins 8-5 ; St Dominics -, Kilara Og – Conceded by Kilara Og; U18 B1 HL Semi final and Final stage Rebel Og North: Ballyhea 1-11, Killavullen 0-12 ; Rebel Og North Kanturk Credit Union U16 White B2 F Championship: St Dominics 5-9, Killavullen 4-8 ; Rebel Og North Barnes Jewelers Fermoy U16 A H Championship: Fermoy 0-11, Bride Rovers 1-12 ; Fermoy 2-18, Cuchulainns 3-11 ; Ballyhea 3-8, Bride Rovers 2-18 ; Rebel Og North O Sullivan Lewis U16 B1 H Championship: Buttevant 4-8, Clyda Rovers 3-8 ; Buttevant 1-11, Clyda Rovers 1-11 ; Kilshannig 2-3, Granard Gaels 0-20 ; Rebel Og North O Sullivans Hurleys U16 B2 H Championship: Newmarket 3-9, Kildorrery 3-14 ; Rebel Og North Firgrove Hotel U14 B1 F Championship: Buttevant -, St Peters – Conceded by St Peters; Charleville 3-2, Blarney 8-11 ; Rebel Og North U14 B2 F Red Championship: Carrig na bhFear 5-2, Castlelyons 2-2 ; Rebel Og North Avondhu Motor Factors U14 A H Championship: Cuchulainns 2-12, Granard Gaels 2-8 ; Rebel Og North Hunters Rest U14 B1 H Championship: Clyda Rovers 0-8, St Kevins 6-12 ; Rebel Og North Ayrton Group Health and Safety U14 B2 H Championship: Croke Rovers 1-8, Newmarket 1-2 ; U12 A 11 aside FL Semi final and final stage Rebel Og North: Fermoy 5-21, St Peters 1-10 ;

Rebel Og Central weekend Championship Programme

This weekend, some big games will take place in the Rebel Og Central Championship. Minor, U16 and U14 games are down for decision.

Check out all you need to know below.

 


Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship St Finbarrs  v Bishopstown  at  Delanys on 16/09/2017 @ 14:00

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship Ballincollig  v Carbery Rangers  at  Enniskeane on 16/09/2017 @ 17:00

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Chalenge Cup Carrigaline  v Douglas  at  Douglas on 16/09/2017 @ 13:00

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship Buttevant  v Glanmire  at  Delanys on 16/09/2017 @ 12:00

Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship Passage West  v Macroom  at  Ballincollig on 16/09/2017 @ 13:30

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Challenge Cup Ballygarvan  v Sliabh Rua  at  Church Road on 16/09/2017 @ 13:00

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship Beara  v Ballincollig  at  Castletown Kinneigh on 16/09/2017 @ 15:00

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship Douglas  v Midleton  at  Douglas on 16/09/2017 @ 17:00

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Challenge Cup St Nicholas  v Wolfe Tones  at  Glen Field on 17/09/2017 @ 10:30

Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2A Football Challenge Cup Na Piarsaigh  v Ballygarvan  at  Na Piarsaigh on 17/09/2017 @ 11:00

Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Hurling Tournament Ballincollig  v Blackrock   at  Ballincollig on 17/09/2017 @ TBC

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Champ Mallow  v Midleton  at  TBC on 18/09/2017 @ TBC

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship Kilshannig  v Inniscarra  at  TBC on 18/09/2017 @ TBC

Carrigaline Court Hotel Fe 18 C3 Football Tournament St Finbarrs  v Eire Og  at  Ovens on 18/09/2017 @ 18:30

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2A Football Championship St Nicholas  v Kilmurry  at  TBC on 19/09/2017 @ 19:00

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P1 Football Championship St Finbarrs  v Carrigaline  at  Togher on 20/09/2017 @ 19:30

Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Football Championship Sliabh Rua  v Ballygarvan  at  Ballygarvan on 20/09/2017 @ 19:00

 

Glen claim Premier 1 MHC championship

The McGrath cup is heading back to Glen Rovers for the fourth time since the Premier Minor County championship was created. 


Glen Rovers had five points to spare over Midleton in the decider on Monday night. 

In the build up to this game, both teams had great semi-finals wins with Midleton beating Duhallow and Glen getting over city rivals Douglas. 


Played in Paric Ui Rinn, Glen got the opening score, and once they took the lead, it was a lead they held for the entire match. 


Both teams had their chances in both halts to take their scores but this night belong to the Glen as they ran out winners on a score of Glen Rovers 0-19, Midleton 1-11. 

Inniscarra are Premier 2 MHC 2017


Inniscarra have got their hands on the Rebel Og Premier 2 Minor hurling championship following their win over Blackrock. 

The opening half of the game was a score for score contest as both teams exchanged points in the low scoring first half. 


Despite going three points down early in the second half, Inniscarra hit back with five unanswered points. This set them on the path to victory. 

Once Inniscarra got into the lead, they did not let it go as they ran out winners by three points, full time score 0-12 to 0-9. 

Premier 2a final will be the meeting of Fermoy and Carrigtwohill 

Carrigaline will play host to its first Premier Minor final under lights on Tuesday night. The meeting of Fermoy and Carrigtwohill will take place here. 

Who Fermoy and Carrigtwohill 


What
 Rebel Og Premier 2a Minor Championship final

Where
 Carrigaline GAA complex 

When
 Tuesday 12th of September at 8pm

How
 on Fermoy were too strong for Fr.O’Neills in their Semi-Final while Carrigtwohill over came Ballinhassig to book their final place. 

Glen v Midleton in Premier 1 County Minor final 2017

Rebel Og County Minor Hurling Final is confirmed with Glen Rovers meeting Midleton on Monday 11th of September in P. Uí Rinn with an 8:15pm start. 

Who: Glen Rovers and Midleton 

What: Rebel Og Premier 1 Minor Hurling Championship 

Where: P.UiRinn 

When: Monday 11th of September 

How: Glen Rovers beat Douglas in the Semi-Final while Midleton over came Duhallow to book their final place. 


Midleton 2-19 Midleton 0-14

First up was meeting of Midleton and Duhallow in Mallow. A game in which both teams exchanged points early on before Midleton converted their first of their two goals. 

Once Midleton got their first goal they pulled away from Duhallow before their second goal in the 40min to ensure that the East Cork side would be in the final. 

Glen Rovers  0-15 Douglas  0-11
Glen are back in County Minor Hurling Final for the first time since 2013 when they beat Douglas by one point in UCC Mardyke. 

In a very closely game which was score for score throughout the game. The Glen at the break by two points. Again both teams exchanged points until a free on the 60 min was the difference as Glen won by a point. 


Blackrock to meet Inniscarra in Premier 2 County Hurling Final 

​Rebel Og Premier 2 County Hurling Final will take place on Monday night. 
The meeting of Blackrock and Inniscarra will be part of the double header at P. Ui Rinn.

Who Blackrock and Inniscarra


What
Rebel Og Premier 2 Minor Championship final

Where
P.UiRinn

When
Monday 11th of September at 6:30pm

How
Blackrock beat Shandrum in the Semi-Final while Inniscarra were too strong for St. Finbarr’s. 

Rebel Og Results round up 

Rebel Og Results round up from the past seven days of games. 


Rebel Og County Results 

U15B1 County Football Championship: Aghabullogue 0-5, Owen Gaels 1-6 Final ; U15B2 County Football Championship: Muintir na nGael 2-7, St Peters 5-9 Final;

Rebel Og North Results 

U12B HL 11 Aside Green Semi final and final stage Rebel Og North: Buttevant -, BYE – Conceded by BYE; Granard Gaels 1-11, St Marks 2-5 ; U12B HL 11Aside Blue Semi final and final stage Rebel Og North:Dromtariffe 6-11, St Dominics 2-6 ; Kilshannig -, BYE – Conceded by BYE; U12A HL 13 aside Semi final and final stage Rebel Og North: Clyda Rovers -, BYE – Conceded by BYE; Ballyhea 1-10, Killavullen Blue 4-9 ;U12A HL 11 aside semi final and final stages Rebel Og North: Croke Rovers 5-6, Millstreet 5-8 ; BYE -, Milford – Conceded by BYE; U16 B2 H Championship replay Rebel Og North: Croke Rovers 1-10, Laochra Og 1-12 ; Rebel Og North Cavanaghs Of Charleville U18 A H Championship: Watergrasshill 2-7, Keale Gaels 0-12 ; Rebel Og North Abbey Print U18 B1 H Championship: Granard Gaels 2-14, Kildorrery 0-15 ; Killavullen 2-13, Kildorrery 3-11 ; Ballyhea 2-8, Ballycastle Gaels 0-16 ; Rebel Og North Newmarket Motors U18 B2 H Championship: Kilara Og 0-3, Doneraile 6-11 ; St Kevins 2-13, St Marks 8-9 ; U18 B1 Fl Red Semi Final and Final stages Rebel Og North:Clyda Rovers 5-7, Sliabh Luachra Gaels 2-10 ; Rebel Og North Barnes Jewelers Fermoy U16 A H Championship: Fermoy 0-16, Ballygiblin 0-13 ; Cuchulainns 3-12, Keale Gaels 2-12 ; Ballyhea 2-13, Watergrasshill 1-15 ; Bride Rovers 3-20, Charleville 0-6 ; Rebel Og North O Sullivan Lewis U16 B1 H Championship: Buttevant 4-15, Ballycastle Gaels 2-9 ; St Kevins 1-15, Clyda Rovers 2-13 ; Banteer 0-7, Kilshannig 5-8 ; Kilara Og 1-10, Granard Gaels 1-14 ;Rebel Og North O Sullivans Hurleys U16 B2 H Championship: St Dominics 2-11, Newmarket 2-13 ; Laochra Og 1-12, Croke Rovers 1-10 replay; Killavullen 3-10, Kildorrery 3-15 ; Laochra Og 2-10, Croke Rovers 3-7 ; U16 A HL Semi final and final stage Rebel Og North: Ballygiblin 2-14, Cuchulainns 2-11 ; Rebel Og North Avondhu Motor Factors U14 A H Championship: Granard Gaels 10-11, Donoughmore 3-3 ; Cuchulainns 4-17, Watergrasshill 3-11 ; Rebel Og North Hunters Rest U14 B1 H Championship: Clyda Rovers 2-7, Ballycastle Gaels 0-10 ; Ballygiblin 2-7, St Kevins 5-8 ; Rebel Og North Ayrton Group Health and Safety U14 B2 H Championship: Kilara Og 2-13, Keale Gaels 1-3 ; Rebel Og North u12A HL2 13 aside:Killavullen Blue 4-9, Ballyhea 1-10 ; Rebel Og North U12A HL2 11 aside: Millstreet 5-11, Cuchulainns 3-9 ; Croke Rovers 5-4, Fermoy 4-5 Ch x 2; Rebel Og North U12B HL2 11 Aside Green: Granard Gaels 2-5, Buttevant 2-8 ; U12 B FL Play off Phase 2 Group 1:Boherbue 4-7, Duarigle Gaels 7-11 ; Rebel Og North U12B HL2 11 aside Blue: Killavullen White 5-5, Doneraile 0-6 ;

Rebel Og East Result 

Rebel Og East Minor B1 East 1 Football Championship: 
Crosshaven 2-7, Blarney 6-11, Venue: Crosshaven, ;
Rebel Og East Minor A Hurling Championship: 
St Catherines 2-17, Bride Rovers 6-20, Venue: Castlelyons, Semi Final;
Rebel Og East Minor B1 Hurling Championship: 
St Vincents 2-10, Lisgoold 0-21, Venue: Mayfield, Semi Final;
Rebel Og East Minor A Football League: 
Passage 0-11, Sliabh Rua 0-11, Venue: Passage, ;
Rebel Og East Minor B1 East 1 Football League: 
Blarney 6-13, Crosshaven 2-7, Venue: Crosshaven, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 2 Football Championship: 
Blarney 3-8, Clondrohid 3-8, Venue: Blarney, ;
Grenagh 1-10, St Malachys 2-4, Venue: Grenagh, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 3 Football Championship: 
Killeagh Itas 2-18, St Colmans 0-1, Venue: Killeagh, ;
Rebel Og East U16 A Hurling Championship: 
Aghabullogue 2-13, Cloughduv 0-8, Venue: Ballinlough, Final;
Cloughduv 3-23, Glen Rovers 1-9, Venue: Cloughduv, ;
Rebel Og East Under 16 B1 Hurling Championship: 
Ballinora 0-6, Tracton 2-10, Venue: Ballinlough, Final;
Rebel Og East Under 16 B1 East 2 Football League: 
St Malachys 2-5, Grenagh 1-10, Venue: Grenagh, ;
Blarney 3-10, Clondrohid 3-10, Venue: Blarney, ;
Kilmurry -, St Malachys -, Venue: Kilmurry, Conceded by Kilmurry;
Clondrohid 2-12, Grenagh 2-11, Venue: Clondrohid, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 3 Football League: 
St Colmans 0-1, Killeagh Itas 2-18, Venue: Killeagh, ;
Rebel Og East Under 16 B1 East 4 Football League: 
Lisgoold 5-9, Raonuithe na Gael 1-9, Venue: Lisgoold, ;
Carraigtwohill 4-6, Lisgoold 0-7, Venue: Carraigtwohill, ;
Rebel Og East Under 16 B2 Hurling League: 
Raonuithe na Gael -, Kiltha Og -, Venue: Pairc Brian Diolunaigh, Conceded by Raonuithe na Gael;
Rebel Og East Under 14 B1 East 1 Hurling Championship: 
Passage 1-7, Courcey Rovers 0-6, Venue: Passage, Semi Final;
Rebel Og East Under 14 B2 Hurling Championship: 
Carrig na bhFear 6-15, Castlelyons 2-1, Venue: Rathcormac, Final;
Rebel Og East Under 14 B1 East 2 Football League: 
Crosshaven 6-18, Courcey Rovers 1-1, Venue: Crosshaven, ;
Rebel Og East Under 14 B1 East 1 Hurling League: 
Kinsale 0-7, Cloughduv 0-8, Venue: Kinsale, ;
Courcey Rovers 0-6, Passage 1-7, Venue: Passage, ;
Rebel Og East Under 14 B1 East 2 Hurling League: 
Aghada 2-9, St Catherines 4-7, Venue: Aghada, ;
Mayfield 1-4, Lisgoold 4-16, Venue: Mayfield, ;
Rebel Og East Under 12 B1 Hurling League: 
Ballygarvan 4-8, Carrig na bhFear 5-11, Venue: Ballygarvan, ;

Rebel Og Central Results 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship: Glen Rovers 0-15, Douglas 1-11 S/F; Midleton 2-19, Duhallow 0-14 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship: Shandrum 3-13, Blackrock 3-16 S/F; Inniscarra 0-25, St Finbarrs 2-12 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship: Carrigtwohill 2-17, Ballinhassig 2-10 S/F; Fr O Neills 2-14, Fermoy 3-16 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Football Championship:Carrigaline 2-16, Mitchelstown 0-15 Round 1;Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Football Champ:Ballincollig 1-6, Carbery Rangers 1-15 Round 1; Na Piarsaigh 0-10, Glanmire 2-11 Round 1; Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Hurling Championsh: Mallow 3-9, Kiltha Og 5-9 Final replay; Carrigaline Court Hotel Fe 16 P1 Football Championship: Bishopstown 3-7, Douglas 2-9 ; Carrigaline 1-9, St Finbarrs 2-10 ; Nemo Rangers 6-11, Beara 2-5 ; Carrigaline Court Hotel Fe 16 P2 Football Championship: Castlehaven 0-13, Valley Rovers 3-10 Q/F; Cobh 4-5, Glanmire 2-18 Q/F; Buttevant 4-16, Midleton 1-5 Q/F; Carrigaline Court Hotel Fe 16 PA2 Football Championship: Na Piarsaigh 0-3, Passage West 6-16 Q/F; Wolfe Tones 1-7, Ibane Gaels 3-11 Q/F; Macroom 3-12, Ballygarvan 2-6 Q/F; Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Championship: Na Piarsaigh 0-8, Carrigtwohill 0-7 Final; Carrigaline 2-7, Carrigtwohill 3-16 S/F;Carrigaline Court Hotel Fe 14 P2 Hurling Challenge Cup: Eire Og 1-12, Sliabh Rua 2-16 S/F ; Carrigaline Court Hotel Fe 14 C3 Hurling Tournament: Valley Rovers 2 0-5, Blackrock 2 1-8 First Round; Midleton 2 2-9, Ballincollig 2 3-9 First Round; Fe 18 P2 Hurling League: St Finbarrs 2-12, Inniscarra 0-25 champ result; Fe 18 P1 Football League: Mitchelstown 0-15, Carrigaline 2-16 champ result; Fe 16 P1 Football League: St Finbarrs 2-10, Carrigaline 1-9 Champ result; Fe 16 P2 Football League: Buttevant 2-14, Glanmire 0-6 ; Glanmire 4-12, Castlehaven 2-14 ; Fe 15 P1 Hurling League: St Finbarrs 2-11, Blackrock 1-11 ; Ballincollig 2-8, Midleton 2-15 ; Fe 15 P2 Hurling League: Valley Rovers 1-15, Killeagh/Itas 4-17 off champ; Valley Rovers 1-15, Killeagh/Itas 4-18 ; Fe 15 C3 Football League: Inniscarra 1-18, Carrigaline 2-10 ; Nemo Rangers 3-8, Douglas 2 1-12 ; Fe 14 P1 Football League: Glanmire 4-10, Ballincollig 4-6 ; Fe 14 P2 Football League: Mallow 5-6, Cobh 2-10 ; St Nicholas 1-6, Sliabh Rua 2-8 ; Ballygarvan 2-11, Valley Rovers 3-8 ; Carrigaline Court Hotel Fe 13 P1 Hurling Playoff:St Finbarrs 3-11, Douglas 3-10 Final; Carrigaline Court Hotel Fe 13 P2A Hurling Playoff: Lisgoold 1-17, Killeagh/Itas 0-10 S/F; Carrigaline Court Hotel Fe 13 (1) Autumn Hurling League: Ballincollig 5-11, Douglas 4-4 ; St Finbarrs 1-4, Ballygarvan 1-8 ; Kiltha Og 5-11, Midleton 1-9 ; Carrigaline Court Hotel Fe 13 (2) Autumn Hurling League: Carrigtwohill 1-12, Sarsfield 3-5 ; Carrigaline Court Hotel Fe 13 (3) Autumn Hurling League: Killeagh/Itas 3-8, Cobh 4-16 ; Fe 12 P1 Hurling League: Ballincollig 1 L-L, Shandrum W-W ; Inniscarra 1 W-W, Blackrock 1 L-L ; Douglas 1 L-L, Fermoy W-W ; St Finbarrs 1 L-L, Carrigtwohill W-W ; Fe 12 P2 Hurling League: Cobh W-W, Ballygiblin L-L ; Carrigaline 1 W-W, Kilara Og L-L ; Nemo Rangers 1 L-L, Courcey Rovers W-W ; Mallow 1 W-W, Kinsale L-L ; Sliabh Rua L-L, Erins Own W-W ; Glen Rovers 1 L-L, Ballinhassig W-W ; Carrigaline 1 W-W, Ballygiblin L-L ; Nemo Rangers 1 L-L, Kilara Og W-W ; Fe 12 C3 Hurling League: Ballincollig 2 L-L, Midleton 2 W-W ; Fe 12 P1 Football League: Glanmire 1 D-D, Glenville D-D ; Fe 12 P2 Football League: St Michaels 2 L-L, Douglas 2 W-W off s m; Fe 12 C3 Football League: Nemo Rangers 2 L-L, Carrigaline 2 W-W ;

Premier Minor Hurling Championship Semi-Finals

Rebel Og Central are down to the County Semi-Finals stages of the Premier Minor Hurling Championship. 

City sides Glen, Douglas, East Cork will be represented by Midleton and Duhallow will take part in Premier 1. 

Barrs, Blackrock, Shandrum and Inniscarra are in Premier 2. 

The Premier 2a will have Fermoy, Ballinhassig, Fr. O’Neills and Carrigtwohill

12 teams will battle it out for 6 places in their respective finals on Wednesday night. 

Below are full details of all the games at Premier 1, Premier 2 and Premier 2a. 

Carrigaline Court Hotel Fe 18 P1 Hurling Championship: 

Midleton v Duhallow ,  Venue: Mallow, 18:30, S/F; 

Glen Rovers v Douglas , Venue: UCC Mardyke, 20:15, S/F; 


Carrigaline Court Hotel Fe 18 P2 Hurling Championship: 

Inniscarra v St Finbarrs , Venue: UCC Mardyke, 18:30, S/F; 

Shandrum v Blackrock , Venue: Mallow, 20:15, S/F;

Carrigaline Court Hotel Fe 18 Hurling P2A Championship: 

Fr O Neills v Fermoy , , Venue: Killeagh, 20:00, S/F; 

Carrigtwohill v Ballinhassig Venue: Carrigaline, 20:15, S/F;